استان تهران

تهران گذشته از اینکه بزرگ‌ترین شهر و پایتخت ایران است، با داشتن تعداد زیادی موزه، پارک و جاذبه‌های گردشگری،‌ مقصدی عالی برای سفر است. سابقه‌ی زندگی در تهران به ۵ هزار سال پیش از میلاد برمی‌گردد. اکنون تهران بیست و هفتمین شهر بزرگ دنیا است که از دهه‌ی ۱۳۴۰ تا کنون پذیرای مهاجران زیادی از شهرهای گوناگون کشور بوده است.

استان تهران با وسعت ۱۲٬۹۸۱ کیلومتر مربع ۱۲٬۴۲۵٬۰۰۰ نفر را در خود جای داده است و از شمال با استان مازندران، از شرق و جنوب شرق با استان سمنان، از غرب با استان البرز، از جنوب غرب با استان مرکزی و از جنوب با استان قم همسایه است.

نام تهران پس از هجوم اعراب کم‌کم به طهران تغییر پیدا کرد،‌ اما همزمان با جنبش مشروطه و تغییر در نگارش فارسی، املای «طهران» منسوخ شد و دوباره «تهران» نوشتند. در این استان ۳ آب و هوای متفاوت وجود دارد: منطقه‌ی خشک و نیمه خشک، کوهستانی (به دلیل وجود رشته کوه البرز که تعدیل هوای تهران مدیون همین رشته کوه است) و آب و هوای نیمه مرطوب و سردسیر در کوهپایه‌ها.

ساکنان قدیم تهران قوم‌های فارسی زبان بوده‌اند و اکنون بیشتر مردم تهران به زبان فارسی با لهجه‌ی تهرانی سخن می‌گویند. این در حالی است که اقوامی چون ترک، لر، بلوچ و کرد در کنار فارس‌ها قومیت‌های تهران را تشکیل می‌دهند. همچنین در این استان اقوام شمال ایران چون گیلک، مازنی، ترکمن و تالشی نیز به چشم می‌خورند.

در تاریخ ۱۲ بهمن سال ۱۳۸۸ شهرستان‌های کرج، ساوجبلاغ به مرکزیت هشتگرد و نظرآباد از تهران جدا و استان البرز را تشکیل داده‌اند. بنابراین استان تهران به مرکزیت تهران اکنون دارای ۱۶ شهرستان با نام‌های اسلامشهر، بهارستان، پردیس، قرچک، پاکدشت، پیشوا،  تهران، دماوند، ری، رباط کریم، شمیرانات، شهریار، فیروزکوه، قدس، ملارد و ورامین و ۳۸ شهر کوچک و بزرگ است.

از جمله جاذبه‌های تهران می‌توان به اوشم فشم، لواسان، پارک ملت، برج میلاد، کاخ گلستان، تالار رودکی، عمارت مسعودیه و باغ نگارستان اشاره کرد که همگی در شهر تهران واقع شده‌اند. پیست شمشک، دربند، آبشار دوقلو و... از جاذبه‌های طبیعی استان تهران هستند. این‌ها فقط تعدادی اندکی از جاذبه‌های استان تهران است. 

تهران مانند بسیاری از شهرهای بزرگ ایران و جهان شهری است که در ۲۴ ساعت شبانه‌روز در آن تردد و فعالیت‌های گوناگون انجام می‌شود. در تعطیلات خبری از ترافیک‌ وحشتناک همیشگی تهران نیست، بنابراین می‌توانید با خیال راحت تهران‌گردی کنید و به گوشه‌وکنار شهر سر بزنید.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map