راهنمای سفر به تهران

تهران گذشته از این‌که بزرگ‌ترین شهر و پایتخت ایران است، با داشتن تعداد زیادی موزه، پارک و جاذبه‌های گردشگری،‌ مقصدی عالی برای سفر به‌ویژه در ایام نوروز به شمار می‌رود.

درباره تهران بیشتر بخوانید:

معرفی تهران

شمال تهران

شرق تهران

غرب تهران

مرکز و جنوب تهران

معرفی تهران

تهران با مساحت ۷۳۰ کیلومتر، بیست و پنجمین شهر پرجمعیت دنیا است. این شهر از شمال به رشته کوه‌ دماوند و از جنوب به کوه‌های ری و بی‌بی شهربانو و منطقه‌ کویری می‌رسد. به همین دلیل هوای شمال شهر از کوهستان تاثیر می‌گیرد و هوای جنوب تهران از دشت. میانگین دمای تهران در فروردین بین ۵/۴ تا ۱۵/۴ درجه سانتی‌گراد گزارش شده است.

تهران

تهران در گذشته از روستاهای ری بود. ری قدیم مرکز مهم سیاسی و بازرگانی به‌شمار می رفت. تهران در دوره‌ نادرشاه نام و نشانی یافت و در دوره‌ صفوی ناصری شد. این شهر در دوره‌ قاجار پایتخت ایران شد.

برج میلاد تهران

سابقه‌ زندگی در تهران به ۵ هزار سال پیش از میلاد برمی‌گردد. اکنون تهران بیست و هفتمین شهر بزرگ دنیا است که از دهه‌ ۱۳۴۰ تاکنون پذیرای مهاجران بسیاری از شهرهای گوناگون کشور بوده است. جمعیت تهران در حل حاضر از مرز ۱۳ میلیون نفر گذشته است. ساکنان قدیم تهران، قوم‌های فارسی زبان بوده‌اند و اکنون بیشتر مردم تهران به زبان فارسی با لهجه‌ تهرانی سخن می‌گویند.

نام تهران پس از هجوم اعراب کم‌کم به طهران تغییر پیدا کرد،‌ اما نیز‌ زمان با جنبش مشروطه و تغییر در نگارش فارسی، املای «طهران» منسوخ شد و دوباره «تهران» نوشتند.

شرق تهران

عکس از پانورامیو (عکاس: حسن خسروی)

تهران بزرگ‌ترین شهر ایران و پایتخت کشورمان است. آب و هوای تهران متعدل است. در نیمه‌ اول فروردین میانگین گرما به ۱۵/۴ و میانگین سرما به ۸ درجه بالای صفر می‌رسد. در تعطیلات نوروز که خبری از ترافیک‌ وحشتناک همیشگی در تهران نیست، می‌توانید با خیال راحت تهرانگردی کنید و به گوشه و کنار شهر سر بزنید.

غرب تهران

تهران با داشتن کاخ‌موزه‌های قدیمی دوستداران تاریخ را راضی می‌کند، و با وجود پارک‌ها و تفریح‌گاه‌های جذاب و متنوع دوستداران پیک‌نیک و گردش را به خود جذب کند.

برج آزادی

تهران دو فرودگاه دارد: فرودگاه بین‌المللی مهر‌آباد که میزبان پروازهای داخلی است و فرودگاه بین‌المللی امام خمینی. اگر با قطار سفر می‌کنید، به راه‌آهن تهران واقع در جنوب شهر می‌رسید. مسافرانی که ترجیح می‌دهند با اتوبوس سفر کنند، با توجه به شهر مبدا سفر، وارد یکی از چهار ترمینال آرژانتین، جنوب، شرق یا غرب تهران خواهند شد.

شمال تهران

رفت‌و‌آمد در شمال تهران | هتل‌های شمال تهران |‌ جاهای دیدنی شمال تهران | بازار و مرکز خرید مدرن در شمال تهران | پارک‌های شمال تهران | کاخ و موزه‌های شمال تهران | رستوران‌های شمال تهران

رفت‌و‌آمد در شمال تهران

تهران مترو درون‌شهری دارد که تا شهر کرج هم ادامه یافته است. مترو سریع‌ترین راه رفت و آمد ارزان در سطح شهر تهران است. اکنون در بیشتر میدان‌های اصلی شهر ایستگاه مترو وجود دارد. نقشه‌‌ خط‌های مترو در همه‌ ایستگاه‌ها در دسترس است. 

مترو تهران

گزینه‌ دیگر برای رفت و آمد اتوبوس است. برای بعضی از مسیرها مانند غرب به شرق و شمال به جنوب، سامانه‌ اتوبوس تندرو یا BRT در نظر گرفته شده که از مسیر ویژه حرکت می‌کند. خط اتوبوس عادی میدان‌های اصلی شهر را به‌هم وصل می‌کند و در خیابان‌های مختلف ایستگاه دارد.

مانند همه‌ شهرها، در تهران هم می‌توانید با تاکسی‌های خطی یا گردشی رفت و آمد کنید. البته باید آمادگی شنیدن کرایه‌ گران تاکسی و گیر افتادن احتمالی در ترافیک را داشته باشید. تاکسی تلفنی و تاکسی بی‌سیم هم گزینه‌های گران دیگر هستند. با استفاده از اپلیکیشن اسنپ یا تپسی، می‌توانید با تاکسی الکترونیک رفت و آمد کنید.

هتل‌های شمال تهران

در شمال شهر تهران هتل‌های لوکسی قرار گرفته‌اند. بزرگراه چمران دو هتل ۵ ستاره دارد؛ هتل آزادی و هتل استقلال. اگر هنوز در بزرگراه چمران هستید، بد نیست بدانید یک گزینه‌ ۴ ستاره دارید به نام هتل اوین.

هتل اسپیناس تهران

از دیگر هتل های تهران، هتل هما نزدیک میدان ونک است. هتل ۴ ستاره رامتین در نزدیکی پارک ساعی قرار دارد. هتل‌های دیاموند در خیابان فرشته و هتل پاریز تهران در خیابان جردن از دیگر گزینه‌ها هستند.

جاهای دیدنی شمال تهران

خیابان ولیعصر

پارک های خیابان ولیعصر

بیایید تهرانگردی را از خیابان ولیعصر آغاز کنیم. خیابان ولیعصر تهران، بلندترین خیابان ایران و خاورمیانه است. ولیعصر با ردیف چنارهای تنومندش که در دو سوی خیابان سایه می‌اندازند، ۱۸/۶ کیلومتر طول دارد. خیابان ولیعصر از میدان راه‌آهن در جنوب شهر تا میدان تجریش در شمال تهران کشیده شده است.

پارک های خیابان ولیعصر

امامزاده صالح

امامزاده صالح (ع)

به میدان تجریش که نزدیک می‌شوید، گنبد فیروزه‌ای امامزاده صالح را می‌بینید. امامزاده صالح از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است. حیاط باصفا و کبوترهایش، و وجود چنار تنومندش لذت زیارت را دوچندان می‌کند.

امامزاده صالح (ع)

دربند

دربند

دربند که روستایی بسیار قدیمی در شمیران تهران است، در گذر سال‌ها رستوران‌های لوکس، کبابی، آلو، بلال‌ و خوراکی‌فروشی‌های بسیاری را در دل خود جا داده است.

دربند مقصد گردشگری جذابی برای اهالی تهران و مسافران است. هوای خنک و دلچسب کوهستانی دربند، هنگامی که روی تخت چوبی نشسته‌اید و منتظر چای داغ هستید، کم وسوسه‌انگیز نیست.

سربند

سربند

در شمال دربند، محله‌ سربند قرار گرفته که در میدانش مجسمه‌ ارزشمندی به نمایش گذاشته شده است. تندیس «کوهنورد» از سال ۱۳۴۱ که رضا لعل ریاحی آن را ساخت، تاکنون میزبان کوهنوردان زیادی بوده که از کنارش گذشته‌اند. ایده‌ ساخت این تندیس را حسن وجدان‌خوش که کوهنورد حرفه‌ای بود، پیشنهاد کرد.

تندیس سیمانی که امروز می‌بینیم، روی نسخه‌ گِلی سال ۱۳۳۸ ساخته شده است. در میدان سربند که بایستید، ۱۸۰۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارید.

آرامستان ظهیرالدوله

ظهیرالدوله

در میانه‌ سربالایی دربند و در کوچه ظهیر‌الدوله، آرامگاه قدیمی قرار گرفته که نام‌های معروفی مانند ملک‌الشعرای بهار، ابوالحسن صبا، فروغ فرخزاد در آن آرمیده‌اند.

