راهنمای سفر به کوبا

کوبا کشوری تشکیل شده از مجمع‌الجزایری در دریای کارائیب و پایتخت آن هاوانا است. با راهنمای سفر به کوبا، همراه کجارو باشید.

درباره کوبا بیشتر بخوانید:

معرفی کوبا

اطلاعات ضروری کوبا

آب‌ و‌ هوای کوبا

بهترین زمان سفر به کوبا

هزینه‌ های سفر به کوبا

جاهای دیدنی کوبا

رژیم غذایی در کوبا

معرفی کوبا 

چشم‌اندازهای توریستی کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Dorothea OLDANI)

 اگر دوست دارید در شهرهای قدیمی قدم بزنید که در خیابان‌های دیدنی و زیبای آن، ماشین‌های کلاسیک رفت و آمد می‌کنند، کوبا بهترین مقصد است. البته در سراسر دنیا کوبا را به سواحل زیبای سفید و آب‌های فیروزه‌ای می‌شناسند، اما کوبا از نظر تاریخی و فرهنگی هم دست کمی از سایر مقصدهای گردشگری دنیا ندارد. در واقع با وجود جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و تفریحات و گردشگاه‌های ساحلی، کوبا یک مقصد گردشگری کامل است.

ساختمان‌های تاریخی به جا مانده از دوران استعمار، حال و هوای اسپانیایی، غذاهای کارائیبی و ماشین‌های قدیمی و قشنگ، تجربیات نابی هستند که در کوبا انتظار گردشگران را می‌کشند.

با راهنمای سفر به کوبا، همراه کجارو باشید.

اطلاعات ضروری کوبا 

خیابان‌های ساحلی کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Toomas Tartes)

اختلاف ساعت با تهران

کوبا در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT -4 قرار دارد و ۸ ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

اسپانیایی

واحد پول

پزو (CUP)

پزوی تبدیل‌پذیر کوبا

(CUC)

نوع برق شهری

برقی شهری در کوبا ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت و فرکانس استاندارد آن ۶۰ هرتز است. پریزها و دوشاخه‌ها از نوع A، B، C و L است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید.

کد کشور

  +۵۳

شماره‌های اضطراری

آتش‌نشانی: ۱۰۵

آمبولانس: ۱۰۴

پلیس: ۱۰۶

جهت رانندگی

راست

فرودگاه‌های بین‌المللی

    کایو کوکو؛ فرودگاه خاردینز دل ری

    هاوانا؛ فرودگاه بین‌المللی خوزه مارتی

    اولگین؛ فرودگاه فرنک پئیز

    سانتا کلارا؛ فرودگاه آبل سانتاماریا

    وارادرو؛ فرودگاه خوآن گئوآلبرتو گومس

آب‌ و‌ هوای کوبا 

سواحل کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Alex Meier)

آب و هوای کوبا نیمه گرمسیری است؛ البته وزش بادهای بسامان، گه‌گاه از رطوبت و گرمای هوا می‌کاهد. میانگین دمای هوای سالانه در کوبا ۲۶ درجه است و روزهای آفتابی زیادی دارد.

بهترین زمان سفر به کوبا 

بافت شهری در کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Florian Wehde)

بهترین زمان برای سفر به کوبا از دسامبر تا ماه مه است؛ زمانی که می‌توانید انتظار روزهای خشک و آفتابی را داشته باشید و آسمان معمولا صاف است. فصل مرطوب سال در ماه ژوئن آغاز می‌شود. گردشگران معمولا از سفر به کوبا بین ماه‌های اوت تا اکتبر اجتناب می‌کنند چون در این مدت احتمال وقوع طوفان وجود دارد و شرایط جوی مساعد نیست.

هزینه‌ های سفر به کوبا 

La AKDmia Cuba

عکس از بوکینگ (عکاس: نامشخص)

هزینه‌های روزانه در سفر به کوبا

هزینه‌ سفر ارزان تا ۷۰ پزوی تبدیل‌پذیر کوبا

یک وعده غذا در رستوران‌های ارزان ۱۰ تا ۱۵ پزو

ورودی موزه ۱ تا ۵ پزو

سفر میان‌رده از ۷۰ تا ۱۴۰ پزو

هتل میان‌رده از ۵۰ تا ۱۰۰ پزو

یک وعده غذا در رستوران‌های خصوصی ۱۵ تا ۲۵ پزو

سفر با اتوبوس بین شهرهای هاوانا و ترینیداد ۲۵ پزو

سفر لوکس بیش از ۱۴۰ پزو

هتل تاریخی یا ریزورت تفریحی: ۲۰۰ تا ۳۰۰ پزو

تاکسی یا کرایه اتومبیل: ۶۰ تا ۷۰ پزو

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

کوبا درمجموع یکی از مقاصد گردشگری ارزان است. با به کار بستن نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم، می‌توانید هزینه‌های سفرتان را کاهش دهید و سفری ارزان‌تر داشته باشید.

سفر انعطاف‌پذیری داشته باشید

نوازندگان خیابانی در کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Jessica Knowlden)

اگر مجبور نباشید در ساعت و روز خاصی سفر کنید، به‌راحتی می‌توانید در سایت‌های رزرو بلیط و هتل های کوبا، پیشنهادهای فوق‌العاده‌ای پیدا کنید. تخفیف در هزینه‌ محل اقامت و پرواز، مقدار زیادی از هزینه‌های سفرتان را کاهش می‌دهد و تفاوت زیادی در هزینه‌ نهایی ایجاد می‌کند.

برای سفر در کوبا از اتوبوس استفاده کنید

سفر با اتوبوس در کوبا

عکس از وب‌سایت reis-expert.nl (عکاس: نامشخص)

برای سفر بین شهری در کوبا می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید. سیستم حمل و نقل با اتوبوس در کوبا بسیار کارآمد و ارزان است. اگر دوست ندارید تمام مدت سفرتان را در پایتخت بمانید و می‌خواهید به مناطق بکرتر و مناطق ساحلی خلوت سفر کنید، اتوبوس وسیله‌ای ارزان است. حسن دیگر استفاده از اتوبوس، این است که با شهرها، جاده‌ها و اهالی این کشور از نزدیک آشنا می‌شوید و تجربه‌ای بومی‌تر و اصیل‌تر از سفر به کوبا خواهید داشت.

