ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا (United States of America) در قاره آمریکا قرار دارد و با مساحتی معادل سه میلیون و ۷۹۷ هزار کیلومتر مربع، سومین یا چهارمین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۳۲۵ میلیون و ۷۱۹ هزار نفر، سومین کشور پرجمعیت شمرده می‌شود. آمریکا از شمال با کانادا و از جنوب با مکزیک همسایه است. تعدادی از قلمرو‌های کشور نیز مانند ایالت هاوایی در اقیانوس آرام و دریای کارائیب پراکنده هستند. پایتخت ایالات متحده، واشینگتن دی سی نام دارد و نیویورک پرجمعیت‌تر‌ین شهر آن به حساب می‌آید. از دیگر شهرهای بزرگ کشور می‌توان به لس آنجلس، شیکاگو، هیوستون و فیلادلفیا اشاره کرد.

زبان اکثر مردم آمریکا انگلیسی است و ۱۳‌٪ ساکنان به اسپانیایی و ۱٪ به زبان چینی صحبت می‌کنند. با حدود ۷۰٪، مسیحیان بیشترین جمعیت کشور را تشکیل داده‌‌اند و بعد از آن بی‌دینان، یهودیان، هندوان و مسلمانان قرار گرفته‌اند. ایالات متحده آمریکا قدیمی‌ترین حکومت فدرال بازمانده در جهان به‌شمار می‌رود. نظام کشور بر اساس تفکیک کامل قوا است. قوه مقننه شامل مجلس نمایندگان و مجلس سنا می‌شود و رئیس‌ جمهور نیز ریاست قوه مجریه را به‌ عهده دارد. واحد پولی کشور، دلار آمریکا ($) است.

هرچند ایالات متحده با توجه به زیرساخت‌های ضعیف توریستی و مشکلات ویزا از مقاصد متداول گردشگری به حساب نمی‌‌آید؛ اما پارک‌های ملی متعدد، ایالات گوناگون با فرهنگ‌های متنوع و موزه‌های بزرگ و جذاب می‌توانند دلایل کافی برای اجاره ماشین و گردشی طولانی در این سرزمین بزرگ باشند. برای تجربه آمریکای واقعی، علاوه بر جاذبه‌های مهم کلان‌شهرها، روستاها و شهرهای کوچک را نیز نباید فراموش کرد.

نیویورک در صدر مقاصد گردشگری در ایالات متحده قرار دارد. با قلبی تپنده که هرگز خاموش نمی‌شود، این شهر مملو از موزه‌های جهانی، مشهورترین سالن‌های تئاتر و فیلم و انواع مراکز خرید برتر است. از آشناترین نمادهای نیویورک، مجسمه‌ آزادی محسوب می‌شود. منطقه تئاتر برادوی نیویورک نیز ۴۰ سالن تئاتر حرفه‌ای را در خود جای می‌دهد که بسیاری از معروف‌ترین هنرپیشگان روی صحنه‌های آن‌ها اجرا داشته‌اند. موزه تاریخ طبیعی آمریکا با ۲۷ ساختمان بهم پیوسته و مجموعه‌ای مشتمل بر ۳۳ میلیون نمونه از گیاهان، حیوانات، فسیل‌ها، سنگ‌های معدنی، دست‌سازهای انسانی و شهاب‌‌سنگ، از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان به‌شمار می‌رود. از دیگر دیدنی‌های نیویورک می‌توان به پل بروکلین، میدان تایمز، بندر نیویورک، سنترال پارک نیویورک، کلیسای جامع سن پاتریک، خیابان پنجم و محله ایتالیای کوچک اشاره کرد.

بعد از نیویورک، لاس وگاس از پربازدیدترین شهرهای آمریکا چه در میان مردم محلی و چه در میان گردشگران خارجی است. دیدنی‌های لاس وگاس تنها به مراکز تفریح شبانه ختم نمی‌شود و جاذبه‌های هیجان‌انگیز و متفاوت دیگری در انتظار گردشگران با تمامی سلیقه‌ها است. از جمله دیدنی‌های این شهر پر‌زرق‌‌وبرق می‌توان از آتشفشان میراژ لاس وگاس، برج استراتوسفر، موزه نئون، چرخ و فلک های رولر و منطقه حفاظت شده دره رد راک نام برد.

اورلندو با وجود نام نا‌آشنای خود، از پربازدیدترین شهرهای آمریکا محسوب می‌شود و برای دوستداران تفریح و سرگرمی بهترین مقصد در این کشور پهناور است. با پارک‌های موضوعی، پارک‌‌های آبی، استودیو‌های فیلم‌سازی و جاذبه‌‌های هیجان‌انگیز، بهتر است بازدید از اورلندو را در برنامه‌های سفر خود به آمریکا قرار دهید. برخی از مهم‌ترین دیدنی‌های اورلندو شامل استودیو جهانی فلوریدا، شهربازی والت دیزن، جزایر ماجراجویی یونیورسال، پارک آبی آکوآتیکا اورلندو، پارک آبی دیزنی بلیزارد بیچ، پارک تجربه سرزمین مقدس و پارک موضوعی اپکوت می‌شود. 

 آمریکا یکی از مهم‌ترین کشورهای دارای تنوع زیستی فراوان است و با ۴۸ ایالت، جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و هنری بسیاری را در خود جای می‌دهد. پس بی‌‌دلیل نیست که از بی‌شمار دیدنی‌های ایالات متحده آمریکا، پارک ملی المپیک، پارک ملی سنگ زرد، موزه بین المللی جاسوسی واشنگتن، منطقه کوهستانی راکی، کویر رنگی ایالت آریزونا، پارک ملی گرند کنیون، موزه هنر مدرن سانفرانسیسکو، آبشار نیاگارا، غارهای زیرزمینی کارلزباد، زندان آلکاتراز سان فرانسیسکو، موزه هنر فیلادلفیا، پارک ملی سکویا، پارک ملی یلو استون، خانه موزه ارنست همینگوی، موزه بستنی لس آنجلس، موزه هنر سیاتل و خانه ادگار آلن پو تنها گوشه‌ای از آ‌ن‌ را تشکیل داده‌اند. 

ساعت محلی ایالات متحده آمریکا ۸.۵ ساعت از ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور متنوع و پهناور، به ویزا نیاز دارند.   

 

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به آمریکا

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map