این مکان که در گذشته خانقاه میرزا علی خان دولوی قاجار ملقب به ظهیرالدوله بود،‌ پس از مرگ او تبدیل به آرامگاه ظهیرالدوله شد.

بام تهران

بام تهران

فکر می‌کنید تماشای منظره‌ شهر تهران از ارتفاع ۱۹۰۰ متری چه حسی دارد؟ در انتهای خیابان ولنجک در ارتفاع ۱۸۳۰ متری تا ایستگاه یک تله‌کابین توچال در ارتفاع ۱۹۱۰ متری، مسیر پیاده‌روی جذابی وجود دارد که به بام تهران معروف است.

بام تهران مکان جالب‌توجهی برای لذت بردن از حال و هوای کوهستانی و پیاده‌روی است.

پل طبیعت

پل طبیعت - پاییز

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تهران که چند سالی بیشتر از عمرش نمی‌گذرد، پل طبیعت است. این پل سه طبقه‌ پیاده‌رو، از روی بزرگراه مدرس می‌گذرد و پارک آب و آتش را به پارک طالقانی وصل می‌کند.

نمای تهران از روی پل طبیعت بسیار تماشایی است. شک نکنید که روی پل طبیعت عکاسی امر واجبی است.

بازار و مرکز خرید مدرن در شمال تهران

بازار تجریش

بازار تجریش - پاییز

بازار تجریش که از قدیمی‌ترین مرکز خریدهای شمیران است، نوستالژی کم ندارد. بازار تجریش نزدیک بهار که می‌شود، عطر سنبل و سمنویش اجازه نمی‌دهد با سرعت از کنار آن بگذری. بازار تجریش که نمونه‌ کوچکی از بازار تهران است، هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. شک نکنید که بازار تجریش با قدمت و جذابیتش یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران است.

پاساژ قائم

پاساژ قائم، مرکز خرید لوکس و قدیمی ۶ طبقه‌ تجریش است که از طلا تا کیف و کفش و لباس‌های رنگ‌رنگی در آن پیدا می‌شود. پاساژ قائم کنار امامزاده صالح و بازار قدیمی تجریش قرار گرفته است.

مرکز خرید تندیس

مرکز خرید تندیس درست است که در محدوده‌ تجریش، سابقه‌ پاساژ قائم را ندارد؛ ولی با وجود برندهای معروف و فروشگاه‌های متنوع، خیلی زود پاتوق اهالی مد و خرید شد. مرکز خرید تندیس در میدان تجریش، خیابان جعفری واقع شده است.

سام سنتر

یکی دیگر از مرکز خریدهای لوکس تهران سام سنتر است که در خیابان فرشته قرار دارد. این مرکز خرید چند طبقه با وجود برندهای لوکسش هم برای گردش مناسب است و هم خرید.

پالادیوم

اشتباه نکنید، پالادیوم استانبول را نمی‌گوییم. مرکز خرید پالادیوم در خیابان مقدس اردبیلی تهران یکی از مکان‌های شیک و گران برای خرید انواع محصولات مانند پوشاک، لوازم آرایش و زیورآلات است. این مرکز خرید مدرن فود کورت و کافه هم دارد.

مرکز خرید اسکان

با وجود مرکز خریدهای جدیدتر، اسکان هنوز پاتوق خرید برندبازها است.

مرکز خرید ونک

در خیابان کار و تجارت واقع در میدان ونک، چند پاساژ قرار دارد که معروف‌ترین آن‌ها مرکز خرید ونک است. در این پاساژها علاوه بر چند کافی‌شاپ و رستوران، انواع پوشاک و زیورآلات و خرده‌ریز پیدا می‌شود.

مرکز خرید آرین

در خیابان میرداماد، برج آرین قرار دارد که رستوران و مرکز خرید معروفی دارد. در فروشگاه‌های لوکس آرین انواع برند پوشاک خارجی را پیدا می‌کنید.

مرکز خرید ارگ

میدان تجریش از آن میدان‌های قدیمی و نوستالژیک تهران است. میدانی که همیشه شلوغ است و حال و هوای خودش را دارد. سر پل تجریش مرکز خرید بزرگی وجود دارد که اجناس لوکس را می‌توان در آنجا دید. 

ارگ تجریش، الگویی کامل از فروشگاه‌های طلا و جواهر، عطر و ادکلن، کلکسیون آرایشی، پوشاک، لوازم خانه و الکترونیک، مرکز تفریح و سرگرمی، تالار همایش خلیج فارس، خدمات و پارکینگ در پنج طبقه در میدان تجریش است.

پارک‌های شمال تهران

پارک آب و آتش

پارک آب و آتش

پارک آب و آتش در بزرگراه حقانی جای هیجان‌انگیزی برای بچه‌ها و بزرگترها است. جذاب‌ترین بخش این پارک، محوطه‌ آب‌بازی در کنار برج آتش، پر از صدای جیغ و شادی کودکان و خانواده‌ها است.

لباس و کفش اضافی برای بچه‌ها را فراموش نکنید. اما داستان همین جا به پایان نمی‌رسد. محوطه‌ سوارکاری، فانوس دریایی، آلاچیق و فضای سبز، نقالی و پرده‌خوانی برقرار است، ضمن اینکه گذر از پل طبیعت را باید تجربه کرد.

پارک ملت

پارک ملت - پاییز

در خیابان زیبای ولیعصر بالاتر از تقاطع نیایش،‌ پارک قدیمی ملت خودنمایی می‌کند. پارک ملت با داشتن فضای سبز جذاب و قفس‌های حیوانات همچنان با پارک‌های جدید تهران رقابت می‌کند.

باغ ایرانی

یکی از بوستان‌های جذاب و قشنگ تهران، باغ ایرانی است که در خیابان شیخ بهایی شمالی قرار دارد. بوستان باغ ایرانی، نسخه‌ بازسازی‌شده‌ای از باغ قدیمی است با حال و هوای نوستالژیک. رستوران باغ را هم می‌توانید امتحان کنید.

پارک قیطریه

پارک قیطریه در خیابان قیطریه مکان دلچسبی است برای لذت بردن از فضای پردرخت و باصفای پارک.

پارک نیاوران

پارک نیاوران در محدوده‌ میدان نیاوران یا باهنر قرار دارد که با طراحی زیبا و فضای قشنگی که دارد،‌ انتخاب مناسبی برای تفریح و گردش است.

 پارک ساعی

پارک ساعی

مهندس کریم ساعی فردی بود که پارک ۱۲ هکتاری ساعی را درخت‌کاری کرد. بوستان ساعی واقع در خیابان ولیعصر پس از مرگ مهندس ساعی و در سال ۱۳۳۴ به شهرداری تهران واگذار شد.

بخش حیات وحش پارک برای بچه‌ها و بزرگترها جالب است. کجارو پیشنهاد می‌کند به شهرکتاب شعبه‌ ساعی سر بزنید که نزدیک در پارک ساعی در خیابان ولیعصر قرار گرفته است.

کاخ و موزه‌های شمال تهران

مجموعه سعد‌آباد

ظروف سلطنتی و تاریخی

یکی از جذاب‌ترین کاخ‌موزه‌های تهران سعدآباد است. مجموعه سعدآباد در دوره‌ قاجار و به‌عنوان اقامت‌گاه تابستانی شاهان قاجار بنا شد. در دوره‌ پهلوی چند کاخ جدید به این مجموعه اضافه شد. اکنون بخشی از سعد‌آباد موزه است و امکان بازدید عمومی دارد. این مجموعه در خیابان زعفرانیه‌ یا شهید فلاحی واقع شده است. مجموعه زیبای سعدآباد شامل چندین کاخ و بنا است.

در کاخ کرباس یا کاخ ولیعهدی، موزه مینیاتور استاد حسین بهزاد قرار دارد. ساختمان موزه به آخر دوره قاجار و پهلوی اول برمی‌گردد.

موزه کلارا آبکار که در جدیدترین کاخ مجموعه برپا شده، شامل تابلوهای از آثار مردم‌شناسی، زیورآلات و ترمه است. کلارا آبکار نخستین زن مینیاتوریست ایرانی بود.

موزه استاد محمود فرشچیان در ساختمانی برپا است که از دوره قاجار به‌جا مانده و کاخ همسر پهلوی اول بوده است.

