راهنمای سفر به ورامین

ورامین شهرستانی است که همه تهرانی‌ها با آن آشنایی دارند. ورامین در نزدیکی تهران واقع‌شده است و امروز به‌عنوان یکی از شهرستان‌های مجزای تهران تبدیل‌شده است. ورامین از جنوب به دریاچه نمک، از شمال به دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه البرز، از غرب به حسن‌آباد قم و از شرق نیز به گرمسار منتهی می‌شود. پایه آمار اداره نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ برابر با ۲۱۸،۹۹۱ نفر است.

ورامین را بیشتر بشناسید:

درباره ورامین

آب و هوای ورامین

وجه تسمیه ورامین

جاهای دیدنی ورامین

درباره ورامین

معماری تاریخی مسجد جامع ورامین

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: kourosh kahal)

ورامین از شمال به لواسان و از جنوب به کویر و از غرب به غار وفشاپویه (پشاپویه) و از شرق به خوار (گرمسار) محدود است. این شهر از سطح دریا بيشتر از ۹۵۰ متر ارتفاع دارد، در شمال آن کوه‌های البرز و قله دماوند قرار دارد؛ و در جنوب و مخصوصاً جنوب غربی شهر، تپه‌های مرتفعی در انتهای افق دیده می‌شود، زمین‌های ورامین بسیار حاصل خیز است و استعداد کافی برای کشت و زرع دارد. محصولات عمده ورامين عبارت ا‌ست از غلات، صيفی‌جات، پنبه، ميوه‌جات.

عمران و آبادی ورامين تا حدود زيادی وابسته به رودخانه جاجروداست، اين رود که دو شعبه مهم دارد، از کوه‌های البرز سرچشمه مي‌گيرد، تمامی شعبات دوم این رود در تمام دشت ورامين جريان می‌يابد.بيشتر بخش‌های ورامين از آب جاجرود برای کشاورزی استفاده می‌کنند و بعضی از آن‌ها از قديم دارای حقابه بوده‌اند که هنوز هم از آن برخوردارند.با ايجاد سد فرحناز (لار و لتيان) کمک زيادی در روش کنترل آب رودخانه و استفاده در بخش کشاورزی می‌شود.

گنبد مسجد جامع ورامین

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: میثم بقال زاده)

مردم بومی شهر ورامین به زبان فارسی صحبت می‌کنند و مهم‌ترین نکته در لهجه آن‌ها به‌کارگیری پسوند ک«برای فعل سوم شخص مفرد و گاهی برای اسم‌ها (فاعل و مفعول) به کار می‌رود که نشان‌دهنده کوچک کردن نیست. در طول تاریخ گروه‌های قومیتی مختلفی از جمله لر، ترک، کرد و عرب نیز به این منطقه کوچ کرده‌اند.

 منطقه ورامین قلعه‌های زیادی با نام گبری وجود دارد که نشانگر زرتشتی بودن مردم این منطقه در قبل از اسلام است. حمدالله مستوفی در سده هشتم یعنی پیش از صفویه در گزارش از ورامین گفته مردم منطقه شیعه دوازده‌امامی هستند.

قالی‌بافی در ورامین جایگاه ویژه‌ای دارد و طرح و نقشه به نام میناخانی خاص قالی‌بافی این منطقه است. از جمله غذاهای سنتی ورامین می‌توان به آش گوجه، اشکنه و شیش انداز اشاره کرد.

آب و هوای ورامین

به‌طورکلی آب‌وهوای ورامین معتدل خشک است، در تابستان به‌دلیل وزش بادهای محلی درجه حرارت گاهی اوقات از ۴۰ درجه سانتی‌گراد بیشتر می‌شود و حتی از تهران گرم‌تر می‌شود و در زمستان میزان دما به چندين درجه زير صفر می‌رسد و سوز سرمای آن به‌واسطه فضای باز و آزادی که دارد بسيار زياد است. فصل‌های بهار و پائيز ورامین ملايم و معتدل است.

وجه تسمیه ورامین

بقایای تاریخی قلعه ایرج در ورامین

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: ابوالفضل خاوری)

بعضی ورامین را تغییریافته واژه «بهرام» می‌دانند، به این اعتبار از نام بهرام گور که او در باتلاق کویر ورامین فرورفته است انتخاب‌شده است و بهرام در پهلوی (ورهران) است؛ و قبل از قرچک هم منطقه‌ای به نام (بهرام) وجود دارد که دارای نیزار بزرگی است و ذکر کرده‌اند که بهرام گور در این نیزار گم‌شده است و امروزه هم ایستگاه راه‌آهن به نام بهرام در این محل احداث شده، همچنین قصر بهرام (رباط شاه‌عباسی) که در کویر واقع است، مشابهت زیادی به این نقل‌قول‌ها دارد.

در برهان قاطع در رابطه با ورامین آمده: ورام بر وزن سلام، چیزهایی که وزن و سهل را گویند ورامین شهری است مشهور ازملک ری. واژه ورامین در فرهنگ اوستایی به‌معنای پناهگاه، نگهدار و یاری است و این ادعا هم می‌تواند با واژه ورامین منطبق باشد.

جاهای دیدنی ورامین

 مسجد جامع ورامین از زیباترین مساجد ۴ ایوانی ایران که به دوره ایلخانی متعلق است و ساخت آن در دوره سلطان محمد خدابنده آغاز و در دوره پسرش به پایان رسیده است. هنر آجرکاری، کاشی‌کاری، گچ‌بری و سوزن‌کاری محراب این بنا از زیباترین نمونه‌های هنر معماری بعد از اسلام در ایران است. این اثر تاریخی در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج علاءالدوله،‌ قلعه ایرج، امامزاده یحیی،‌ امامزاده شاه حسین، امامزاده حسین رضا مربوط به دوره تیموریان، امامزاده بی‌بی سکینه در خیابان سکینه بانو و بقعه کوکب‌الدین از آثار تاریخی و جاهای دیدنی ورامین است.

عکس‌های گالری از گوگل‌مپ (عکاسان: امیر اسدی ، Seltoon، Sam AE و عباس پویا)

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map