اقامتگاه های بوم گردی اطراف تهران؛ سفر با بوی کاهگل و پنجره چوبی

معصومه صادقپور
معصومه صادقپور پنجشنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۰۵
 اقامتگاه های بوم گردی اطراف تهران؛ سفر با بوی کاهگل و پنجره چوبی

اقامت در بوم گردی‌‌های تهران، انتخابی مناسب برای رهایی از دغدغه‌های زندگی شهری و آشنایی با فرهنگ روستایی و بومی است.

تهران به‌عنوان پایتخت کشور، هرساله میزبانی گردشگران بسیاری را بر عهده دارد. گزینه‌های اقامتی بسیاری در این شهر از هتل‌های لوکس گرفته تا مهمانسراهای ارزان‌قیمت برای گردشگران ایجاد شده است؛ اما اقامت در بوم گردی های تهران، امکان تجربه‌ای متفاوت و خاطره‌انگیز را برای شما فراهم می‌کند.

این اقامتگا‌ه‌ها در خانه‌های قدیمی یا در مناطق بکر و خوش‌آب‌وهوا احداث شده است و فرصتی مناسب برای فرار از دغدغه‌های زندگی شهری، تجربه زندگی روستایی و شناخت فرهنگ بومی منطقه است.

لیست بوم گردی های تهران:

اقامتگاه بوم گردی حاج محمد

 • آدرس: شهرستان فیروزکوه، کیلومتر ۵۴ حاده دماوند به فیروزکوه، بعد از امین آباد، جاده زرین دشت، کیلومتر سه خروجی زرین دشت به خمده (جاده چشمه آب معدنی خمده) (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۲۲۳۳۳۰۹ ۰۹۱۲ - ۲۸۴۳۸۷۶ ۰۹۱۲
 • صفحه اینستاگرام: bomgardihajmohammad@
 • رده قیمتی: گران
 • ساعت ورود: ۱۵
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه بوم گردی حاج محمد» از بهترین اقامتگاه‌های استان تهران و بوم گردی های ایران است که از سال ۱۳۹۷ خورشیدی، فعالیت خود را در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا و سرسبز در شهرستان فیروزکوه، بخش مرکزی، دهستان شهرآباد، در نزدیکی روستای خمده آغاز کرد. این مجموعه در فاصله حدود ۱۴۰ کیلومتری تهران و ۲۰ کیلومتری فیروزکوه قرار دارد.

از اقامتگاه بوم گردی حاج محمد، دسترسی به بسیاری از جاهای دیدنی فیروزکوه از جمله چشمه خمده، غار بورنیک، دریاچه غواصی آهنک، روستای زرین‌دشت و سد نمرود امکان‌پذیر است.

اقامتگاه بومگردی حاج محمد فیروزکوه

منبع عکس: اینستاگرام bomgardihajmohamma، عکاس: ناشناس

بوم گردی حاج محمد در باغی وسیع، زیبا و سرسبز در دامنه کوه قرار گرفته است که درختان قدیمی آن عمری بیش از ۱۰۰ سال دارد؛ همچنین رودخانه‌ای از کنار باغ می‌گذرد که صدای آب آن، حسی پر از آرامش را برای میهمانان به ارمغان می‌آورد. این اقامتگاه در هر فصلی از سال، جذابیت‌های خاص خود را دارد.

اقامتگاه حاج محمد، در ابتدا با ۶ کلبه چوبی درختی دوبلکس، فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۱۴۰۱ خورشیدی، هشت کلبه چوبی مجهز و مدرن دیگر به‌شکل طبقاتی در این بوم گردی احداث شد؛ هر یک از کلبه‌ها به سبک خاصی طراحی و نام‌گذاری شده است و یک اثر هنری از یک هنرمند معروف جهان نظیر داوینچی، رامبراند، ونگوگ، رافائل و غیره را به یاد می‌آورد. اقامت در این واحدها تجربه‌ای متفاوت از سفر را برای گردشگران رقم می‌زند.

 منبع عکس: اینستاگرام bomgardihajmohamma، عکاس: ناشناس

در بوم گردی حاج محمد، امکان برگزاری مراسم و جشن تولد با هماهنگی قبلی وجود دارد. ورود حیوانات خانگی امکان‌پذیر نیست. رزرو اتاق به‌همراه صبحانه و هزینه اقامت در روزهای اول هفته (شنبه تا سه‌شنبه) و روزهای آخر هفته (چهارشنبه تا جمعه) متفاوت است. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاق زیربنا (متر مربع) ظرفیتامکانات 

رنج قیمت

(تومان)

سزان

فلت، طبقه اول

۱۳۰چهار نفردو خوابه، دو تخت دونفره، جکوزی، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۴,۵۰۰,۰۰۰ تا ۶,۰۰۰,۰۰۰
دگافلت، طبقه اول_دو نفریک تخت دونفره، جکوزی، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۳,۰۰۰,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰,۰۰۰
داوینچیفلت، طبقه اول _دو نفریک تخت دونفره، جکوزی، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۳,۰۰۰,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰,۰۰۰
رامبراندفلت، طبقه دوم_ دو نفریک تخت دونفره، جکوزی، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۳,۰۰۰,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰,۰۰۰
رنوارفلت، طبقه دوم_دو نفریک تخت دونفره، جکوزی، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۳,۰۰۰,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰,۰۰۰
ونگوگفلت، طبقه دوم_دو نفریک تخت دونفره، جکوزی، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۳,۲۰۰,۰۰۰ تا ۴,۲۰۰,۰۰۰
رافائلفلت، طبقه سوم_دو نفریک تخت دونفره، جکوزی، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۳,۲۰۰,۰۰۰ تا ۴,۲۰۰,۰۰۰
گوگنفلت، طبقه سوم۷۰دو نفریک تخت دونفره، جکوزی، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۳,۵۰۰,۰۰۰ تا ۴,۵۰۰,۰۰۰
رنسانس کلبه درختی دوبلکس_دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۲,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲,۵۰۰,۰۰۰
ژاپنیکلبه درختی دوبلکس_دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۲,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲,۵۰۰,۰۰۰
سرخپوستیکلبه درختی دوبلکس_دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۲,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲,۵۰۰,۰۰۰
مصریکلبه درختی دوبلکس_دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۲,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲,۵۰۰,۰۰۰
مراکشیکلبه درختی دوبلکس_دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۲,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲,۵۰۰,۰۰۰
وایکینگیکلبه درختی دوبلکس_دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۲,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲,۵۰۰,۰۰۰

 انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی حاج محمد (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: اینستاگرام bomgardihajmohammad

اقامتگاه بوم گردی متا

 • آدرس: شهرستان فیروزکوه، دو کیلومتری شرق شهر فیروزکوه، روستای امیریه، میدان امام رضا (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۷۴۰۵۷۳۵ ۰۹۹۲
 • صفحه اینستاگرام: mataco_@
 • رده قیمتی: متوسط (اقتصادی)
 • ساعت ورود: ۱۴
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه بوم گردی متا» در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، فعالیت خود را در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا در شهرستان فیروزکوه، بخش مرکزی، دهستان پشتکوه، روستای امیریه آغاز کرد. این اقامتگاه به‌شکل سنتی و با هدف تجربه زندگی بومی منطقه احداث شده است.

واحدهای اقامتی و غار نمک بوم گردی متا، گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. در بدو ورود به اقامتگاه، از فضای سبزی عبور می‌کنید و به حیاط اصلی می‌رسید که به‌شکل زیبایی درخت‌کاری و گل‌گاری شده است. در میانه حیاط، فضایی برای شب‌نشینی دور آتش وجود دارد که خاطرات خوشی برای میهمانان رقم می‌زند.

اقامتگاه بومگردی متا فیروزکوه

 منبع عکس: اینستاگرام mataco_، عکاس: ناشناس

بوم گردی متا در فاصله حدود ۱۶۰  کیلومتری شهر تهران و سه کیلومتری فیروزکوه قرار دارد. از این اقامتگاه دسترسی به بسیاری از جاهای دیدنی فیروزکوه از جمله دریاچه سد نمرود، روستای هرانده، پل ورسک، مجموعه گردشگری سیب لند و تنگه واشی امکان‌پذیر است.

اقامتگاه متا دارای هفت واحد اقامتی است؛ واحدهای هور، کهبد و زیما در ساختمانی دوبلکس، ایرسا و بامداد در ساختمان پایین محوطه و سوئیت‌های ماه عسل و ماه سو به‌طور مستقل در محوطه قرار دارند. از امکانات مشترک اتا‌ق‌ها می‌توان به تختخواب، سرویس کف‌خواب، بخاری گازی و کمد لباس اشاره کرد.

