آغاز شمارش معکوس برای اکسپو 2020 دبی

صدیقه شجاعی
چهار شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
آغاز شمارش معکوس برای اکسپو 2020 دبی

اکسپو یا نمایشگاه جهانی، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد نمایشگاهی دنیا است که هر پنج سال یک‌ بار برگزار می‌شود و فقط یک سال تا آغاز به کار اکسپو ۲۰۲۰ دبی باقی است.

شهر دبی پس از ۶ سال آماده‌سازی و حدود هشت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، فقط یک سال دیگر با آغاز اکسپو ۲۰۲۰ فاصله دارد. در همین راستا، خطوط راه‌آهن گسترش یافته‌اند، هتل‌های جدیدی در حال افتتاح هستند و غرفه‌های ملی فوق‌العاده‌ دیدنی با شور و هیاهوی زیادی آغاز به کار می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود که این نمایشگاه ۶ ماهه‌ی نوآوری که ۱۹۲ کشور در آن حضور خواهند داشت، ۲۵ میلیون بازدیدکننده داشته باشد و با توجه به پیشینه‌ی این نمایشگاه می‌تواند تأثیر بلندمدتی بر شهر دبی بگذارد.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

اکسپو که گاهی اوقات به آن نمایشگاه جهانی نیز گفته می‌شود، یک نمایشگاه بین‌المللی برای نمایش بهترین‌ دستاورهای کشورهای مختلف به‌خصوص در زمینه‌ی فناوری، نوآوری و معماری است.

اولین اکسپو، «نمایشگاه بزرگ دستاوردهای صنعتی همه ملت‌ها» (Great Exhibition of the Works of Industry of All Nations) بود که در سال ۱۸۵۱ در لندن برگزار شد. این رویداد تحت‌الشعاع گنجینه‌های کشور میزبان و تعدادی از مستعمرات بریتانیا در آن زمان قرار گرفت.

هرچند فرانسه، روسیه، آمریکا و شیلی نیز جواهرات و زیورآلات کشور خودشان را در این نمایشگاه ارائه کرده بودند. طبق آرشیو کتابخانه‌ی بریتانیا، حیرت‌انگیزترین بخش این نمایشگاه، سازه‌ی زیبای کریستال پالاس بود که برای برپایی اکسپو برپا شد؛ این ساختمان وسیع، نخستین و بزرگ‌ترین بنای ساخته‌شده از شیشه و آهن بود و اولین بنای برجسته در دوران مدرن معماری به حساب می‌آمد.

از آن زمان به بعد، این نمایشگاه در فواصل منظم برگزار شده است، به‌طوری که اکنون هر پنج سال یک بار برپا می‌شود و کشورهای میزبان و شرکت‌کننده‌های آن روبه افزایش هستند.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

اکسپو لندن در سال ۱۸۵۱

اکسپوها اغلب صحنه‌ی نمایش نوآوری‌های جسورانه هستند که بسیاری از آن‌ها در طول زمان موفقیت‌آمیز بوده‌اند. در نمایشگاه ۱۸۵۱ لندن، اولین لاستیک ولکانیده برای تولید لاستیک و نسخه‌های ابتدایی دستگاه فکس در معرض دید عموم قرار گرفت. نمایشگاه فیلادلفیا ۱۸۷۶ شاهد معرفی تلفن و یکی از ابتدایی‌ترین ماشین‌های تحریر بود.

در نمایشگاه پاریس ۱۹۰۰،‌ موتور دیزل و اولین فیلم صدادار معرفی شدند. این رویدادها اغلب باعث تغییروتحول شهرهای میزبان شده و جاذبه‌های جدیدی را معرفی کرده است. برج ایفل برای نمایشگاه پاریس ۱۸۸۹ رونمایی شد که تصمیم بسیار بزرگی در آن زمان بود و برای نمایشگاه سیاتل ۱۹۶۲ نیز جاذبه‌ی نمادین این شهر، برج سوزن فضایی ساخته شد. جنیفر مینر، دانشیار برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای در دانشگاه کرنل و کارشناس تاریخچه‌ی اکسپو می‌گوید:

یکی از نشانه‌های یک نمایشگاه اکسپو موفقیت‌آمیز، تأثیر اجتماعی آن در برنامه‌ریزی شهری است.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

به اعتقاد جنیفر میلر، شهر سیاتل یکی از نمونه‌های موفقیت‌آمیز برپایی اکسپو محسوب می‌شود، چراکه مؤسساتی نظیر مرکز علمی پاسیفیک، معماری شهری که به زیبایی حفظ شده بودند و همین‌طور پیشرفت‌هایی که در حمل‌‌ونقل عمومی اتفاق افتاد، یک فضای شهری موفق را برای سیاتل رقم زدند. او همچنین می‌گوید که برخی نمایشگاه‌ها، میراث بحث‌برانگیزی داشته‌اند، نظیر میلان ۲۰۱۵ که با تأخیر در ساخت‌وساز، مخارج بیشتر از حد انتظار و عملکرد معیوب کانال‌ها متضرر شد.

از زمان نمایشگاه بزرگ قرن ۱۹، اکسپوها از نظر حوزه‌ها و مقیاس بسیار گسترده‌تر شده‌اند. نمایشگاه جاه‌طلبانه‌ی ۲۰۲۰ دبی با موضوع جسورانه‌ی «ارتباط ذهن‌ها، خلق آینده» در مکانی به وسعت حدوداً ۴۰۰ هکتار برپا خواهد شد. برگزارکنندگان این نمایشگاه انتظار دستاوردهای بلندمدتی از این رویداد دارند و به همین دلیل پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۳۱، سود اقتصادی ناشی از آن به بیش از ۳۳ میلیارد دلار برسد و باعث ایجاد بیش از ۹۰۰ هزار شغل شود.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

دبی در نظر دارد، از طریق طرح‌های جاه‌طلبانه‌ای نظیر تبدیل منطقه‌ی نمایشگاه ۲۰۲۰ به مسکن پایدار، ۸۰ درصد زیرساخت‌های اکسپو را مجدداً مورد استفاده قرار دهد. نوآوری‌ها در زمینه‌ی زندگی پایدار می‌توانند به هدفی ارزشمند و منطقی برای اکسپوها تبدیل شوند که در آستانه‌ی قرن سوم فعالیت خود قرار دارند. جنیفر مینر می‌گوید:

این رویدادها به جای اینکه صرفاً محلی برای عرضه و تماشای فناوری باشند، باید مدل‌هایی واقعی برای سبک زندگی ما ارائه کنند.

همیشه می‌توانید بهترین آفرهای تور دبی را در کجارو پیدا کنید. تنوع فروشنده‌ها و پکیج‌های تور عرضه‌شده، به شما این اطمینان را می‌دهد تا بتوانید سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

منبع cnn
برچسب‌ها دبی نمایشگاه

دیدگاه