راهنمای سفر به چین

چین کشوری تاریخی است. در این کشور سنت و مدرنیته در کنار یکدیگر قرار دارند. به هر جای این کشور سفر کنید، چیز‌های جذاب و جالبی خواهید دید؛ از غذا‌های سنتی و گوناگون گرفته تا مکان‌های زیبا و دیدنی که بیشتر آن‌ها از اهمیت تاریخی برخوردارند و در جهان شناخته شده هستند. اگر قصد دارید به چین سفر کنید، در ادامه با کجارو همراه باشید تا اطلاعاتی جامع در خصوص گردشگری به این کشور کسب کنید.

در مورد چین بیشتر بخوانید:

درباره چین

اقامت در چین

غذا در چین

حمل و نقل در چین

کاهش هزینه‌ های سفر به چین

جاهای دیدنی چین

درباره چین

چین کشوری با فرهنگی غنی است و کمتر کشوری در دنیا یافت می‌شود که دارای چنین فرهنگی باشد. چین کشور تضاد‌هاست. پکن، شانگهای و هنگ‌کنگ شهر‌های پیشرفته‌ چین هستند. با این حال در غرب کشور بخش‌هایی روستایی و در حال توسعه دیده می‌شود. چین کشوری است که بین توسعه یافتن و در حال توسعه بودن مانده است. تغییرات فراوان چین باعث شده گردشگران زیادی به این کشور سفر کنند. برای شما نیز وقت آن رسیده که به این کشور جالب و شگفت‌انگیز سفر کنید و با فرهنگ چین آشنا شوید. با سفر به این کشور هر‌ روز با کشوری جدید رو‌به‌رو خواهید شد. اگر‌چه در شهر‌های بزرگ جمعیت زیاد است، اما حومه‌ شهر‌ها و همچنین غذاهای آن بسیار فوق‌العاده هستند.

دیدنی‌های چین

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Maros M r a z)

اقامت در چین

هزینه‌ یک اتاق خوابگاهی از ۴۰ یوان (۶ دلار) شروع می‌شود، اما در شهری مثل پکن به ۸۰ یوان (۱۲ دلار) برای هر شب اقامت نیز می‌رسد. برای اتاق خصوصی با حمام مشترک (بسته به شهر) ۱۲۵ یوان (۱۹ دلار) و برای اتاق با حمام خصوصی ۱۸۵ یوان (۲۸/۵ دلار) برای هر شب باید پرداخت کنید. هزینه‌ گزینه‌های ارزان قیمت در میان هتل های چین با وسایل ساده اما کارآمد از شبی ۱۳۵ یوان (۲۰ دلار) شروع می‌شود. البته هزینه‌ این هتل‌ها در هنگ کنگ بیشتر است و برای یک شب اقامت در اتاقی یک تخته باید ۱۴۵ یوان (۲۲ دلار) پرداخت کنید. 

هتل در چین

غذا در چین

غذا در چین ارزان است. معمولا با پرداخت ۱ تا ۲ دلار می‌توانید از دستفروشان غذا تهیه کنید. با این قیمت می‌توانید نودل، برنج، گوشت خوک یا سوپ تهیه کنید. هزینه‌ غذایی کامل در رستوران ۲ تا ۸ دلار است. به‌علاوه‌ هزینه‌ای که باید برای یک کاسه برنج و همچنین ظروف تمیز پرداخت کنید (بله! تمیزی ظروف هزینه‌ای جداگانه دارد) معمولا ۵۰ سنت است. در صورت استفاده از غذا‌های محلی، قطعا پول کمتری پرداخت خواهید کرد. با پرداخت کمتر از ۱۰ دلار در روز می‌توانید غذا‌های محلی با کیفیتی تهیه کنید. در غرب و جنوب‌غرب چین این هزینه‌ها کمتر شده و با پرداخت کمتر از ۴ دلار در روز (نصف هزینه‌ غذا در شهر‌های بزرگ) می‌توانید غذا تهیه کنید.

غذا در چین

برای غذا‌های غربی پول بیشتری باید پرداخت کنید و البته اگر در شهری کاملا سنتی مانند هنگ کنگ باشید، این غذا‌ها اصلا با غذا‌های اصلی غربی قابل مقایسه نیستند و کیفیت آن‌ها را ندارند. هزینه‌ ساندویچ‌های غربی ۶ دلار است و یک فنجان قهوه نیز تقریبا همین مقدار می‌شود. 