اقامتگاه متا دارای رستورانی است که با سفارش قبلی و با توجه به منو می‌توانید از انواع غذاهای سنتی تهران نظیر مانند کلجوش، ته‌چین سنگسر، خوراک راگو، ماهی، آبگوشت، قورمه‌سبزی، کباب تابه‌ای و انواع خورشت‌ها لذت ببرید. همچنین انواع کیک، چای و دمنوش‌های گیاهی در منو وجود دارد.

یکی از بخش‌های جذاب و پرطرفدار اقامتگاه متا، اتاق نمک است که در درمان بیماری‌های تنفسی، سلامت پوست، کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش بسزایی دارد. هزینه استفاده از اتاق نمک به‌ازای یک ساعت برای میهمانان اقامتگاه در سال ۱۴۰۲، برابر ۱۵۰,۰۰۰ تومان و دیگر گردشگران ۳۰۰,۰۰۰ تومان است.

در بوم گردی متا، ورود حیوانات خانگی امکان‌پذیر نیست. رزرو اتاق به‌همراه صبحانه (پنیر محلی، کره محلی، مربا و چای) است. در تمام واحدها به‌ازای هر نفر اضافه در سال ۱۴۰۲ باید مبلغ ۲۵۰,۰۰۰ تومان پرداخت شود. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاق  زیربنا (متر مربع)ظرفیتامکاناترنج قیمت (تومان) 
سوئیت  هورطبقه بالای ساختمان دوبلکس۲۰تا ۶ نفر (دو نفر پایه + چهار نفر اضافه)یک تخت دونفره، چهار سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصی و تراس بزرگ۱,۷۰۰,۰۰۰
سرای کهبد

طبقه همکف ساختمان دوبلکس

۱۲تا ۶ نفر (چهار نفر پایه + دو نفر اضافه)چهار تخت یک‌نفره، دو سرویس کف‌خواب، دو حمام، دو سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی مشترک با سرای زیما۱,۴۰۰,۰۰۰
سرای زیماطبقه همکف ساختمان دوبلکس۱۲ تا ۶ نفر (چهار نفر پایه + دو نفر اضافه)چهار تخت یک‌نفره، دو سرویس کف‌خواب، دو حمام، دو سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی مشترک با سرای کهبد۱,۴۰۰,۰۰۰
سرای ایرساساختمان پایین   ۱۲تا ۶ نفر (چهار نفر پایه + دو نفر اضافه)چهار تخت یک‌نفره، دو سرویس کف‌خواب، دو حمام، دو سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی مشترک با سرای بامداد۱,۴۰۰,۰۰۰
سرای بامدادساختمان پایین۱۲تا ۶ نفر (چهار نفر پایه + دو نفر اضافه)چهار تخت یک‌نفره، دو سرویس کف‌خواب، دو حمام، دو سرویس بهدااشتی ایرانی و فرنگی مشترک با سرای ایرسا۱,۴۰۰,۰۰۰
اتاق ماه عسلمستقل در محوطه۱۷تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)یک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصی و تراس کوچک۱,۷۰۰,۰۰۰
اتاق ماه سومستقل در محوطه۱۷تا پنج نفر (دو نفر پایه + سه نفر اضافه)یک تخت دونفره، سه سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصی و تراس ۱,۷۰۰,۰۰۰

 انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی متا (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: بوم گردی متا

اقامتگاه بوم گردی برادران یحیی (گردشگری فرح آباد)

آدرس: شهرستان فیروزکوه، کیلومتر ۵۴ جاده تهران - فیروزکوه، بعد از امین آباد، جاده زرین دشت، کیلومتر سه خروجی زرین دشت به‌سمت خمده (جاده چشمه آب معدنی خمده)، بعد از بوم گردی حاج محمد (مشاهده روی نقشه)

 • تلفن: ۱۷۱۴۳۲۰ ۰۹۱۲
 • صفحه اینستاگرام: bomgardi_baradarane_yahya@
 • رده قیمتی: گران
 • ساعت ورود: ۱۴
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه بوم گردی برادران یحیی»، بوم گردی «علی یحیی» یا «اقامتگاه بوم گردی و گردشگری فرح آباد» به میزبانی آقای علی یحیی، از سال ۱۴۰۱ خورشیدی در منطقه‌ای خوش‌‌آب‌وهوا در شهرستان فیروزکوه، بخش مرکزی، دهستان شهرآباد، در نزدیکی روستای خمده فعالیت خود را آغاز کرده است. این مجموعه در فضایی به مساحت ۲۵,۰۰۰ متر مربع و در مجاورت رودخانه قرار دارد و دارای امکانات رفاهی و اقامتی برای گردشگرانی است که قصد دارند ساعات یا روزهای خوشی را در دل طبیعت بگذرانند. 

قامتگاه بومگردی برادران یحیی؛ کلبه درختی آرامیس

منبع عکس: اینستاگرام bomgardi_baradarane_yahya، عکاس: ناشناس

بوم گردی برادران یحیی در فاصله تقریبی ۱۴۰ کیلومتری تهران و ۲۰ کیلومتری فیروزکوه قرار دارد. با اقامت در بوم گردی برادران یحیی می‌توانید از چشمه خمده، مجموعه گردشگری سیب‌لند، دریاچه آهنک، غار بورنیک و دیگر جاهای دیدنی فیروزکوه بازدید کنید.

اقامتگاه برادران یحیی دارای دو واحد اقامتی به‌شکل کلبه‌‌های چوبی درختی است که شامل امکاناتی نظیر اتاق خواب، تختخواب، مبلمان، میز ناهارخوری، یخچال، کتری برقی، بخاری برقی، بخاری گازی و پنکه و همچنین تراس اختصاصی با میز و صندلی‌های چوبی می‌شود. این اقامتگاه علاوه بر این واحدها، یک کلبه سنتی مجزا با نام کلبه حاج الله قلی دارد که با سرویس کف‌خواب از میهمانان پذیرایی می‌کند.

اقامتگاه بومگردی برادران یحیی، سوئیت آرامیس

منبع عکس: اینستاگرام bomgardi_baradarane_yahya، عکاس: ناشناس

از امکانات مجموعه گردشگری فرح آباد می‌توان به رستوران، آشپزخانه، یک آلاچیق شیشه‌ای، یک آلاچیق چوبی، دو آلاچیق کاه‌گلی و پنج آلاچیق تابستانی، تخت‌های سنتی و میز و صندلی در محوطه، زمین بازی کودکان و پارکینگ غیرمسقف اشاره کرد. میهمانان می‌توانند با سفارش غذا از ۲۴ ساعت قبل، از طعم چلو جوجه، چلو ماهی کبابی، شیشلیک، چلو گوشت و دیگر غذاهای رستوران لذت ببرند.

ورود حیوانات خانگی و استفاده از قلیان در اقامتگاه برادران یحیی امکان‌پذیر نیست. هزینه اقامت در روزهای اول هفته (شنبه تا چهارشنبه) و روزهای آخر هفته (پنجشنبه، جمعه و تعطیلات) متفاوت است. میهمانان باید در تمام واحدها به‌ازای هر نفر اضافه در سال ۱۴۰۲، مبلغی برابر ۳۰۰,۰۰۰ تومان پرداخت کنند. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاق زیربنا (متر مربع)  ظرفیت   امکانات رنج قیمت (تومان)
کلبه درختی آرامیس دوبلکس دارای ۱۵ پله۷۰تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)یک اتاق خواب، یک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام

 از ۳,۰۰۰,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰,۰۰۰

کلبه سوئیسی آفرودیته دوبلکس بدون پله۵۰تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)یک اتاق خواب، یک تخت دونفره، کاناپه دونفره تختخواب‌شو، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام از ۲,۵۰۰,۰۰۰ تا ۲,۹۰۰,۰۰۰
کلبه سنتی  حاج الله قلی محوطه۳۰تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام از ۱,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰,۰۰۰

 انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی برادران یحیی (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: بوم‌گردی برادران یحیی

اقامتگاه بوم گردی آرش کمانگیر

 • آدرس: شهرستان فیروزکوه، کیلومتر ۱۴ جاده فیروزکوه به قائمشهر، قبل از گردنه گدوک (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۷۶۴۰۴۶۴۰ ۰۲۱
 • رده قیمتی: ارزان
 • ساعت ورود: ۱۰
 • ساعت خروج: ۱۰

«بوم گردی آرش کمانگیر» مجموعه‌ای اقامتی است که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی افتتاح شد و با عنوان «مجموعه عشایری آرش کمانگیر» به یهره‌برداری رسید. این مجموعه در طبیعت بکر و پر از مه گدوک، در منطقه‌ای کوهستانی با آب‌وهوای پاک میزبان گردشگران است. این مجموعه دارای ۹ کلبه اقامتی است.

