راهنمای سفر به مصر

مصر (Egypt) با نام رسمی جمهوری عربی مصر، کشوری در شمال‌شرقی قاره‌ی آفریقا است و شبه‌جزیره‌ی سینا که در قاره‌ی آسیا قرار دارد، نیز بخشی از قلمروی این کشور به حساب می‌آید. مصر در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار دارد و از غرب با لیبی، از جنوب با سودان و از سوی شبه‌جزیره سینا با رژیم اشغالگر قدس و در نوار غزه با فلسطین، مرز زمینی دارد.

تمدن در منطقه‌ی کنونی مصر که در کناره‌ی رود نیل شکل گرفت، در زمره‌ی کهن‌ترین تمدن‌ها به شمار می‌آید که از حدود ۴ هزار سال پیش از میلاد پابرجا است. مصر باستان سرزمین فراعنه بود و آثار تاریخی برجسته‌ای چون اهرام سه‌گانه و نیایشگاه بزرگ را از آن دوران به یادگار دارد. در اسطوره‌های سامی، محل برآمدن پیامبرانی مانند یوسف و موسی را در همان دوران و در سرزمین مصر آورده‌اند. دولت قدیم مصر در سال ۵۲۴ قبل از میلاد به دست ایرانی‌ها سقوط کرد. این کشور در روزگار هخامنشی و همچنین در دوران ساسانی (در عهد خسرو پرویز و به مدت ۱۰ سال) بخشی از شاهنشاهی ایران بود.

مصر در سال ۱۹۵۲ با کودتای بدون خون‌ریزی افسران جوان ارتش علیه ملک فاروق پادشاه کشور، صاحب حکومت جمهوری شد. این کشور از دیدگاه سیاسی و فرهنگی یکی از مهم‌ترین کشورها در جهان عرب و خاورمیانه به حساب می‌آید و پرجمعیت‌ترین کشور در خاورمیانه و بعد از نیجریه و اتیوپی، سومین کشور پرجمعیت در قاره‌ی آفریقا است. از شهرهای مهم مصر می‌توان به قاهره، اسوان، جیزه، شبرالخیمه، پورت سعید، سوئز، اقصر، منصوره و اسماعیلیه اشاره کرد.

بخش عمده‌ی این کشور که در مجموع یک میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد، از بیابان تشکیل شده و جمعیتی بالغ بر ۹۹,۸۶۰,۴۰۰ نفر را در خود جای داده‌ است. مردم این خطه از دنیا به زبان مصری – عربی صحبت می‌کنند و مذهب آن‌ها اسلام (تسنن) است. ساعت رسمی قاهره دو ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است و متأسفانه ویزای توریستی مصر برای ملیت ایرانی صادر نمی‌شود. واحد پول این کشور، پوند مصر (EGP) است.

مصر همیشه گرم است و شب‌های خنکی دارد. در این کشور فقط دو فصل وجود دارد، یک فصل خیلی گرم که میانگین دمای هوا به ۳۵ درجه می‌رسد و بین ماه مه تا اکتبر قرار دارد و یکی زمستان‌های ملایم از نوامبر تا آوریل. بهترین زمان سفر به مصر را می‌توان از ماه مارس تا آوریل (اسفند تا فروردین) و از اکتبر تا نوامبر (مهر تا آبان) دانست.

گردشگرانی که به مصر سفر می‌کنند، می‌توانند از جاهای دیدنی مصر نظیر اهرام جیزه، کتابخانه اسکندریه مصر، مسجد ابن طولون، کاخ کلئوپاترا، دره پادشاهان، بازار خان الخلیلی، موزه مصر، معبد لوکسور و شهر مردگان دیدن کنند.

در صورتی که به‌دنبال تهیه‌ی سوغاتی از مصر هستید، مجسمه‌ی اهرام، پاپیروس‌های منقوش به مصر باستان، عطر، کتان مصری، قالیچه، ادویه، لباس مصری jalabeya، جعبه‌ی جواهرات با اشکال هندسی، صندل چرمی، بطری‌های شیشه‌ای شن و کلاه سنتی می‌تواند گزینه‌های خوبی به حساب آید.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map