تاکسی‌های اشتراکی را به‌جای تاکسی فردی انتخاب کنید

خیابان‌های کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Dorothea OLDANI)

به‌جای اینکه برای رفتن به همه جا تاکسی دربست بگیرید، از تاکسی‌های اشتراکی استفاده کنید. البته در کوبا به‌راحتی می‌توانید برای رفتن به محله‌ها و مناطق مختلف شهرها از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید و حتی مسیری را پیاده بروید، اما اگر دوست دارید راحت‌تر باشید و تاکسی بگیرید، از تاکسی‌های اشتراکی استفاده کنید.

در سایت Airbnb اقامتگاه پیدا کنید

Old Colonial House در کوبا

عکس از airbnb (عکاس: نامشخص)

برای اینکه تجربه‌ای محلی و ارزان‌تر داشته باشید، در سایت Airbnb یک اقامتگاه پیدا کنید. زندگی کردن با اهالی شهرها، داشتن همسایه‌های کوبایی و زندگی به سبک آن‌ها، تجربه‌ای متفاوت و ناب است. البته اقامت در هتل و گردشگاه‌ها برای توریست‌ها راحت‌تر است، اما تجربه‌ای توریستی است و مثل بقیه‌ سفرها خواهد بود. اما زندگی کردن بین مردم و تماشای سبک زندگی آن‌ها از نزدیک، هم ارزان‌تر است و هم تجربه‌ای ناب و اصیل برای شما رقم خواهد زد.

در خانه‌هایی موسوم به casa particular اقامت کنید

اقامت در کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Kieran Taylor)

اگر می‌خواهید یک تجربه‌ کوبایی اصیل داشته باشید و ضمنا هزینه‌ کمتری برای اقامت بپردازید، به‌دنبال اقامتگاه‌هایی به نام casa particular بگردید. این اقامتگاه‌ها در واقع تخت‌خواب و صبحانه‌هایی هستند که خانواده‌های کوبایی در اختیار گردشگران می‌گذارند.

در کوبا این مدل اقامتگاه‌ها زیاد پیدا می‌شود و در فصل خلوت سال، با هزینه‌ بسیار اندکی می‌توانید در آن‌ها اقامت کنید. در این اقامتگاه، میزبان‌ها با رفتار بسیار دوستانه‌ای از شما پذیرایی می‌کنند، حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید که برایتان غذای کوبایی بپزند و هزینه‌ آن را بپردازید. این غذاهای خانگی بهتر و ارزان‌تر از غذای رستوران است. اگر قرار است بیش از یک هفته در چنین خانه‌هایی بمانید، حتما از قبل در مورد هزینه‌ها به توافق برسید.

از اهالی منطقه راهنمایی بگیرید

اهالی کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Dorothea OLDANI)

اهالی کوبا مهمان‌نواز هستند و رفتار دوستانه‌ای با گردشگران دارند و معمولا دوست دارند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. از آن‌ها در مورد جاذبه‌های گردشگری، رستوران‌های خوب و ارزان و هر چیزی که نیاز دارید، راهنمایی بخواهید.

اگر کمی زبان اسپانیایی بلد باشید بسیار سفر بهتری را تجربه خواهید کرد. بهتر می‌توانید با اهالی ارتباط برقرار کنید و احتمال اینکه بتوانید دوست کوبایی پیدا کنید، بسیار بیشتر است.

قبل از سفر، پول خود را تبدیل کنید

به‌دلیل محدودیت‌ها و تحریم‌هایی که پیش از این در کوبا وجود داشته، دلار آمریکایی هنوز هم توسط بسیاری از دستگاه‌های خودپرداز و مراکز مبادله‌ پول، قابل شناسایی نیست. بسیاری از مراکز تبدیل پول، ده درصد یا بیشتر، کارمزد دریافت می‌کنند.

داشتن پول نقد در کوبا بسیار اهمیت دارد. در بسیاری از شرایط، کارت اعتباری پذیرفته نمی‌شود بنابراین قبل از رسیدن به این کشور از همراه داشتن پول کافی مطمئن شوید.

چانه بزنید

خرید در کوبا

عکس از unsplash (عکاس: elCarito)

در کشوری که بسیاری از گردشگران به زبان آن آشنایی ندارند، تعجبی ندارد که اهالی سعی می‌کنند محصولات و خدمات خود را گران‌تر از قیمت واقعی آن بفروشند؛ به‌خصوص که بسیاری از گردشگران از قیمت اجناس و محصولات در کوبا اطلاع دقیق ندارند.

قبل از سفر در مورد قیمت تقریبی محصولات و خدمات و سوغات تحقیق کنید و نرخ تبدیل پول را بپرسید. در کوبا اگر موردی پیش آمد که طرف مقابل سعی داشت قیمتی غیرمعقول و غیرواقعی از شما طلب کند، چانه بزنید و آن را کاهش دهید. معمولا اگر صرف‌نظر کنید و به راه خود ادامه دهید، فروشندگان، خودشان کوتاه می‌آیند و قیمت را کاهش می‌دهند.

میزان هزینه‌ روزانه را مشخص کنید

چشم‌اندازهای کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Florian Wehde)

با توجه به بودجه‌ای که برای سفرتان در نظر گرفتید، میزان مقدار مجاز برای خرج کردن در روز را مشخص کنید و سعی کنید تا جایی که ممکن است خود را ملزم به رعایت محدودیت مالی کنید. این کار باعث می‌شود که ولخرجی را کنار بگذارید و پول‌تان را برای موارد مهم‌تر نگه دارید.

از آنجایی که کوبا، یک مقصد گردشگری متفاوت و جذاب است، احتمالا در سفر به این کشور دلتان می‌خواهد چیزهای زیادی بخرید و غذاهای زیادی را امتحان کنید، اما باید در نظر داشته باشید که همین هزینه‌های کوچک و اندک، کم کم به مقدار زیادی تبدیل می‌شود و هزینه‌ کلی سفرتان را به‌شکل قابل‌توجهی بالا می‌برد.