بومگردی آرش کمانگیر فیروزکوه

 منبع عکس: jabama.com، عکاس: ناشناس

مجموعه عشایری آرش کمانگیر در فاصله تقریبی ۱۷۵ کیلومتری شهر تهران و ۲۰ کیلومتری فیروزکوه قرار دارد. از جاذبه‌های گردشگری اطراف بوم گردی می‌توان به امامزاده اسماعیل فیروزکوه، چشمه خمده، پل ورسک، دریاچه سد نمرود و بسیاری از جاهای دیدنی فیروزکوه اشاره کرد. 

کلبه‌های اقامتگاه آرش کمانگیر، به‌شکل سنتی و به‌صورت کف‌خواب طراحی شده و فاقد حمام و سرویس بهداشتی اختصاصی است. میهمانان می‌توانند از سرویس‌های مشترک (۶ سرویس بهداشتی ایرانی، دو سرویس بهداشتی فرنگی و دو حمام زنانه و مردانه) استفاده کنند. از امکانات اتاق‌ها می‌توان از سرویس رختخواب سنتی، فرش، پشتی، بخاری برقی و بخاری گازی نام برد. 

کلبه‌های بوم گردی آرش کمانگیر، پنجره‌هایی بزرگ با چشم‌اندازی زیبا از کوه‌های اطراف دارد. در محوطه علاوه بر کلبه‌ها، میز و صندلی‌های سیمانی برای صرف غذا و تعدادی سیاه‌ چادر عشایری به چشم می‌خورد؛ این چادرها به‌شکل سنتی طراحی شده است. میهمانان می‌توانند از چند ساعت دورهمی، شب‌نشینی و تجربه زندگی عشایری در این چادرها لذت ببرند و از فروشگاه صنایع دستی، عروسک‌های دست‌ساز و ظروف مسی را به‌عنوان سوغاتی خریداری کنند.

امکانات اقامتگاه شامل رستوران، چای‌خانه، آشکده و پارکینگ غیرمسقف می‌شود. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحد  موقعیت اتاق زیربنا (متر مربع) ظرفیت امکانات رنج قیمت (تومان)
کلبه در محوطه بدون پله۱۰تا سه نفر سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی، فرنگی و حمام مشترک در محوطه۵۰۰,۰۰۰

انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی آرش کمانگیر (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: uspace.ir

اقامتگاه بوم گردی سیمرغ 

 • آدرس: شهرستان فیروزکوه، جاده فیروزکوه به قائمشهر، چهار کیلومتر بعد از خروجی جاده سمنان، بعد از پلیس راه سرچمن، جاده قارچ، جنب کارخانه قارچ سرچمن (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۲۱۶۷۲۰ ۰۹۱۲
 • صفحه اینستاگرام: simorgh_firoozkuh@
 • رده قیمتی: ارزان
 • ساعت ورود: ۱۴
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه بوم گردی سیمرغ» در سال ۱۳۹۵ خورشیدی و در زمینی به مساحت تقریبی ۱,۲۰۰ متر مربع فعالیت خود را آغاز کرد. این اقامتگاه در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا در شهرستان فیروزکوه، بخش مرکزی، دهستان پشتکوه، روستای سرچمن واقع شده است و با امکانات رفاهی و اقامتی مناسب خود، محبوبیت بسیاری در میان گردشگران دارد. 

اقامتگاه بومگردی سیمرغ فیروزکوه

منبع عکس: اینستاگرام simorgh_firoozkuh، عکاس: ناشناس

بوم گردی سیمرغ در فاصله تقریبی ۱۶۰ کیلومتری شهر تهران و پنج کیلومتری فیروزکوه قرار دارد. از جاذبه‌های گردشگری اطراف این بوم گردی می‌توان به روستای هرانده، پل ورسک، چشمه خمده و غار بورنیک اشاره کرد. 

اقامتگاه سیمرغ فیروزکوه حیاطی باصفا با حوضی بزرگ دارد و اتاق‌ها در دو طرف حیاط قرار گرفته است. این اقامتگاه از هفت واحد اقامتی تشکیل می‌شود و دارای ظرفیت پذیرش حداکثر ۳۰ میهمان است؛ اتاق‌ها درب و پنجره‌های چوبی زیبایی دارد که رنگ هر یک از آن‌ها با دیگری متفاوت است و جذابیت خاصی به فضای اقامتگاه می‌دهد. از امکانات اتاق‌ها می‌توان به تختخواب، سرویس بهداشتی ایرانی یا فرنگی، حمام و شوفاژ اشاره کرد. 

بوم گردی سیمرغ امکاناتی مانند رستوران، سفره‌خانه و آلاچیق دارد که استفاده از آن برای عموم آزاد است. در رستوران مجموعه انواع کباب، غذاهای سنتی و غذاهای محلی (ته‌چین فیروزکوهی و مرغ شکم‌پر) و در سفره‌خانه، چای و قلیان سرو می‌شود.

در مجاورت اقامتگاه کارخانه قارچ وجود دارد؛ میهمانان می‌توانند با بازدید از این کارخانه، از قارچ‌های تازه خریداری کنند. ورود حیوانات خانگی به اقامتگاه سیمرغ ممنوع است. اقامت کودکان زیر هفت سال در این مجموعه رایگان است و هزینه اقامت به‌همراه صبحانه خواهد بود.

قیمت اتاق‌ها در روزهای اول هفته (شنبه تا چهارشنبه) با روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات متفاوت است. میهمانان به‌ازای هر نفر اضافه در سال ۱۴۰۲ باید مبلغ ۱۵۰,۰۰۰ تومان پرداخت کنند. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاق زیربنا (متر مربع)ظرفیتامکاناترنج قیمت (تومان)
سرای آذربایجان طبقه همکف ۳۰تا ۶ نفر (چهار نفر پایه + دو نفر اضافه)دو اتاق خواب، دو تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حماماز ۸۰۰,۰۰۰ تا ۱,۳۰۰,۰۰۰
سرای آریاییطبقه همکف۲۰تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)یک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی یا فرنگی و حماماز ۶۰۰,۰۰۰ تا ۱,۱۰۰,۰۰۰
سرای مازندرانطبقه همکف۲۰تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)یک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی یا فرنگی و حماماز ۶۰۰,۰۰۰ تا ۱,۱۰۰,۰۰۰
سرای بلوچستانطبقه همکف۲۰تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)یک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی یا فرنگی و حماماز ۶۰۰,۰۰۰ تا ۱,۱۰۰,۰۰۰
سرای خراسانطبقه همکف۲۰تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)یک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی یا فرنگی و حماماز ۶۰۰,۰۰۰ تا ۱,۱۰۰,۰۰۰
سرای کردستان طبقه همکف۲۰تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)یک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی یا فرنگی و حماماز ۶۰۰,۰۰۰ تا ۱,۱۰۰,۰۰۰
سرای لرستانطبقه همکف۲۰تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)یک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی یا فرنگی و حماماز ۶۰۰,۰۰۰ تا ۱,۱۰۰,۰۰۰

انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی سیمرغ (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: بوم‌گردی سیمرغ

اقامتگاه بوم گردی خانه گردو

 • آدرس: شهرستان دماوند، شهر دماوند، محله فرامه، بلوار امام حسین، کوچه شهید بهنام (کلستون) (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۷۶۳۲۳۳۱۳ ۰۲۱ - ۹۵۹۵۲۱۵ ۰۹۳۰
 • صفحه اینستاگرام: khanegerdoo@
 • رده قیمتی: ارزان
 • ساعت ورود: ۱۴
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه بوم گردی خانه گردو» قدمتی حدود یک قرن دارد و درختان تنومند گردو در حیاط، نماد پایداری و قدمت و سبب نام‌گذاری این خانه است. مالک دوم این خانه، مرحوم سید رفیع حسنی مقدم، مردی بازرگان از اهالی روستای نیاک آمل بود که در دهه ۱۳۲۰ خورشیدی به دماوند مهاجرت کرد. این خانه علاوه بر محل سکونت، محلی برای تجارت برنج بود.

اقامتگاه بومگردی خانه گردو

منبع عکس: اینستاگرام khanegerdoo، عکاس: ناشناس

خانه گردو تاکنون سه بار مورد بازسازی اساسی قرار گرفته است. بنای اصلی از جنس چوب و خشت خام و پشت بام آن از کاه‌گل ساخته شده بود که بعدها به شیروانی تبدیل شد. نمای آجری خانه در یکی از مراحل بازسازی، روی دیوارهای ضخیم کاه‌گلی شکل گرفت.