در موزه ظروف سلطنتی ۵۰۳ قطعه ظرف و شی تزیینی از قاجار، پهلوی و ظرف‌های هدیه‌شده به آن‌ها به‌نمایش گذاشته شده است.

موزه خط و کتابت آثار ارزشمند میرعماد حسنی را به نمایش گذاشته که خوشنویس پر‌آوازه خط نستعلیق بود.

کاخ نیاوران

کاخ اصلی نیاوران

در میدان شهید باهنر یا میدان نیاوران تهران، کاخ نیاوران قرار گرفته است که جذابیت تاریخی و طبیعی فراوانی دارد. این کاخ در باغ ییلاقی فتحعلی‌ شاه قاجار قرار داشته که بعدتر ناصرالدین شاه کاخ صاحبقرانیه را در آن ساخت. موزه‌ جهان‌نما، کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمدشاهی در این باغ بازدید عمومی دارند.

موزه سینمای ایران

موزه سینما - باغ فردوس

در باغ فردوس واقع در شمال خیابان ولیعصر، موزه‌ سینمای ایران قرار دارد. این باغ در زمان محمد شاه قاجار ساخته شده و ساختمان آن، کاخ شکارگاهش بوده است. تالار آبی،‌ تالار معاصران، نمایشگاه علی حاتمی و نمایشگاه ارامنه از نمایشگاه‌های موزه سینمای ایران هستند.

موزه پول

برای تماشای اسکناس‌ها و سکه‌های قدیمی می‌توانید به موزه تماشاگه پول بروید.

موزه دکتر حسابی

موزه دکتر حسابی که پس از فوت این فیزیکدان مشهور در خانه‌ او برپا شده،‌ در تجریش، خیابان مقصودبیک واقع شده است. آثار تقدیم شده به پروفسور حسابی و لوازم شخصی او را در این موزه می‌بینیم.

موزه امام علی

در بلوار اسفندیار بالاتر از خیابان میرداماد، موزه هنرهای دینی امام علی قرار گرفته است که تابلوهای نقاشی و آثار خوشنویسی را به‌نمایش گذاشته است.

موزه موسیقی

در موزه‌ موسیقی که محل آن خیابان مقصودبیک تجریش است، از آرشیو صوتی و تصویری، تجهیزات ضبط و پخش، نمایشگاه، سازها و بخش‌های دیگر دیدن می‌کنید.

رستوران‌های شمال تهران

اگر رستوران شیک و لوکس می‌پسندید، به نایب نیاوران بروید. رستوران عالی قاپو ابتدای خیابان گاندی موسیقی زنده و فضای سنتی دارد. اگر غذای خوب می‌خواهید، به رستوران کسری در نیاوران سر بزنید. پیتزا آنسه گزینه‌ خوبی است و رستوران گیلار غذای شمالی باکیفیتی سرو می‌کند. در خیابان جردن رستوران لوکس گلشهر گزینه‌ باکیفیت و گرانی است. در خیابان ظفر یا دستگردی فست فود گاردن گریل، برگرزغالی و رستوران ایتالیایی گیو را در نظر داشته باشید. شاطرعباس در خیابان ولیعصر تقاطع پارک‌وی، برخورد خوب و غذای خوشمزه اما گران ارائه می‌‌کند. 

رو‌به‌روی پارک ملت می‌‌شود بستنی قیفی متری هیجان‌انگیز بخرید که به‌ویژه بچه‌ها طرفدارش هستند. بستنی ایتالیایی سان مارکو را از دست ندهید که مقابل پارک قیطریه قرار گرفته و اگرچه کمی گران است،‌ طعم به‌یادماندنی دارد. 

شرق تهران

رفت‌‌وآمد در شرق تهران | هتل‌های شرق تهران | جاهای دیدنی شرق تهران | بازار و مرکز خرید در شرق تهران | پارک‌های شرق تهران | کاخ و موزه‌های شرق تهران | رستوران‌های شرق تهران

رفت‌‌وآمد در شرق تهران

علاوه بر اتوبوس‌های تندرو یا BRT که از غرب به شرق تهران و برعکس در حرکت هستند، می‌توانید با اتوبوس‌های خطی درون شهر سفر کنید. در محدوده‌ نوبنیاد، پیروزی و نارمک می‌شود با خط‌های شرق مترو سفر کرد. مانند همه جا، در محدوده‌ شرق تهران نیز تاکسی‌های خطی و گردشی مسافران را به مقصد می‌رسانند.

اتوبوس

هتل‌های شرق تهران

از هتل های تهران در محدوده‌ شرق، در خیابان پاسداران، هتل برج سفید را می‌توان نام برد. هتل شهر تهران در سه‌راه تهران‌پارس نیز ۳ ستاره است.

جاهای دیدنی شرق تهران

پیست اسکی آبعلی

در ۵۷ کیلومتری تهران و در جاده هراز، پیست اسکی آبعلی واقع شده است. آبعلی پنج پیست اسکی‌بازی، تله‌کابین و تله‌اسکی دارد.

آبعلی

لواسان

شهر لواسان که به لواسون مشهور است، در ۱۱ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد. لواسان با داشتن آب و هوای ییلاقی، محل خوبی برای گذراندن تعطیلات است. سد لتیان در همین محدوده واقع شده است. اگر علاقه‌مند به کوهنوردی هستید، سری بزنید به روستای افجه لواسان. افجه بسیار تماشایی است.

لواسان

عکس از پانورامیو (عکاس: امیر لواسانی)

فشم

فشم که در گفتار عامیانه به اوشون فشم نیز مشهور است، در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار گرفته است. فشم باغ میوه فراوان و چند آبشار دارد.

فشم

آبشار لار نزدیک دوراهی گرمابدر به آبنیک در ۱۳ کیلومتری شرق فشم واقع شده است. از ده گرمابدر به آبشار لار دسترسی دارید. آبشار آبنیک فشم بعد از لالون در مسیر گرمابدر قرار گرفته است. دشت جانِستون یا جانستان نیز از دیدنی‌های حوالی فشم است. دشت جانستون نزدیک روستای آبنیک قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید پیاده‌روی کنید.

جانستون

شهر کتاب مرکزی

کتاب‌دوست‌‌ها و کتاب‌خوان‌ها، تعطیلات را فرصت خوبی برای مطالعه می‌دانند. در شهرکتاب شعبه‌ مرکزی با سه طبقه‌ هیجان‌انگیز روبه‌رو هستید. کتاب کودک، بازی فکری و نوشت‌افزار، کتاب‌های خارجی و کتاب بزرگسال‌، موسیقی و کافی‌شاپ. طبقه‌ زیرزمین بهشت بچه‌ها است.

شهرکتاب مرکزی

گذشته از کتاب‌های متنوع، نوشت‌افزار هیجان‌انگیز، کیف و دفتر مدرسه، اسباب‌بازی‌ و وسایل نقاشی می‌تواند ساعت‌ها بچه‌ها را مشغول کند. زمین بازی کوچکی در نظر گرفته شده که کار بچه‌دارها را ساده‌تر کرده است.

شهر کتاب

بعد از خرید هیجان‌انگیز کتاب، سی‌دی موسیقی، مجله و تقویم‌ و سررسید سال نو (اگر در نوروز به تهران سفر کرده‌اید)، در کافی‌شاپ شهر کتاب خستگی را از تن بیرون کنید.

شهر کتاب

کنار شهرکتاب مرکزی، پارک کوچکی قرار گرفته که زمین بازی آن می‌تواند انرژی بچه‌ها را تخلیه کند.

پردیس سینمایی آزادی

سینما آزادی تهران واقع در خیابان عباس‌آباد یا شهید بهشتی، یکی از مدرن‌ترین سینماهای کشور است. در مجموعه‌ آزادی ۵ سالن، چند کافی‌شاپ و رستوران و طبقه‌ تجاری وجود دارد. 

پردیس آزادی

بازار و مرکز خرید در شرق تهران

مرکز خرید پارسیان

در مرکز خرید پارسیان همه‌ آنچه باید در یک مرکز خرید مدرن وجود داشته باشد، پیدا می‌شود. از پوشاک و زیورآلات تا کامپیوتر و لوازم‌خانگی. بعد از خرید می‌توانید در کافی‌شاپ مجموعه رفع خستگی کنید یا در رستوران آن غذا میل کنید. مرکز خرید پارسیان در فلکه دوم تهرانپارس قرار دارد.