نکته‌ مهم در مورد تعیین هزینه‌ روزانه این است که در مورد بودجه‌ای که دارید و سبک سفری که می‌خواهید تجربه کنید، واقع‌بین باشید و برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشید.

همیشه از قبل هزینه را بپرسید

اگر قبلا در مورد هزینه‌ محصولات و خدماتی که دریافت می‌کنید سوال نکنید، ممکن است ناخواسته مجبور شوید هزینه‌ بسیاری زیادی پرداخت کنید.

گروهی یا دو نفره سفر کنید

سفر به کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Persnickety Prints)

بسیاری از خانه‌های کرایه‌ای در کوبا، چه برای یک نفر چه برای چند نفر، هزینه‌ یکسانی دارند. بنابران بهتر است گروهی سفر کنید که هزینه‌های سفرتان تقسیم شود.

کمتر از این اینترنت استفاده کنید

بسیاری از اقامتگاه‌ها در کوبا ممکن است اینترنت نداشته باشند یا هزینه‌ آن‌ها زیاد باشد. در برخی از مکان‌های عمومی ممکن است وای‌فای پیدا کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که با داشتن یک کتاب راهنمای خوب، کمی تحقیق قبل از سفر و توانایی صحبت به زبان اسپانیایی، نیاز به اینترنت نخواهید داشت. مطمئن باشید ایسنتاگرام جایی نمی‌رود تا شما به خانه برگردید.

از این فرصت استفاده کنید و چند روزی را دور از شبکه‌های اجتماعی بگذرانید و از زندگی واقعی لذت ببرید.

جاهای دیدنی کوبا 

دیدنی‌های کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Daniel Seßler)

کوبا، بزرگ‌ترین جزیره‌ کارائیب، مملو از تاریخ، فرهنگ و فضایی اسرارآمیز و فریبنده است. در میدان‌های سنگ‌فرش شده‌ شهر قدیم هاوانا، موسیقی زنده، به گوش می‌رسد و خبر از زندگی پرجنب و جوشی می‌دهد که ماشین‌های قدیمی، بخشی جدایی‌ناپذیر از آن است. ساختمان‌های قدیمی و مستعمراتی شهرهای این کشور، فضایی جالب و دیدنی ایجاد کرده‌اند، انگار که این کشور در دل تاریخ متوقف شده است.

علاوه بر این جاذبه‌های شهری، کوبا پر از زیبایی‌های طبیعی است. این جزیره‌ بزرگ، بیش از ۳ هزار کیلومتر خط ساحلی دارد. صخره‌های مرجانی در آب‌های فیروزه‌ای، جلوه‌ای زیبا به طبیعت کوبا داده‌اند. طبیعت سرسبز و زیبای کوبا، الهام‌بخش بسیاری از نویسندگان دنیا و مامنی برای آسایش بسیاری از گردشگران است. سفر به کوبا، ترکیبی از تجربیات تاریخی، فرهنگی و طبیعی متفاوت است که در کمتر جایی می‌توانید مانند آن را تجربه کنید.

شهر قدیم هاوانا (Habana Vieja)

شهر قدیم هاوانا

عکس از unsplash (عکاس: Spencer Everett)

شهر قدیم هاوانا، بخشی از تاریخ پر فراز و نشیب کوبا است؛ منطقه‌ای تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. قدم زدن در میدان این منطقه و تماشای بناهای تاریخی به سبک باروک و نئوکلاسیک، تجربه‌ای جذاب است و سبک زندگی کوبایی در ۲۰۰ سال پیش را به نمایش می‌گذارد. مرمت‌های گسترده، روح تازه‌ای در ساختمان‌های قدیمی این محله دمیده است.

از جاذبه‌های این منطقه می‌توان به میدان کلیسای جامع اشاره کرد که کلیسای جامع سنت کریستوبال در آن قرار دارد. یک قلعه‌ نظامی به نام قلعه‌ Real Fuerza کامل‌کننده‌ جاذبه‌های این محله‌ تاریخی است.

شهر قدیم هاوانا در کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Diego Gennaro)

یکی از پرجنب‌وجوش‌ترین و جذاب‌ترین نقاط شهر که مردم و گردشگران در آن جمع می‌شوند و از گشت و گذار لذت می‌برند، Plaza Vieja است. در این میدان یک بنای تاریخی به نام Casa del Conde Jaruco قرار دارد که در طبقه‌ همکف آن، پنجره‌های زیبا با شیشه‌های رنگی کار شده است. اگر می‌خواهید حسابی در بخش‌های قدیمی شهر بگردید و از تک تک جاذبه‌های آن دیدن کنید، باید یک روز یا حتی بیشتر برای سر زدن به این محله وقت بگذارید.

ساحل وارادرو (Varadero)

سواحل کوبا

عکس از وب‌سایت tripcuba.org (عکاس: Chantal Nederstigt)

وارادرو یکی از مشهورترین مقاصد ساحلی در کوبا است. این منطقه در مجاورت شبه‌جزیره‌ Hicacos قرار دارد. بیش از ۵۰ هتل در این منطقه قرار دارد، ناحیه‌ای که با درختان نخل و سواحل شنی سفید و زیبا، گردشگران را از سراسر دنیا به سوی خود می‌کشاند. پارک طبیعی وارادرو یکی از دیدنی‌های این منطقه است؛ یک منطقه‌ حفاظت‌شده که سواحل زیبا و دو غار دیدنی دارد. اگر از گشت و گذار در مناطق شهری خسته شدید، در این منطقه‌ ساحلی می‌توانید از جذابیت‌های طبیعی کوبا لذت ببرید.

ساحل وارادرو

علاوه بر این‌ها، در منطقه‌ وارادرو پارک آرام و دیدنی Josone، میزبان باغ‌‌های گل، رستوران و استخر است. یک دریاچه‌ کوچک هم در آن وجود دارد که گردشگران می‌توانند از شنا در آن لذت ببرند.

در شمال شرقی این منطقه پارک زیردریایی Cayo Piedra یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری کوبا برای علاقه‌مندان به غواصی است. غواصان با حضور در این منطقه از تماشای دنیای زیبای زیر آب و ماهیان رنگارنگ آن لذت می‌برند.

