راهنمای سفر به برزیل

برزیل، یکی از مقصدهای محبوب گردشگری در دنیا است. در این مقاله‌ راهنمای سفر کجارو با نکاتی مهم برای سفر به برزیل آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

با برزیل بهتر آشنا شوید:

درباره برزیل

اطلاعات ضروری برزیل

آب و هوای برزیل

هزینه‌ های سفر به برزیل

جاهای دیدنی برزیل

درباره برزیل

کشور توریستی برزیل

عکس از وب‌سایت theculturetrip.com/shutterstock (عکاس: نامشخص)

برزیل، بزرگ‌ترین کشور آمریکای جنوبی و میزبان تعدادی از مهم‌ترین کلان‌شهرهای دنیا است. اما این تازه ابتدای ماجرا است. کارناوال مشهور برزیل که هر سال برگزار می‌شود، یکی از مهم‌ترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشگری دنیا است. اگر از علاقه‌مندان به حیات وحش باشید، در برزیل می‌توانید از گشت‌و‌گذار در مناطق مختلف با اقلیم و حیات وحش متفاوت لذت ببرید و در جنگل‌های بارانی آمازون لذت رویایی با منحصربه‌فردترین ومتنوع‌ترین حیات وحش را تجربه کنید. اگر شهرها و بناهای تاریخی و آثار معماری را دوست دارید، در برزیل ناامید نمی‌شوید. قدم زدن در ساحل، فوتبال، مردم دوست‌داشتنی و قیمت‌های معقول، همگی دست به دست هم می‌دهند تا برای سفر به برزیل مشتاق شوید.

اطلاعات ضروری برزیل

اختلاف ساعت با تهران

ساعت رسمی برازیلیا، پایتخت برزیل، ۵ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

زبان رسمی برزیل، پرتغالی است که تقریبا همه‌ جمعیت این کشور به همین زبان صحبت می‌کنند و تنها زبانی است که در نشریات، رادیو و تلویزیون و تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برزیل، تنها کشور پرتغالی‌زبان در آمریکا است به همین دلیل، این زبان تاثیرات زیادی بر فرهنگ این منطقه داشته و فرهنگ آن را با سایر کشورهای اسپانیایی‌زبان همسایه متمایز کرده است.

واحد پول

واحد پول رایج این کشور، رئال یا رآل (real) است که با نشانه‌ R$ و کد ایزوی BRL شناخته می‌شود. هر رآل به ۱۰۰ سنتاوو (centavos) تقسیم می‌شود.

نوع برق شهری

ولتاژ و فرکانس برق شهری در برزیل و انواع پریز به شرح زیر است:

127 V

220 V

60 Hz       

دوشاخه و پریزهای برق در برزیل از نوع C و N هستند که تصویر آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

برزیل

کد برزیل و شماره‌های اضطراری

کد کشور برزیل +۵۵ است.

اورژانس پزشکی: ۱۹۲

آتش‌نشانی: ۱۹۳

پلیس: ۱۹۰

رانندگی در برزیل

رانندگی در برزیل یکی ار بهترین روش‌های برای گشت‌و‌گذار در بخش‌های دورتر و کمتر شناخته شده است که سرویس حمل و نقل عمومی مثل قطار و اتوبوس در آنجا وجود ندارد یا پیشرفته و کامل نیست. در شهرها و فرودگاه‌های بزرگ، امکان کرایه‌ خودرو وجود دارد.

قبل از رانندگی در برزیل این نکات را مد نظر قرار دهید:

رانندگی از سمت راست و کمترین سن قانونی برای رانندگی ۱۸ سال است. استفاده از تلفن همراه حین رانندگی فقط با هندزفری امکان‌پذیر است. بستن کمربند ایمنی برای سرنشینان جلو و عقب در صورتی که کمربند داشته باشد، ضروری است.