مرکز خرید سپید

برای خرید پوشاک زنانه، مردانه و بچگانه می‌توانید به مرکز خرید سپید در فلکه اول تهرانپارس بروید.

خیابان هفت‌حوض نارمک

در هفت‌حوض نارمک همه چیز پیدا می‌شود. کافی است قدم‌زنان فروشگاه‌ها را یکی‌یکی ببینید که از پوشاک تا لوازم دکوراسیون خانه می‌فروشند. بدون شک در پایان با چند ساک خرید آنجا را ترک می‌کنید.

 مرکز خرید اندیشه

اندیشه واقع در میدان پالیزی یا شهید قندی انتخاب خوبی برای خرید خانم‌ها است. اینجا علاوه بر کریستال و پوشاک، کیف و کفش، ساعت و عروسک و خرده‌ریز دیگر پیدا می‌شود. طبقه‌ همکف مرکز خرید اندیشه برای بازدیدکنندگان تشنه و گرسنه بهترین جا است. انواع اسنک و نوشیدنی را همین جا میل کنید.

پالیزی

 مرکز خرید پاسداران

نزدیک برج سفید معروف خیابان پاسداران، مرکز خرید پاسداران قرار گرفته است که طلا، ساعت و زیورآلات و پوشاک در آن عرضه می‌شود.

مرکز خرید احتشامیه

در خیابان نیستان هفتم پاسداران، مرکز خرید احتشامیه قرار گرفته که علاوه بر فروشگاه‌های لوکسش، طلافروشی کیا گالری را با طرح‌های ویژه‌ و معروف در خود جا داده است.

پارک‌های شرق تهران

پارک لویزان

اگر به‌دنبال یک فضای طبیعی و پر از درختان تنومند هستید، پارک لویزان واقع در شمال شرق تهران انتخاب ایده‌آلی است. پارک ۱۱۰۰ هکتاری لویزان از شمال به بزرگراه بابایی و از شرق به بزرگراه باقری منتهی می‌شود.

لویزان

عکس از پانورامیو

چندین آلاچیق و کبا‌ب‌پز و نیمکت‌های بسیار نوید یک روز پرنشاط خانوادگی را می‌دهند. نزدیک پارک نیز رستوران، سفره‌خانه، کافی‌شاپ و مسجد وجود دارد. تماشای تهران از پارک لویزان در هنگام شب، یکی از خاطره‌های فراموش‌نشدنی است.

لویزان

عکاس: عرشیا دلاور

پارک سرخه حصار

پارک ملی سرخه حصار در شرق تهران و در منطقه‌ آب‌وهوایی نیمه‌خشک قرار دارد. قدیم‌ترها و در زمان فتحعلی‌شاه، این محدوده به‌عنوان شکارگاه سلطنتی حفاظت می‌شد.

سرخه حصار

اکنون سرخه‌ حصار علاوه بر پوشش گیاهی متنوع، حیات وحش جانوری قابل‌توجهی را در خود جا داده. آهو، گراز، پلنگ، روباه قرمز، عقاب ماهی‌گیر، عقاب طلایی، اناع مار و افعی از جمله حیواناتی هستند که در این محدوده زندگی می‌کنند.

سرخه حصار

سرخه حصار واقع در بزرگراه بسیج، مسیر دوچرخه‌سواری، آلاچیق و کلینیک گل‌وگیاه دارد.

سرخه حصار

پارک شریعتی

در خیابان شریعتی، بالاتر از سیدخندان، پارک شریعتی قرار گرفته است که زمین بازی و زمین والیبال و فوتبال گل‌کوچک دارد. دسترسی به پارک شریعتی با تاکسی یا اتوبوس بسیار آسان است.

پارک شریعتی

بوستان بهشت مادران

این پارک ویژه‌ خانم‌ها است و داخل پارک حجاب اجباری نیست. پارک بهشت مادران که در بزرگراه همت، خیابان جلفا، خیابان کاویانی غربی قرار گرفته، محوطه‌ بسیار پردرخت و سرسبزی دارد که برای ورزش و پیاده‌روی عالی است.

پارک مادران

در بعضی روزهای تعطیل این پارک همگانی و خانوادگی است.

کاخ و موزه‌های شرق تهران

 موزه رضا عباسی

موزه رضا عباسی در سال ۱۳۵۶ افتتاح و به یاد نقاش مشهور دوره‌ صفوی، رضا عباسی نام‌گذاری شد.

موزه عباسی

در طبقه‌ اول موزه آثار نگارگری و خوشنویسی به نمایش در آمده است. اثر ویژه‌ این تالار، برگی از شاهنامه است که از سده ۸ هجری برجا مانده است. طبقه‌ دوم دو تالار دارد که آثار هنری دوره‌ اسلامی را به نمایش گذاشته است.

موزه عباسی

در طبقه سوم آثار هنری پیش از اسلام قرار دارند که ظرف‌های سیمین دوره‌ ساسانی در آن خودنمایی می‌کنند.

موزه عباسی

باغ موزه مینیاتوری

می‌توانید در خیابان جانبازان غربی، نبش اتوبان امام علی، به باغ موزه‌ مینیاتوری سر بزنید.

در این باغ، ماکت‌ مینیاتوری آثار میراث جهانی ایران در فضای باز به نمایش گذاشته شده است، آثاری مانند تخت‌جمشید، چغازنبیل، میدان نقش جهان اصفهان، ارگ بم و گنبد سلطانیه.

موزه مینیاتوری

عکس از همشهری آنلاین

موزه مینیاتوری گالری، پارکینگ، کتابخانه، فروشگاه محصولات فرهنگی و چای‌خانه نیز دارد.

موزه عروسک‌های ملل

از مهر ماه سال ۱۳۹۳ و نیز‌زمان با روز جهانی صلح موزه عروسک‌های ملل کار خود را آغاز کرد. در این موزه ۵۴۰ عروسک فرهنگی را از ۵۳ کشور دنیا می‌توانید تماشا کنید.

موزه عروسک ملل

عکس از خبرگزاری میراث فرهنگی

همچنین می‌شود بخش عروسک‌های سلسله‌های تاریخی ایران، عروسک‌های قومی و ادبیات را در این موزه دید. عروسک روسی ماترویشکا، عروسک‌های ارمنی، اتریشی، چند نخی، افغان، تاجیکی، عثمانی، کورن دال و غصه از جمله مجموعه‌هایی است که تماشای آن‌ها شما را به دل تاریخ می‌برد.

موزه عروسک ملل

موزه عروسک‌های ملل که در خیابان پاسداران، نگارستان پنجم قرار گرفته، نه‌تنها برای بچه‌ها، برای بزرگترها نیز خیلی جذاب و دیدنی است.

موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد

در خیابان موزه واقع در خیابان دارآباد، موزه‌ طبیعت و حیات وحش میزبان علاقه‌مندان است.

دارآباد

عکس از پانورامیو  (عکاس: الماسی)

در این موزه می‌توانید از بخش آبزیان، پرندگان، پستانداران، بخش زمین‌شناسی، سالن پروانه‌ها و کارگاه تاکسیدرمی بازدید کنید. در کافی‌شاپ مجموعه خستگی را از تن بیرون کنید.

موزه دارآباد

عکس از پانورامیو (عکاس: توحید اردخانی)

رستوران‌های شرق تهران

اگر مایل هستید غذا را در رستوران لوکس و باکیفیت میل کنید، رستوران نایب فشم بهترین گزینه در محدوده‌ شمال شرق است. رستوران البرز در خیابان سهروردی، از دیگر رستوران های تهران در شرق است. رستوران گردان برج سفید در خیابان پاسداران نمای زیبای تهران را هنگام صرف غذا پیش روی شما قرار می‌دهد. اگر به‌دنبال غذاهای خورشی‌ خوشمزه هستید، به رستوران هانی پارسه واقع در خیابان عباس‌آباد یا شهید بهشتی بروید.

هانی

فست‌فود پرپروک در هفت‌حوض خیابان بهمن غربی و در میدان پالیزی شعبه دارد.

اگر در محدوده‌ سهروردی و سیدخندان باشید، در میدان پالیزی، معجون پالیزی را امتحان کنید. ردیف ساندویچی‌های منتهی به مرکز خرید اندیشه، گزینه‌های ارزان‌ و خوشمزه‌ای دارند. می‌توانید به نبش خیابان دهم پاسداران، فست‌فود باگت بروید و پیتزای خوشمزه‌ آن‌را امتحان کنید. 