از آنجایی که غذا بسیار ارزان است، نیازی به پخت غذا نیست و بهتر است از غذا‌های خیابانی یا رستوران‌ های چین استفاده کنید. به‌علاوه اکثر هتل‌ها خدمات آشپزخانه‌ای ارائه نمی‌دهند. حتی اگر مواد اولیه‌ غذا را تهیه کرده باشد، موفق به پخت آن نمی‌شوید. 

حمل و نقل در چین

چین کشور بزرگی است، با این‌ حال سفر از گوشه‌ای به گوشه‌ دیگر در این کشور ارزان و آسان است. اکثر افراد از اتوبوس برای عبور و مرور استفاده می‌کنند. هزینه‌ اتوبوس‌ها بین ۱/۵ تا ۳ یوان (۰/۲ تا ۰/۴ دلار) است. شهر‌های بزرگ وسایل نقلیه‌ دیگری نیز دارند که استفاده از آن‌ها کمتر از ۶ یوان (۱ دلار) برای هر طرف هزینه دارد. هزینه‌ قطار‌های سریع‌السیر از پکن به شانگهای برای قطار درجه دو ۸۱ دلار، قطار درجه یک ۱۳۸ دلار و برای قطار‌های VIP باید ۲۶۷ دلار است. برای قطار‌های معمولی که هر سفر یک روز طول می‌کشد، برای قطار‌ درجه دو ۶۶ دلار و برای قطار درجه یک ۸۰ دلار باید پرداخت کنید. اتوبوس‌ها به‌طور معمول از قطار‌ها ارزان‌تر هستند. به‌عنوان مثال مسیر ۹ ساعته از پکن به آن‌شان با اتوبوس ۴ تا ۶ دلار است، در‌ حالی‌ که هزینه‌ همین مسیر با قطار سریع‌السیر ۹ دلار است. همچنین هزینه‌ مسیر ۲/۵ ساعته از شانگهای به هانگژو با اتوبوس ۱۱ دلار و با قطار سریع‌السیر ۱۴ دلار است. 

حمل و نقل در چین

کاهش هزینه‌ های سفر به چین

به‌طور کلی چین کشوری ارزان است، اما با رعایت این نکات سفر شما به مراتب ارزان‌تر نیز خواهد شد.

فعالیت‌ها

به‌دلیل ارزان بودن، شما می‌توانید از همه‌ جاهای دیدنی چین دیدن کنید. برای بازدید از دیوار چین و شهر ممنوعه کمتر از ۱۰ دلار باید پرداخت کنید. با اینکه دیوار بزرگ چین هیچ‌گاه در برابر حمله مهاجمان در امان نبوده، اما بسیار زیبا و دیدنی است و برای بازدید از آن‌ تنها ۷ دلار باید پرداخت کنید. همچنین بازدید از شهر ممنوعه ۱۰ دلار هزینه دارد. هزینه‌ دیگر مکان‌ها همچون معابد و سایر فعالیت‌های تفریحی حدود ۲ دلار خواهد بود. در حالی که هزینه‌ معابد و برخی فعالیت‌ها کمتر از ۱۰ دلار است، برای کوهنوردی و سایر فعالیت‌های این‌چنینی تا ۳۰ دلار باید پرداخت کنید. به‌عنوان مثال سفر به کوه‌ اژدها ۲۵/۶۰ دلار هزینه دارد. همچنین برای بازدید از دره‌ جیوژایگو (Jiuzhai Valley) باید ۵۹ دلار بپردازید. هزینه‌ یک سفر سه روزه به کوه‌های وویی در استان فوجیان ۴۰ دلار و هزینه‌ بازدید از کوه‌های زرد در استان آن‌هویی ۳۷ دلار است. 

کوهنوردی در چین

درخواست «زایو پن» (Xiao Pan) کنید

اگر تنها غذا می‌خورید درخواست زایو پن کنید. زایو پن تکه‌های کوچک غذا است. با وجود کوچک بودن غذای کاملی است و هزینه‌ معقولی دارد. 