فهرست تعدادی از فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه سانتا ماریا (سرژیپه)، آراکاخو  

فرودگاه بین‌المللی ول د کائس، بلم

فرودگاه بین‌المللی تانکردو نوس، بلو هوریزونته

فرودگاه بین‌المللی برازیلیا

فرودگاه بین‌المللی ویراکوپوس - کامپیناس

فرودگاه بین‌المللی کامپوگرانده

فرودگاه بین‌المللی مارشال روندو، کویابا

فرودگاه بین‌المللی آفونسو پنا، کوریتیبا

فرودگاه بین‌المللی هرکیلیو لوز، فلوریانوپلیس

فرودگاه بین‌المللی پینتو مارتینز، فورتالزا

 فرودگاه بین‌المللی پرزیدانت کاسترو پینتو، ژواو پسوا، پارائیبا

فرودگاه بین‌المللی زومی دوس پالمیراس، ماسیو

فرودگاه بین‌المللی ادواردو گومز، مانائوس

فرودگاه بین‌المللی مینیسترو ویکتور کوندر

فرودگاه بین‌المللی اوگوستو سورو

فرودگاه بین‌المللی سلگدو فیلهو، پورتو الگره

فرودگاه بین‌المللی گورنادر خوزه تیکسیرا دا لیویرا، پورتو ولیو

فرودگاه بین‌المللی ریو دوژانیرو گالیائو

فرودگاه سانتوس دومنت، ریودوژانیرو

فرودگاه بین‌المللی دپوتادو لوئیس ادواردو مگاهاس، سالوادور

فرودگاه بین‌المللی مارشال کونیا ماچادو

فرودگاه بین‌المللی سائو پائولوگوارولخس

آب و هوای برزیل

چشم‌اندازی از شهرهای برزیل

عکس از وب‌سایت kimkim.com (عکاس: نامشخص)

تنوع آب‌و‌هوایی زیادی در برزیل وجود دارد اما بخش زیادی از این کشور دارای آب‌و‌هوای گرمسیری است و پوشیده از جنگلهای بارانی آمازون است که در حوضه آب‌ریز رود آمازون به وجود آمده‌اند. برزیل دارای پنج آب‌و‌هوا است که عبارت‌اند از گرمسیری در مرکز، کوهستانی، نیمه خشک در شمال شرقی، استوایی در شمال و معتدل در جنوب.

هزینه‌ های سفر به برزیل

هزینه‌ اقامت

Lamparina Hostel

عکس از بوکینگ (عکاس: نامشخص)

هزینه‌ اقامت در یک خوابگاه یا هاستل در اتاقی با ۸ تخت، از حدود ۲۰ تا ۳۰ رآل برزیل شروع می‌شود. اتاق‌های خصوصی در حدود ۱۰۰ رآل قیمت دارند. هتل‌های کوچک زیادی در برزیل وجود دارد که خانوادگی اداره می‌شوند و ارزان هستند. اقامت در این هتل‌ها بین ۷۰ تا ۱۰۰ رآل هزینه دارد. کرایه‌ اتاق در منزل اهالی، بین ۳۵ تا ۵۰ رآل است. برای کرایه‌ یک آپارتمان کامل از طریق Airbnb به‌طور میانگین در حدود ۱۴۰ رآل باید بپردازید و یک اتاق اشتراکی در حدود ۳۲ رآل قیمت دارد.

هزینه‌ خورد و خوراک

برزیل

رستوران‌های کوچک و محلی قیمت‌های پایین تری دارند. هزینه‌ یک وعده غذا در این رستوران‌ها که شامل نوشیدنی هم می‌شود، در حدود ۱۴ رآل است. غذاهای بهتر در دیگر نمونه‌های بهتر رستوران‌ های برزیل با دکوراسیون شیک‌تر در حدود ۳۵ رآل هزینه دارند. در صورتی که بخواهید خودتان آشپزی کنید تهیه‌ خورد و خوراک مورد نیاز بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود. برای یک هفته در حدود ۱۰۰ رآل باید بپردازید. همه‌ این قیمت‌ها در ریودوژانیرو بالاتر هستند.

حمل و نقل عمومی

برزیل

اتوبوس‌ مسافت طولانی، بهترین، راحت‌ترین و ارزان‌ترین راه برای سفر داخل این کشور است. بلیط اتوبوس بین ۸ تا ۱۰ رآل به‌ازای هر ساعت سفر، هزینه دارد. یعنی مسیر بین ریودوژانیرو و سائوپائولو بین ۴۴۰ تا ۶۵۰ رآل هزینه دارد. مسیر ریودوژانیرو تا فلوریانوپلیس (Florianopolis)، بین ۱۶۰ تا ۲۴۰ رآل، هزینه دارد. حتما بلیط خود را حداقل یک روز قبل خریداری کنید. حمل‌ونقل عمومی با قطار به قطارهای توریستی محدود می‌شود و بین دو شهر مهم و توریستی سائو ژائو دل ری و تیرادنتس حرکت می‌کنند. وسایل حمل‌ونقل عمومی داخل شهری بین ۲/۸ تا ۵ رآل به‌ازای هر سفر هزینه دارند. سرویس هم‌سفری آنلاین اوبر  (Uber)  یکی دیگر از روش‌های حمل‌ونقل داخل شهری است که در حال حاضر در ۱۱ شهر برزیل در دسترس است.

