راهنمای سفر به رومانی

رومانی، سرزمین قلعه‌های افسانه‌ای و کاخ‌های باشکوه است. سفر به این کشور دیدنی، تجربه‌ای متفاوت از سفر به سایر کشورهای اروپایی خواهد بود. در این راهنمای سفر با نکات ضروری برای سفر به رومانی بیشتر آشنا می‌شویم.

رومانی را بیشتر بشناسیم:

معرفی رومانی

اطلاعات ضروری رومانی

آب‌ و‌ هوای رومانی

بهترین زمان سفر به رومانی

هزینه‌ های سفر به رومانی

جاهای دیدنی رومانی

رژیم غذایی در رومانی

معرفی رومانی

چشم‌انداز توریستی رومانی

عکس از وب‌سایت emerging-europe.com (عکاس: نامشخص)

وقتی صحبت از رومانی می‌شود، بیشتر افراد به یاد دراکولا، کولی‌ها و ساختمان‌هایی با بام قرمز می‌افتند. اما این کشور زیبا، بسیار فراتر از این‌ها است. این کشور، بسیار جذاب‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. غذاهای لذیذ و متنوع، شهرهای تاریخی با خیابان‌های سنگ‌فرش شده و معماری قرون‌وسطایی، مردمی خون‌گرم و مهمان‌نواز و طبیعت زیبا و چشم‌نواز از ویژگی‌های رومانی است.

در سفر به این کشور، محو زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری می‌شوید و دوست دارید زمان بازگشت به خانه را به تعویق بیندازید. تعداد گردشگران این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، کمتر است بنابراین از سیل جمعیت گردشگران خبری نیست و سفری آرام را تجربه خواهید کرد.

اطلاعات ضروری رومانی

اختلاف ساعت با تهران 

پایتخت رومانی در منطقه‌ زمانی UTC/GMT +3 قرار دارد و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

            رومانیایی

واحد پول

            لئو (RON)

نوع برق شهری

برق شهری در رومانی ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و پریزها از نوع F است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید.

پریز برق ترکیه

عکس از وب‌سایت netio-products.com

کد کشور

۴۰+

شماره‌های اضطراری

۱۱۲

جهت رانندگی

راست

فرودگاه‌های بین‌المللی

    بخارست – فرودگاه بین‌المللی هنری کواندا

    فرودگاه بین‌المللی کلوژ-نپوکا

    کونستانس – فرودگاه بین‌المللی میهایل کوگیالنیچونو

    یاش - فرودگاه بین‌المللی یاش

    فرودگاه بین‌المللی سیبیو

    تیمیشوارا – فرودگاه بین‌المللی ترایان وویا

آب‌ و‌ هوای رومانی

قلعه‌های رومانی

عکس از unsplash (عکاس: Majkl Velner)

رومانی آب و هوای معتدل قاره‌ای دارد. آب و هوای نسبتا ملایم و معتدل که ویژگی اروپای مرکزی است. تابستان‌های گرم و طولانی و زمسان‌های سرد و فصل‌های متمایز از ویژگی‌های آب و هوای این کشور است. از ماه دسامبر تا اواسط مارس، میزان بارش برف در سراسر کشور فراوان است. به‌خصوص اگر به نواحی کوهستانی رومانی سفر کنید.

بهترین زمان سفر به رومانی

قلعه‌های رومانی در پاییز

عکس از وب‌سایت sofiaadventures.com (عکاس: نامشخص)

در سال‌های اخیر، افراد زیادی مشتاق سفر به رومانی شده‌اند. قبل از سفر یکی از سوال‌هایی که برای همه پیش می‌آید این است که چه زمانی برای سفر مناسب است. در مورد رومانی، فرقی نمی‌کند که چه فصلی را انتخاب کنید، این کشور هر فصلی جذابیت خاص خود را دارد و هر زمان که به این کشور سفر کنید، چیزی برای لذت بردن پیدا خواهید کرد.

در فصل زمستان در ریزورت‌های اسکی می‌توانید ورزش‌های مفرح زمستانی را تجربه کنید و در تابستان در سواحل دریای سیاه از تفریحات آبی لذت خواهید برد. در هر صورت اگر به سفر به رومانی فکر می‌کنید، برای پیدا کردن زمان مناسب باید دو فاکتور را در نظر بگیرید؛ یکی شرایط آب و هوا و دیگری هزینه‌های سفر.