غرب تهران

رفت‌و‌آمد در غرب تهران | هتل‌های غرب تهران | جاهای دیدنی غرب تهران | بازار و مرکز خرید در غرب تهران | پارک‌های غرب تهران | کاخ و موزه‌های غرب تهران | رستوران‌های غرب تهران

رفت‌و‌آمد در غرب تهران

مانند دیگر منطقه‌های تهران، در غرب نیز می‌توانید با اتوبوس‌های خطی، مترو، تاکسی خطی و تاکسی گردشی سفر درون‌شهری داشته باشید. از میدان آزادی برای شرق تهران اتوبوس سامانه تندرو یا BRT در دسترس است.

مترو به‌اندازه‌ مرکز شهر در غرب گسترده نشده، ولی در محدوده‌ آزادی و البته صادقیه می‌توانید از مترو بهره ببرید.

هتل‌های غرب تهران

در غرب تهران، هتل لوکس ۵ ستاره‌ اسپیناس پالاس در سعادت‌آباد قرار دارد. در مجموعه ورزشی آزادی، هتل آکادمی واقع شده است.

تهران

جاهای دیدنی غرب تهران

میدان آزادی

اگر از فرودگاه مهر‌آباد وارد تهران شوید، نخستین بنایی که توجه شما را به‌خود جلب می‌کند، تصویری است که بارها در رسانه‌ها دیده‌ایم: میدان آزادی تهران.

میدان آزادی

اینجا بزرگ‌ترین میدان شهر تهران است که در غرب و ورودی خیابان آزادی واقع شده است. میدان آزادی تهران با مساحت ۵۰ هزار مترمربع پس از میدان نقش جهان، بزرگ‌ترین میدان ایران به شمار می‌رود.

آزادی در زمستان

درون میدان باغچه‌های چمن‌کاری‌شده به‌شکل شش‌ضلعی طراحی شده که برج آزادی در مرکز آن می‌درخشد. نقشه‌ میدان از سقف مسجد شیخ‌لطف‌الله اقتباس شده است. اما به‌جای یک دایره، با دو بخش از دو بیضی با کانون‌های متفاوت روبه‌رو هستیم.

برج آزادی

برج آزادی معروف تهران در مرکز میدان آزادی قرار دارد. برج آزادی در زمان پهلوی دوم از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۰ ساخته شد. این بنا را که تا پیش از تولد برج میلاد، نماد شهر تهران بود، حسین امانت معمار ایرانی ساخت.

ساخت برج آزادی

در محوطه زیرین برج، چند تالار نمایش،‌ کتابخانه، نگارخانه و موزه قرار گرفته است. برج آزادی دارای ۳ طبقه، ۴ آسانسور،‌ ۲ راه‌پله و ۲۸۶ پلکان است. ارتفاع آن از سطح زمین ۴۵ متر و از کف موزه ۵ متر است. قوس اصلی وسط برج نمادی از طاق کسری مربوط به دوره‌ ساسانی است.

بخش بالایی برج برداشتی از بادگیرهای یزد را دارد. این برج پس از سال‌ها که از ساخت آن می‌گذرد هنوز زیبایی و استقامتی را دارا است که با هیچ نماد دیگری نمی‌توان آن را در تهران مقایسه کرد. این برج اگرچه در ظاهر همچون منومانی است که در نگاه اول به نظر نمی‌رسد کاربری ویژه‌ای داشته باشد ولی همان طور که گفته شد فضاهای کاربردی بسیاری دارد.

برج آزادی

برج میلاد

برج میلاد تهران با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، ششمین برج بلند مخابراتی در دنیا و نوزدهمین سازه‌ بلند نامتکی در جهان است. برج میلاد را تقریبا از همه جای شهر می‌توانید ببینید.

برج میلاد

با داشتن چنین مشخصاتی، عجیب نیست که جای برج آزادی را بگیرد و تلاش کند به نماد شهر تهران تبدیل شود. برج میلاد پس از ۱۱ سال زمان ساخت، در مهر ۱۳۸۷ افتتاح شد.

برج میلاد

برج میلاد میان چهار بزرگراه اصلی تهران، همت، چمران، حکیم و شیخ فضل‌الله نوری قرار دارد.

برج میلاد با داشتن گالری، نمایشگاه، دلفیناریوم، سینما شش بعدی و رستوران انتخاب خوبی برای گردش است.

برج میلاد

فرحزاد

روستای فرحزاد از بخش‌های خوش آب و هوای تهران بوده است. اکنون محله‌ فرحزاد بخشی از محله‌های تهران شده است. فرحزاد در شمال غربی بین تجریش و کن قرار گرفته است. رستوران‌های فرحزاد حال و هوای خوبی دارند و انتخاب خوبی برای یک ناهار دورهمی هستند.

فرحزاد

پارک ژوراسیک

نخستین پارک ژوراسیک ایران سال ۱۳۹۳ در سعادت‌آباد، انتهای بلوار پاکنژاد، میدان بهرود واقع در غرب تهران افتتاح شد. پارک ژوراسیک تهران یا بوستان دایناسورهای متحرک، بوستان اموزشی و گردشگری است که به‌ویژه برای کودکان و نوجوانان انتخابی هیجان‌انگیز است.

پارک ژوراسیک تهران

نمایش مجمسه‌ متحرک دایناسورها همراه با صدا و جلوه‌های ویژه حال و هوای فیلم پارک ژوراسیک را زنده می‌کند. دایناسورها کاملا طبیعی طراحی شده‌اند، پلک می‌زنند و دست و پای آن‌ها حرکت می‌کند.

پارک ژوراسیک تهران

دریاچه چیتگر

دریاچه‌ مصنوعی چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس در غرب تهران، در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته است. دریاچه خلیج‌فارس که از جاذبه‌های گردشگری تازه تهران است، از جنوب به آزادراه تهران - کرج و از شمال به بزرگراه همت راه دارد.

دریاچه چیتگر

آب این دریاچه از رودخانه کن تامین می‌شود و چشم‌انداز زیبایی دارد.  

دریاچه چیتگر

بوستان جنگلی کوهسار

در محله‌ شهران در شمال غرب شهر تهران، پارک کوهسار میزبان دوستداران طبیعت و البته علاقه‌مندان به ورزش‌های هوایی مانند پاراگلایدر و البته موتورسواری است. از اتوبان آبشناسان به بوستان کوهسار دسترسی دارید.

کوهسار

باغ وحش ارم

تاریخچه‌ اولین باغ وحش تهران به زمان ناصرالدین‌شاه برمی‌گردد. اما در حال حاضر باغ وحش ارم است که علاقه‌مندان به طبیعت و حیوانات را به‌سوی خود می‌کشاند. باغ‌وحش ارم که در ابتدای اتوبان تهران – کرج و نزدیک ایستگاه مترو اکباتان قرار گرفته، نیز برای کودکان جذاب است و نیز بزرگ‌ترها.


ارم

بازار و مرکز خرید در غرب تهران

گلدیس

یکی از مرکز خریدهای غرب تهران واقع در فلکه دوم صادقیه،‌ گلدیس است که شناخته شده است و خیلی‌ها دوست دارند از گلدیس خرید کنند.

گلدیس

مجتمع تجاری کوروش

مجتمع کوروش یکی از بهترین مراکز خرید تهران است که با معماری مدرن و مینیمال و پردیس سینمایی‌اش در بزرگراه ستاری قرار دارد. کوروش همه‌ سن‌ها را راضی می‌کند.

کوروش

شهربازی پاتوق بازی‌های کامپیوتری و تفریحی است. چندین رستوران، فست‌فود و هایپرمارکت دارد و انواع برندها و فروشگاه‌های دیگر حسابی شما را مشغول می‌کند. از سالن‌های سینما و نمایش کوروش به‌راحتی نگذرید.

کوروش

گلستان

مرکز خرید گلستان در شهرک قدس یا شهرک غرب انتخاب خوبی برای پاساژگردی و خرید است. اینجا از انواع پوشاک و لوازم جانبی تا عطر و اسباب‌بازی پیدا می‌شود.

گلستان

ایران‌زمین

تا در حوالی شهرک قدس هستید، به مرکز خرید ایران زمین نیز سر بزنید که در سه طبقه کالاهای خود را عرضه می‌کند. این مرکز خرید در خیابان ایران زمین قرار دارد.

تیراژه

در بزرگراه اشرفی اصفهانی مرکز خرید تیراژه قرار گرفته است. تیراژه علاوه بر داشتن چند طبقه فروشگاه، چندین رستوران و پارکینگ دارد.