هزینه‌ فعالیت‌های تفریحی

 قیمت بلیط مسابقات فوتبال از ۳۵ رآل شروع می‌شود و به جایگاه صندلی شما بستگی دارد. ورودی آبشار ایگواسو در حدود ۴۲ رآل است. سفرهای دریایی یا کروز در رود آمازون بسته به طولانی بودن و سفر و میزان لوکس بودن آن، بین چند صد دلار تا چند هزار دلار متغیر است. موزه‌ها و جاذبه‌های مشابه بین ۱۰ تا ۲۰ رآل هزینه دارند.

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

رئال، ارز برزیل

عکس از وب‌سایت thecaspiangroup.org (عکاس: نامشخص)

متوسط هزینه‌ روزانه‌ شما بین ۱۷۰ تا ۲۵۰ رآل (۵۰ تا ۷۵ دلار) خواهد بود البته این در صورتی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل‌ونقل عمومی محلی استفاده کنید. البته با به کار بستن نکاتی که در ادامه عنوان می‌کنیم، این مبلغ را می‌توانید کاهش دهید. اگر در گزینه‌های لوکسی از هتل‌ های برزیل اقامت کنید و بیشتر وعده‌های غذایی را در رستوران میل کنید، این هزینه افزایش پیدا می‌کند.

در فصل کم‌گردشگر سال به برزیل سفر کنید

از ماه دسامبر تا مارس، شلوغ‌ترین فصل سال در برزیل است چراکه ساکنان نیم‌کره‌ شمالی برای فرار از سرمای زمستان، این کشور را به‌عنوان مقصد تعطیلات انتخاب می‌کنند. اگر می‌خواهید با کمترین هزینه به برزیل سفر کنید، از سفر در این ایام اجتناب کنید.

با یک نفر هم‌سفر شوید

در برزیل بابت اتاق یک‌تخته باید بیشتر از اتاق دوتخته هزینه کنید حتی گاهی دو برابر آن باید پول بدهید. بنابراین بهتر است که با یک نفر هم‌سفر شوید و هزینه‌های اقامت خود را نصف کنید. به‌خصوص اگر دوست ندارید ر خوابگاه و هاستل اقامت کنید.

سر قیمت تاکسی به توافق برسید

قبل از اینکه سوار تاکسی شوید، سر قیمت با راننده به توافق برسید. خیلی از رانندگان تاکسی‌متر را روشن نمی‌کنند و سعی می‌کنند به هر نحوی که شده، سرتان کلاه بگذارند. بهتر است که تا جایی که ممکن است به‌جای تاکسی از اتوبوس استفاده کنید.

کوشینیا (Coxinha) بخورید

برزیل

یکی از بهترین غذاهای حاضری و مختصر که می‌توانید در سفرهای طولانی با اتوبوس از آن‌ها استفاده کنید، کوشینیا است. این غذا نوعی کراکت مرغ است که در روغن سرخ می‌شود و بسیار ارزان است.

کوچ سرفینگ (Couchsurfing) را امتحان کنید

اگر مجبور نباشید بابت اقامت هزینه‌ای بپردازید، هزینه‌های سفر شما به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند. با کمک کوچ سرفینگ می‌توانید کسانی را پیدا کنید که علاوه بر اینکه رایگان از شما میزبانی می‌کنند، به‌عنوان راهنمای تور محلی شما را به بهترین جاهای دیدنی برزیل می‌برند.

جاهای دیدنی برزیل

فوتبال

فوتبال در برزیل

عکس از وب‌سایت pixabay.com/iStock (عکاس: sasint)

در برزیل، فوتبال مثل یک آیین مقدس، محترم است و یکی از سرگرم‌کننده‌ترین تفریحاتی که می‌توانید در برزیل داشته باشید، تماشای یک مسابقه‌ فوتبال است. ماراکانا، یکی از بزرگ‌ترین استادیوم‌های دنیا است که ۱۰۰ هزار نفر ظرفیت دارد. اگر از علاقه‌مندان به فوتبال باشید، مطمئنا از تماشای فوتبال ناب برزیلی لذت خواهید برد.