با وفات آخرین فرد از خانواده حسنی مقدم در سال ۱۳۸۸، خانه گردو به‌مدت یک سال متروک ماند. این خانه در سال ۱۳۹۷ به‌همت چند تن از جوانان شهر با هدف گسترش صنعت گردشگری، به اقامتگاه بوم گردی خانه گردو تبدیل شد و از مهر ماه ۱۳۹۸، پذیرای گردشگران است.

خانه گردو در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری تهران و سه کیلومتری شهر دماوند قرار دارد. با اقامت در باغ گردو می‌توانید از جاهای دیدنی دماوند نظیر حمام تاریخی محله درویش، برج شبلی، مسجد جامع دماوند، آبشار تیزاب، دریاچه‌ تار، دریاچه هویر و دشت مشا بازدید کنید.

خانه گردو حیاط باصفایی دارد که در یک طرف آن ساختمانی دو طبقه با هفت واحد اقامتی قرار گرفته است و در طرف دیگر رستوران سنتی و کافه به چشم می‌خورد. حیاط اقامتگاه با حوض آبی‌رنگ و گلدان‌های رنگارنگ اطراف آن، گردشگران را به گذشته‌های دور می‌برد.  اتاق‌ها از امکاناتی نظیر تختخواب، سرویس بهداشتی فرنگی، حمام، یخچال، پنکه و شوفاژ برخوردار است.

اقامتگاه بومگردی خانه گردو؛ اتاق قصه‌ها

منبع عکس: khanegerdoo.com، عکاس: ناشناس

در کافه‌ رستوران گردو، صبحانه‌های لذیذ، غذاهای سنتی، غذاهای محلی (تاس بادیه و حلوا لوز دماوند)، غذاهای فرنگی (پاستا و بشقاب سوخاری)، انواع قهوه، نوشیدنی‌های سرد و گرم، کیک و شیرینی سرو می‌شود. به‌تازگی در حیاط خانه گردو، میزی برای نمایش دست‌سازه‌های روستیک (Rustic) افتتاح شده است و گردشگران می‌توانند این محصولات زیبا را خریداری کنند. «روستیک» در لغت به‌معنای روستایی است و به سبکی از چیدمان گفته می‌شود که عناصر آن، به زندگی روستایی اشاره دارند.

ورود حیوانات خانگی به اقامتگاه گردو امکان‌پذیر نیست. اقامت کودکان زیر پنج سال رایگان است و هزینه اقامت به‌همراه صبحانه خواهد بود. میهمانان به‌ازای هر نفر اضافه در سال ۱۴۰۲ باید مبلغ ۱۵۰,۰۰۰ تومان پرداخت کنند. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاقزیربنا (متر مربع)ظرفیت امکانات رنج قیمت (تومان)
ابر و بادطبقه همکف ۱۵تا پنج نفر (دو نفر پایه + سه نفر اضافه)دو تخت یک‌نفره به‌هم چسبیده، سه سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۷۳۰,۰۰۰
نورطبقه همکف۱۴تا سه نفر (دو نفر پایه + یک نفر اضافه)دو تخت یک‌نفره به‌هم چسبیده، یک سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۷۵۰,۰۰۰
نیلطبقه همکف۱۲تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)چهار سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۶۲۰,۰۰۰
سرسایهطبقه اول۱۲تا سه نفر (دو نفر پایه + یک نفر اضافه)دو تخت یک‌نفره به‌هم چسبیده، یک سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۶۵۰,۰۰۰
آسمانطبقه اول۱۴تا سه نفر (دو نفر پایه + یک نفر اضافه)دو تخت یک‌نفره به‌هم چسبیده، یک سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۷۵۰,۰۰۰
قصه‌هاطبقه اول ۱۸تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)دو تخت یک‌نفره به‌هم چسبیده، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۷۹۰,۰۰۰
ایوانطبقه اول۱۸تا پنج نفر (سه نفر پایه + دو نفر اضافه)دو تخت یک‌نفره به‌هم چسبیده، یک تخت یک‌نفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۸۸۰,۰۰۰

 انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی خانه گردو (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: khanegerdoo.com

اقامتگاه بوم گردی کوچه غار رودافشان

 • آدرس: شهرستان دماوند، کیلومتر ۳۵ جاده دماوند به فیروزکوه، روستای رودافشان، ابتدای مسیر غار رودافشان (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۲۱۱۳۲۲۹ ۰۲۱
 • صفحه اینستاگرام: koocheghar@
 • رده قیمتی: متوسط (اقتصادی)
 • ساعت ورود: ۱۴
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه بوم گردی کوچه غار» در فضایی سرسبز و زیبا در شهرستان دماوند، بخش مرکزی، دهستان ابرشیوه، روستای رودافشان به مساحت ۲,۰۰۰ متر مربع قرار دارد و از سال ۱۳۹۷ خورشیدی، فعالیت خود را آغاز کرده است. فضای سبز و تمیز محوطه، اتاق‌های سنتی و نوستالژیک و امکانات رفاهی مناسب، گردشگران بسیاری را به‌سوی این مجموعه می‌کشاند. 

بومگردی کوچه غار رودافشان

منبع عکس:irangard.com، عکاس: ناشناس

بوم گردی کوچه غار رودافشان در فاصله حدودی ۱۳۰ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری دماوند قرار دارد. با اقامت در این بوم گردی به‌راحتی می‌توانید از غار رودافشان، یکی از زیباترین جاهای دیدنی دماوند، بازدید کنید. این غار در فاصله ۱,۲۰۰ متری از اقامتگاه واقع شده است که با حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی به آن می‌رسید.

اقامتگاه کوچه غار دارای پنج واحد اقامتی فعال و سه واحد در حال ساخت است. مجموعه، ساختمانی دو طبقه دارد که طبقه اول شامل سالن غذاخوری و طبقه دوم آن به یک سوئیت وی‌آی‌پی اختصاص یافته است؛ پنجره‌های بزرگ و تراس این سوئیت، چشم‌اندازی زیبا از غار رودافشان را در اختیار میهمانان قرار می‌دهد.

 منبع عکس: اینستاگرام koocheghar، عکاس: ناشناس

چهار واحد اقامتی بوم گردی کوچه غار به‌صورت‌ کلبه‌های مستقل و با فاصله از یکدیگر در محوطه قرار گرفته است و شامل سرویس کف‌خواب، بخاری گازی و کرسی در برخی از واحدها می‌شود.

از امکانات اقامتگاه می‌توان به استخر روباز، باربیکیو در محوطه، تخت‌های سنتی در فضای سبز و رستوران اشاره کرد. برای صرف غذا در رستوران، باید هم‌زمان با رزرو اتاق‌ها، غذای مورد نظر خود را سفارش دهید. ورود حیوانات خانگی به‌همراه باکس، به محوطه مجاز و ورود به کلبه‌ها ممنوع است. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحد موقعیت اتاق زیربنا ( متر مربع) ظرفیت امکاناترنج قیمت (تومان)
سوئیت وی‌آی‌پیطبقه دوم ساختمان اصلی۳۰ ۶ نفر۶ سرویس کف‌خواب، کرسی، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۲,۵۰۰,۰۰۰
 کلبه یکمستقل در محوطه۱۰دو نفردو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک و حمام مشترک در محوطه۱,۰۰۰,۰۰۰
کلبه دومستقل در محوطه۱۰دو نفردو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک و حمام مشترک در محوطه۱,۰۰۰,۰۰۰
کلبه سهمستقل در محوطه۱۶چهار نفرچهار سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک و حمام مشترک در محوطه۱,۵۰۰,۰۰۰
کلبه چهارمستقل در محوطه۱۶چهار نفرچهار سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک و حمام مشترک در محوطه۱,۵۰۰,۰۰۰

انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی کوچه غار (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: بو‌م‌گردی کوچه غار

اقامتگاه بوم گردی روژان 

 • آدرس: شهرستان دماوند، کیلومتر ۴۴ جاده فیروزکوه به تهران، روستای سید آباد، کوچه ارشاد (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۲۲۶۹۸۹۱ ۰۹۱۲
 • صفحه اینستاگرام: rozhan_ecotourism@
 • رده قیمتی: متوسط (اقتصادی)
 • ساعت ورود: ۱۴
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه بوم گردی روژان» در شهرستان دماوند، بخش مرکزی، دهستان ابرشیوه، روستای سید آباد دماوند قرار دارد و با طراحی سنتی، وجود سوئیت‌هایی به‌سبک قومیت‌های ایرانی و امکانات رفاهی و تفریحی مناسب، یکی از اقامتگاه‌های محبوب گردشگران است. این اقامتگاه در فاصله ۱۱۰ کیلومتری تهران و ۳۳ کیلومتری دماوند قرار دارد.

