راهنمای سفر به لبنان

لبنان (Lebanon) نام کشوری است که در قاره آسیا قرار دارد و با مساحتی معادل ۱۰ هزار و ۴۵۲ کیلومتر مربع، صد و شصت و دومین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۶ میلیون نفر، صد و دوازدهمین کشور پرجمعیت شمرده می‌شود. لبنان از شمال و شرق با سوریه، از جنوب با فلسطین و از غرب با قبرس (از طریق دریای مدیترانه) همسایه است. پایتخت کشور، بیروت نام دارد و از دیگر شهرهای بزرگ می‌توان به طرابلس‎، صيدا‎ و صور‎ اشاره کرد. 

زبان رسمی و ملی مردم لبنان، عربی لبنانی است. با ۵۴٪، بیشتر ساکنان کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند و بعد از آن مسیحیان با ۴۰٪ و پیروان دروز با ۵٪ قرار دارند. نوع حکومت لبنان دموکراسی پارلمانی به‌شمار می‌رود و نظام پارلمانی آن به‌گونه‌ای طراحی شده است که تمام اقوام و مذاهب در آن سهمی از قدرت سیاسی داشته باشند. در سال ۱۹۷۵، خانه آزادی لبنان را به‌عنوان یکی از دو کشور با آزادی سیاسی در خاورمیانه و منطقه شمال آفریقا معرفی کرد. واحد پول کشور، لیره لبنان (ل.ل.) نام دارد.

در سال ۲۰۰۹، نیویورک تایمز بیروت را در مقام اول مقاصد گردشگری با توجه به مهمان‌نوازی و زندگی شبانه معرفی کرد. با رشدی تصاعدی، لبنان در دهه اخیر به یکی از مقاصد پراهمیت در خاورمیانه تبدیل شده است. بیشتر گردشگران این کشور را توریست‌های ژاپنی، اردنی و عربی شامل می‌شوند. با بناهای تاریخی به‌جا‌مانده از دوران‌ باستان، سواحل دوست‌داشتنی و جاذبه‌های جذاب طبیعی لبنان توانسته است جایگاه خود را در میان گردشگران ایرانی نیز پیدا کند. 

مهم‌ترین مقصد گردشگری در این کشور، بیروت محسوب می‌شود. سواحل مدیترانه‌ای، آثار تاریخی از دوره‌های مختلف و مراکز تفریحی شبانه، مهم‌ترین دیدنی‌های بیروت را تشکیل می‌‌دهند. بخش مرکزی بیروت، بخش تاریخی و هسته جغرافیایی این شهر به‌شمار می‌رود و با هزاران سال عمر، همیشه کانون رفاهی، فرهنگی و اقتصادی کشور بوده است. بعلبک  نیز که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، از دیگر دیدنی‌هایی مهم لبنان است. با ویرانه‌‌های به‌جامانده از دوران روم باستان، حمام های رومی بیروت از امپراتوری‌ رومی‌ها در منطقه می‌گویند. از دیگر دیدنی‌های بیروت می‌توان به بندرگاه زیتونای، صخره های کبوتر، موزه ملی بیروت، موزه سرسق، مسجد محمد امین و میدان شهدا بیروت اشاره کرد. 

در فهرست مقاصد گردشگری لبنان، پس از بیروت جونیه قرار دارد. کلیسای بانوی مقدس ما با مجسمه‌ای غول‌پیکر از مریم مقدس مشرف بر شهر، از مهم‌ترین دیدنی‌های لبنان به حساب می‌آید. این کلیسا در حریصا، از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی کشور واقع شده است. تلفریک حریصا را نیز در بازدید از جونیه نباید از دست داد. با چشم‌اندازهایی دیدنی از شهر و طبیعت پیرامون آن، تلفریک برای تمام سلایق و سنین تفریحی مناسب است. 

دیدنی‌های لبنان به همین‌جا ختم نمی‌شود و از بی‌شمار دیدنی‌های لبنان می‌توان از موزه میم، سوق قدیمی بابیلوس، سوق‌ های بیروت، کورنیش بیروت، کلیسای جامع سنت جورج، آبشار باتارا و غار جیتا نام برد. ساعت محلی لبنان ۱.۵ ساعت از ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور تاریخی، به ویزا فرودگاهی نیاز دارند.   

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map