این تفریح برای کسانی مناسب است که علاقه‌مند به مسابقات ورزشی به‌خصوص فوتبال هستند و هیجان تماشای یک مسابقه در استادیوم را دوست دارند.

کارناوال ریو

برزیل

کارناوال ریو یکی مشهورترین کارناوال‌های دنیا است. در جریان این کارناوال هزاران نفر در خیابان‌ها به جشن و پایکوبی مشغول می‌شوند. البته فراموش نکنید که در روزهای برگزاری این کارناوال، قیمت‌ها سه برابر می‌شوند و باید از چندین ماه قبل همه چیز را رزرو کنید. اما اگر دوست دارید فضای این کارناوال را تجربه کنید، مطمئن باشید که ارزش هزینه کردن دارد.

این کارناوال برای کسانی مناسب است که دوست دارند سبک زندگی و حال و هوای جشنواره‌های محلی را تماشا کنند و از جشنواره‌های خیابانی لذت می‌برند.

ریودوژانیرو

برزیل

ریو، پنجمین شهر بزرگ دنیا، جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد که برای سر زدن به آن‌ها باید هفته‌ها وقت بگذارید. برای تماشای چشم‌انداز زیبایی از شهر از کوه کورکووادو (Corcovado) بالا بروید و از تندیس مسیح دیدن کنید. علاوه بر این، ریو علاوه بر غذای عالی و سواحل زیبا، بیشتر از آنچه که تصور کنید، موزه دارد. ریودوژانیرو مقصد گردشگری گرانی است اما قطعا ارزش هزینه کردن دارد.

ریو از آنجایی که جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد، می‌تواند همه‌ سلیقه‌ها را راضی نگه دارد. دوستداران ورزش و ماجراجویی، بناهای تاریخی و مذهبی و علاقه‌مندان طبیعت، همه به‌نوعی از سفر به ریو لذت می‌برند.

برازیلیا

برازیلیا

عکس از وب‌سایت revistapanorama.com (عکاس: نامشخص)

این شهر با اینکه به‌اندازه‌ ریودوژانیرو مشهور نیست اما ارزش سفر کردن دارد. این شهر در سال ۱۹۶۰ پایه‌گذاری شده و شاهکاری در زمینه‌ معماری مدرن است و هنردوستان دنیا را به سوی خود دعوت می‌کند. این شهر به‌عنوان میراث جهانی یونسکو برگزیده شده است.

اگر از علاقه‌مندان معماری و گشت‌وگذار در شهرهای بزرگ هستید، بازدید از برازیلیا را به شما توصیه می‌کنیم.

فلوریانوپلیس

فلوریانوپلیس

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Oscar Fava)

این شهر در جنوب برزیل قرار دارد و به اختصار فلوریپا نامیده می‌شود. این شهر، سال‌های متمادی است که میزبان علاقه‌مندان به موج‌سواری و آفتاب گرفتن در ساحل است. فلوریپا به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری ساحلی در برزیل شناخته شده است. اگر شهرهای ساحلی را دوست دارید، دلتان می‌خواهد در ساحل آفتاب بگیرید و ورزش‌های آبی را تجربه کنید، سفر به فلوریپا را از دست ندهید. در این شهر، سواحل زیبا، زندگی شبانه‌ پر جنب‌و‌جوش و غذاهای دریایی لذیذ، منتظر شما است.

فرناندو دی نوروها (Fernando de Noronha)

فرناندو دی نوروها در برزیل

عکس از وب‌‌سایت reis-expert.nl (عکاس: نامشخص)

این مجمع‌الجزایر آتشفشانی اولین پارک دریایی برزیل بود که اکنون به‌عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شده است. ۷۰ درصد از وسعت این جزیره حفاظت‌شده است و سواحل آن بسیار دیدنی و البته خلوت است چون در آن واحد فقط ۴۲۰ نفر اجازه‌ حضور در جزیره دارند. این منطقه اخیرا به یکی از مقاصد گردشگری محبوب برای سلبریتی‌ها‌ی برزیل تبدیل شده است و به همین دلیل قیمت‌ها در آن کمی بالا رفته است. اگر به‌دنبال سواحل لوکس و خلوت می‌شد، اینجا بهترین مکان است.