با اقامت در بوم گردی روژان می‌توانید از آبشار جنگلک، آبشار آینه رود روح افزا، چشمه سیاه‌سنگ مشا، پیست اسکی آبعلی و دیگر جاهای دیدنی دماوند بازدید کنید.

اقامتگاه بومگردی روژان دماوند

منبع عکس: اینستاگرام rozhan_ecotourism، عکاس: ناشناس

اقامتگاه روژان دارای ساختمانی دو طبقه با ۶ واحد اقامتی است. سه سوئیت (ترکمن، بلوچستان و کردستان) در طبقه همکف و سه اتاق سنتی (آذربایجان، خوزستان و لرستان) در طبقه اول (با ۱۰ پله) قرار دارد. از امکانات مشترک این واحدها می‌توان از سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، حمام، بخاری گازی، پنکه دیواری، یخچال، تلویزیون و تزیینات سنتی نام برد.

بوم گردی روژان دارای رستوران و چندین آلاچیق برای صرف غذا در فضای باز است. در این رستوران می‌توانید غذاهای لذیذی مانند جوجه‌کباب، زرشک پلو با مرغ، خورشت قیمه و خورشت قورمه سفارش دهید.

 منبع عکس: اینستاگرام rozhan_ecotourism، عکاس: ناشناس

از امکانات بوم‌گردی روژان می‌توان به زمین بازی کودکان (تاب، الاکلنگ و...)، زمین شن‌بازی، استخر کودکان، محفظه نگهداری حیوانات اهلی (بره، خرگوش، اردک، قرقاول، لاک‌پشت، مرغ شاخ‌دار و...)، باربیکیو، فروشگاه صنایع دستی (کوسن‌های سوزن‌دوزی، تکه‌دوزی بلوچی، زیورآلات دست‌ساز، گلیم و لوازم دکوری) و پارکینگ غیرمسقف اشاره کرد. این اقامتگاه با جمع‌آوری لباس محلی اقوام اصیل ایرانی، عکس‌های جذاب و خاطره‌انگیزی برای میهمانان ثبت می‌کند.

در بوم‌گردی روژان، در سال ۱۴۰۲ به‌ازای هر نفر اضافه باید مبلغ ۳۵۰,۰۰۰ تومان پرداخت شود. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاقزیربنا (متر مربع)ظرفیتامکانات رنج قیمت (تومان)
ترکمنطبقه همکف۳۵تا هفت نفر (دو نفر پایه + پنج نفر اضافه)اتاق خواب، یک تخت دونفره، اتاق نشیمن، سرویس کف‌خواب، کرسی، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام۷۰۰,۰۰۰
بلوچستانطبقه همکف۳۵تا هفت نفر (دو نفر پایه + پنج نفر اضافه)اتاق خواب، یک تخت دونفره، اتاق نشیمن، سرویس کف‌خواب، کرسی، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام۷۰۰,۰۰۰
کردستانطبقه همکف۳۵تا هفت نفر (دو نفر پایه + پنج نفر اضافه)اتاق خواب، یک تخت دونفره، اتاق نشیمن، سرویس کف‌خواب، کرسی، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام۷۰۰,۰۰۰
آذربایجانطبقه اول ۲۰تا سه نفر (دو نفر پایه + یک نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، حمام و تراس۷۰۰,۰۰۰
خوزستان طبقه اول۲۰تا سه نفر (دو نفر پایه + یک نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، حمام و تراس۷۰۰,۰۰۰
لرستانطبقه اول۲۰تا سه نفر (دو نفر پایه + یک نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، حمام و تراس۷۰۰,۰۰۰

 انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی روژان (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: اینستاگرام بوم‌گردی روژان

اقامتگاه بوم گردی آرتین 

 • آدرس: شهرستان دماوند، کیلومتر ۴۹ حاده فیروزکوه به تهران، روستای سربندان، خیابان شهدا، پلاک ۹۳۰ (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن:  ۶۳۳۲۸۹۲ ۰۹۳۳
 • رده قیمتی: متوسط (اقتصادی)
 • ساعت ورود: ۱۶
 • ساعت خروج: ۱۴

«اقامتگاه بوم گردی آرتین دماوند» در شهرستان دماوند، بخش مرکزی، دهستان ابرشیوه، روستای خوش‌آب‌وهوای سربندان قرار دارد و مکان مناسبی برای فرار از آلودگی و گرمای هوا به شمار می‌رود. این اقامتگاه در فاصله ۱۰۵ کیلومتری تهران و ۲۸ کیلومتری دماوند واقع شده است.

از جاهای دیدنی اطراف اقامتگاه می‌توان از برج شیخ شبلی، حمام تاریخی محله درویش، دریاچه‌های تار و هویر، دشت مشا، چشمه سیاه سنگ مشا و مسجد جامع دماوند نام برد.

اقامتگاه بومگردی آرتین دماوند

منبع عکس: otaghak.com، عکاس: ناشناس

بوم گردی آرتین، خانه‌ای دو طبقه و نسبتا قدیمی است که در میان باغ سرسبزی به‌وسعت ۲,۰۰۰ متر مربع قرار دارد. سبک روستایی، فضای سنتی و کرسی‌های موجود در برخی از اتاق‌ها، حسی نوستالژیک را در میهمانان زنده می‌کند و آن‌ها را به دوران کودکی می‌برد. این اقامتگاه شامل پنج اتاق می‌شود که یکی از آن‌ها در طبقه همکف و چهار واحد دیگر در طبقه اول با ۱۵ پله، واقع شده است. از امکانات مشترک اتاق‌ها می‌توان به سرویس کف‌خواب و بخاری گازی اشاره کرد. در دو واحد از اتاق‌های طبقه بالا کرسی وجود دارد.

در اقامتگاه آرتین، با هماهنگی قبلی می‌توانید غذاهای لذیذی را در وعده‌های صبحانه، ناهار و شام سفارش دهید. در این اقامتگاه به‌ازای هر نفر اضافه در سال ۱۴۰۲ باید مبلغ  ۱۵۰,۰۰۰ تومان پرداخت شود. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاق زیربنا (متر مربع) ظرفیت امکاناترنج قیمت (تومان)
واحد یکطبقه همکف ۱۲تا پنج نفر (چهار نفر پایه + یک نفر اضافه) سرویس کف‌خواب، دو سرویس بهداشتی ایرانی مشترک، سرویس فرنگی سیار، دو حمام مشترک در محوطه۱,۲۰۰,۰۰۰
واحد دو، سه، چهار و پنجطبقه اول۱۲تا پنج نفر (چهار نفر پایه + یک نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، دو سرویس بهداشتی ایرانی مشترک، سرویس فرنگی سیار، دو حمام مشترک در محوطه۱,۲۰۰,۰۰۰

انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی آرتین دماوند (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: بوم‌گردی آرتین

اقامتگاه بوم گردی ارگ سنگی

 • آدرس: شهرستان تهران، بخش کن، دهستان سولقان، جاده سولقان به سنگان (جاده امامزاده داوود)، روستای سنگان بالا، ۵۰۰ متر بالاتر از امامزاده قاسم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۱۳۶۰۸۱۷ ۰۹۱۲
 • صفحه اینستاگرام: arg_sangi_sangan@
 • رده قیمتی: ارزان
 • ساعت ورود: ۱۷
 • ساعت خروج: ۱۶

«اقامتگاه بوم گردی ارگ سنگی سنگان»، واقع در شمال غربی شهر تهران، درسال ۱۳۹۴ خورشیدی افتتاح شد و در سال ۱۳۹۶ به‌منظور توسعه بهبود خدمات رفاهی مورد بازسازی قرار گرفت. این بوم گردی به‌دور از هیاهوی شهری و در دل طبیعت زیبای روستای سنگان بالا ساخته شده است و اقامتی متفاوت و همره با آرامش را برای گردشگران رقم می‌زند.

اقامتگاه بوم‌گردی ارگ سنگی سنگان

منبع عکس: اینستاگرام arg_sangi_sangan، عکاس: ناشناس

اقامتگاه ارگ سنگی در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر تهران و ۱۱ کیلومتری روستای سولقان قرار دارد. 

از نزدیک‌ترین جاهای دیدنی نزدیک به اقامتگاه می‌توان از روستای سولقان، آبشار سنگان، چال ماهی، آبشار سکوت یزدان و امامزاده داوود نام برد. 

