راهنمای سفر به خراسان رضوی

استان خراسان رضوی یکی از سه استانی است که با مصوبه مجلس در سال ۱۳۸۲ از تقسیم خراسان بزرگ به وجود آمدند. این استان که مرکز آن شهر مشهد است، در شمال شرقی ایران قرار دارد و به واسطه وجود حرم مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) با نام رضوی خطاب می‌شود. وجود جاذبه‌های فراوان مذهبی و گردشگری در کنار تنوع بالای هتل های استان خراسان رضوی، این استان را به یکی پرگردشگرترین استان‌های ایران بدل کرده است. 

با استان خراسان رضوی بهتر آشنا شوید:

درباره استان خراسان رضوی

آب و هوای استان خراسان رضوی

تاریخچه استان خراسان رضوی

جاهای دیدنی خراسان رضوی

درباره استان خراسان رضوی

حرم امام رضا

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: سروش جوادیان)

خراسان رضوی، چهارمین استان بزرگ کشورمان، ۱۱۸,۸۵۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۵,۹۹۴,۴۰۲ نفر است که از این لحاظ دومین استان پر جمعیت ایران است. جمعیت خراسان رضوی از قومیت‌های مختلفی مثل فارس، عرب، ترکمن، کرد و ترک تشکیل شده است، همچنین حدود ۳/۶ درصد از ساکنان آن را افرادی با تابعیت افغانستان و عراق تشکیل می‌دهد.

بخش شمال و شمال شرقی استان خراسان رضوی حدود ۶,۵۳۱ کیلومتر با کشور ترکمنستان مرز مشترک دارد و بخش شرقی استان هم به کشور افغانستان محدود می‌شود. همچنین این استان از جنوب به خراسان جنوبی و از غرب به استان‌های خراسان شمالی، سمنان و خراسان جنوبی محدود شده است.

آب و هوای استان خراسان رضوی

کوه اخلمد

عکس از ویکی‌‌مدیا (عکاس: Srkazemian)

خراسان رضوی به طور کلی آب و هوایی معتدل و سرد کوهستانی دارد اما در بعضی مناطق آن گستردگی آب و هوایی بیشتر است. این استان بزرگ کشورمان از ۲۸ شهرستان تشکیل شده و شهرهای نیشابور، سبزوار، تربت جام و تربت حیدریه، پس از مشهد به ترتیب پرجمعیت‌ترین شهرهای استان هستند.

تاریخچه استان خراسان رضوی

باغ نادری مشهد

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: نادر رجب‌نژاد)

محدوده‌ی خراسان در طول تاریخ ایران همواره مورد توجه پادشاهان و حاکمین قرار داشته و به همین دلیل آثار بسیاری از دوران مختلف تاریخی در این استان وجود دارد. همچنین قدمی‌ترین آثار حیات انسان در ایران با قدمتی هشتصد هزار ساله، که مربوط به دوران پارینه سنگی قدیم است، از کف رودخانه‌ی «کشف رود» مشهد به دست آمده که نشان ار قدمت حضور انسان در این منطقه از کشور دارد.

جاهای دیدنی خراسان رضوی

آرامگاه فردوسی مشهد

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: دلارام ابتهاج)

یکی از مهم‌ترین مکان‌های خراسان رضوی حرم امام رضا (ع) در مشهد مقدس است که هر سال تعداد زیادی گردشگر را به استان خراسان رضوی و شهر مشهد جذب می‌کند. شلوغ‌ترین زمان سال در مشهد ایام عید نوروز و ماه محرم و دوران عزاداری امام حسین (ع) است که جمعیت بسیار زیادی به سمت حرم امام رضا (ع) می‌آیند تا در این زمان از سال در آنجا حضور داشته باشند. همچنین آرامگاه فردوسی در ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهر مشهد هم از آثار بسیار گران‌بها در استان خراسان رضوی است. از دیگر جاهای دیدنی استان خراسان رضوی می‌توان به آرامگاه نادر شاه، طرقبه و شاندیز و آرامگاه عطار نیشابوری اشاره کرد.

فراموش نکنید که در سفر به این استان حتما غذاهای محلی و سنتی را در رستوران های خراسان رضوی امتحان کنید. به عقیده بسیاری از مردمی که به این استان سفر کرده‌اند، طعم و عطر بسیاری از خوراکی‌های در این استان با هر جای دیگری فرق دارد.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map