راهنمای سفر به خرمشهر

خرمشهر، نماد مقاومت ایران زمین است و در هر گوشه‌اش، آثاری از آن دوران ارزشمند به چشم می‌خورد. سفر به این شهر و دیدن جاذبه‌هایش، شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

خرمشهر، یکی از شهرهای مهم قرار گرفته در جنوب استان خوزستان است. این شهر به‌دلیل قرار گرفتن در مجاورت خلیج نیلگون فارس و رودخانه‌های کارون و اروندرود در مرز عراق، از اهمیت اقتصادی و سیاسی بسیاری برخوردار است.

با خرمشهر بیشتر آشنا شوید:

درباره خرمشهر

آب و هوای خرمشهر

اطلاعات ضروری خرمشهر

راهنمای سفر به خرمشهر

هزینه‌ های سفر به خرمشهر

جاهای دیدنی خرمشهر

بازارها و مراکز خرید خرمشهر

رستوران‌ های خرمشهر

سوغات خرمشهر

درباره خرمشهر

خرمشهر نماد مقاومت در ۸ سال دفاع مقدس است و مدتی خونین شهر نام داشته است. خرمشهر با تمام زیبایی‌هایش در جنگ ویران شد و پس از گذشت این همه سال، هنوز آثاری از جنگ بر چهره دارد. با این حال، این شهر زیبا پر است از دیدنی‌های جذاب، آثار تاریخی، و طبیعی. این شهر در محل تلاقی کارون و اروندرود قرار گرفته و پر از نخلستان است.

تماشای ساحل و منظره‌ زیبای نخلستان‌ها، بازارهای سنتی و مدرن، سوغاتی‌ها و خوراکی‌های جنوبی خوشمزه، همه در کنار هم خرمشهر زیبا را به یکی از مقاصد جذاب برای سفر به جنوب، تبدیل کرده‌اند. در کنار سفر به اهواز و آبادان، لذت بردن از زیبایی‌های خرمشهر را نیز از دست ندهید.

خرمشهر

عکس از: ایرنا

آب و هوای خرمشهر

خرمشهر از بهترین مقاصد سفرهای نوروزی و فصل‌های سرد است

خرمشهر در ناحیه‌ای پست و هموار از خوزستان قرار گرفته و دارای آب و هوایی نیمه بیابانی است. تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی معتدل از ویژگی‌های اقلیمی آن منطقه است و کمترین میزان بارندگی را داراست. خرمشهر از بهترین مقاصد سفرهای نوروزی و زمستانی است.

خرمشهر

عکس از: خبرگزاری مهر

اطلاعات ضروری خرمشهر

کد خرمشهر: ۰۶۱

فاصله از تهران: ۹۴۰ کیلومتر

مدت زمان سفر زمینی: ۱۱ ساعت

مدت زمان سفر ریلی: ۱۵ ساعت

مدت زمان سفر هوایی تا اهواز: ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه

خرمشهر

عکس از: پیرسیک

راهنمای سفر به خرمشهر

احداث آزادراه خرم‌آباد در حاشیه‌ شمالی استان خوزستان و امتداد آن تا اهواز، آبادان، و خرمشهر، باعث شده که سفر زمینی از تهران به خرمشهر به‌راحتی انجام شود. سفر زمینی به خرمشهر زمان زیادی می‌برد؛ ولی طبیعت بسیار زیبای استان‌هایی که از آن‌ها می‌گذریم، باعث سهولت سفر می‌شود.

احداث آزادراه خرم‌آباد در حاشیه‌ شمالی استان خوزستان و امتداد آن تا اهواز، آبادان، و خرمشهر، باعث شده که سفر زمینی از تهران به خرمشهر به‌راحتی انجام شود

برای سفر زمینی به‌جز اتومبیل شخصی، دو گزینه‌ قطار و اتوبوس نیز وجود دارد. اتوبوس‌هایی از مبدا پایانه‌ جنوب همه روزه به‌سمت خرمشهر حرکت می‌کنند.

بخش مهمی از شبکه‌ ریلی کشور، بندر ترکمن در شمال را به خرمشهر در جنوب متصل می‌کند. قطارهای بسیاری همه روزه از تهران به مقصد خرمشهر حرکت می‌کنند.