بوم گردی ارگ سنگی دارای ۹ واحد اقامتی است و از کلبه‌های سنگی، کلبه‌های چوبی دو طبقه و کلبه‌های کاه‌گلی کوچک و بزرگ و همچنین یک سیاه چادر تشکیل می‌شود. از امکانات مشترک این واحدها می‌توان به سرویس کف‌خواب متناسب با ظرفیت اتاق‌ها، فرش سنتی، بخاری نفتی و بخاری گازی اشاره کرد. باید توجه داشت که کلبه‌ها در ارتفاع بالاتری از ورودی اقامتگاه قرار دارد و برای دسترسی به آن‌ها باید تعداد زیادی پله طی کرد. 

 منبع عکس: اینستاگرام arg_sangi_sangan، عکاس: ناشناس

اقامتگاه بوم‌گردی ارگ سنگی دارای رستورانی با ظرفیت ۵۰ نفر در محوطه است که با سفارش قبلی، در تمام وعده‌های غذایی از میهمانان پذیرایی می‌کند. در این رستوران صبحانه از ساعت ۹ تا ۱۱، ناهار از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۵:۳۰ و شام از ساعت ۲۰ تا ۲۱ سرو می‌شود.

از دیگر امکانات اقامتگاه می‌توان به آشپزخانه مشترک برای پخت‌وپز (قابل استفاده در وعده شام)، میز ناهارخوری چوبی بزرگ، تخت و نیمکت در محوطه، منقل در محوطه، سرویس بهداشتی مشترک با حدود ۳۰ پله از واحدها، نمایشگاه صنایع دستی، نمایشگاه و فروشگاه گیاهان دارویی، امکان بازدید از سایت زنبور عسل و پارکینگ عمومی غیرمسقف در خارج از محوطه بوم‌گردی اشاره کرد. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاقزیربنا (متر مربع)ظرفیت امکاناترنج قیمت (تومان)هزینه نفر اضافه (تومان)
کلبه سنگی کوچک ۱۰۰ پله تا ورودی اقامتگاه، طبقه همکف۱۵تا چهار نفر سه سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک در محوطه و بخاری گازی۶۰۰,۰۰۰ـ
کلبه سنگی بزرگ۱۰۰ پله تا ورودی اقامتگاه، طبقه همکف۴۰تا ۲۰ نفر (۱۰ نفر پایه + ۱۰ نفر اضافه)۱۰ سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک در محوطه و بخاری نفتی و گازی۱,۵۰۰,۰۰۰۱۵۰,۰۰۰
کلبه چوبی  کوچک، طبقه اول۴۰ پله تا ورودی اقامتگاه۹تا سه نفرسه سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک در محوطه و بخاری نفتی و گازی۶۰۰,۰۰۰ـ
کلبه چوبی  کوچک، طبقه دوم ۴۰ پله تا ورودی اقامتگاه۹تا سه نفرسه سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک در محوطه و بخاری نفتی و گازی۷۰۰,۰۰۰ـ
کلبه چوبی  بزرگ، طبقه اول ۴۰ پله تا ورودی اقامتگاه۱۲تا پنج نفرپنج سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک در محوطه و بخاری نفتی و گازی۷۰۰,۰۰۰ـ
کلبه چوبی بزرگ، طبقه دوم ۴۰ پله تا ورودی اقامتگاه۱۲تا پنج نفرپنج سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک در محوطه و بخاری نفتی و گازی۸۰۰,۰۰۰ـ
کلبه کاه‌گلی  طبقه اول۴۰ پله تا ورودی اقامتگاه۱۸تا هفت نفرهفت سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک در محوطه و بخاری نفتی و گازی۱,۰۰۰,۰۰۰ـ
کلبه کاه‌گلی  طبقه دوم۴۰ پله تا ورودی اقامتگاه۱۴تا ۶ نفر۶ سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک در محوطه و بخاری نفتی و گازی۱,۰۰۰,۰۰۰ـ
سیاه چادر  ۱۰۰ پله تا ورودی اقامتگاه۳۰
تا ۱۰ نفر (هشت نفر پایه + دو نفر اضافه)هشت سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک در محوطه، کرسی و بخاری گازی  ۱,۲۰۰,۰۰۰۱۲۰,۰۰۰

 انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی ارگ سنگی سنگان (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول: uspace.ir

اقامتگاه بوم گردی عمارت کاج 

 • آدرس: شهرستان ورامین، بخش جواد آباد، روستای خاوه، خیابان جواد آباد، جنب مسجد خاوه (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۶۷۵۵۲۸۷ ۰۲۱ 
 • صفحه اینستاگرام: bumgardi_emarat.kaj@
 • رده قیمتی: متوسط (اقتصادی)
 • ساعت ورود: ۱۴
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه بوم گردی عمارت کاج» یکی از بزرگ‌ترین اقامتگاه‌های استان تهران است که در روستای قدیمی خاوه در جنوب شرقی شهرستان ورامین قرار دارد.

روستای زیبای خاوه از قدیمی‌ترین روستاهای ورامین است که در تمام فصول، زیبایی‌های خاص خود را دارد. وجود  جاذبه‌های گردشگری نظیر قلعه ساسانی خاوه (در فاصله ۲۰۰ متری اقامتگاه)، آرامگاه حاج سیف‌الله سلمانی (در فاصله ۴۵۰ متری اقامتگاه)، حمام قدیمی، بقعه سید محمود خاوه‌ای، امامزاده بی‌بی و آب‌انبار قدیمی و همچنین طبیعت بکر و آب‌وهوای دل‌انگیز روستا، این منطقه را به یکی از جاهای دیدنی ورامین تبدیل کرده است. 

اقامتگاه بومگردی عمارت کاج در خاوه ورامین

منبع عکس: اینستاگرام bumgardi_emarat.kaj، عکاس: ناشناس

احداث اقامتگاه عمارت کاج در سال ۱۳۹۷ خورشیدی و با الهام از معماری سنتی ایرانی آغاز شد؛ این اقامتگاه با هدف جذب گردشگران داخلی و خارجی، اشتغال‌زایی برای مردم بومی و معرفی جاهای دیدنی روستای خاوه، در سال ۱۴۰۰ به‌بهره‌برداری رسید. فاصله این بوم گردی تا تهران حدود ۸۰ کیلومتر و تا شهر ورامین حدود ۲۰ کیلومتر است.

بوم گردی عمارت کاج به‌سبک سنتی احداث شده است و فضای بزرگی دارد. با گذر از درب چوبی و ورود به اقامتگاه، حیاط بزرگی پیش‌روی شما قرار می‌گیرد که به‌صورت پلکانی به‌سمت‌ پایین پیش می‌رود و  به ساختمان دو طبقه عمارت (دارای ۱۴ واحد اقامتی در طبقات زیرزمین و اول) منتهی می‌شود. حوض آبی زیبایی در وسط حیاط به چشم می‌خورد. از امکانات این اقامتگاه می‌توان به رستوران سرپوشیده سیمرغ، و رستوران روباز در حیاط مجموعه اشاره کرد. در روف گاردن عمارت کاج (بام مجموعه) رصدخانه‌ای برای تماشای ستارگان در شب در حال احداث است.

منبع عکس: uspace.ir، عکاس: ناشناس

۹ واحد اقامتی (حافظ، مولانا، فردوسی، سعدی، پروین اعتصامی، سهراب سپهری، رودکی، خیام و شهریار) در طبقه اول (دارای ۹ پله به‌سمت بالا) قرار دارد. واحدهای طبقه اول با چشم‌انداز زیبایی از حیاط و به‌سبک سنتی طراحی شده است و در و پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی و فرش‌های سنتی به آن‌ها جلوه خاصی می‌دهد.

از امکانات مشترک موجود در هر یک از اتاق‌های طبقه اول باید به تختخواب دونفره، سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی یا فرنگی و حمام اختصاصی، کمد لباس، اسپیلت و شوفاژ اشاره کرد. واحدهای بزرگ‌تر (حافظ، مولانا، فردوسی و سعدی) دارای مبلمان‌ سنتی و تلویزیون است.

پنج واحد سنتی اقامتگاه عمارت کاج (بهرام، آناهیتا، مارال، یلدا و مهرگان) در طبقه زیرزمین و با سرویس کف‌خواب از میهمانان عمارت پذیرایی می‌کند. این طبقه با چهار پله به‌سمت پایین قابل دسترسی است. از امکانات مشترک این اتاق‌ها باید به سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام اختصاصی، کمد لباس، اسپیلت و شوفاژ اشاره کرد.

