راهنمای سفر به کره جنوبی

کره جنوبی (South Korea) نام کشوری است که در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره در آسیای شرقی قرار دارد و با مساحتی معادل ۱۰۰ هزار و ۲۱۰ کیلومتر مربع، صد و هفتمین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۵۱ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر، بیست و هفتمین کشور پرجمعیت شمرده می‌شود. کره جنوبی از غرب با دریای زرد، از شرق با ژاپن، از جنوب با دریای چین شرقی و از شمال با کره شمالی همسایه است. پایتخت کشور، سئول نام دارد و از دیگر شهرهای بزرگ آن می‌توان به بوسان، اینچئون، دئگو، دائجون و گوانگجو اشاره کرد. 

زبان رسمی مردم، کره‌ای است. حدود ۵۷٪ از جمعیت کشور پیروی هیچ دینی نیستند و بعد از آن با ۲۷.۶٪، پیروان دین مسیحیت و ۱۵.۵٪ بودایی‌ها قرار دارند. نوع حکومت کره جنوبی، جمهوری به شمار می‌رود و دولت از سه قوه مقننه، مجریه و قضایی تشکیل شده است. واحد رسمی پول کشور نیز، وون کره جنوبی (₩) نام دارد. 

کره جنوبی با فرهنگی غنی و تاریخی کهن، سرشار از جاذبه‌‌های گردشگری است. کاخ‌های باشکوه با معماری منحصر‌به‌فرد، باغ‌هایی با آرایش شرقی، خیابان‌های شلوغ و پرهیاهو و آسمان‌خراش‌های متعدد، همه و همه در کنار هم کره جنوبی را به یکی مقاصد جالب و فراموش‌نشدنی توریستی در سراسر جهان تبدیل کرده‌اند. مجموعه کاخ‌های دئوک سوگونگ یکی از ۵ قصر بزرگی به شمار می‌رود که توسط خاندان چوسان ساخته شده است و امروزه میزبان هزاران گردشگر می‌شود تا از معماری متفاوت و گچبری‌ها زیبای آن دیدن کنند. معبد بودایی جوگیسا نیز به عنوان معبد اصلی و نماد بوداییان کره جنوبی و با قدمتی که به سال ۱۹۱۰ برمی‌گردد، برای توریست‌ها از جذابیت خاصی برخودار است. دومین کاخ بزرگ سئول، چانگ‌دوک‌گونگ، به دلیل وجود باغ مخفی بزرگ، معابد بی‌شمار، عمارت‌ها و گیاهان و جانوران متنوع جایگاه ویژه‌ای در میان توریست‌ها دارد. 

پارک ملی بوخانسان در شمال سئول، با مسیرهای راه‌پیمایی که کوه‌‌های بلند آن را احاطه کرده‌اند، از جاذبه‌های محبوب طرفداران پیاده‌روی و طبیعت است. جزیره ججو، جزیره‌ای آتشفشانی محسوب می‌شود که همراه با لوله گدازه‌اش، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. برج جهانی لوته در سئول نیز به عنوان پنجمین ساختمان بلند جهان، با سکوی چشم‌انداز شیشه‌ای که در طبقه ۱۲۳ دارد، از مکان‌های مورد علاقه دوستداران هیجان شمرده می‌شود. از موزه‌های جالب سئول می‌توان موزه کیمچیکان را نام برد. موزه کیمچیکان با تمرکز بر غذای محبوب کره‌‌ای‌ها، یعنی کیمچی، در سال ۲۰۱۵  از طرف سی‌ان‌ان به عنوان یکی از بهترین موزه‌های غذای جهان معرفی شد. موزه هنر سامسونگ لیوم نیز از دیدنی‌های لازم برای هنردوستان است. در این موزه می‌توان آثار هنرمندان مشهوری مانند اندی وارهول را مشاهده کرد. دیدنی‌های کره جنوبی بسیارند و از خیل بی‌شمار آنها می‌توان به موزه گروین سئول، زندان سئودامان، برج ان سئول، موزه تریک آی سئول، معبد جانگمیو، مسجد مرکزی سئول، پل بانپو، موزه کیف دستی سیمون، روستای نام سانگول هانوک، آکواریوم کوئکس، گرند پارک سئول، مرکز انیمیشن سئول، مرکز ملی گوگاک، موزه و خانه ادبی یون دونگ جو، پارک تاپگل، سنگ‌‌های پدربزرگ و موزه یادبود جنگ کره اشاره کرد.

ساعت محلی کره جنوبی در نیمه اول سال ۴.۵ ساعت و در نیمه دوم ۵.۵ ساعت از ساعت ایران جلوتر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور غنی و مدرن، به ویزا نیاز دارند. 

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map