ساحل وارادرو

از دیگر تفریحات این منطقه می‌توان به ماهیگیری، گلف، قایق‌سواری کایاک، اسکای دایوینگ و سفرهای کوتاه برای بازدید از جاذبه‌های فرهنگی اطراف، اشاره کرد.

شهر ترینیداد

چشم‌اندازی از ترینیداد

عکس از unsplash (عکاس: Maud Slaats)

گشت و گذار در شهر قدیمی ترینیداد که یکی از آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است، شما را به سفری در دل زمان می‌برد. ساختمان‌های تاریخی که به زیبایی مرمت شده‌اند و خیابان‌ها و میدان‌های سنگ‌فرش شده در مرکز شهر، حال و هوای قدیمی و استعماری را به یادمی‌آورد. بیشتر آثار معماری این منطقه متعلق به قرن هفدهم تا نوزدهم است، زمانی که این شهر از تجارت شکر و برده سود می‌برد و در دوران اوج شکوفایی خود قرار داشت.

امروزه، ترینیداد یکی از محبوب‌ترین شهرهای توریستی کوبا است و خیابان‌های آن معمولا مملو از گردشگرانی است که به گشت و گذار مشغول هستند. در میدان مرکزی این شهر می‌توانید قدم بزنید و از دیدن بناهای تاریخی اطراف آن لذت ببرید. بر فراز این میدان، یک کلیسای جامع قدیمی وجود دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست. از دیگر جاهای دیدنی کوبا در این شهر می‌توان به کلیساها و صومعه‌های قدیمی و برج‌های ساعت اشاره کرد.

طبیعت ترینیداد

عکس از unsplash (عکاس: Colin Watts)

علاوه بر آثار تاریخی، در این شهر از تماشای موزه‌ها و گالری‌های هنری لذت خواهید برد. ضمنا، محیط طبیعی اطراف شهر، مکانی ایدئال برای اسب‌سواری است. چشم‌اندازهای اطراف شهر با وجود درختان نخل، کوهستان و مزارع نیشکر، بسیار دیدنی است. خانه‌های قدیمی به جا مانده از قرن نوزدهم با نقاشی‌های دیواری و تزیینات زیبا، از دیگر دیدنی‌های ترینیداد است.

شهر Guardalavaca

گواردالاواکا در کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Ioana Mohanu)

این شهر توریستی که سواحل زیبایی دارد، نسبت به وارادرو، آرام‌تر و دورافتاده‌تر است. درختان انبوه و سرسبز، خط ساحلی این منطقه را به زیبایی زینت داده است. اگر می‌خواهید از آفتاب ساحل دور بمانید، می‌توانید از مسیرهای پیاده‌روی گم‌شده در سایه‌ انبوه درختان قدم بزنید. در این منطقه، غواصان از تماشای زندگی زیر آب و زیبایی‌های آن لذت می‌برند. ماهی‌های رنگارنگ و صخره‌های مرجانی زیبا، باعث شده که غواصان زیادی برای تجربه‌ دنیای زیر آب، به این شهر سفر کنند.

یکی دیگر از جذابیت‌های این شهر ساحلی این است که از آن می‌توانید سفرهای کوتاه به اطراف ترتیب دهید. ماجراجویی در جنگل، تورهای قایق‌سواری و سفر به جزایر کوچک اطراف از تفریحات جذابی است که در این شهر می‌توانید برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. یک دلفیناریوم در جزایر نزدیک این شهر وجود دارد که بازدید از آن، تفریحی جذاب برای خانواده‌ها است.

ساحل بهشت (Playa Paraíso)

ساحل بهشت (Playa Paraíso)

کوبا به سواحل زیبایش مشهور است. یکی از دیدنی‌ترین و زیباترین سواحل کوبا، ساحل بهشت در جزیره‌ Cayo Largo del Sur است. اگر از علاقه‌مندان به تفریحات ساحلی هستید، در سواحل شنی سفیدرنگ و آب‌های فیروزه‌ای و زیبای این ساحل از سفر خود لذت می‌برید.

نواحی ساحلی این منطقه پر از هتل‌های عالی و گردشگاه‌های ساحلی است و البته علاوه بر سواحل زیبا، جاذبه‌های گردشگری کمی دارد.

کایو کوکو (Cayo Coco)

کایو کوکو در کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Michael Green)

یکی دیگر از مقاصد ساحلی دنج و آرام در کوبا، جزیره‌ کایو کوکو است که با یک پل یه زمین اصلی متصل شده است. در بسیاری از آثار ادبی بزرگ دنیا از جمله پیرمرد و دریا، اسمی از این جزیره به میان آمده است. با توجه به اینکه تنها راه ارتباطی زمینی با این جزیره، همان پل است، بیشتر گردشگران از طریق هوایی خود را به جزیره می‌رسانند.

سواحل کایو کوکو

عکس از unsplash (عکاس: Juan Rojas)

مهم‌ترین جاذبه‌ این جزیره، سواحل آفتابی و زیبای آن است. سواحل شنی و آفتابی این منطقه نسبت به سواحل دیگر کوبا دورافتاده‌تر و در نتیجه دنج‌تر است. محیط طبیعی آرامی که در اطراف این جزیره وجود دارد آن را به یک مقصد گردشگری آرام تبدیل کرده است که دوستداران آرامش طبیعت بدون شک از حضور در آن لذت می‌برند. یک پارک طبیعی در این جزیره وجود دارد که مقصدی عالی برای علاقه‌مندان به حیوانات است. این پارک میزبان لاک‌پشت‌ها، کروکودیل‌ها و فلامینگوها است. همچنین مجموعه‌ای از پرندگان زیبا و دیدنی در این جزیره رفت و آمد دارند.

پارک ملی وینال (Parque Nacional Vinales)

پارک ملی وینال (Parque Nacional Vinales)

این دره‌ سرسبز و زیبا در دامنه‌ تپه‌های صخره‌ای باشکوهی قرار دارد و با عنوان پارک ملی وینال شناخته می‌شود و یکی از آثار به ثبت رسیده در میراث جهانی یونسکو است.