در بوم گردی عمارت کاج، ورود حیوانات خانگی ممنوع است و رزرو اتاق به‌همراه صبحانه خواهد بود. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاقزیربنا (متر مربع) ظرفیت امکانات رنج قیمت (تومان)
حافظطبقه اول ۵۵هشت نفریک تخت دونفره، ۶ سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۲,۰۰۰,۰۰۰
مولانا طبقه اول۳۶پنج نفریک تخت دونفره، سه سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام ۱,۴۰۰,۰۰۰
فردوسیطبقه اول۳۶پنج نفریک تخت دونفره، سه سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام ۱,۴۰۰,۰۰۰
سعدیطبقه اول۳۶پنج نفریک تخت دونفره، سه سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام ۱,۴۰۰,۰۰۰
پروین اعتصامیطبقه اول۲۵چهار نفریک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۱,۰۰۰,۰۰۰
سهراب سپهریطبقه اول۲۵چهار نفریک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۱,۰۰۰,۰۰۰
رودکیطبقه اول۲۵چهار نفریک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۱,۰۰۰,۰۰۰
خیامطبقه اول۲۵چهار نفریک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۱,۰۰۰,۰۰۰
شهریار طبقه اول۲۵چهار نفریک تخت دونفره، دو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۱,۰۰۰,۰۰۰
بهرامزیرزمین۵۰۶ نفر۶ سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۱,۰۰۰,۰۰۰
آناهیتازیرزمین۳۰چهار نفرچهار سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۸۰۰,۰۰۰
مارال زیرزمین۳۰چهار نفرچهار سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۸۰۰,۰۰۰
یلدا زیرزمین۳۰چهار نفرچهار سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۸۰۰,۰۰۰
مهرگانزیرزمین۳۰چهار نفرچهار سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی و حمام۸۰۰,۰۰۰

 انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی عمارت کاج (سال ۱۴۰۲)/ منبع جدول:  uspace.ir

اقامتگاه بوم گردی خانه عمو مش رضا

 • آدرس: شهرستان ورامین، بخش جوادآباد، دهستان بهنام وسط جنوبی، روستای کویر آباد، جاده کویر آباد به شمس آباد (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۲۵۵۰۹۵ ۰۹۱۲
 • صفحه اینستاگرام: amoo_mash_reza@
 • رده قیمتی: گران
 • ساعت ورود: ۱۷
 • ساعت خروج: ۱۵

«اقامتگاه بوم گردی خانه عمو مش رضا» در روستای کویر آباد و در جنوب غربی شهرستان ورامین قرار دارد. این اقامتگاه، خانه‌ای قدیمی است که حدود ۱۰۰ سال از عمر آن می‌گذرد. این خانه به یکی از اهالی روستا ملقب به عمو مش رضا، تعلق داشت، حدود چهار سال متروکه بود و پس از بازسازی توسط فرزندان و نوه‌های ایشان، به اقامتگاه سنتی تبدیل شد.

هدف از تاسیس اقامتگاه عمو مش رضا، رشد صنعت گردشگری در منطقه، اشتغال‌زایی و ایجاد محیطی آرام با امکانات رفاهی و بومی برای گردشگران است تا به‌دور از دغدغه‌های زندگی شهری، سفری پرخاطره در دل روستا را برای خود رقم بزنند.

اقامتگاه بومگردی عمو مش رضا در کویر آباد ورامین

منبع عکس: jabama.com، عکاس: ناشناس

اقامتگاه سنتی عمو مش رضا در فاصله حدود ۷۵ کیلومتری تهران و ۱۵ کیلومتری شهر ورامین قرار دارد. با اقامت در خانه عمو مش رضا می‌توان از جاهای دیدنی ورامین مانند مسجد جامع ورامین، یخچال حصار کوچک، قلعه ایرج و تالاب بند علیخان بازدید کرد.

حوض آبی‌رنگ با گلدان‌های اطراف آن در حیاط، دیوارهای کاه‌گلی و سقف گنبدی اتاق‌ها، درب‌های چوبی با شیشه‌های رنگی، کرسی و چراغ‌های قدیمی اقامتگاه عمو مش رضا، میهمانان خود را به گذشته‌های دور می‌برد. این اقامتگاه ۶ واحد اقامتی دارد که تمام آ‌ن‌ها از امکاناتی نظیر رختخواب سنتی (سرویس کف‌خواب)، حمام، سرویس بهداشتی فرنگی، تشکچه‌ها و پشتی‌های سنتی، کرسی برقی، بخاری، کولر آبی، کف‌پوش موکت، فرش، کتابخانه کوچک، بالکن اختصاصی، تلفن ارتباط داخلی و روم سرویس برخوردار است.

 منبع عکس:jabama.com، عکاس: ناشناس

از امکانات اقامتگاه عمو مش رضا می‌توان به چای‌خانه و شربت‌خانه سنتی، تنور سنتی برای پخت نان، فروشگاه صنایع دستی، کارگاه گلیم‌بافی، خانه کودک، اینترنت، پذیرش ۲۴ ساعته و پارکینگ غیرمسقف اشاره کرد. میهمانان مجموعه با هماهنگی قبلی می‌توانند غذاهایی مانند سرگنجشکی، دمی باقالی، آب‌دوغ‌ خیار، کتلت، دمپختک و ته‌چین گوشت ورامینی را سفارش دهند. صبحانه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۰، ناهار از ساعت ۱۲ تا ۱۵ و شام از ساعت ۲۰ تا ۲۳ سرو می‌شود. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحدموقعیت اتاق

زیربنا (متر مربع)

ظرفیت

امکانات

بازه قیمت (تومان)

سعدی

 طبقه همکف

۱۶
پنج نفرپنج سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصیبه‌ازای هر نفر ۶۴۰,۰۰۰
مولاناطبقه همکف۱۶
پنج نفرپنج سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصیبه‌ازای هر نفر ۶۴۰,۰۰۰
حافظطبقه همکف۱۶پنج نفرپنج سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصیبه‌ازای هر نفر ۶۴۰,۰۰۰
فردوسیطبقه همکف۱۶پنج نفرپنج سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصیبه‌ازای هر نفر ۶۴۰,۰۰۰
نظامیطبقه همکف۱۶سه نفرسه سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک و حمام مشترک در حیاطبه‌ازای هر نفر ۷۲۰,۰۰۰
خیامطبقه همکف۱۶دو نفردو سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی ایرانی مشترک و حمام مشترک در حیاطبه‌ازای هر نفر ۸۴۰,۰۰۰

انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی عمو مش رضا (سال ۱۴۰۲)/منبع جدول: اینستاگرام amoo_mash_reza 

اقامتگاه بوم گردی عمارت قلعه خواجه

 • آدرس: شهرستان ورامین، بخش جوادآباد، دهستان بهنام عرب جنوبی، روستای قلعه خواجه، خیابان شهید کوشکی، کوچه ستاری، پلاک ۹ (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۱۱۱۸۷۱ ۰۹۰۱
 • صفحه اینستاگرام: emarat_ghaleye_khajeh@
 • رده قیمتی: متوسط (اقتصادی)
 • ساعت ورود: ۱۴
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه بوم گردی عمارت قلعه خواجه» در  دل بنایی تاریخی به مساحت تقریبی ۲,۰۰۰ متر مربع قرار دارد؛ قدمت این بنا به دوره صفویه بازمی‌گردد و برخی از اتاق‌های عمارت در دوره قاجار و پهلوی به آن افزوده شده است. این مجموعه پس از مرمت و بازسازی، در سال ۱۳۹۸ خورشیدی با کاربری اقامتگاه سنتی به بهره‌برداری رسید. دیوارهای بیرونی بنا با کاه‌گل و دیوارهای داخلی اتاق‌ها، با استفاده از گچ‌، بازسازی شده است.

بومگردی عمارت قلعه خواجه ورامین

  منبع عکس: uspace.ir، عکاس: ناشناس

اقامتگاه قلعه خواجه در فاصله تقریبی ۷۵ کیلومتری شهر تهران و ۱۰ کیلومتری ورامین‌ قرار دارد. از جاهای دیدنی اطراف اقامتگاه می‌توان از برج علاالدین یا برج علاالدوله، مسجد جامع تاریخی ورامین، یخچال حصار کوچک، قلعه ایرج و تالاب بندعلیخان نام برد.

بوم گردی عمارت قلعه خواجه دارای هفت واحد اقامتی و ظرفیت پذیرش ۳۵ نفر است؛ اتاق‌های شاه‌نشین، پرستو و مرجان به دوره صفوی، اتاق‌های خاتون و دنج به دوره قاجار و اتاق‌های ماهان و مینیاتور با سقفی شبیه به خانه‌های خطه شمال، به دوره پهلوی اول تعلق دارد. این اتاق‌ها به‌صورت کف‌خواب است و برخی از آن‌ها سرویس بهداشتی و حمام ندارد.