برای سفر هوایی به خرمشهر، باید از فرودگاه‌ اهواز یا فرودگاه آبادان استفاده کنید. فاصله‌ خرمشهر تا آبادان و اهواز بسیار کوتاه است؛ بنابراین سفر هوایی از این دو راه بسیار آسان خواهد بود. اروندرود

عکس از: ویکی‌واند

هزینه‌ های سفر به خرمشهر

برای سفر به خرمشهر بودجه‌ زیادی نیاز نیست؛ با کمترین هزینه هم می‌توان به خرمشهر سفر کرد

برای سفر به خرمشهر بودجه‌ زیادی نیاز نیست؛ با کمترین هزینه هم می‌توان به خرمشهر سفر کرد. همچنین، در کنار سفر به خرمشر می‌توانید از آبادان و دیگر شهرهای جنوبی نیز بازدید کنید. در این شهرها، با وجود بازارهایی پر از سوغاتی‌های خاص جنوب، بیشترین بودجه صرف خرید کردن می‌شود.

با بررسی هزینه‌های اقامت، خورد و خوراک، و حمل و نقل، می‌توانید بودجه‌ مناسب با نوع سفر و سلیقه‌ شخصی خود را تعیین کنید.

خرمشهر

عکس از: امین زلقی

هتل‌های خرمشهر

هتل‌هایی که پس از جنگ تحمیلی در خرمشهر ساخته شدند؛ هتل‌های لوکسی نیستند. ولی تمامی این هتل‌ها با ارائه‌ خدمات و امکاناتی مناسب، انتظارات شما از اقامتگاه را برآورده خواهند کرد.

هتل آپارتمان بارمانی، ۳ ستاره، با دسترسی بسیار عالی به مراکز مهم شهر، تمیز، و نوساز بوده و از بهترین هتل‌ های خرمشهر است. این هتل ۶ طبقه در خیابانی ساحلی با منظره رودخانه کارون قرار گرفته است.بارمانی

هتل آپارتمان بارمانی

هتل آپارتمان نسترن، ۲ ستاره، و یکی دیگر از هتل‌های خرمشهر با امکاناتی بسیار مناسب و فضایی دلنشین است. این هتل نیز در نزدیکی مراکز مهم شهر قرار گرفته است. 

هتل سبز خرمشهر، ۲ ستاره و از هتل‌های قدیمی خرمشهر است.

هتل سبز

هتل سبز

در خرمشهر مهمان‌سرا و اقامتگاه‌های بومگردی بسیار، با قیمت‌های پایین‌تری نیز خواهید یافت.

مضیف حاج عبدالله

مضیف حاج عبدالله

هزینه‌ خورد و خوراک در خرمشهر

سفر به خرمشهر با یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های زندگی هر شخص، یعنی لذت چشیدن غذاهای بی‌نظیر جنوبی همراه است

سفر به خرمشهر با یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های زندگی هر شخص، یعنی لذت چشیدن غذاهای بی‌نظیر جنوبی، همراه است. در خرمشهر قیمت غذاهای خیابانی مانند فلافل، پاکوره و سمبوسه، زیاد نیست و قیمت غذاهای سنتی و مدرن با حجم بیشتر و فست‌فودها، با توجه به رستورانی که انتخاب می‌کنید، بالاتر خواهد بود.

فلافل خرمشهر

عکس از: خوزستان خبر

هزینه‌ حمل و نقل عمومی در خرمشهر

حمل و نقل عمومی در خرمشهر توسط تاکسی و اتوبوس انجام می‌شود. نرخ هر کورس تاکسی و اتوبوس، با توجه به مسیر متفاوت است، ولی به‌دلیل کوتاهی بیشتر مسیرها، حمل و نقل عمومی هزینه‌ بالایی ندارد.

خرمشهر

عکس از: خبرگزاری صدا و سیما

جاهای دیدنی خرمشهر

خرمشهر با توجه به اقلیم منطقه و سابقه‌ تاریخی‌اش، دیدنی‌های بسیار جالب و خاصی دارد. خرمشهر دیگر ویرانه نیست؛ اما آثار جنگ را هنوز هم آنجا خواهید یافت.

موزه‌ جنگ، یکی از این دیدنی‌ها است که آثاری از حماسه‌ خرمشهر را به نمایش گذاشته است.

موزه جنگ

موزه جنگ (دنیای سفر)

مسجد جامع خرمشهر، با ۱۲۰ سال پیشینه و داستان‌هایی تاریخی، آثاری از گلوله‌ها و ترکش‌های جنگی را به شما نشان خواهد داد.

مسجد جامع خرمشهر

مسجد جامع (بیانباکس )

قصر فیلیه، یا کاخ شیخ خزعل، ویرانه‌ای از محل زندگی حکام محلی خوزستان در دوران قدیم است. این قصر در منطقه‌ شلمچه قرار گرفته است. اما متاسفانه به‌جای مرمت و احیای این اثر تاریخی اخیرا توسط دولت تخریب شده است.

