استان خوزستان

استان خوزستان، مرکز تولید نفت ایران، در جنوب غربی ایران قرار دارد و با ۶۴,۰۵۷ کیلومتر مربع مساحت ۴,۵۳۱,۷۲۰ نفر جمعیت دارد و از این نظر پنجمین استان پرجمعیت کشور است. مرکز خوزستان شهر اهواز است. خوزستان قدیمی‌ترین منطقه‌ی فلات ایران است و پیشینه‌ی سکونت در این استان حدودا ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. این استان کشورمان در طول ۸ سال جنگ تحمیلی خسارت‌های فراوانی را متحمل شده است.

خوزستان از شمال به کوه‌های زاگرس و استان لرستان محدود شده و از شرق و شمال شرق به چهارمحال و بختیاری می‌رسد، همچنین از شمال غربی به استان ایلام، از شرق و جنوب شرق به کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به استان بوشهر و خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود شده است. این استان طبق تقسیمات از ۲۷ شهرستان و ۵۴ شهر تشکیل شده که مسجد سلیمان، آبادان، خرمشهر و اندیمشک از شهرهای مهم آن هستند.

بیش از نیمی از جمعیت ساکن خوزستان را قوم عرب تشکیل می‌دهند و بقیه‌ی جمعیت آن را اقوام بختیاری، لر و سایر اقوام فارس تشکیل می‌دهند. مردم خوزستان به زبان عربی، لری، بختیاری و فارسی صحبت می‌کنند و اکثر گویش‌های محلی این استان تحت تاثیر زبان معیار قرار گرفته است.

استان خوزستان به واسطه‌ی تاریخ غنی آثار و محوطه‌های باستانی بسیاری دارد و یکی از سکونتگاه‌های قدیمی در ایران باستان بوده است. همچنین اولین پل معلق ایران هم در شهر اهواز ساخته شده است که هم اکنون به یکی از نمادهای این شهر تبدیل شده است. محوطه‌ی باستانی زیگورات چغازنبیل، سازه‌های آبی شوشتر، کاخ آپادانای شوش و بازار قدیمی اهواز از جمله مکان‌های دیدنی این استان هستند.

شهرهای استان اروندکنار، الوان، امیدیه، اندیمشک، اهواز، ایذه، آبادان، آغاجاری، باغ‌ملک، بستان، بندر امام خمینی، ماهشهر، بهبهان، ترکالکی، جایزان، جنت مکان، چغامیش، چمران، سوسنگرد، خرمشهر، دزفول، شوش، شوشتر، مسجد سلیمان، میانرود و هویزه هستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map