چشم‌اندازهای زیبای این دره در کنار زمین‌های مسطح آن که به زمین‌های کشاورزی برای پرورش انواع میوه و سبزی اختصاص دارد، مقصدی فوق‌العاده برای دوستداران طبیعت است. کسانی که دوست دارند فعالیت‌های تفریحی در دل طبیعت را امتحان کنند، از حضور در این پارک لذت می‌برند. فعالیت‌های تفریحی جذابی مانند اسب‌سواری و کوهنوردی در این منطقه برای گردشگران وجود دارد.

پارک ملی وینال (Parque Nacional Vinales)

در همین نزدیکی شهری به همین نام وجود دارد که مکانی عالی برای اقامت است، اگر می‌خواهید نواحی اطراف را ببینید. شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ تورهای یک روزه، از هاوانا به این شهر تورهایی دارند که در صورت علاقه‌مندی می‌توانید با شرکت در یکی از آن‌ها به این شهر سفر کنید.

شهر باراکوآ (Baracoa)

باراکوآ در کوبا

عکس از unsplash (عکاس: Will Jephcott)

یکی از دیدنی‌های شرق کوبا، شهر زیبای باراکوآ است؛ یکی از قدیمی‌ترین شهرهای این کشور. این شهر در سال ۱۵۱۱ پایه‌گذاری شده است. این شهر را اطراف یک کلیسای قدیمی ساختند و به مرور زمان گسترش پیدا کرد ولی تا دهه‌ ۱۹۶۰، از سایر نواحی اطراف دور بود و یک شهر نسبتا دورافتاده و دنج محسوب می‌شد تا اینکه بزرگراه La Farola ساخته شد. با وجود این راه ارتباطی مهم، این شهر باز هم دنج و آرام است. امروزه گردشگران برای تماشای معماری استعماری، طبیعت سرسبز و زیبای اطراف، آبشارها و سواحل دیدنی و مناظر استوایی فراموش‌نشدنی به این شهر سفر می‌کنند. قله‌ مسطح El Yunque در ارتفاع ۵۸۹ متری یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های این منطقه است. دامنه‌های نواحی اطراف و تپه‌های منطقه، به خاطر پرندگان و گیاهان کمیاب، به‌عنوان منطقه‌ حفاظت‌شده‌ زیست‌کره از طرف یونسکو انتخاب شده است.

نمایی از شهر باراکوآ

عکس از وب‌سایت cubaniatravel.com (عکاس: نامشخص)

برای اینکه به‌خوبی مناظر و چشم‌اندازهای شهر را ببینید و لذت ببرید، با ماشین در بزرگراه La Farola رانندگی کنید. در یک قلعه‌ قدیمی، یک موزه برقرار شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست. در این موزه می‌توانید با تاریخ این شهر بهتر آشنا شوید. در ۲۰ کیلومتری شمال غربی باراکوآ، یکی از بهترین سواحل منطقه واقع شده است. علاقه‌مندان به هیجان و ماجراجویی می‌توانند برای گشت و گذار در شهر و طبیعت اطراف آن، دوچرخه کرایه کنند. به‌طور مرتب از هاوانا پروازهایی به مقصد باراکوآ وجود دارد.

گردشگاه ساحلی The Malecon

گردشگاه ساحلی The Malecon

ساخت این گردشگاه در سال‌های ۱۹۰۱ و ۱۹۰۲ صورت گرفته است. این منطقه مشهورترین گردشگاه ساحلی هاوانا است. گشت و گذار در این منطقه، شما را به سفری در دل تاریخ شهر می‌برد. این منطقه ۸ کیلومتر طول دارد و از محله‌ Habana Vieja تا Vedado، منطقه‌ تجاری شهر ادامه دارد.

گردشگاه ساحلی The Malecon

در این مسیر ساختمان‌های تاریخی زیادی وجود دارد که ترکیبی از سبک‌های معماری مختلف هستند. رنگ‌های زیبا و روشن این بناها در کنار هم، منظره‌ زیبایی را ایجاد کرده است که مورد توجه گردشگران و عکاسان قرار دارد.

سانتا کلارا (Santa Clara)

سانتا کلارا در کوبا

عکس از وب‌سایت reis-expert.nl (عکاس: نامشخص)

اگر در سفر به کوبا از گشت و گذار در گردشگاه‌های ساحلی و شهرهای نزدیک دریا خسته شدید، می‌توانید سفر به سانتا کلارا را تجربه کنید؛ سفری پر از تجربیات فرهنگی جذاب که جنبه‌ دیگری از سبک زندگی کوبایی را نشان می‌دهد. این شهر از نظر جاذبه‌های فرهنگی بسیار غنی است و یک شهر دانشگاهی محسوب می‌شود. در سانتا کلارا می‌توانید از دیدن مقبره‌های قدیمی و بناهای یادبود لذت ببرید. یک تندیس از چه گوارا و موزه‌ای تاریخی با موضوع وسایل شخصی و اسناد و عکس‌هایی مربوط به او در این شهر وجود دارد که بازدید از آن برای علاقه‌مندان به تاریخ، خالی از لطف نیست.

علاوه بر این، سانتا کلارا میزبان یکی از قدیم‌ترین تئاترهای کوبا است که هنوز پابرجا مانده است. این تئاتر در سال ۱۸۸۵ پایه‌گذاری شده است. با وجود اینکه برای حفظ این بنا مرمت‌های زیادی انجام شده است، باز هم فضای داخلی آن، بخش‌هایی از وسایل و دکوراسیون بنا به‌شکل اصلی خود باقی مانده است.

قلعه سن پدرو دل مورو (San Pedro del Morro)

قلعه سن پدرو دل مورو در کوبا

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Peter Glogg)

این قلعه‌ تاریخی اسپانیایی متعلق به قرن هفدهم میلادی است و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این قلعه در ده کیلومتری جنوب غربی Santiago de Cuba، دومین شهر بزرگ کوبا قرار دارد. قلعه روی یک تپه‌ صخره‌ای بلند ساخته شده و ساختار آن در سال ۱۵۷۸ طراحی شده است. اما ساخت آن چنیدن دهه طول کشیده تا اینکه در قرن هفدهم میلادی به پایان رسیده است. هدف ابتدایی از ساخت قلعه، دفاع از شهر در برابر حمله‌ دزدان دریایی بوده،  اما بعدها به‌عنوان زندان هم مورد استفاده قرار گرفته است و بعد مجددا با کاربری قلعه‌ نظامی، از آن بهره‌برداری شده است.