قصر فیلیه

قصر فیلیه (دنیای سفر)

کشتی زمان جنگ اروند صغیر، یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی این شهر است. در این منطقه، مراکز تفریحی و رفاهی بسیاری برای گردشگران به وجود آمده است.

کشتی زمان جنگ اروند صغیر

کشتی زمان جنگ اروند صغیر

برای تماشای ساحل زیبای خرمشهر و لذت بردن از منظره، به پارک ساحلی خرمشهر سر بزنید. پل‌های دیدنی قدیم خرمشهر و جدید نیز روی رود کارون ساخته شده‌اند.

خرمشهر

پارک ساحلی (خبرگزاری برنا)

تالاب ناصری در ۱۷ کیلومتری شمال خرمشهر، زیستگاه پرندگانی بسیار است. جزیره‌ مینو نیز با طبیعتی بسیار بکر و جذاب و منظره‌ نخلستان‌ها، طبیعت خاص منطقه را به نمایش گذاشته است. مضیف حاج عبدالله نیز از زیباترین مضیف‌های منطقه بوده و در باغی بزرگ، در جزیره‌ مینو قرار گرفته است.

جزیره مینو

جزیره مینو (آرش آبخو)

برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی خرمشهر پیشنهاد می‌کنیم فهرست کاملی از آن را در کجارو ببینید.

بازارها و مراکز خرید خرمشهر

خرید کردن در خرمشهر به‌دلیل سبک خاص بازارهای سنتی و جذابیت بازارهای مدرنش، برای شما خاطره‌ای بسیار خوش و به‌یادماندنی به جا خواهد گذاشت

خرید در خرمشهر، به‌دلیل سبک خاص بازارهای سنتی و جذابیت بازارهای مدرنش، برای شما خاطره‌ای بسیار خوش و به‌یادماندنی به جا خواهد گذاشت.

مجتمع تفریحی تجاری برلیان، باراز بزرگ امام رضا، بازار سیف، بازار صفا، بازار طلا یا پاساژ نخل، و مجتمع اروند یا کنزالمال، از مراکز خرید خرمشهر هستند. در این بازارها شما انواع سوغات جنوب را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت خواهید یافت.

بازار خرمشهر

عکس از: اینتیتر

رستوران‌ های خرمشهر

در خرمشهر شما انواع رستوران‌های مدرن و سنتی، مهمان‌خانه‌های عربی، کافه رستوران‌ها، کافی‌شاپ، چای‌خانه، فست‌فود و غذاهای خیابانی را به‌سادگی و به‌وفور خواهید یافت.

مضیف حاج عبدالله، باغ رستورانی بزرگ با فضایی سنتی و جنوبی، نوعی مهمان‌خانه‌ عربی با پیشینه‌ تاریخی است. منوی این رستوران بسیار متنوع است و در آن از غذاهای محلی تا غذاهای فرنگی، همه چیز خواهید یافت.

مضیف حاج عبدالله

مضیف حاج عبدالله

رستوران سوم خرداد، از بهترین رستوران‌ های خرمشهر است که در آن انواع ماهی جنوب و غذاهای محلی جنوبی در کنار غذاهای ایرانی، سرو می‌شود. رستوران شقایق نیز از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین رستوران‌های خرمشهر است. برای چشیدن طعم ماهی کبابی در فضایی رو به کارون، به سفره خانه‌ سنتی ایلیا بروید.

در سفر به جنوب فلافل را فراموش نکنید!

کافه رستوران آکواریوم در فضایی چند طبقه با منظره‌ رودخانه، یکی دیگر از بهترین‌های خرمشهر است. کافه رستوران آقابزرگ نیز در کنار غذاهای ایرانی و منوی کافه، غذاهای سنتی و دریایی سرو می‌کند.

در سفر به جنوب فلافل را فراموش نکنید! فلافل یوگا از بهترین فلافلی‌های خرمشهر است.

سوغات خرمشهر

خرما یکی از مهم‌ترین سوغاتی‌های جنوب است

خرما یکی از مهم‌ترین سوغاتی‌های جنوب است. در سفر به خرمشهر می‌توانید انواع خرما و محصولات خرما را سوغاتی بیاورید. انواع حلوا، ارده، شیره‌ خرما، کلوچه و نان‌های خرمایی نیز به‌دنبال خرما خواهند آمد. انواع ماهی‌های جنوبی و ادویه‌های خاص خوزستانی، از دیگر خوشمزه‌جات سوغات خوزستان هستند.

کلیچه خرمشهر

عکس از: seeiran.ir

نویسنده: غزل اميرى

از کجا شروع کنیم

حقایق جالب درباره خرمشهر؛ شهر استقامت و غیرت

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map