دیدنی‌های شهر ری؛ شهر دژهای باستانی

شیدا  خرمشاهی
شیدا خرمشاهی یکشنبه، ۳ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۶
دیدنی‌های شهر ری؛ شهر دژهای باستانی

آتشکده‌های قدیمی، تپه‌های باستانی، قلعه‌های قدیمی و امامزاده‌ها، شهر ری را به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت تبدیل کرده است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۲/۰۹/۲۶ به‌روزرسانی شده است.

ری یکی از شهرهای باستانی و تاریخی ایران در استان تهران با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان است. قدمت سکونت و سابقه تاریخی این شهر به پیش از اسلام و حدود ۳۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. آتشکده‌های قدیمی، تپه‌های باستانی، قلعه‌های قدیمی، امامزاده‌ها و دیگر مناطق دیدنی، شهر ری را به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت تبدیل کرده است و پایتخت‌نشینان به‌راحتی می‌توانند در سفری یک‌روزه، از تمام دیدنی‌های این شهر تاریخی بازدید کنند. در این مطلب می‌توانید با معروف‌ترین و مهم‌ترین جاهای دیدنی تهران در شهر ری بیشتر آشنا شوید.

برج طغرل

درختان سرسبز در اطراف برج طغرل

عکس‌ از وب‌سایت seeiran

ٰسفر به شهر ری بدون بازدید از برج طغرل معنایی ندارد. برج طغرل از آثار به‌جای‌مانده از دوران سلجوقیان در شرق آرامگاه ابن‌بابویه است. این برج شبیه عقربه‌های ساعت است و می‌توانید از روی تابش آفتاب روی کنگره‌های آن، زمان را تشخیص دهید.  

گورستان ابن بابویه

آرامگاه ابن بابویه در گورستان قدیمی پایتخت

عکس‌ از وب‌سایت تیشینه

ابن‌بابویه یکی از قبرستان‌های قدیمی تهران و مدفن بسیاری از مشاهیر ایران است. نام این گورستان از نام «ابوجعفر محمد‌‌ بن‌ علی‌ بن حسین» ملقب به «شیخ صدوق» برگرفته شده است. آرامگاه او به‌شکل بنایی هشت‌ضلعی در این قبرستان قرار دارد و از ایوانی با قوس بزرگ رومی و تزیینات آینه‌کاری تشکیل شده است. از دیگر مشاهیر مدفون گورستان ابن بابویه می‌توان به غلامرضا تختی، رحیم مؤذن زاده اردبیلی، علی‌اکبر دهخدا و... اشاره کرد.

آتشکده بهرام

  • آدرس: شهرری، ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرری، روستای چاله‌طرخان (مشاهده در نقشه)

آتشکده بهرام در حال مرمت با داربست های قلزی

عکس‌ از وب‌سایت گردشگری 724

آتشکده بهرام، آتشکده ری یا تپه میل از جمله آثار دوران ساسانیان است که در ۱۲ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر ری به سوی ورامین بر بلندای تپه‌ای پهناور در روستای قلعه‌نو واقع شده است. بقایای این آتشکده چون روی دو پایه بزرگ بنا شده و از دور شبیه به میل است، به تپه‌میل مشهور شده است.

آرامگاه بی بی شهربانو

گنبد های خشتی و فیروزه ای آرامگاه بی بی شهربانو

عکس‌ از وب‌سایت seeiran

آرامگاه بی‌ بی شهربانو بر فراز صخره‌ای کوهستانی در دامنه جنوبی کوه بی بی شهربانو در محوطه‌ای با دیوار سنگی جای گرفته است. بر اساس کتیبه موجود در این آرامگاه و باور اهالی منطقه، «شهربانو» همسر امام سوم شیعیان، امام حسین (ع) است.