قلعه‌ی سن پدرو دل مورو (San Pedro del Morro)

امروزه گردشگران می‌توانند از بخش‌ها و طبقات مختلف آن بازدید کنند. در یک موزه‌ کوچک که در قلعه واقع است، اطلاعات جالبی در مورد دزدان دریایی و تاریخچه‌ شهر و این قلعه به گردشگران داده می‌شود. از فراز این قلعه می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از خلیج را تماشا کنید.

نمایی از قلعه سن پدرو دل مورو

عکس از وب‌سایت insightcuba.com (عکاس: نامشخص)

در این شهر علاوه بر این قلعه، آثار دیدنی و جاذبه‌های گردشگری متعددی وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به چندین موزه و بنای یادبود و یک پارک که منطقه‌ حفاظت‌شده‌ یونسکو است اشاره کرد. در این پارک گردشگران می‌توانند از تورهای بازدید از مزارع قهوه، گشت و گذار در باغ‌های گیاه‌شناسی و چشم‌اندازهای زیبا از کوهستان و دریا از ارتفاع ۱۲۳۴ متری قله‌ گرن پیدرا (Gran Piedra) لذت ببرند.

شبه جزیره زاپاتا

شبه جزیره زاپاتا در کوبا

عکس از وب‌سایت reis-expert.nl (عکاس: نامشخص)

این شبه جزیره بهشتی برای علاقه‌مندان به پرنگان و عاشقان طبیعت است. این منطقه‌ دورافتاده و کم جمعیت، چشم‌اندازهای متنوع و زیبایی دارد. یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های منطقه‌ کارائیب در این شبه‌جزیره قرار دارد. این منطقه به خاطر پوشش جانوری خاص و ۱۵۰ گونه‌ کمیاب از پرندگانش، به‌عنوان منطقه‌ حفاظت‌شده‌ زیست کره از طرف یونسکو انتخاب شده است. علاوه بر پرندگان، گونه‌های جانوری متعددی در این بخش زندگی می‌کنند و طرفداران حیات وحش مطمئنا از سفر به این منطقه لذت می‌برند. در پارک‌های این منطقه می‌توانید این جانداران کمیاب را در زیستگاه طبیعی خودشان تماشا کنید.

شبه جزیره زاپاتا

عکس از وب‌سایت reis-expert.nl (عکاس: نامشخص)

لازم به گفتن نیست که در این منطقه از کوبا هم می‌توانید از حضور در طبیعت سرسبز و سواحل طولانی و زیبا لذت ببرید. بسیاری از غواصان برای تجربه‌ دنیای زیر آب و تماشای زیبایی‌های پنهان طبیعت، به این منطقه سفر می‌کنند. در این منطقه، سایت‌های غواصی زیادی وجود دارد که می‌توانید فرصت استفاده از آن‌ها را از دست ندهید.

رژیم غذایی در کوبا 

غذاهای کوبایی

عکس از وب‌سایت elmesondepepe.com (عکاس: نامشخص)

رژیم غذایی در کشور کوبا ترکیبی از آشپزی بومی آمریکا، آشپزی کارائیب، آشپزی اسپانیایی و آشپزی آفریقایی است. بعضی از دستورات غذایی کوبایی تکنیک‌ها و ادویه‌های اسپانیایی و آفریقایی دارند و تاثیراتی از آشپزی منطقه‌ کارائیب پذیرفته‌اند.

در واقع غذاهای کوبایی ترکیبی از طعم‌ها و عطرهای گوناگون و تحت‌تاثیر فرهنگ‌های کشورهای مختلف است. حتی آثاری از نفوذ فرهنگ غذایی کشورهای همسایه را هم می‌توان در آشپزی کوبا مشاهده کرد.

در بخش‌هایی از هاوانا، آشپزی چینی هم مشاهده می‌شود. دلیل این آمیختگی فرهنگی این است که در دوران استعمار، کوبا یک مرکز مهم تجاری بوده است بنابراین افرادی که به این کشور سفر می‌کردند، به‌خصوص اسپانیایی‌ها، فرهنگ غذایی خود را هم به‌همراه خود به این کشور منتقل کرده‌اند.

البته با توجه به اینکه کوبا یکی از مستعمرات اسپانیا بوده، آشپزی این کشور را بیشتر می‌توان تحت‌تاثیر آشپزی اسپانیایی دانست. برده‌های آفریقایی هم تاثیر غیرقابل‌انکاری بر تغییر رژیم غذایی این کشور داشته‌اند.

غذاهای دریایی در کوبا

عکس از وب‌سایت variety.com (عکاس: نامشخص)

یکی دیگر از عواملی که ویژگی‌های خاص آشپزی کوبایی را شکل داده است، موقعیت جغرافیایی این کشور و آب و هوای استوایی آن است. میوه‌ها و ریشه‌های خوراکی متعددی در این منطقه رشد می‌کند که سهم زیادی در تشکیل رژیم غذایی این کشور دارند.

علاوه بر تنوعی که در مورد غذاهای کوبا ذکر کردیم، یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت غذاهای کوبایی، کیفیت بالای آن‌ها است که گردشگران را شگفت‌زده می‌کند. ضمنا فراموش نکنید که غذا خوردن در رستوران‌های خصوصی تجربه‌ بهتری از غذا خوردن در رستوران‌های دولتی است. این رستوران‌ها بسیار ارزان‌تر هستند و غذای آن‌ها تازه‌تر و لذیذتر است.

برای اینکه هزینه‌ کمتری بابت غذا خوردن بپردازید، از مناطق توریستی فاصله بگیرید و نگران کیفیت غذاها نباشید.