تیراژه

اما به همین جا ختم نمی‌شود؛ نباید شهربازی سرپوشیده‌ تیراژه را از دست داد. بازی‌های جورواجور و جالب سرزمین عجایب، نیز کودکان را هیجان‌زده می‌کند و نیز بزرگسالان را. قطار، انواع چرخ و فلک، ماشین‌های پرنده، بازی‌های کامپیوتری،‌ بولینگ حرفه‌ای و کودکان، فوتبال‌دستی و اتاق ویژه‌ تولد، گوشه‌ای از هیجان سرزمین عجایب است.


تیراژه

سرزمین عجایب

بازار نصر

بازار نصر در کوی نصر یکی از مرکز خریدهای پرطرفدار در محدوده‌ غرب تهران است. این مرکز خرید محبوب به پاساژ گیشا یا کانال نیز معروف است.

 مجتمع تجاری میلاد نور

میلاد نور واقع در شهرک غرب در ۱۱ طبقه طراحی شده که شامل ۳ طبقه پارکینگ، ۲ طبقه همکف و ۶ طبقه تجاری با نمای شیشه‌ای سبز رنگ است.

میلاد نور

تعداد فروشگاه‌های این مرکز خرید بسیار است و کالاهایی که عرضه می‌کنند،‌ متنوع. در میلاد نور از لوازم‌خانگی و طلا تا پوشاک و لوازم جانبی پیدا می‌کنید. نگران خورد و خوراک نیز نباشید که رستوران دارد. نشانی میلاد نور، میدان صنعت، بلوار فرحزادی است.

تهران

پارک‌های غرب تهران

 بوستان گفتگو

در پارک گفتگو تلاش شده سبک پارک‌سازی کشورهای دیگر به‌ویژه ایتالیا و انگلیس شناسانده شود. در قسمت باغ ایتالیایی مجسمه‌ای از حضرت مریم (س) به‌عنوان نماد صلح و دوستی میان ملل مختلف نصب شده است که هدیه فرانکو شیروکی، هنرمند ایتالیایی است.

گفتگو

پارک گفت‌وگو از غرب به کوی نصر یا گیشا راه دارد و از شرق به بزرگراه چمران می‌رسد. زمین بازی، زمین اسکیت،‌ خانه سلامت، رستوران و مسجد از امکانات پارک است.

پارک چیتگر

پارک جنگلی چیتگر از بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران است و ۹۵۰ هکتار زمین پردرخت دارد. هدف از برپا کردن پارک در این محدوده، بهره بردن از آغاز مسیر وزش باد غربی به‌سوی شهر و بالا بردن سطح اکسیژن تهران بوده است.

پارک چیتگر

پارک چیتگر که در روزهای تعطیل شلوغ است، مسیر دوچرخه‌سواری و امکان اسکیت‌سواری دارد. ایستگاه مترو چیتگر و ایران‌خوردو که مقابل درهای ۵ و ۷ پارک هستند، دسترسی به چیتگر را ساده کرده‌اند.


پارک چیتگر

 آبشار تهران

آبشار مصنوعی تهران از آن مکان‌هایی است که سکوت و هوای پاک و طبیعت را با نیز دارد. آبشار تهران با الهام از باغ‌های سنتی ایرانی طبقه‌طبقه ساخته شده است.

آبشار تهران

بیشتر مصالح ساخت این پارک طبیعی و از سنگ و چوب است. طراحی آبشار تهران به‌ترتیبی است که در هر طبقه آلاچیق در نظر گرفته شده و همه‌ مردم از هر سنی که باشند، می‌توانند تا بالاترین ارتفاع پارک کوهپیمایی کنند. آبشار تهران در بزرگراه همت غرب، بعد از جنت‌آباد واقع شده است.

آبشار کرج

بوستان نهج‌البلاغه

یکی از پارک‌های قشنگ غرب تهران بوستان نهج‌البلاغه است که میان بزرگراه‌های نیایش، همت و یادگار امام قرار گرفته است. این بوستان زیبا علاوه بر داشتن پارکینگ، آلاچیق و زمین بازی کودکان، یک بخش طبیعی دل‌انگیز دارد که آب حاصل از قنات در آن دیده می‌شود.

نهج البلاغه

 پارک ارم

می‌دانید بزرگ‌ترین پارک ایران کجا است؟ پارک ارم تهران با مساحت حدود ۷۲ هکتار بزرگ‌ترین بوستان ایران به شمار می‌رود. این مجموعه واقع در ابتدای اتوبان تهران – کرج، ابتدای دهه‌ ۱۳۵۰ توسط رحیم علی خرم تاسیس شد. پارک ارم دریاچه‌ هشت هکتاری، سه شهربازی و باغ‌وحش ارم را در خود جای داده است.

پارک ارم

کاخ و موزه‌های غرب تهران

موزه آزادی

همان طور که از نامش پیدا است، موزه‌ آزادی در برج آزادی قرار دارد. در این موزه اشیای مخلتفی از دوره‌‌ پیش از میلاد مانند هخامنشی، اشکانی و ساسانی، همچنین از دوره‌های اسلامی، تابلوهای نقاشی و فرش به نمایش در آمده است.

موزه برج آزادی

 موزه‌ بوستان جنگلی پردیسان

پردیسان از شمال به بزرگراه همت و از جنوب به بزرگراه حکیم و مرزداران می‌رسد. بزرگراه یادگار امام در راستای شمالی-جنوبی، پردیسان را به دو بخش جدا می‌کند که برای پیوند آن‌ها پل در نظر گرفته شده است.

پردیسان

به‌دلیل دسترسی ساده از چند بزرگراه به پارک پردیسان، استقبال عمومی از پارک زیاد است و افراد بسیاری مایلند اوقات فراغت خود را در پردیسان سپری کنند. این پارک بدون دخانیات،‌ باوجود فضای بازی که دارد، میزبان علاقه‌مندان به بادبادک بازی نیز هست.

اما موزه‌های بوستان پردیسان را نباید از دست داد. موزه تنوع‌زیستی و موزه آب در این پارک قرار دارند. در موزه‌ تنوع زیستی پردیسان انواع حشرات و حیوانات تاکسیدرمی شده و گاهی زنده به نمایش گذاشته شده‌اند.

پردیسان

رستوران‌های غرب تهران

رستوران برج میلاد بزرگ‌ترین رستوران گردان دنیا است و یکی از گران‌ترین رستوران‌های تهران.

رستوران گردان برج میلاد

رستوران و کافی‌شاپ نارنجستان در بالاترین طبقه برج سرو واقع در سعادت‌آباد، خیابان سرو غربی قرار گرفته است. نارنجستان در فضایی لوکس انواع غذاهای فرنگی و دریایی را سرو می‌کند.

نارنجستان

گزینه‌های کمی ازران‌تر نیز وجود دارد. رستوران مروارید در بلوار مرزاداران علاوه بر غذاهای ایرانی، استیک، ماهی و سالاد بار دارد. رستوران رنسانس در بلوار دادمان شهرک غرب علاوه بر منوی جذابش، صبحانه نیز سرو می‌کند و رستوران سنتی شب‌های سرو در چهارراه سرو، انواع کباب و غذاهای ایرانی دارد.

باغچه رستوران‌های فرحزاد را نیز نباید از یاد برد. پیشنهاد کجارو رستوران بهشت در بلوار فرحزادی و رستوران آبشار نزدیک کوچه‌ آبشار است. اگر اهل فست‌فود باشید، فایوگایز واقع در سعادت‌آباد، بالاتر از میدان سرو و آفرودبرگر را در خیابان سرو غربی پیشنهاد می‌کنیم. پرشین باربیکیو در خیابان سرو غربی از دیگر گزینه‌های غرب تهران هستند. 

شانلی

مرکز و جنوب تهران

رفت‌وآمد در مرکز و جنوب تهران | هتل‌های مرکز و جنوب تهران | جاهای دیدنی مرکز و جنوب تهران | بازار و مرکز خرید در مرکز و جنوب تهران | پارک‌های مرکز و جنوب تهران | کاخ و موزه‌های مرکز و جنوب تهران | رستوران‌های مرکز و جنوب تهران

رفت‌وآمد در مرکز و جنوب تهران

استفاده از مترو در مرکز شهر با توجه به ترافیک سنگین‌تر، تصمیم خردمندانه‌ای است. اگر مایلید به بازار تهران یا کاخ‌های قدیمی جنوب شهر سر بزنید، پیشنهاد می‌کنیم از خط مترو بهره ببرید. مانند دیگر مسیرهای تهران، در این بخش از شهر هم اتوبوس برقرار است. همچنین می‌توانید تاکسی خطی یا گردشی را سوار شوید.