از قطار‌های شبانه استفاده کنید

از آنجایی که شهر‌ها دور از یکدیگر واقع‌ شده‌اند، برای رفتن از شهری به شهر دیگر از قطار‌های شبانه،‌شامل تخت‌خواب‌های طبقه‌ای استفاده کنید تا از پرداخت هزینه‌ جا برای هتل یا هاستل اجتناب کرده باشید. طبقه‌های پایینی تخت‌ها کمی گران‌تر هستند، پس بلیط خود را چند روز زود‌تر تهیه کرده تا هزینه‌ کمتری بپردازید. بعضی ایستگاه‌ها دارای دفاتر فروش بلیط برای خارجی‌ها هستند. شما می‌توانید در این دفاتر قطار و جایگاه مورد نظر خود را بیابید. 

قطارهای شبانه چین

عکس از وب‌سایت chinadragontours.com (عکاس: نامشخص)

از صندلی‌های سخت استفاده کنید

سفر روی صندلی‌های سخت اتوبوس‌ها و قطار‌ها که برخلاف اسمشان سخت نیستند و امکانات ابتدایی مورد نیاز برای سفر را دارند هزینه‌ای مناسبی برای شما دارند.

جاهای دیدنی چین

دیوار بزرگ چین

هیچ سفری به چین بدون بازدید از دیوار بزرگ این کشور کامل نیست. تور‌های زیادی برای بازدید از قسمت‌های مختلف این دیوار وجود دارد. با توجه به هزینه‌ و قسمت مورد نظر خود برای بازدید، تور مناسب را انتخاب کنید. بعضی از تور‌ها بازدید‌های چند روزه ارائه می‌دهند که شامل بازدید از کل دیوار می‌شود.

دیوار بزرگ چین

میدان تیان آنمن (Tian’anmen Square)

حتما این میدان را در فیلم‌ها دیده‌اید، اما تا از نزدیک آن را نبینید متوجه میزان بزرگی آن نخواهید شد. دیدنی‌های زیادی در این میدان وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به برج تیان آنمن، تالار بزرگ مردم، بنای یادبود، موزه‌ ملی و تصویر مائو تسه تونگ (سیاست مدار انقلابی) اشاره کرد. در این میدان اجازه فیلم‌برداری و عکس‌ گرفتن ندارید. 

میدان تیان آمن درچین

پکن

این شهر پرجنب‌وجوش ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد. در کنار میدان تیان آنمن از شهر ممنوعه، مراکز خرید‌ متعدد، معبد بهشت و البته دیوار چین دیدن کنید. هیچ‌جا در دنیا مانند پکن نیست. با این‌حال هوای آلوده و وحشتناک آنجا را هم در نظر بگیرید. پکن شهری است که برای آشنایی با چین مدرن و پیشرفت‌هایش حتما باید ببینید. 

ئکن

هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ ۹۹ سال تحت کنترل بریتانیا بود و به همین دلیل آمیزه‌ای از فرهنگ غرب و شرق است. این کلان‌شهر شلوغ و پر هیاهو آمیزه‌ای از ساختمان‌های بلند با مغازه‌های سنتی و معابد مذهبی است. این شهر با وجود مغازه‌های زیبا، تفریحات شبانه‌ هیجان‌انگیز و غذا‌های خوشمزه مکانی جالب و جذاب برای سفر است. 

هنگ کنگ

شانگهای

شانگهای دیگر شهر بزرگ و شلوغ چین است که مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته‌ است؛ شهری با تکنولوژی منحصربه‌فرد که زیر‌بنای تجارت مدرن است. برای درک بهتر بعد تاریخی چین، از شان‌های و به‌خصوص باغ «یو» دیدن کنید.

نمایی از شانگهای

عکس از وب‌سایت erasmusu.com (عکاس: نامشخص)

شی آن

شی آن بزرگ‌ترین شهر شمال‌غرب چین و یکی از پایتخت‌های باستانی چین است. پس از سفر به این شهر حتما از مجسمه‌ لشکر سفالین، دیوار شهر و محله‌ مسلمانان دیدن کنید. گردشگران زیادی فقط برای دیدن این سه جاذبه به شی‌آن سفر می‌کنند. 

شی آن

تا می‌توانید غذا بخورید!

چین بهشت عاشقان غذاست. پس از غذا خوردن در اینجا هیچ‌گاه مزه‌ آن را فراموش نخواهید کرد. جای تعجب ندارد که در کشوری به این بزرگی در هر جا به غذایی متفاوت و خوشمزه برسید. در سفر خود می‌توانید هر ۴ نوع پخت غذا را تجربه کنید (پخت غذای کانتونی، پکن، شانگهای و روش پخت غذای سیچوآن).