یکی از رایج‌ترین و نمادین‌ترین غذاهای کوبایی، comida criolla است که از مواد غذایی مختلفی تشکیل می‌شود. همیشه یک منبع پروتئینی دارد و همراه با سالاد، موز سبز سرخ‌شده، برنج و حبوبات سرو می‌شود. این منبع پروتئینی ممکن است ماهی، سایر غذاهای دریایی، مرغ و حتی گوشت گوساله باشد.

در ادامه با چند مورد از غذاهای کوبایی آشنا می‌شویم که در سفر به این کشور، می‌توانید با توجه به ذائقه‌ خود یکی از آن‌ها را انتخاب و نوش جان کنید.

تامال (Tamales)

رژیم غذایی کوبا

تامال یک غذای سنتی آمریکای جنوبی است که از ماسا (خمیر نشاسته‌ای، معمولا بر پایه ذرت) تهیه شده و در یک برگ، بخارپز یا جوشانده می‌شود. برگ آن را پیش از خوردن کنار می‌گذارند. تامال‌ها را می‌توان با انواع گوشت، پنیر، میوه، سبزی، چیلی یا هر ماده‌ دیگری بسته به سلیقه پر کرد و برای طعم‌ دادن به آن‌ها از ادویه‌های خاص خود استفاده می‌کنند.

بلال کوبایی

در سراسر دنیا ذرت را به شیوه‌های مختلف مصرف می‌کنند. در کوبا، ذرت را بعد از گریل کردن، در نوعی پنیر می‌غلطانند و به آن ادویه به‌خصوص چیلی می‌زنند. چند قطره آبلیمو هم به آن اضافه می‌کنند. در سفر به کوبا، حتما باید این ذرت را امتحان کنید و از چشیدن طعم لذیذ و فوق‌العاده‌ آن لذت ببرید.

ساندویچ Medianoche

ساندویچ Medianoche در کوبا

>عکس از وب‌سایت maxionline.ec (عکاس: نامشخص)

این کلمه در لغت به‌معنای نیمه‌شب است. این ساندویچ در اصل متعلق به کوبا است و معمولا در کلوب‌های شبانه در هاوانا سرو می‌شود. مثل سایر ساندویچ‌ها این غذا هم از نان، کالباس و سایر مخلفات تهیه می‌شود. تنها تفاوتی که این ساندویچ با ساندویچ‌های دیگر دارد، نانی است که از آن برای تهیه‌ ساندویچ استفاده می‌کنند.

Congrí

رژیم غذایی کوبا

این غذا که نام دیگری هم دارد و moros y cristianos هم نامیده می‌شود، یکی از غذاهای مشهور کوبایی است که آن را تقریبا در هر رستورانی می‌توانید پیدا کنید. این غذا، مدل کوبایی برنج و لوبیا است که در سراسر کارائیب به‌شکل‌های مختلف طبخ می‌شود. برای تهیه‌ آن، برنج و لوبیا را با ترکیبی از سیر، روغن و سایر ادویه‌های دلخواه می‌پزند.

 Pernil Relleno de Moros y Cristianos

این غذا ترکیبی از دو غذای کوبایی دیگر است. در واقع غذایی که با یک غذای کوبایی دیگر پر می‌شود. برای تهیه‌ آن، گوشت را در موادی مثل آب پرتغال، سیر، پونه کوهی و فلفل مارینه می‌کنند و سپس با برنج و لوبیا پر می‌کنند. در نهایت آن را در فر می‌پزند.

واکا فریتا (Vaca Frita)

رژیم غذایی کوبا

اسم غذا را اگر بخواهیم کلمه به کلمه ترجمه کنیم، به‌معنای گاو سرخ شده است. این غذا با گوشت گوساله مارینه شده در لیمو، سیر و نمک تهیه می‌شود. بعد از مارینه کردن آن را تا جایی که کاملا ترد شود، به روش‌های مختلف می‌پزند.

فریتا

این غذا را می‌توان همبرگر کوبایی نامید. برای تهیه‌ آن نان مخصوص را با گوشت گوساله‌ چرخ‌کرده و گاهی نوعی سوسیس مخصوص پر می‌کنند. مثل همبرگرهای دیگر، فریتا را همراه با سیب‌زمینی سرخ‌کرده سرو می‌کنند.

پائلا (Paella)

پائلا، از غذاهای کوبایی

عکس از وب‌سایت blog.amigofoods.com (عکاس: نامشخص)

این غذا مدل کوبایی یکی از غذاهای اسپانیایی است. برای تهیه آن از ژامبون، گوشت مرغ، صدف و انواع غذاهای دریایی مثل خرچنگ استفاده می‌کنند. این غذا را همراه با سس نارگیل سرو می‌کنند.

سس نارگیل که در زبان محلی به آن lechita می‌گویند، با شیر نارگیل، سس گوجه، سیر و ترکیبی از انواع ادویه‌ها تهیه می‌شود. این سس را معمولا با غذاهای دریایی سرو می‌کنند.

Arroz con pollo، مرغ و برنج کوبایی

این غذا مدل کوبایی پائولا است که البته غذاهای دریایی از آن حذف شده است.

Huevo habaneros

Huevo habaneros، از غذاهای کوبایی

عکس از وب‌سایت dishnthekitchen.com (عکاس: نامشخص)

این غذای لذیذ با موادی مثل تخم‌مرغ، پیاز، سیر و گوجه تهیه می‌شود. برای تهیه‌‌ آن، ترکیب گوجه، سیر، فلفل و پیاز سرخ‌شده را آماده می‌کنند و روی آن تخم‌مرغ پخته می‌ریزند.

Picadillo cua cua

این غذا یکی از غذاهای خاص و اصیل کوبایی است که با موادی مثل گوشت گوساله، تخم‌مرغ و موز سبز تهیه می‌شود. موز سبز با موزی که به‌عنوان میوه می‌خوریم، متفاوت است و معمولا در آشپزی از آن استفاده می‌کنند. در نواحی استوایی معمولا موز سرخ‌شده را همراه بسیاری از غذاها سرو می‌کنند.

پولپتا (Pulpeta)

پولپتا، از غذاهای کوبا

عکس از وب‌سایت startupcuba.tv (عکاس: نامشخص)

این غذا را می‌توان معادل کوبایی میتلف نامید. برا تهیه‌ آن از ترکیبی از گوشت چرخ‌کرده استفاده می‌کنند که با ادویه‌های مخصوص طعم‌دار شده است. تخم‌مرغ پخته و ژامبون از دیگر مواد تشکیل‌دهنده‌ این غذا است که آن را یا در فر یا روی گاز می‌پزند.

