راهنمای سفر به آلمان

جمهوری فدرال آلمان، در اروپای غربی و مرکزی قرار گرفته است و در بین مردم جهان با نام‌های دیگری همچون ژرمنی و دویچ‌لند (سرزمینی متعلق به مردم) نیز شهرت دارد. این کشور با تاریخی کهن و شهرهایی مدرن، یکی از مقاصد اصلی گردشگری در سراسر جهان محسوب می‌شود.

آلمان با مساحتی حدود ۳۶۰ هزار کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۸۲ میلیون نفر، لقب پرجمعیت‌ترین کشور قاره‌ سبز و هفتمین کشور وسیع اروپا را به خود اختصاص داده است. لهستان، جمهوری چک، اتریش، دانمارک، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند با آلمان مرز مشترک دارند و در شمال کشور، دریای شمال و دریای بالتیک قرار گرفته‌اند. زبان رسمی مردم، آلمانی است و دین بیشتر ساکنان را مسیحیت تشکیل می‌دهد. پیش از پیوستن آلمان به اتحادیه‌ اروپا، واحد پول کشور مارک به شمار می‌‌ٰفت؛ اما امروزه مردم از واحد پول یورو (€)، در معاملات خود استفاده می‌کنند. کشور آلمان با کوه‌ها، دشت‌ها، جنگل‌ها و دریاچه‌های متعدد احاطه شده است. با آب و هوایی معتدل، می‌توان بهاری زیبا، تابستانی مطبوع، پاییزی دلنشین و زمستانی رویایی را در آلمان تجربه کرد. برلین، پایتخت آلمان نام دارد و شهرهایی همچون هامبورگ، برمن، مونیخ، دوسلدورف، اشتوتگارت و هانوفر از مهم‌ترین شهرهای آن شمرده می‌شوند. نوع حکومت در آلمان، جمهوری فدرال است و طبق قانون اساسی تدوین شده در آن، رئیس جمهور در راس کشور و صدر اعظم در راس حکومت قرار می‌گیرند.

آلمان با مناظر بکر و فوق‌العاده و آثار تاریخی متعدد، گردشگران زیادی را از تمامی کشورها به خود جذب می‌‌کند. از میان مناطق توریستی، درسدن شهری زیبا، سرسبز و برخوردار از چشم‌اندازی بی‌نظیر به همراه سواحل مشهور و پرطرفدار است. کاخ زوئینگر و خانه‌ اپرای سمپروپر از جاذبه‌های گردشگری درسدن به شمار می‌روند. هایدلبرگ، شهری تاریخی و متعلق به قرون وسطا است که بازدید از آن برای مسافران، خالی از لطف نخواهد بود. پل قدیمی هایدلبرگ مشهور به پل پیر، از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری این شهر محسوب می‌شود.

کلیسای جامع فرانکفورت که معماری خارق‌العاده‌ای از دوران کهن را به نمایش گذاشته است، عمارت رومر، ساختمانی باشکوه و وسیع با معماری منحصربه‌فرد و موزه‌های اطراف رود ماین، از دیدنی‌های فرانکفورت به شمار می‌آیند. دیوار برلین متعلق به قرن ۲۰ میلادی، دروازه‌ براندنبورگ که آن را سمبل اروپا می‌نامند و کاخ شارلوتنبورگ با پیشینه‌ای حدود ۴ قرن، اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر برلین، پایتخت آلمان را تشکیل می‌دهند.

می‌توان مونیخ را به دلیل داشتن بناهای تاریخی و مشهور همانند کاخ نیمفنبرگ، کلیسای جامع بانوی ما و اقامتگاه سلطنتی مونیخ از مقاصد مهم گردشگری آلمان در نظر داشت. کلن نیز سرشار از آثار تاریخی ارزشمند و جاذبه‌های طبیعی است که از آن جمله می‌توان به کلیسای جامع کلن، به عنوان یکی از کهن‌ترین کلیساهای آلمان اشاره کرد. این ساختمان، محل دفن تعدادی از روحانیون معروف مذهب کاتولیک است.

ساعت محلی آلمان ۲.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور محبوب، نیازمند ویزا هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به آلمان

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map