از کلان شهرهای ایران می‌توان رشت را نام برد. این شهر مرکز استان گیلان در شمال ایران است. رشت بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در بین سه استان همجوار دریای خزر است. در طول تاریخ رشت همواره به شهر نخستین‌های ایران شهرت داشت. رشت سومین شهر گردشگری ایران است و بزرگ‌ترین  و پرجمعیت‌ترین شهر گیلک نشین محسوب می‌شود.

 شهر رشت در سال ۲۰۱۵ به همراه ۱۸ شهر دیگر جهان  به شبکه شهرهای خلاق جهان به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی زیر نظر یونسکو پیوست. این شهر به دلیل داشتن حدود ۲۷۰ نوع غذا به عنوان شهر خلاق در حوزه‌ی غذا شناخته شده است.

 اولین شعبه بانکی، اولین کتابخانه ملی، اولین تئاتر کلاسیک، اولین راه آهن و اولین داروخانه شبانه‌روزی در رشت بنا شدند. 

رشت با مساحت ۱۸۰ کیلومتر مربع در زمینی مسطح و هموار به ارتفاع به‌طور میانگین ۵ متر از سطح آب‌های آزاد قرار دارد. در قسمت جنوبی شهر رشت رشته کوه البرز قرار دارد. این شهر به سبب ریزش باران‌های ریز و مداوم به شهر باران‌های نقره‌ای شهرت دارد.

آب و هوای رشت آب و هوای معتدل کاسپین و شبه مدیترانه‌ای است که دارای تابستان‌های گرم و شرجی و زمستان‌های سرد و مرطوب است.

جمعیت شناور ثابت روزانه شهر رشت بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است. رشت فشرده‌ترین شهر ایران به لحاظ نسبت جمعیت به وسعت است. و ازلحاظ نسبت جمعیت در روز و شب نیز رتبه نخست کشور را دارد.

رشت از آبادی‌های کهن ایران به شمار می‌رود و دو رودخانه گوهررود و سیاهرود در شرق و غرب این شهر قرار دارد و در گذشته به آن بیه می‌گفتند. بیه در لغت‌نامه‌، رود یا مصب بین دو رودخانه معنی شده‌ است  بنای اولیه رشت احتمالا به قبل از اسلام و به دوره ساسانیان باز می‌گردد. این شهر از سال ۹۷۴ هجری شمسی به فرمان شاه‌عباس مرکز استان گیلان و مرکز معاملات نوغان و ابریشم شد که در آن زمان محصول اول گیلان بود و در گذشته، مرکز استان یکم ایران بوده است. ھمچنین این شھر نقشی در تاریخ ایران مانند انقلاب مشروطه، جنبش جنگل بوده است.

امروزه شھر رشت یکی از قطب ھای کشاورزی و گردشگری در سطح کشور محسوب می شود. رشت قطب تولید برنج ایران، قطب بزرگ فولاد و در تولید نانو داروھای ضدسرطان کشور یکی از مھم ترین شھرھای ایران است.

مردم شهر رشت عموما گیلک هستند. اکثریت مردم رشت علاوه بر زبان گیلکی به زبان فارسی نیز تکلم می‌کنند.

پیش از ورود اسلام به ایران، گروهی از ساکنان گیلان و دیلمان زرتشتی بودند. مذهب اکثریت مردم شیعه دوازده‌ امامی است و تعدادی اقلیت مذهبی نیز در رشت زندگی می‌کنند.

نوروزخوانی و عروس گوله از آیین‌های سنتی مردم این منطقه است که همچنان نیز پابرجاست. 

لباس‌های محلی گیلان  بسیار زیبا و معرف اندیشه، سلیقه، نوع کار و معیشت و ارتباط مردمان با طبیعت است. مردان گیلانی چوموش بر پای می‌کنند و از جلیقه، کلاه و کت استفاده می‌کنند. دامن‌های شلیته و پرچین و جلیقه‌های پولک‌دوزی شده از لباس‌های محلی زنان است.

سالانه ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر گردشگر به این منطقه سفر می‌کنند.

از جمله مهم‌ترین جاذبه های رشت میدان شهرداری رشت نماد رشت، که شامل ساختمان شهرداری و برج ساعت بوده، موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران ، بازار بزرگ رشت ، مسجد سفید، خانه ابریشمچی، خانه قدیری و خانه میرزا کوچک خان، پارک جنگلی سراوان، دریاچه سقالکسار و تالاب عینک  پارک ملت رشت موزه گنجینه رشت عمارت کلاه فرنگی و موزه میراث روستایی گیلان در ۱۸ کیلومتری شهر رشت است.

 میرزا قاسمی، باقلا قاتوق، تورش تره، دبیجی و کال کباب برخی از غذاهای محلی این شهر است. از شیرینی‌های سنتی رشت می‌توان به کاکا، رشت خوشکار و عسلی حلوا  و چاشنی دلار اشاره کرد.

کلوشو جارو، گلیم، سفالگری، بامبو بافی، رشتی دوزی و حصیر بافی از صنایع دستی این شهر است.

 از سوغاتی‌های شهر رشت می‌توان به انواع کلوچه، انواع ترشیجات، انواع ماهی و پرندگان، نان برنجی و انواع شیرینی، صنایع دستی و وسایل حصیری نام برد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به رشت

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map