آب و هوا

طبیعت رومانی

عکس از وب‌سایت dailytravelpill.com (عکاس: نامشخص)

رومانی به خاطر موقعیت جغرافیایی اش که در جنوب شرقی اروپا قرار دارد، آب و هوای معتدل قاره‌ای دارد و دمای هوا در طول سال به‌شکل قابل ملاحظه‌ای متغیر است. این کشور ۴ فصل متمایز دارد. بهار از مارس تا مه، تابستان از ژوئن تا اوت، پاییز از سپتامبر تا نوامبر و زمستان از دسامبر تا فوریه. گاهی زمستان‌ها بسیار سرد می‌شود که تابستان‌های گرم را به‌دنبال دارد.

اگر فقط آب و هوا را برای سفر در نظر بگیرید، بهترین زمان برای سفر به رومانی از ماه مارس تا اکتبر است. در این مدت، آب و هوا خیلی سرد نیست، جاده‌ها پاک است و امکان رفت و آمد به‌راحتی وجود دارد. گاهی اوقات تابستان‌ها خیلی گرم می‌شود اما پیش‌بینی گرما کار سختی است و اگر از آفتاب و گرما لذت می‌برید، برایتان مشکلی پیش نخواهد آمد.

لازم به ذکر است که گاهی ماه مارس بسیار سرد می‌شود و در اکتبر باران می‌بارد اما قابل پیش‌بینی نیست و به شانس شما بستگی دارد. اگر برای سفر به نواحی کوهستانی در رومانی برنامه‌ای دارید، حتما لباس گرم با خودتان ببرید چون در این نواحی، آب و هوا سردتر است. همز‌مان، نواحی شمالی آب و هوای سردتر و نواحی جنوبی مثل سواحل دریای سیاه، آب و هوای گرم‌تری دارند.

هزینه‌ سفر

یورو رومانی

عکس از وب‌سایت romania-insider.com (عکاس: نامشخص)

اگر بخواهید زمان سفرتان را با توجه به هزینه‌ها، تعیین کنید، بهترین زمان برای سفر ماه سپتامبر تا ژوئن است. در این مدت، قیمت پروازها و اقامتگاه‌ها، به کمترین مقدار خود می‌رسد. از سپتامبر تا ژوئن، فصل خلوت گردشگری ایرلان‌ها است و شرکت‌های هواپیمایی، قیمت‌های خود را تا جایی که ممکن است کاهش می‌دهند. به همین ترتیب، قیمت اقامتگاه‌ها و هتل های رومانی هم کمتر است.

در نتیجه، اگر بخواهید هر دو عامل را هم‌زمان با هم در نظر بگیرید بهترین زمان برای سفر به رومانی فصل بهار و اوایل تابستان است یعنی از مارس تا ژوئن. یا اواخر تابستان و اوایل پاییز یعنی از سپتامبر تا اکتبر. اما فراموش نکنید که هر فصلی جذابیت خاص خود را دارد و همیشه فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای لذت بردن از سفر در رومانی وجود دارد.

هزینه‌ های سفر به رومانی

هزینه‌ اقامتگاه

رومانی

بیشتر خوابگاه‌های هاستل‌ها با ۶ تا ۸ تخت، شبی بین ۵۰ تا ۶۰ لئوی رومانی هزینه دارند. اتاق‌های خصوصی با دو تخت، بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ لئو قیمت دارند. هزینه‌ اقامت در یک اتاق دو تخته در هتل ارزان شبی ۱۰۰ تا ۱۲۵ لئو است. در سایت Airbnb می‌توانید اتاق‌های اشتراکی را با ۴۰ لئو و خانه‌ کامل را با ۹۵ تا ۱۳۵ لئو کرایه کنید.

