عکس هایی خیره کننده از مسافرت دور دنیا در ۱۲۰ سال پیش

زینب موحدی
پنجشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
عکس هایی خیره کننده از مسافرت دور دنیا در ۱۲۰ سال پیش

عکس‌های رنگی‌شده‌ای از ۱۲۰ سال پیش منتشر شده‌اند که متعلق به عکاس معروفی است که در ابتدای معرفی عکاسی به عنوان یک رشته، کار خود را شروع کرد. 

این هفته، مجموعه‌ای باورنکردنی از عکس‌های رنگی شده‌ای که ۱۲۰ سال پیش و طی یک سفر دور دنیا گرفته شده‌اند، به نمایش گذاشته شد که اطلاعات بسیار جالبی درباره‌ی زمانی ارائه می‌دهد که هنوز جهانی شدن باعث نزدیک‌تر شدن انسان‌ها به یکدیگر نشده بود.

عکس‌های ویلیام هنری جکسون، عکاس مشهور آمریکایی که به عنوان بخشی از پروژه‌ی کمیسیون حمل و نقل جهانی در بین سال‌های ۱۸۹۴ و ۱۸۹۶ گرفته شده است، تصویرهایی از ایستگاه راه آهنی در هند، مردان ژاپنی سوار بر یک قطار ژاپن و صحنه‌های خیابانی رنگارنگ از هنگ‌کنگ دهه‌ی ۱۸۹۰ را نشان می‌دهند.

عکس قدیمی

اهرام و مجسمه ی ابولهول، عکس از ویلیام هنری جکسون / mediadrumworld.com

عکس‌های دیگری از این مجموعه، اعضای کمیته‌ی حمل و نقل جهانی را در مسیر مقصدی بعدی؛ چند مرد سوار بر شتر در حین بازرسی از مجسمه‌ی ابولهول که هنوز بخشی از آن مخفی است؛ و گروهی از مردان کره‌ای ملبس به لباس‌های سنتی را نشان می‌دهد. 

قدیمی

پنج مرد ژاپنی سوار یک لوکوموتیو

جکسون یک نقاش و عکاس محترم در دهه‌های ۱۸۷۰، ۱۸۸۰ و ۱۸۸۹۰ در آمریکا بود و زمانی که عکاسی در آغاز راه خود به عنوان یک رشته‌ی هنری بود، او مسئولیت چند ماموریت هیجان‌انگیز را به عهده داشت. در سال ۱۸۶۹، جکسون توسط اتحادیه‌ی اقیانوس آرام، شرکت راه‌آهن آمریکا، مامور شد تا از مناظر موجود در مسیرهای مختلف کشور عکس‌برداری کند.

عکس قدیمی

غروب خورشید رودخانه؛ پرچم بزرگی از ایالات متحده بر فراز یک قایق، ۱۸۹۵

او قبل از این که در سال ۱۸۷۰ به گروه کاوش زمین‌شناسی آمریکا در پارک ملی یلواستون بپیوندد و بعضی از اولین تصاویر از مناظر نفس‌گیر این پارک را ثبت کند، به خاطر عکاسی از غرب آمریکا شهرتی به دست آورده بود. در واقع، کوه جکسون در پارک ملی یلواستون را پس از مرگ او، به نام افتخار وی نام‌گذاری کردند.

عکس قدیمی

پکن – دروازه‌ای که به سمت کاخ امپراتور باز می‌شود

در نهایت از جکسون خواسته شد تا ضمن همراهی با کمیته‌ی حمل و نقل جهانی به ثبت و عکاسی مناظری از سرتاسر جهان بپردازد. این گروه که در سپتامبر ۱۸۹۴ نیویورک را ترک کردند از بیش از ۴۰ کشور و منطقه‌ی شگفت‌انگیز جهان شامل انگلستان، مراکش، الجزایر، تونس، مصر، عربستان، ترکیه، سیلان، هند، سیام، مستعمرات بریتانیا در جنوب شرقی آسیا موسوم به «Straits Settlements»، هلند، هند شرقی، غرب استرالیا، جنوب استرالیا، ویکتوریا، نیو سات ولز، کوئینزلند، تاسمانی، چین، کره، ژاپن، روسیه، اروپا، ایران، مستعمرات شرق آفریقا، مستعمره‌ی کیپ، برزیل، اروگوئه، پاراگوئه، آرژانتین، شیلی، پرو، بولیوی، اکوادور، کلمبیا، ونزوئلا، آمریکای مرکزی، کوبا، هند غربی و مکزیک، بازدید کردند.

عکس قدیمی

زن مراکشی به همراه شوهر، کودک و ۲ سگش در مقابل خانه‌شان در هات اسپرینگ

جکسون، بعد از انجام موفقیت‌آمیز کار عظیم خود در زمینه‌ی عکاسی، اول به عنوان یک نقاش و سپس به عنوان یک ناشر به کار خود ادامه داد؛ اما بیشترین شهرت وی به خاطر این مجموعه عکس است. او در سن ۹۹ سالگی در نیویورک فوت کرد. 

مطالب مرتبط:

    منبع lonelyplanet

    دیدگاه