اعلام آمادگی شهردار اصفهان برای میزبانی نشست شبکه شهرهای خلاق

زلیخا رحمانیان
یکشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۵
اعلام آمادگی شهردار اصفهان برای میزبانی نشست شبکه شهرهای خلاق

شهرداری اصفهان برای میزبانی نشست شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال ۲۰۲۰ اعلام آمادگی کرد.

مدیر خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان از ارائه پیشنهاد و اعلام آمادگی این شهرداری برای میزبانی نشست شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال ۲۰۲۰ خبر داد.

شبکه شهرهای خلاق یونسکو به منظور تقویت همکاری و هم‌افزایی بین‌المللی بین شهرها ایجاد شده و اصفهان که به علت تنوع صنایع دستی از جمله شهرهای خلاق جهانی محسوب می‌شود نیز به عضویت این اجلاس در آمده است.

محمدحسین قورچانی روز پنجشنبه در حاشیه دوازدهمین نشست شبکه شهرهای خلاق یونسکو که در شهر کراکوف لهستان در حال برگزاری است، بیان کرد:

این پیشنهاد از سوی شهردار اصفهان در اجلاس شهرهای خلاق در شهر کراکوف مطرح شد و مورد استقبال مسئولان این شبکه قرار گرفت.

دوازدهمین اجلاس شبکه شهرهای خلاق یونسکو از سه‌شنبه ۲۲ خرداد با حضور شهرداران مختلف کلان‌شهرهای عضو شبکه شهرهای خلاق جهان در کراکوف لهستان آغاز شد.

شهرداری اصفهان به طور قدرتمند در این اجلاس شرکت کرده و در مذاکره‌های بسیاری با شهرداران و مسئولان شهرهای خلاق دنیا به برقراری ارتباط‌های بین‌المللی پرداخته است.

مدیر خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان ادامه داد:

از جمله این مذاکره‌ها می‌توان به پیشنهاد خواهرخواندگی با شهر کراکوف لهستان و یکی از شهرهای خلاق برزیل اشاره کرد.

قورچانی با اشاره به حضور شهرداران حدود ۱۸۰ شهر خلاق دنیا در این اجلاس، گفت:

اصفهان از سال ۲۰۱۵ به شبکه شهرهای خلاق پیوسته و لازم است که بیش‌ازپیش از ظرفیت‌های این شبکه برای همکاری‌های بین‌المللی و توسعه پایدار و رشد اقتصادی شهر بهره برد.

شبکه شهرهای خلاق یونسکو سال ۲۰۰۴ ایجاد شد و تاکنون ۱۸۱ شهر از ۶۰ کشور، «شهر خلاق» نام گرفته‌اند و در هفت رشته خلاق صنایع دستی، هنر رسانه، سینما، طراحی، خوراک شناسی، ادبیات و موسیقی طبقه‌بندی شده‌اند.

مدیر خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان با بیان اینکه از میان این شهرها حدود ۳۷ شهر در گروه صنایع دستی قرار دارد،‌ بیان کرد: ‌

این اجلاس فرصت ارزشمندی برای انتقال تجربه شهرهای جهانی به همدیگر و گسترش پیوندها و تبادلات فرهنگی با یکدیگر است.

اصفهان با داشتن یک سوم صنایع دستی جهان به عنوان شهر جهانی خلاق در حوزه صنایع دستی و همچنین رشت با داشتن بیش از ۱۷۰ نوع خوراک به عنوان شهر خلاق در حوزه غذا در فهرست جهانی یونسکو جای دارند.

اصفهان نخستین شهر ایران است که در سال ۱۳۹۴ به عضویت شبکه جهانی شهرهای خلاق درآمد

حدود ۳۶۰ رشته صنایع دستی در ایران وجود دارد که از میان آن‌ها ۱۹۹ رشته تنها در استان اصفهان رایج است.

همچنین حدود یک‌ سوم صنایع دستی جهان به اصفهان اختصاص دارد به همین دلیل اصفهان بعد از شهر جیپور هند، به عنوان دومین شهر جهانی صنایع دستی در دنیا خوانده می‌شود.

شهر تاریخی اصفهان با ۲ میلیون نفر جمعیت با شهرهای شیان چین، کوالالامپور مالزی، فلورانس ایتالیا، یاش رومانی، بارسلون اسپانیا، ایروان ارمنستان، کویت، فرایبورگ آلمان، هاوانا کوبا، لاهور پاکستان، سن پترزبورگ روسیه، داکار سنگال، بعلبک لبنان و نجف عراق عقد خواهرخواندگی دارد.

کراکوف که یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین شهرهای لهستان به شمار می‌رود در جنوب این کشور قرار دارد و تا سال ۱۶۰۹ میلادی پایتخت این کشور بود.

 

منبع ایرنا
برچسب‌ها اصفهان

دیدگاه  

    تبلیغات