هلند

هلند یکی از زیباترین کشورهای جهان به شمار می‌رود و با ابعادی کوچک در بخش شمال غربی قاره‌ اروپا قرار دارد. این زیبایی را می‌توان، مدیون آب و هوای اقلیمی و گونه‌های مختلف گل‌ در این کشور دانست. همچنین هلند، عنوان کشور گل را در جهان به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید یک چهارم مساحت این کشور، در ارتفاعی کمتر از سطح آب‌های آزاد جهان قرار دارد. علاوه بر شهرت هلند به گل (به ویژه گل لاله)، پنیرهای لذیذ و مطبوع آن (مخصوصا پنیر گودا) نیز در سراسر جهان شناخته شده و پرطرفدار است.

هلند یکی از اعضای قدیمی اتحادیه‌ی اروپا و عضو پیمان نظامی ناتو است. هر چند مساحت این کشور اروپایی حدود ۴۱ هزار کیلومتر مربع است و به کشور مینیاتوری شناخته می‌شود؛ اما جمعیتی بالغ بر ۱۷ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. ۸۵ درصد از کل جمعیت را هلندی زبان‌ها و مابقی را مردمی از ترکیه، مراکش، اندونزی و سورینام شامل شده‌اند.

دین رسمی مردم هلند مسیحیت است و طبق اسناد ۳۱ درصد دین مردم هلند را مذهب کاتولیک، ۲۱ درصد را پروتستان و مابقی را اسلام و دیگر ادیان و مذاهب تشکیل داده‌اند. زبان رسمی این کشور زبان هلندی است و درصد کمی از جمعیت نیز به زبان فریزلندی، ترکی استانبولی و عربی صحبت می‌کنند. پول رسمی این کشور یورو (€) به شمار می‌رود.

آمستردام پایتخت هلند و یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در این سرزمین محسوب می‌شود. کشور هلند از شرق با آلمان، از جنوب با بلژیک و از غرب با بریتانیا همسایه است. این سرزمین در آمریکای مرکزی نیز چند جزیره دارد . پس از آمستردام، روتردام دومین شهر بزرگ هلند شمرده می‌شود که با توجه به وسعت و تعداد اسکله‌های موجود در آن، لقب بزرگ‌ترین بندر اروپا را از آن خود کرده است. از دیگر شهرهای بزرگ هلند می‌توان به لاهه و اوترخت اشاره کرد. حکومت در هلند به صورت پادشاهی مشروطه است. این درحالی است که خاندان سلطنتی، نقش موثری در تعیین سیاست ندارد و نخست‌وزیر دارای مهم‌ترین مقام سیاسی است. 

هلند مناظر و چشم‌اندازهای زیبای متعددی دارد که مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است. پارک ملی هوخه ویلوه با زیبایی طبیعی خارق‌العاده‌، حیات وحش و جنگل‌های انبوه یکی از مقاصد اصلی گردشگری در این سرزمین محسوب می‌شود. منطقه‌ یوردان در آمستردام نیز یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های گردشگری است که با کافی‌شاپ‌های متعدد، نگارخانه‌ها، فروشگاه‌ها و خیابان‌های دنج شهرت دارد و همچنین موزه‌ اشتدلیک با مجموعه‌ای از هنرهای معاصر از دیگر دیدنی‌های آمستردام به شمار می‌رود. در نزدیکی آمستردام، شهری کوچک و زیبا به نام لیدن قرار گرفته که کهن‌ترین دانشگاه این کشور در آن واقع شده است و فضا و معماری تاریخی و کهن آن، گردشگران را به سوی خود می‌کشاند. جزایر فریزیان نیز مجموعه‌ی زنجیروار از جزایری هستند که از هلند تا دانمارک کشیده شده‌اند و دهکده‌های کهن و سواحل شنی، از ویژگی‌های این جزایر محسوب می‌شوند.

ساعت محلی هلند ۲.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور مملو از گل، نیازمند ویزا هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به هلند

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map