پانتانال (Pantanal)

برزیل

پانتانال دربردارنده‌ بزرگ‌ترین تالاب‌های دنیا است که در غرب برزیل واقع شده‌اند و بخش‌هایی از بولیوی و پاراگوئه را هم در بر می‌گیرند. همان طور که انتظار دارید، این منطقه یکی از مناطق محبوب برای دوستداران حیات وحش است. ۱۱ هزار گونه‌ مختلف و کمیاب، در این تالاب‌ها زندگی می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به آهوی مرداب، مورچه‌خوار غول‌پیکر و سنبل طوطی اشاره کرد.

آبشار ایگواسو (Iguacu)

برزیل

این آبشار که در زبان آرژانتینی ایگوازو تلفظ می‌شود، آبشار شگفت‌انگیز و باشکوهی است که در مرز برزیل و آرژانتین واقع شده و به‌عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود. طول این آبشار از آبشار نیگارا بلندتر است و دو برابر بیشتر از نیاگارا عرض دارد. ایگواسو یکی از شگفتی‌های طبیعت این کشور است. در هر ثانیه حدود ۱۲۸۰۰ متر مکعب آب از ۲۷۵ آبشار آن به پایین می‌ریزد.

پارک ملی آمازونیا

برزیل

آمازون، ۸ درصد از مساحت زمین را به خود اختصاص داده است اما ۵۰ درصد از تنوع زیستی زمین را در دل خود جای داده است. پارک ملی آمازونیا، ۴۰ درصد از سرزمین این کشور را در بر گرفته و مکانی عالی برای تماشای پرندگان، طبیعت‌گردی و قایق‌سواری کایاک است. این پارک ورودی‌های زیادی دارد که هرکدام به یکی از تورهای پیاده‌روی، کمپینگ و رودگردی اختصاص دارد. سفر به برزیل بدون گشت و گذار در آمازون، کامل نیست.

بازار شهری مانائوس

بازار شهری مانائوس

عکس از تریپ ادوایزر (عکاس: Fabio Jr. Soma)

این ساختمان که دقیقا در کناره‌ رود نگرو (ریو نگرو) در مانائوس واقع شده است، ۱۲۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. بسیاری از اهالی برای خریدهای روزانه‌شان به این بازار سر می‌زنند. تقریبا هرچه را که فکر می‌کنید می‌توانید در این بازار پیدا کنید، مانند: ماهی، سوسمار کایمان، لاک‌پشت، میوه، نوشیدنی و انواع خرت و پرت‌ها.

سالن اپرای مانائوس

برزیل

سالن اپرای مانائوس مرکز اصلی تئاترهایی است که در منطقه‌ آمازون اجرا می‌شوند. این بنا که در سال ۱۸۹۶ ساخته شده، بازتابی از تأثیر رنسانس ایتالیایی بر معماری آن دوران است. از این سالن در ساخت تعدادی از فیلم‌های مطرح استفاده شده است.

سالوادور

سالوادور در برزیل

عکس از وب‌سایت fodors.com/Shutterstock (عکاس: hbpro)

حتما از اولین شهر برزیل و پایتخت فرهنگی آن که در سواحل شمال شرقی این کشور قرار دارد، دیدن کنید. بازدیدکنندگان این شهر که به «پایتخت شادی» معروف است، از فضای آرام و معماری سبک استعماری آن لذت خواهند برد. مرکز مستعمراتی پلورینهو واقع در این شهر در سال ۱۹۸۵ از سوی یونسکو به‌عنوان میراث جهانی اعلام شد.

سائو پائولو

برزیل

سائو پائولو با جمعیت ۱۷ میلیون نفر سومین شهر بزرگ جهان و بزرگترین شهر آمریکای جنوبی است. بازدیدکنندگان این کلان‌شهر از زندگی شبانه، موسیقی و غذاهای با کیفیت جهانی لذت خواهند برد. با اینکه این شهر به‌اندازه‌ ریو جذابیت ندارد، اما شهری دوست‌داشتنی است.

ریسیف (Recife)

ریسیف در برزیل

عکس از وب‌سایت theculturetrip.com/Pixabay (عکاس: fgmsp)

ریسیف (رسیف) مرکز تعدادی از زیباترین سواحل برزیل و دومین شهر بزرگ در ناحیه‌ شمال شرقی آن است. مرکز تاریخی شهر با تعداد زیادی رستوران و ساختمان‌های عجیب و غریب از زیبایی خاصی برخوردار است. حتما به شهر همسایه‌ آن یعنی اولیندا هم سفر کنید، شهری استعماری که در سال ۱۹۸۲ به‌عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

نویسنده: حمیده کریمی

از کجا شروع کنیم

چگونه ویزای توریستی برزیل بگیریم؟

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map