انواع غذاهای چینی

عکس از وب‌سایت mashed.com (عکاس: نامشخص)

سفر دریایی در رودخانه‌ لی

برای دیدن و حس کردن زیبایی طبیعی سفری روی رودخانه‌ لی داشته باشید. این رودخانه یکی از ۱۰ مکان برتر در فهرست نشنال جئوگرافیک است. این رودخانه با طول ۲۷۲ متر پر از  مکان‌های دیدنی و جذاب است. 

رودخانه لی درچین

اعمال نفوذ جنگجویان سفالین را تحسین کنید

مجسمه‌ ارتش سفالین در استان شی‌آن بر مقبره‌ کین، اولین پادشاه چین ( دودمان چین)، است. مجسمه‌های سنگی سربازان که در اندازه‌ واقعی سربازان ساخته شده‌اند، بیانگر پیروزی این ارتش بر گروه‌های دیگر است که این پیروزی سبب تشکیل حکومت و کشور چین شده‌ است. این مجسمه در ذهن و روح هر بیننده تأثیر زیادی می‌گذارد.

جنگجویان سفالین

از شهر ممنوعه دیدن کنید

شهر ممنوعه جاذبه‌ای معروف در پکن است که از زمان دودمان مینگ تا چینگ شهر امپراتوری محسوب می‌شده است. در حال حاضر قصر به موزه‌ای تبدیل شده که شامل مصنوعات زیادی از هر دو امپراتوری است. این موزه بهترین مکان برای آشنایی با فرهنگ چین است. 

شهر ممنوعه

 از قسمتی از جاده‌ ابریشم دیدن کنید

با وجود تاریخ ۲۰۰۰ ساله‌ این جاده، دیدنش برای هر گردشگر واجب است. در طول این جاده جاهای دیدنی بسیاری وجود دارند. این جاده در گذشته از چین تا رم و ایتالیا ادامه داشته است. این جاده به ۲۴۰۰ مایل بوده که نصف آن در قلمرو امپراتوری چین قرار داشته است. 

جاده ابریشم

در تبت گردش کنید

تبت که به بام دنیا نیز شهرت دارد، محلی مناسب برای گردشگران ماجراجویی است که به‌دنبال جاذبه‌های خاص هستند. از کوه‌های پر از برف، لباس‌های زیبا و بودایی‌ها دیدن کنید. برای بازدید از تبت به‌دلیل گذشته پر آشوب آن نیاز به دریافت اجازه دارید.

معابد تبت

عکس از وب‌سایت businessdestinations.com (عکاس: نامشخص)

از کارست(Karst) در جنوب چین دیدن کنید

این کوه‌ها که عکسشان پشت اسکناس ۲۰ یوانی وجود دارد، مکانی بسیار جالب و جذاب برای بازدید است. کوه‌هایی بسیار بزرگ هستند و می‌توانید با قایق در رودخانه‌ لی گردش کرده و از منظره‌ بسیار زیبای این کوه‌ها دیدن کنید. 

کارست در جنوب چین

غار موگای (Mogao Grottos of Dunhuang )

این غار که به غار هزار بودا نیز شهرت دارد، بزرگ‌ترین، مجلل‌ترین و بهترین خانه‌ بودایی‌ها در سراسر دنیا محسوب می‌شود. اولین غار این مکان در سال ۳۶۶ بعد از میلاد تراشیده و کنده‌کاری شد.

غار موگای

قصر پوتالا (Potala Palace)

این قصر در تبت واقع است و  اکنون به موزه تبدیل شده، اما تا سال ۱۹۵۹ محل زندگی دالایی لاما (رهبر بوداییان تبت) بوده است. تالار‌‌ها، معابد و حیاط‌ها همه از سنگ و چوب ساخته شده‌اند. اینجا ساختمانی جذاب و تاریخی است که با دیدن آن به اهمیت دالایی لاما در تاریخ تبت پی می‌برید. قصر ئولاتا

نویسنده: نیلوفر دوشیری

از کجا شروع کنیم

۸ نکته‌ ای که پیش از اولین سفر به چین باید بدانید

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map