چشمه علی

کودکان در حال آب بازی در چشمه علی

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

چشمه‌علی عمری به درازای ۸,۰۰۰ سال دارد و یکی از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهر ری به شمار می‌رود. چشمه‌علی از میان صخره‌ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب‌شرقی جاری می‌شود. در گذشته فرش‌فروش‌ها و تهرانی‌ها، قالی و قالیچه‌های خود را برای شست‌و‌شو به این چشمه می‌آوردند و بر این باور بودند که چشمه خاصیت تمیزکنندگی زیادی دارد و رنگ فرش را روشن‌تر و پرجلاتر می‌کند.

نقش‌برجسته فتحعلی شاه قاجار

نقش برجسته فتحعلی شاه قاجار در ارتفاعات شهر ری

عکس‌ از وب‌سایت اقتصاد آنلاین

در محدوده چشمه‌علی در دامنه باروی ری، بقایای نقش‌برجسته‌ای تاریخی وجود دارد که گفته می‌شود به دستور «فتحعلی شاه قاجار» حجاری شده است. در این نقش‌برجسته فتحعلی‌شاه سوار بر تخت و با خنجری در دست نمایش داده شده است.

باروی ری

 باروی ری از آثار باستانی دوران مادها

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

قدمت باروی ری به دوران مادها باز می‌گردد

باروی ری که در محدوده چشمه‌علی در بالای نقش‌برجسته فتحعلی شاه قرار گرفته، قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد و پایه‌های آن را متعلق به دوران مادها می‌دانند. این بارو با کاربرد تدافعی و نظامی در دوران حکومت اشکانیان دورتادور شهر را در بر می‌گرفته است و امروزه تنها حدود ۳ کیلومتر از بقایای آن روی صخره چشمه‌علی به‌جای مانده است.

بقعه جوانمرد قصاب

گنبد خشتی و بنای سنگی بقعه جوانمرد قصاب

عکس‌ از وب‌سایت تیشینه

«جوانمرد قصاب» یک شخصیت نیمه افسانه‌ای و نیمه تاریخی است که بقعه‌اش در نزدیکی شهر ری واقع شده است. بعضی از اهالی منطقه اعتقاد دارند که این مکان مقبره «ابوالعباس قصاب آملی» معروف به «ابوالعباس قصاب جوانمرد» است.

تالاب عشق آباد

  • آدرس: ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان ری، دو کیلومتری روستای عشق آباد

پرندگان مهاجر در تالاب عشق آباد

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

تالاب عشق‌آباد یکی از بهترین مراکز تهران در شهر ری برای پرنده‌نگری است. در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰ گونه پرنده در این تالاب ثبت شده است. پوشش گیاهی نی نیز در اطراف تالاب مشاهده می‌شود.

حرم شاه عبدالعظیم

صحن اصلی و گنبد طلایی حرم شاه عبدالعظیم

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

حرم شاه عبدالعظیم محل دفن «عبدالعظیم حسنی» و یکی از معروف‌ترین زیارتگاه‌های تهران در شهر ری است که هرساله بسیاری از مردم را از اقصانقاط کشور برای زیارت راهی این خطه می‌کند. این مجموعه زیارتی از حرم‌ها، رواق‌ها، مسجد‌ها، ایوان و صحن‌های متعددی تشکیل شده است.

قلعه گبری

درختان و درختچه های قلعه گبری ری

عکس‌ از وب‌سایت ایرنا

قلعه گبری از جمله بناهای قدیمی شهر ری در شهرک علایی در محله‌ای به همین نام است که قدمت آن به ۲,۰۰۰ سال قبل و به دوران ساسانیان باز می‌گردد. برج و باروهای این قلعه در گذر قرن‌ها به‌دلیل فرسایش تخریب شده و اکنون تنها دیواره‌های طولانی و مرتفع آن از جنس خشت و گل بر جای مانده است.

دژ رشکان

ویرانه های باستانی دژ رشکان

عکس‌ از وب‌سایت تیشینه

دژ رشکان از جمله دژهای محافظ ری در چهارسوی شهر است که بر بالای کوهی استوار است. این دژ که از لاشه سنگ و ساروج ساخته شده، متعلق به دوران اشکانیان است.