در اقامتگاه عمارت قلعه خواجه چندین حوضچه زیبا به چشم می‌خورد که پر از ماهی‌های بزرگ قرمز است. این اقامتگاه فاقد رستوران و آشپزخانه است. ورود حیوانات خانگی و قلیان مجاز نیست. میهمانان در تمام واحدها در سال ۱۴۰۲ به‌ازای هر نفر اضافه باید مبلغ ۱۵۰,۰۰۰ تومان پرداخت کنند. جدول قیمت و اطلاعات واحدها به شرح زیر است:

نام واحد موقعیت اتاق  زیربنا (متر مربع)   ظرفیت  امکاناترنج قیمت  (تومان)
شاه‌نشینضلع شمالی بنا۱۵تا ۶ نفر (دو نفر پایه + چهار نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی و حمام مشترک در حیاط ۱,۰۰۰,۰۰۰
پرستوضلع شمالی بنا۱۲تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصی۱,۲۰۰,۰۰۰
مرجانضلع شمالی بنا۱۰تا سه نفر (دو نفر پایه + یک نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصی۱,۲۰۰,۰۰۰
دنجضلع غربی بنا۲۰تا هفت نفر (دو نفر پایه + پنج نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام اختصاصی۱,۲۰۰,۰۰۰
خاتونضلع غربی بنا۶تا دو نفر (ظرفیت نفر اضافه ندارد)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی و حمام مشترک در حیاط ۸۰۰,۰۰۰
مینیاتور ضلع غربی بنا۲۵تا ۹ نفر (دو نفر پایه + هفت نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی و حمام مشترک در حیاط ۱,۰۰۰,۰۰۰
ماهانضلع غربی بنا۱۲تا چهار نفر (دو نفر پایه + دو نفر اضافه)سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی و حمام مشترک در حیاط ۸۰۰,۰۰۰

 انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی عمارت قلعه خواجه (سال ۱۴۰۲)/منبع جدول: بوم‌گردی قلعه خواجه و  uspace.ir

اقامتگاه سنتی پهلوان رزاز

 • آدرس: شهرستان تهران، شهر تهران، خیابان امیرکبیر، پایین‌تر از سه‌راه امین حضور، خیابان جاویدی (میرزا محمود وزیر)، پلاک ۳۸ (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۶۸۳۳۹۰۴ ۰۲۱ - ۳۶۸۳۳۹۱۴ ۰۲۱
 • صفحه اینستاگرام: razzaz.boutique.hotel@
 • رده قیمتی: گران
 • ساعت ورود: ۱۴
 • ساعت خروج: ۱۲

«اقامتگاه سنتی پهلوان رزاز» در دل یک خانه تاریخی در مرکز شهر تهران قرار دارد. از تاریخ ساخت این خانه قدیمی اطلاعی در دست نیست؛ اما طبق اسناد موجود، از سال ۱۲۷۰ خورشیدی در تملک شخصی به نام سید حسن شجاعت، معروف به پهلوان رزار بوده است؛ خانه‌ای اعیانی از خانه های قدیمی تهران که معماری قدیمی، شاه‌نشین، حوض‌خانه، حیاط مرکزی و اتاق‌های دورتادور آن جلوه خاصی داشت.

اقامتگاه سنتی پهلوان رزاز تهران

 منبع عکس: اینستاگرام razzaz.boutique.hotel، عکاس: ناشناس

در سال ۱۳۲۷ خورشیدی، خانه پهلوان رزاز به حاج حسن مردان قمی واگذار شد؛ ایشان ضلع غربی ساختمان را تخریب و با معماری روز بازسازی کرد. این خانه در سال ۱۳۹۵، توسط مالک فعلی، آقای علی جعفر نژاد، از وراث خریداری شد و مورد بازسازی قرار گرفت. این خانه تاریخی، از اواخر سال ۱۳۹۷ خورشیدی با کاربری اقامتگاه سنتی، پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

اقامتگاه سنتی پهلوان رزار در فاصله حدود ۱۵ کیلومتری تهران است. این اقامتگاه دسترسی آسانی به بازار بزرگ تهران، کاخ گلستان تهران، خانه موزه مدرس، عمارت دبیرالملک، امامزاده یحیی و دیگر جاهای دیدنی تهران دارد. 

منبع عکس: اینستاگرام razzaz.boutique.hotel، عکاس: ناشناس

بوتیک هتل پهلوان رزاز، زمینی به مساحت ۴۰۰ متر مربع و زیربنایی حدود ۵۷۰ متر مربع دارد. این بنا دارای ۲۰ واحد اقامتی در سه طبقه همکف، اول و دوم با ظرفیت پذیرش ۴۲ نفر است. تمام واحدها شامل تختخواب، حمام، سرویس بهداشتی فرنگی اختصاصی، اسپیلت، شوفاژ، میز و صندلی می‌شود. اتاق آینه با آینه‌کاری زیبا به‌سبک کاخ‌های قدیمی ایران و اتاق شاه‌نشین با وسایل و تزیینات لوکس، از مجلل‌ترین واحدهای این اقامتگاه به شمار می‌رود. 

از امکانات اقامتگاه پهلوان رزاز می‌توان به رستوران، چای‌خانه و آشپزخانه واقع در زیرزمین (آب‌انبار قدیمی خانه) اشاره کرد که در وعده‌های صبحانه، ناهار و شام از میهمانان مقیم هتل و گردشگران پذیرایی می‌کند. در اقامتگاه پهلوان رزاز، امکان برگزاری مراسم جشن تولد، عقد و ازدواج با هماهنگی مجموعه و رزرو قبلی وجود دارد.

نام واحد

موقعیت

اتاق (طبقه)

زیربنا

(متر مربع)

ظرفیتامکانات

رنج قیمت

(تومان)

پردیسطبقه همکف۹یک نفریک تخت یک‌نفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۱۹۰,۰۰۰
علم کوهطبقه همکف۱۴دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
قاجارطبقه همکف۱۸دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۹۵۰,۰۰۰
شاه‌نشینطبقه همکف۲۲دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۲,۵۹۰,۰۰۰
گوشهطبقه اول۱۰دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۵۹۰,۰۰۰
ارسیطبقه اول۱۲دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
کنجطبقه اول۱۲دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۵۹۰,۰۰۰
سه‌دریطبقه اول۱۴دو نفردو تخت یک‌نفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
دماوندطبقه اول۱۴دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
گوشوارهطبقه اول۱۶دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
آینهطبقه اول۲۲دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۲,۹۹۰,۰۰۰
دلگشاطبقه دوم۱۴دو نفردو تخت یک‌نفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
چشم‌اندازطبقه دوم۱۴دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
زیتونطبقه دوم۱۴دو نفردو تخت یک‌نفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
ترنجطبقه دوم۱۴دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
ترمهطبقه دوم۱۴دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۸۹۰,۰۰۰
فیروزهطبقه دوم۱۸سه نفرسه تخت یک‌نفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۹۹۰,۰۰۰
دنجطبقه دوم۱۸سه نفریک تخت دونفره، یک تخت یک‌نفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۱,۹۹۰,۰۰۰
شمس طبقه دوم۲۲دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۲,۲۵۰,۰۰۰
بهارخوابطبقه دوم۲۲دو نفریک تخت دونفره، سرویس بهداشتی فرنگی و حمام۲,۲۵۰,۰۰۰

 انواع واحدها، ویژگی‌ها و هزینه یک شب اقامت در بو‌م‌گردی پهلوان رزاز (سال ۱۴۰۲)/منبع جدول: razzaz-boutiquehotel.com و uspace.ir

تجربه اقامت خود را در بوم گردی‌های تهران با همراهان کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

بهترین بوم گردی های تهران کدامند؟

از بهترین بوم گردی های تهران می‌توان از بوم گردی حاج محمد، بوم گردی برادران یحیی، بوم گردی سیمرغ، بوم گردی خانه گردو، بوم گردی کوچه غار رودافشان، بوم گردی روژان، بوم گردی عمارت کاج، بوم گردی عمو مش رضا و اقامتگاه سنتی پهلوان رزاز نام برد.

اقامتگاه های خاص تهران کدامند؟

بوم‌گردی حاج محمد، بوم‌گردی خانه گردو، بوم‌گردی کوچه غار رودافشان، بوم‌گردی روژان، بوم‌گردی عمارت کاج، بوم‌گردی عمو مش رضا و  بوم‌گردی پهلوان رزاز

منبع عکس کاور: jabama.com، عکاس: ناشناس (بوم گردی آرش کمانگیر)

مطالب مرتبط:

دیدگاه