تامال ان کازوئلا (Tamal en cazuela)

این غذا از آرد ذرت، به‌همراه گوشت و ادویه‌جات تهیه می‌شود.

Costillitas

رژیم غذایی کوبا

این غذا با گوشت دنده تهیه می‌شود که آن را قبل از طبخ، با ترکیبی از آب پرتغال، آب لیمو، پونه کوهی، سیر و روغن زیتون مارینه می‌کنند. این غذا بسیار لذیذ است و طعمی تند و ملس دارد. غذایی با ظاهری اشتهابرانگیز که در سفر به کوبا حتما باید امتحان کنید.

مرغ بریان

این غذا را همه جای دنیا می‌توانید پیدا کنید، اما هر جایی، دستور تهیه‌ خاصی برای آن دارند و ادویه‌جاتی استفاده می‌کنند که طعمی متفاوت به غذا می‌دهد. این نوع خاص از مرغ بریان مخصوص منطقه‌ ترینیداد است. آن را به‌آرامی می‌پزند و با سسی غلیظ و بسیار خوشمزه متشکل از گوجه و پیاز سرو می‌کنند.

Ropa vieja

Picadillo cua cua، از غذاهای اصیل کوبا

عکس از وب‌سایت seriouseats.com (عکاس: Serious Eats / Diana Chistruga)

این غذا، یکی از غذاهای ملی کوبا است. البته در کوبا خوردن گوشت گوساله، به‌اندازه‌ سایر گوشت‌ها رواج ندارد، اما این یکی از مشهورترین غذاهای سنتی کوبا است که با گوشت گوساله تهیه می‌شود. این خوراک علاوه بر گوشت، گوجه و پیاز هم دارد. این مواد را آن‌قدر به‌آرامی می‌پزند که کاملا ترکیب و منسجم می‌شود. غذای لذیذی که با ذائقه‌ ما بسیار تناسب دارد.

Ajiaco

Ajiaco در کوبا

عکس از وب‌سایت blog.amigofoods.com (عکاس: نامشخص)

این خوراک از مواد متعددی تهیه می‌شود و از هرکدام مقداری دارد. سیب‌ زمینی، کدو حلوایی، مالانگا (نوعی گیاه شبیه به سیب‌زمینی ترش)، موز سبز، ذرت، گوشت، رب گوجه فرنگی، ادویه، آبلیمو و برخی از مواد دیگری هر کسی طبق ذائقه به غذا اضافه می‌کند.

فریتر مالانگا

مالانگا، بافت و طعمی شبیه به سیب‌زمینی دارد. آن را رنده می‌کنند و بعد از گلوله کردن در روغن فراوان سرخ می‌کنند تا جایی که ترد و لذیذ شود.

توستون (Tostones)

توستون، از غذاهای کوبا

عکس از وب‌سایت fortheloveofsazon.com (عکاس: نامشخص)

در سراسر کشورهای منطقه‌ کارائیب این غذا با اسم‌های مختلف تهیه می‌شود. برای تهیه‌ آن موزهای سبز را که مخصوص آشپزی است تکه تکه کرده و سرخ می‌کنند. بعد از سرخ کردن یک بار دیگر آن‌ها را می‌کوبند و سرخ می‌کنند. در واقع موزها دو بار سرخ می‌شوند. موز سبز یکی از مواد غذایی اصلی در رژیم غذایی آمریکای لاتین است و آن را فقط به‌شکل پخته یا بخار پز یا کباب یا سرخ شده می‌توان مصرف کرد. این موز، سفت است و میزان نشاسته بالاتر و قند کمتری به نسبت موز شیرین دارد.

پیتزا

وقتی در کوبا هستیم و به فکر خوردن غذای کوبایی می‌افتیم، مطمئنا آخرین چیزی که به ذهن‌مان می‌رسد، پیتزا است. اما پیتزا همه جای دنیا پیدا می‌شود. در کوبا هم می‌توانید پیتزاهای لذیذی بخورید که در اندازه‌های کوچک سرو می‌شوند و نسبتا ارزان هستند. گاهی ممکن است مواد تهیه‌ آن، طبق ذائقه‌ اهالی شهر، تغییر کرده باشد. اما پیتزا همیشه لذیذ است، هر جا و با هر طعم و ماده‌ای که درست شود!

چورو (Churros)، دونات اسپانیایی

چورو

عکس از وب‌سایت koffietje.nl (عکاس: نامشخص)

یکی از اسنک‌ها و خوراکی‌های خیابانی که در کوبا می‌توانید امتحان کنید، چورو است. برای تهیه‌ آن، خمیر را آماده می‌کنند و در روغن داغ سرخ می‌کنند تا جایی که روی آن ترد شود و داخل آن نرم و کاملا پخته. سپس روی آن شکر می‌پاشند. معمولا چورو را برای صبحانه با میان وعده با نوشیدنی داغ می‌خورند.

کروکت

کروکت‌ها انواع مختلفی دارند و هر جایی با توجه به ذائقه‌ خود، نوعی کروکت خاص دارد. در کوبا، ژامبون را در نوعی پنیر می‌پیچند و آن را سرخ می‌کنند. ترکیب ژامبون و پنیر سرخ‌شده، غذایی است که نباید آن را از دست بدهید.

فلن (Flan)

فلن، دسر کوبایی

عکس از وب‌سایت thespruceeats.com (عکاس: The Spruce / Ana Zelic)

این دسر به‌شکل‌های مختلف در کشورهای مختلف آمریکای لاتین تهیه می‌شود. مواد اصلی تشکیل‌دهنده ی آن عبارت است از شکر، شیر و تخم‌مرغ. این مواد را با هم می‌پزند و بعد از پختن جایی قرار می‌دهند تا کاملا سرد و سفت شود. سپس روی آن کارامل می‌ریزند.

نویسنده؛ حمیده کریمی

از کجا شروع کنیم

۱۰ نکته پیش از سفر به کوبا

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map