مسجدسلیمان شهری زیبا و تاریخی و نفت‌خیز در استان خوزستان ودر میان‌ کوه‌های زاگرس قرار دارد و برای اولین بار عملیات استخراج نفت در خاورمیانه در سال ۱۹۰۸ توسط کنسرسیوم دارسی در مسجدسلیمان با چاه شماره یک در میدان نفتی مسجدسلیمان آغاز شد.

نکته جالبی که در رابطه با مسجدسلیمان وجود دارد این است که بسیاری از اولین‌ها در تاریخ این شهر رخ‌داده است، اولین چاه نفت خاورمیانه و ایران، تاسیس برخی از اولین کارخانه‌های کشور ، اولین راه‌آهن، اولین فرودگاه در ایران و اولینهای برخی تفریحات در این شهر تاسیس شد.

مسجدسلیمان از شمال به لالی اندیکا، از جنوب به اهواز، از شرق به هفتکل و از غرب به شوشتر محدود می‌شود. مسجدسلیمان مثل دیگر شهرهای خوزستان، آب و هوایی گرم و خشک دارد و تابستان‌های آن طاقت‌فرسا است. میانگین بارش سالانه در این ناحیه ۴۰۰ میلی‌متر است. مهم‌ترین رودخانه مسجدسلیمان، رود کارون است که از کوه زاگرس سرچشمه می‌گیرد. این رود پس از عبور از سد شهید عباسپور از کنار این شهر رد می‌شود. یکی از بلندترین ارتفاعات خوزستان در مسجدسلیمان است که در ناحیه شمال و شمال شرقی در منطقه توریستی اندیکا واقع‌شده است. مرتفع‌ترین قله در مسجدسلیمان، کوه کینو با ارتفاع ۳۷۱۰ متر است.

پیشینه تاریخی مسجدسلیمان به تمدن ایلام می‌رسد، نام این شهر در تمدن ایلام، «آساک» بوده که درواقع بخشی از منطقه سیماش در ایلام قدیم بوده است. پس از شکست عیلامیان(ایلامیان) به دست آریایی‌ها، نام این منطقه به «پارسوماش» تغییر کرد.

در شمال شرقی مسجدسلیمان، بر روی تپه‌ای به نام سر مسجد، آتشکده‌ای قدیمی وجود دارد که مربوط به دوره پارس‌ها است. این آتشکده از منظر پروفسور گریشمن، آرامگاه جد کوروش هخامنشی بوده است. در طول حمله اعراب به ایران، مسجدسلیمان موردحمله قرار گرفتند و عرب‌ها قصد از بین بردن آرامگاه جد کوروش را داشتند که بر اساس دلایلی نه‌چندان مشخص از این تصمیم صرف‌نظر می‌کنند. در سال ۱۳۰۵، رضاشاه دستور داد که نام سر مسجد که درگذشته به مسجدسلیمان اطلاق می‌شده است را به مسجدسلیمان تغییر دهند و از آن تاریخ به بعد این شهر به مسجدسلیمان معروف شد.

با فوران میدان‌های نفتی ارزشمند در مسجدسلیمان، در خردادماه ۱۲۸۷، این منطقه جان دوباره‌ای یافت و به یکی از مهم‌ترین مناطق اقتصادی و اجتماعی ایران تبدیل شد. بعد از کشف و فوران نفت در مسجدسلیمان با دخالت دولت انگلیس، شرکت سندیکای امتیازات، متعلق به ویلیام ناکس دارسی به شرکت «نفت ایران و انگلیس» تبدیل شد.

با اتمام خط لوله مسجدسلیمان به آبادان از ۱۹۱۲ میلادی، حیات مجدد مسجدسلیمان آغاز شد. مسجدسلیمان تا سال ۱۹۲۸ میلادی تنها منبع استخراج نفت ایران بود تا در این سال در میدان نفتی عظیم هفتگل نیز فوران نفت آغاز و مسجدسلیمان در تولید نفت از انحصار خارج شد.

مردم مسجدسلیمان، بیشتر لباس محلی قوم بختیاری را بر تن می‌کنند. لباس مردان بختیاری شامل کلاه، چوقا، شلوار ربیت، شال، گیوه، کردین می شود. لچک، زیر لچکی، مینا، بندسوزن، دستمال، پیراهن، شلوار قری، کفش از لباس‌های محلی زنان بختیاری است.

زبان اهالی مسجدسلیمان، لری با گویش بختیاری است. از سوغاتی‌های خوشمزه مسجدسلیمان می‌توان به انواع خرما، کلیچه، حلواشکری اشاره کرد. یکی از زیباترین صنایع‌دستی مسجدسلیمان، وجم است. وجم نوعی رختخواب‌پیچ و چیزی شبیه به جاجیم است. از دیگر صنایع‌دستی مسجدسلیمان می‌توان به نمدمالی، کلاه مالی، گیوه‌دوزی و قفل‌سازی اشاره کرد.

از محبوب‌ترین غذاهای محلی بختیاری می‌توان به کباب بختیاری، کباب په به جیر، آش برنج سوری، آش بلگ، اوپیازی، اوگندی، گمنه، شولوا کشک، پنیر پوست و توچری اشاره کرد.

آتشکده سر مسجد یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی این ناحیه است که در محله سر مسجد قرار دارد. از دیگر بناهای تاریخی باید به معبد برد نشانده یا سنگ نشانده، تپه باستانی کلگه زرین و تپه باستانی گلگیر اشاره کرد.

جاذبه‌های طبیعی مسجدسلیمان، دریاچه و پارک جنگلی تمبی، منطقه حفاظت‌شده شیمبار، منطقه نمونه گردشگری تاراز و چشمه‌های آب گرم گلگیر، جزیره کوشک، مدرسه انگلیسی‌ها، کلیسای نمره چهل است.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map