هتل‌های مرکز و جنوب تهران

هتل های شهر تهران متنوع است. در مرکز شهر دو هتل ۵ ستاره وجود دارد؛ هتل لاله در خیابان فاطمی و هتل اسپیناس در بولوار کشاورز. همچنین هتل‌ پارسیان انقلاب در خیابان طالقانی و هتل بزرگ تهران در خیابان مطهری واقع شده‌اند.

هتل هویزه واقع در خیابان ویلا است. هتل دو ستاره مینا در محدوده‌ میدان هفت تیر قرار دارد. هتل آپارتمان ۲ستاره‌ رازی در دل مرکز شهر و نزدیک به چهارراه ولی‌عصر جای گرفته است. هتل آپارتمان ۱ستاره پارسی در نزدیکی دانشگاه نیز مبلغ مناسبی برای اقامت دریافت می‌کند. 

در جنوب تهران هتل ثامن در لاله‌زار و هتل حافظ در خیابان فردوسی هستند. در خیابان فردوسی، هتل بزرگ فردوسی ۴ستاره قرار دارد. 

جاهای دیدنی مرکز و جنوب تهران

شمس‌العماره

عکس از پانورامیو 

کافه نادری

کافه نادری آن‌قدر معروف است که نیازی به معرفی نداشته باشد. یکی از نخستین کافه‌های ایران که در سال ۱۳۰۶ تاسیس شد و پاتوق بسیاری از هنرمندان مشهور دهه‌ ۱۳۴۰ بوده است.

کافه نادری

کافه نادری در خیابان جمهوری، نزدیک چهارراه استانبول قرار دارد.

کافه نادری

حال و هوای دلنشین این کافه با میز و صندلی‌های قدیمی‌ آن می‌تواند شما را برای چند دقیقه از زمان بدزدد و به گذشته ببرد.

کافه نادری

دبیرستان فیروز بهرام

دبیرستان زرتشتی فیروزبهرام در دی سال ۱۳۱۱ در خیابان جمهوری، خیابان میرزاکوچک‌خان ساخته شد.

دبیرستان زرتشتی فیروزبهرام

طراحی این دبیرستان از جعفرخان معمار باشی و با استفاده از اسلوب‌های هخامنشی است. نمای آجری ساختمان هم کاملا متقارن است.

تئاتر شهر

بزرگترین مجموعه‌ نمایشی تاتر ایران جایی نیست مگر تاتر شهر که در چهارراه ولی‌عصر تهران واقع شده است. مهندس طراح این مجموعه که در زمان پهلوی دوم ساخته شده،  علی سردارافخمی بود.

تاتر شهر

بنای باشکوه تاتر شهر دایره‌ای شکل است و دورتادور آن‌را ستون‌های قرینه به‌سبک تخت‌جمشید فراگرفته که حالت خیمه‌گونه دارند. گنبد نیم‌مدرو بالای ساختمان، یادآور معماری دوره‌ ایلخانی است.

تاتر شهر

میدان انقلاب

برای خرید انواع کتاب‌های درسی و غیردرسی، میدان انقلاب تهران بهترین گزینه است. 

خسته که شدید، سری بزنید به قنادی فرانسه و شیرینی تازه با قهوه‌ خوش‌طعم میل کنید.

انقلاب

 سردر باغ ملی

پیش از ساخت برج آزادی، سردر باغ ملی نماد شهر تهران بود.

سر در باغ ملی

طراح آن جعفر خان کاشانی است. سردر باغ ملی از دوره‌ قاجار مانده که در سال ۱۳۰۴ نوسازی شد.

میدان حسن‌‌آباد

میدان حسن‌آباد از دوره‌ قاجار بر جا مانده است. میدان بزرگی که چهار طرف آن بنای مشابه و چشمگیری دارد. این ساختمان‌ها کار قلیچ باقلیان و مهندس محاسب آن لئون تادوسیان است که معمار برجسته‌ای بوده است.

بازار و مرکز خرید در مرکز و جنوب تهران

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران یکی از معروف‌ترین و شلوغ‌ترین بازارهای ایران است. بازار تهران در جنوب خیابان پانزده خرداد واقع شده است. قدمت بازار بزرگ به دوره شاه تهماسب صفوی برمی‌گردد. بازار بین‌الحرمین در دوره محمدشاه قاجار، و بازار امیر، سرای امیر و بازار کفاش‌ها در دوران ناصرالدین‌شاه به این مجموعه افزوده شدند.

بازار تهران

این بازار سنتی که همچنان اهمیت بازرگانی خود را حفظ کرده است، مسجد امام و مسجد جامع را در دل خود جای داده و درمجموع از دیدنی‌های تاریخی و سنتی تهران است. اگر قصد خرید دارید همه چیز در بازار تهران با قیمت مناسب پیدا می‌شود. طلا، پوشاک، عطر، اسباب‌بازی و لوازم تحریر گوشه‌ای از کالاهایی است که در بازار بزرگ عرضه می‌شوند.

بازار تهران

ساختمان پلاسکو

پلاسکو واقع در چهارراه استانبول، زمانی برای خودش مرکز خرید شیک و لوکسی به‌شمار می‌رفت. در سال ۱۳۴۱، تهران توانست برج ۱۵ طبقه‌ آسانسوردار به‌خودش ببیند. ساختمان پلاسکو بورس خرده‌فروشی و تولیدی پوشاک مردانه با قیمت‌ مناسب بود که در سال ۱۳۹۵ در اثر آتش‌سوزی فرو ریخت.

ساختمان پلاسکو

پاساژ فرودسی

با اندکی فاصله از ساختمان پلاسکو، پاساژ فرودسی را پیدا می‌کنید که اینجا هم بورس پوشاک مردانه است.

بازار رضا

از ایستگاه مترو ۱۵ خرداد که به‌سمت بازار بزرگ حرکت کنیم، پاساژ رضا را در سمت راست می‌بینیم. این پاساژ چند طبقه برای خرید پوشاک انتخاب خوبی است و قیمت مناسبی ارائه می‌کند.

پاساژ علاالدین

یکی از مرکزهای فروش موبایل معروف تهران، پاساژ علاالدین است که در خیابان جمهوری، نبش خیابان حافظ قرار دارد. این پاساژ سال‌ها پاتوق خریداران موبایل و لوازم جانبی آن بود. با وجود رقبای موبایل‌فروش،‌ علاالدین هنوز مشتری خودش را دارد.

علاالدین

بازار موبایل

افرادی که مایلند در مرکز خرید مدرن‌ موبایل و لوازم جانبی خرید کنند، بازار موبایل واقع در خیابان حافظ‌ جنوبی،‌ چهارراه عزیزخان بهترین گزینه است.

در این مرکز موبایل که پارکینگ و رستوران هم دارد، انواع گوشی موبایل و لوازم جانبی آن عرضه می‌شوند.

 کاموافروشان

در ضلع جنوب غربی میدان حسن‌آباد، راسته‌ کاموافروشی‌ها مقابل شما است.

کاموافروشان

خیابان مولوی

سرای پارچه‌فروشان در خیابان مولوی مکان بسیار معروفی است. پاساژ چندطبقه‌ مولوی دوستداران خرید انواع پارچه را راضی می‌کند. از پارچه‌ ملحفه و پرده تا پارچه‌ مجلسی در مولوی پیدا می‌کنید.

خیابان شوش

برای خرید انواع چینی و کریستال چه جایی بهتر از خیابان شوش؟ علاوه بر انواع ظرف‌های چینی و کریستال مد روز، خرده‌ریز آشپزخانه را همین جا می‌خرید.

شوش

بازار عبدل‌آباد

این بازار بیشتر به‌ فروش پارچه‌های ارزان‌قیمت مشهور است، اما می‌توان پوشاک با قیمت مناسب هم در آن پیدا کرد. نشانی بازار عبدل‌آباد بزرگراه نواب، بزرگراه جوانه، عبدل‌آباد، خیابان احسانی است. 

 بازار طلای کریم‌خان

اگر خریدار طلا هستید می‌توانید به خیابان کریم‌خان بین خیابان‌های حافظ تا نجات‌الهی یا ویلا سر بزنید.

