راهنمای سفر به تربت حیدریه

تربت‌ حیدریه شهری در استان خراسان رضوی است که ۲۴ هزار کیلومتر وسعت دارد و در ۱۴۰ کیلومتری شهر مقدس مشهد واقع‌شده است. تربت‌ حیدریه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید زعفران شناخته می‌شود و عرفای زیادی را در دل خود پرورش داده است. 

تربت‌ حیدریه را بهتر بشناسید:

درباره تربت‌ حیدریه

تاریخچه تربت‌ حیدریه

سوغات و صنایع دستی تربت‌ حیدریه

غذای محلی تربت‌ حیدریه

جاهای دیدنی تربت‌ حیدریه

درباره تربت‌ حیدریه

تربت‌ حیدریه شهری با وسعت ۲۴ هزار کیلومتر در جنوب غربی مشهد است و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۳۳ متر است. بلندترین قله تربت‌ حیدریه، قله مکان است که ارتفاعی برابر با ۳۰۱۳ متر دارد. تربت‌ حیدریه با شهرستان مشهد ۱۴۰ کیلومتر و با تهران ۱۰۸۶ کیلومتر فاصله دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت تربت‌ حیدریه برابر با ۲۲۴۶۲۶ نفر است. تربت‌ حیدریه چهارمین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی است.

تربت‌ حیدریه از شرق به تایباد، تربت‌ جام و رشتخوار، از غرب به کاشمر، از شمال به مشهد، نیشابور و فریمان و از جنوب به شهرستان مه ولات منتهی می‌شود.

لباس محلی مردم تربت‌ حیدریه، لباس محلی است که به‌عنوان لباس خراسان رضوی شناخته می‌شود و در این ناحیه پوشش خاصی دیده نمی‌شود. لباس محلی مردان عبارت‌اند از:

سرپوش‌ها: کلاه نمدی، شب‌کلاه، مندیل، کلاه دوره دار، کلاه پهلوی، کلاه قرص، عرقچین، کلاه ترمه، گردن پیچ

تن‌پوش: جلیقه، پیراهن، قمیس، لباده، نیم‌تنه، پالتو، شلوار، قارت (شبیه به کت ولی بلندتر)، قبا، مچ پیچ (پارچه‌ای که مردان به دوردست می‌بندند)، پاپوش

لباس‌های محلی زنانه عبارت‌اند از:

سرپوش، دستمال، روبند، کلوته (نوعی کلاه که با سکه تزیین می‌شود)، کوسه (شبیه به چارقد ولی نازک‌تر مخصوص تابستان)، عرقچین، تن‌پوش یا پیراهن، دالاق (شبیه به جوراب از نوک پا تا کمر را می‌پوشاند)، شلیته، شلوار، یل (شبیه به جلیقه)، چادر، پاپوش

تاریخچه تربت‌ حیدریه

نام تربت‌ حیدریه در دوران حکومت اشکانیان، «زاوه» بوده و نام کنونی این شهر هم وجود عارفی بانام «قطب‌الدین حیدر تونی» در این ناحیه بوده است.نام زاوه در بسیاری از منابع آورده شده که زاوه اولین شهری است که موردحمله مغول قرار گرفت، در همین زمان بود که قطب‌الدین حیدر تونی، عارف قرن ششم، درگذشت.از حمله مغول تا به عصر صفوی، اسناد و شواهد زیادی در رابطه با زاوه یا تربت امروزی در دسترس نیست، دومین باری که زاوه رونق گرفت، در عصر قاجار بود. اسحاق خان قرایی (از خوانین عصر قاجار) کمر به آبادانی زاوه بست و به این منطقه توجه ویژه‌ای کرد، اسحاق خان به‌اندازه‌ای به تربت ارج‌وقرب بخشید که تا مدت‌ها از تربت‌ حیدریه بانام تربت اسحاق خان یاد می‌شد.

سوغات و صنایع دستی تربت‌ حیدریه

از سوغاتی‌های تربت‌ حیدریه می‌توان به زعفران، پسته، بادام، گردو و خشکبار اشاره کرد. صنایع دستی تربت‌ حیدریه عبارت‌اند از چاقو، فرش‌بافی، ابریشم‌بافی، نمدمالی، گلیم‌بافی، پلاس بافی و سفالگری.

غذای محلی تربت‌ حیدریه

در جشنواره غذاهای محلی تربت‌ حیدریه که در سال ۹۳ در این منطقه برگزار شد، زنان محلی و روستایی بیش از ۱۰۰ غذا را به ثبت رساندند. از جمله غذاهای محلی تربت‌ حیدریه و روستاهای آن می‌توان به اشکنه ریواس، کدو بشیر، بلغور بشیر، قروتی، گرماس، ماست جوش و اشکنه بنه اشاره کرد.

جاهای دیدنی تربت‌ حیدریه

از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی تربت‌ حیدریه، مقبره قطب‌الدین حیدر و ایوانی از مسجد جامع قدیم است.کاروانسرای طبسی، موزه مردم‌شناسی، خانه امینی، حمام حاجی رئیس، مزار بوری آباد، بنای مقبره و مسجد شیخ حیدر کدکنی آتشكده بازه هور و بقعه شاه سنجانشاره کرد.

از جاذبه های طبیعی و جاهای دیدنی تربت‌ حیدریه می‌توان به باغ ملی، پارک کوهستانی پیشکوه، منطقه گردشگری رودخانه حصار، آبشار رود معجن و قله ملکوه اشاره کرد. معادن طلای زرمهر تربت حیدریه که در روستای زرمهر واقع شده است، تولیدکننده اولین شمش‌های طلا در کشور است.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map