.رامسر، عروس شهرهای ایران، یکی از زیباترین شهرهای شمالی است

رامسر در غرب استان مازندران قرار دارد و به‌عنوان یکی از برترین مناطق گردشگری شمال کشور، سالانه ۱۰ میلیون گردشگر را پذیرا است

مساحتی برابر با ۷۹۲.۸ کیلومترمربع دارد، ارتفاع شهر از سطح دریا،۲۱ متر آزاد است. رامسر از شمال به دریای خزر، از جنوب به کوه‌های البرز، از شرق به تنکابن و از غرب به استان گیلان و چابکسر منتهی می‌شود. منطقه ییلاقی جواهر ده، یکی از مناطق خوش آب‌وهوای رامسر است و از محصولات عمده این منطقه می‌توان به برنج و مرکبات و چای اشاره کرد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت رامسر ۶۸.۳۲۳ نفر اعلام شد.

نام قدیمی رامسر، «سرسخت» بود، درواقع سرخست منطقه‌ای میان تنکابن و رودسر بود. سرسخت منطقه‌ای بود که هیچ‌کدام از مهاجمان، از اسکندر تا اعراب نتوانستند آن را به‌صورت کامل تصرف کنند، به همین دلیل مردمان رامسر به سرسختی در برابر دشمنان مشهور بودند و به همین دلیل این ناحیه را سرسخت می‌نامیدند. در سال ۱۳۱۴ نام این منطقه از سرسخت به رامسر تغییر یافت.

مردم این منطقه لباس‌های محلی مازندران را بر تن می‌کنند. پوشاک سنتی زنان شامل چادر، چاقچور، نیم ساق، روبند، نقاب، چارقد، شلیته، تنبان است. پوشاک مردان شامل جومه، پشمبال، چوخت، قبا، لباده، بوشلوق، کلاه نمدی، شب کلاه، جرب، شیخی کوش می‌شود.

یکی از رسوم مهم در رامسر، مراسم نوروز خوانی است. نوروز خان فردی است که ۱۵ روز قبل از عید به روستاها می‌رود و آوازی می‌خواند. در روز چهارشنبه‌سوری، در رامسر آشی مخصوص از هفت نوع مزه ترش مثل آب‌نارنج، آب‌لیمو، آب انار و یا سرکه پخته می‌شود و در غروب این روز خورده می‌شود.

مردم مازندران و رامسر در اواسط مردادماه جشنی به نام نوروز ماه دارند وقتی‌که اولين محصول برنج زودرس رسيد بعد از جمع‌آوری و درو با همان برنج غذا درست می‌کنند و در خارج از روستا جشن پايان كار می‌گیرند

زبان و گویش مردم رامسر، گیلکی است که درواقع در زبان‌های شمال غرب ایران جای دارد، لهجه‌ها در نقاط مختلف متفاوت است.

ازجمله صنایع‌دستی مازندران و رامسر می‌توان به قالی‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیمچه بافی، چوقا، سوزن‌دوزی، چاپ سنتی، سرامیک‌سازی، حصیربافی، موج بافی اشاره کرد.

از سوغاتی‌های خوراکی مازندران و رامسر باید به رشته برشته، کماج، عسل کوهی، انواع ترشی جات، انواع مرکبات و دوغ و کره محلی اشاره کرد. ازجمله غذاهای محلی رامسر می‌توان به قلقلی اسفناج، ناز خاتون، کدوبره، باقلا وابیج اشاره کرد.

از جاذبه‌های تاریخی رامسر می‌توان به کاخ مرمر، مسجد آدینه، غار تاریخی گرگرلوکا، غار یاغی لوکا، هتل قدیم رامسر، قلعه تاریخی گرسماسر اشاره کرد.

جاذبه‌های طبیعی، ازجمله زیباترین آن‌ها باید به روستای جواهر ده، بوستان جنگلی صفا رود، غار بام بامه، غار شب‌پره چال، جنگل دالخانی، آبشار ازارک، آبشار خشکا، شیطان کوه، سیاه کند کوه و ترک رود اشاره کرد.

جاذبه‌های یادشده تنها بخشی از طبیعت زیبای رامسر است و در گوشه این شهر زیبا آبشارها و جنگل‌های زیبا وجود دارد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به رامسر

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map