کلیسای سرکیس مقدس

صنایع دستی

خیابان استاد نجات‌الهی یا ویلا بهشت علاقه‌مندان صنایع‌دستی است. از تقاطع خیابان کریم‌خان با نجات‌الهی راسته‌‌ فروشگاه‌های متنوع صنایع‌دستی شروع می‌شود. برای دیدن مدل‌های متنوع‌ گلیم و گبه هم به خیابان ولی‌عصر، تقاطع خیابان طالقانی سر بزنید.

پارک‌های مرکز و جنوب تهران

پارک لاله

بوستان لاله واقع در محله‌ امیرآباد یکی از بزرگترین بوستان‌های تهران است. پارک لاله که بسیار تماشایی و پردرخت است،‌ در سال ۱۳۴۵ افتتاح شد. بخش جنوبی به‌ سبک پارک‌های ژاپنی طراحی شده. در بخش شمالی زمین بسکتبال، والیبال و میز شطرنج دارد.

پارک لاله زمستان

تاتر عروسکی و مسجد از امکانات دیگر پارک لاله است. میان تندیس‌های بوستان لاله به تندیس خیام اشاره می‌کنیم که از آثار ابوالحسن صدیقی است.

پارک لاله

 پارک شهر

نخستین بوستان عمومی شهر تهران در سال ۱۳۳۹ بنام پارک شهر افتتاح شد.

پارک شهر

پارک شهر که حدود ۲۵ هکتار وسعت دارد و موزه‌ صلح، آکواریوم، باغ پرندگان، زمین بازی و کتابخانه  را در خود جای داده، بین خیابان‌های فیاض‌بخش و بهشت واقع شده است. مقابل ضلع جنوبی پارک شهر تالار سنگلج قرار دارد.

پارک شهر

کاخ و موزه‌های مرکز و جنوب تهران

کاخ گلستان

یکی از کاخ‌های کهن و بسیار تماشایی در تهران، مجموعه‌ کاخ گلستان است که قدمت آن به بیش از ۴۰۰ سال می‌رسد. توضیح کامل این کاخ بی‌نظیر را در مقاله‌‌های دیگر کجارو از دست ندهید.

کاخ گلستان

 خانه و موزه مقدم

در خیابان امام خمینی، نزدیک تقاطع شیخ‌هادی، به خانه و موزه‌ مقدم سر بزنید که تجربه‌ بسیار دل‌انگیزی خواهد بود.

موزه مقدم

این عمارت مجلل محل سکونت محمدتقی خان احتساب ا‌لملک، وزیر مختار قاجار در سوئیس بود. بعدها این خانه دراختیار محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران قرار گرفت که نشان لژیون دو نور فرانسه را دریافت کرده است. علاوه بر لوازم شخصی استاد مقدم، اشیای تاریخی در این موزه نمایش داده می‌شود.

 موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران

بنای موزه آبگینه از دوره‌ قاجار بر جا مانده است. این بنا که در خیابان جمهوری، خیابان سی تیر قرار دارد، خانه و محل کار قوام‌السلطنه بوده است.

خانه قوام

در این عمارت، حس بودن در خانه‌ ایرانی را تجربه می‌کنید. ساختمان هشت‌ضلعی است و در باغی به مساحت ۷ هزار متر مربع قرار دارد. طرح‌ در و پنجره‌های نفیس خانه‌ قوام که بسیار خوب نگهداری شده‌اند، یادآور معماری عصر سلجوقی هستند.

موزه آبگینه

موزه دو طبقه و پنج تالار دارد. تزیینات بنا شامل منبت‌کاری چهارچوب درها و پله‌هاست و نمای آن آجرکاری شده است. شیشه و سفالینه‌های تاریخی این موزه بسیار تماشایی هستند.

موزه آبگینه

موزه ایران‌ باستان

جالب است بدانید نخستین موزه‌ ایران که در سال ۱۳۱۶ در زمان پهلوی اول افتتاح شد، موزه ایران باستان است.

موزه ایران باستان

معمار آن آندره گدار فرانسوی بود. موزه ایران باستان در خیابان جمهوری، خیابان سی تیر قرار دارد. سردر بنا به سبک ایوان کسرا طراحی شده و گدار در طراحی بنا از کاخ کسرا الگو گرفته است. بازدید از مجموعه‌ تاریخی بسیار ارزشمند این موزه را از دست ندهید.

موزه ایران باستان

موزه صلح

موزه‌ صلح تهران که یکی از اعضای شبکه‌ جهانی موزه‌های صلح است،‌ می‌کوشد پیامدهای ناگوار جنگ و خشونت را نشان دهد.

موزه صلح

کارگاه‌های آموزشی و کنفرانس‌ها در راستای ترویج صلح برگزار می‌شود. این موزه در پارک شهر، واقع در خیابان فیاض‌بخش قرار دارد.

موزه جواهرات ملی

موزه جواهرات ملی در ساختمان بانک مرکزی ایران،‌ در خیابان فردوسی تهران واقع شده است. مجموعه‌ بی‌نظیری از جواهرات سلطنتی ایران در این موزه به‌نمایش درآمده که شامل دوره‌های صفوی، افشار، قاجار و پهلوی است. الماس دریای نور، تاج کیانی، تخت‌طاووس و تخت نادری از جمله جواهرات موزه جواهرات ملی هستند.

موزه پست

موزه پست در خیابان امام خمینی، نزدیک میدان حسن‌آباد قرار دارد. در واقع موزه پست کنار سردر باغ ملی واقع شده است. در این موزه تاریخچه‌‌ پست و تلگراف از تلگرام تا تمبر به نمایش درآمده است.

موزه فرش

طراح بنای موزه فرش، عبدالعزیز فرمانفرمائیان است که نمای بیرونی را شبیه دار قالی طراحی کرده است. گلیم و قالی دست‌باف ایرانی را در این موزه ببینید.

موزه فرش

موزه هنرهای معاصر

ساختمان این موزه در سال ۱۳۵۶ افتتاح شد. معماری تماشایی آن تلفیقی از سنتی و مدرن است و گنجینه‌ ارزشمندی از آثار هنرمندان ایران و جهان در آن نگهداری می‌شود. موزه هنرهای معاصر میزبان نمایشگاه‌ها است و محل آن، خیابان کارگر شمالی.

موزه هنرهای معاصر

رستوران‌های مرکز و جنوب تهران

یک گزینه‌ گران و همراه با موسیقی زنده، رستوران شبستان واقع در خیابان ویلا یا استاد نجات‌الهی است. در همین حوالی، در خیابان ایرانشهر، خیابان کلانتری، دیزی سرا قرار دارد که محیط سنتی و غذای باکیفیتی سرو می‌کند.

دیزی سرا

در میدان راه‌آهن، ابتدای خیابان ولی عصر،‌ سفره‌خانه‌ آذری قرار گرفته که کجارو پیشنهاد می‌کند آخر هفته‌ها با تعیین وقت قبلی به آنجا بروید. کشک بادمجان یا طعم خوب دیزی را همراه با ماست موسیر و ترشه لیته باید تجربه کرد.

در پارک هنرمندان واقع در خیابان ایرانشهر، خانه‌ هنرمندان ایران با گالری‌های هنری‌اش قرار گرفته که دو رستوران دارد. رستوران گیاهی خانه هنرمندان علاوه بر غذا، نوشیدنی‌های سنتی هم سرو می‌کند. کافه خانه حال و هوای جوانانه،‌ اینترنت پرسرعت و غذاهای خوشمزه دارد.

در خیابان وحدت‌اسلامی رستوران معروف رفتاری را پیدا می‌کنید. در بازار بزرگ تهران، غذا خوردن در رستوران‌های مسلم یا شرف الاسلامی را تجربه کنید. در خیابان وحدت‌اسلامی ویتامینه‌ علی‌بابا، معجون شگفت‌انگیزی به دست شما می‌دهد که طعمش را فراموش نمی‌کنید. در آن راسته تعداد معجون‌فروشی‌ها بسیار است.

معجون

و اما اگر دل و جگر دوست دارید، راسته‌ جگرفروشی‌های میدان بهمن را در برنامه‌ خود جا بدهید. 

جگرکی میدان بهمن

نویسنده: مهتاب خسروشاهی

عکس‌های گالری از ویکی‌مدیا (عکاسان: Reza1rameh، فرزانه ربیعی،  گروه معماری دیبا، بهادر های زاده)

از کجا شروع کنیم

چطور ۴۸ ساعت در تهران گردش کنیم؟

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map