برج یزید

مسیر تردد چوبی به سمت برج یزید

عکس‌ از وب‌سایت گردشگری 724

برج یزید یا برج نقاره‌خانه در شمال شهرستان ری در غرب امین‌آباد قرار دارد. طبق روایات تاریخی این برج حدودا هزار سال پیش به دستور «بزرگ امید» ساخته شده است تا محلی برای دفن او باشد. بر اساس گفته مورخان و کارشناسان، «بزرگ امید» این مکان را ساخت تا پس از مرگش، استخوان‌هایش را آنجا دفن کند.

باستان‌شناسان، «بزرگ امید» را فردی زرتشتی می‌دانستند و از آنجایی که زرتشتی‌ها، خاک را عنصر پاکی می‌دانند، هیچ‌وقت پس از مرگ اجسادشان را در خاک دفن نمی‌کنند، بلکه جسد را در مکانی مرتفع قرار می‌دهند تا پس از اینکه خوراک پرندگان شد، استخوان‌هایش را جمع‌آوری کنند و داخل کوزه‌ای به نام «استودان» قرار دهند و سپس آن کوزه را دفن کنند. همچنین پس از بازدید از این برج دیدنی می‌توانید از دو بنای تاریخی برج اینانج و قلعه طبرک نیز دیدن کنید.

زندان هارون الرشید

  • آدرس: شهرری، ۱۲ کیلومتری جاده خراسان، سه‌راه سیمان، دست چپ در دامنه کوه‌های مسگرآباد (مشاهده در نقشه)

دورنمای بنای سنگی زندان هارون الرشید

عکس‌ از وب‌سایت seeiran

زندان هارون‌الرشید بنایی به‌جای‌مانده از دوران آل‌بویه است که برخلاف نامش کاربری زندان نداشته و علت نام‌گذاری آن ریشه در افسانه‌ها دارد. محققان بر این باور هستند که این بنای دو طبقه که نزدیک به ۱۰ متر ارتفاع دارد، آتشکده‌ای باستانی بوده که در زمان ساسانیان ساخته شده است.

بازار تاریخی ری

مغازه ها و جمعیت مردم در بازار تاریخی ری

عکس‌ از وب‌سایت seeiran

بازار تاریخی ری از دیگر دیدنی‌های جذاب شهر ری است که در شمال حرم شاه‌عبدالعظیم قرار گرفته است. این بازار به دستور «امیرکبیر» بازسازی شده است. بازار ری از دو راسته بازار که در محل تلاقی خود یک چهار سوق را تشکیل می‌دهند، ساخته شده است. این بازار در قدیم یکی از مراکز فروش ادویه، داروهای سنتی و کالاهای تجاری بوده است و اکنون می‌توانید از آن، اجناس مختلف و سوغاتی‌های رنگارنگی را خریداری کنید.

تجربیات بازدید خود از جاذبه‌های گردشگری شهر ری را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

شهر ری کجاست؟

ری یکی از شهرهای باستانی و تاریخی ایران در استان تهران است که از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی برخوردار است.

قدمت شهر ری چقدر است؟

قدمت سکونت و سابقه تاریخی این شهر به دوره قبل از اسلام، حدود ۳,۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

جاذبه‌های شهر ری چقدر است؟

آتشکده‌های قدیمی، تپه‌های باستانی، قلعه‌های قدیمی، امامزاده‌ها و دیگر مناطق دیدنی، شهر ری را به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت تبدیل کرده است.

چشمه علی کجاست؟

چشمه‌علی عمری به درازای ۸,۰۰۰ سال دارد و یکی از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهر ری در جنوب تهران به شمار می‌رود.

عکس‌ کاور از وب‌سایت curiosity

مطالب مرتبط:

دیدگاه