هزینه‌ غذا

غذاهای رومانی

عکس از وب‌سایت rolandia.eu (عکاس: نامشخص)

غذاهای رومانی بسیار لذیذ و کامل است. نوشیدنی‌های خوب و انواع شیرینی هم در این کشور رایج است. غذا در رومانی نسبتا ارزان است و بیشتر وعده‌های غذای ساده حدود ۲۰ لئو هزینه دارند. در شهرهای بزرگ و توریستی، یک وعده غذا همراه با نوشیدنی در رستوران حدود ۱۰۰ لئو تمام می‌شود. انواع سوپ‌ها بین ۶ تا ۱۰ لئو قیمت دارند و غذاهایی کامل، سیرکننده و ارزان هستند. معمولا سوپ‌ها را همراه با نان رایگان سرو می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید هزینه‌ سفرتان را کاهش دهید می‌توانید سوپ را به‌عنوان وعده‌های غذایی سبک خود در نظر بگیرید. اگر تصمیم دارید خودتان آشپزی کنید، هزینه‌ خرید مواد اولیه برای یک هفته در حدود ۱۸۰ لئو می‌شود که این مواد شامل پاستا، سبزیجات، مرغ و سایر اقلام اصلی غذایی است. با خرید در بازارچه‌های مواد غذایی می‌توانید تخفیف‌های خوبی بگیرید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

هزینه‌ حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی در رومانی

عکس از وب‌سایت romania-insider.com (عکاس: نامشخص)

بلیط‌های تک سفره‌ اتوبوس‌های شهری و قطارها حدود ۴ لئو است. برای سفر به شهرهای مختلف رومانی، قطار، انتخابی قابل‌اطمینان ولی کند است. شبکه‌ گسترده‌ حمل و نقل ریلی، تقریبا بیشتر مناطق کشور را پوشش می‌دهد. هزینه‌ استفاده از این قطارها به مسافتی که طی می‌کنید بستگی دارد. مثلا سفرهایی تا ۱۰ کیلومتر حدود ۱۶ لئو و سفرهایی تا ۲۰۰ کیلومتر حدودا ۷۰ لئو هزینه دارند.

هزینه‌ فعالیت‌های تفریحی

بیشتر فعالیت‌های تفریحی جذاب در رومانی رایگان هستند. قلعه‌های تاریخی، کوهستان‌ها و کلیساهای قدیمی زیادی در رومانی وجود دارد که رایگان می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. علاوه بر این، بیشتر موزه‌ها و جاذبه‌ها، هزینه‌ ورودی اندکی در حدود ۲۰ تا ۴۰ لئو دارند.

میانگین هزینه‌ روزانه‌ پیشنهادی: ۱۳۰ تا ۱۷۵ لئو

البته این هزینه‌ میانگین در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید، بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

در رومانی روش‌های زیادی برای کاهش هزینه‌ها به میزان قابل‌توجه، وجود ندارد. اما باز هم می‌توانید با به کار بستن نکات زیر، کمی از هزینه‌ سفرتان را کاهش دهید.

استفاده از خدمات سایت کوچ‌سرفنیگ

برای کاهش هزینه‌های سفر، هیچ راهی بهتر از این نیست که اقامتگاه رایگان پیدا کنید. با استفاده از کوچ سرفینگ، با اهالی شهر ارتباط برقرار می‌کنید و می‌توانید کسی را پیدا کنید که به‌طور رایگان از شما پذیرایی کند. علاو بر اقامتگاه رایگان، این کار یک مزیت دیگر هم دارد؛ یک راهنمای محلی، در طول سفر شما را راهنمایی خواهد کرد.

خوردن ناهار در رستوران

رستوران‌های رومانی

عکس از وب‌سایت inyourpocket.com (عکاس: نامشخص)

با وجود اینکه غذا در رومانی زیاد گران نیست، می‌توانید با خوردن وعده‌ ناهار در رستوران هزینه‌ سفرتان را کمی کاهش دهید. چون وعده‌های ناهار معمولا از وعده‌های شام ارزان‌تر هستند و اگر دوست دارید در رستوران غذا بخورید، بهتر است این کار را به وعده‌ ناهار موکول کنید. منوی ناهار در رستوران‌‌های رومانی معمولا شامل سوپ، غذای اصلی و دسر و قیمت آن بین ۲۰ تا ۳۰ لئو است.

اشتراک خودرو

اگر زمان‌بندی سفر شما قابل انعطاف است می‌توانید از سرویس‌های اشتراک‌گذاری خودرو مثل BlaBlaCar استفاده کنید و برای سفرهای بین شهری، یک خودروی کرایه‌ای را با مسافران دیگر به اشتراک بگذارید. با این کار، در هزینه‌های سفرتان صرفه‌جویی می‌کنید و این فرصت را دارید که زمانی را با اهالی شهر بگذرانید. رانندگان این سرویس تایید شده و قابل‌اطمینان هستند و استفاده از این سرویس، امن و قابل‌اعتماد است. گاهی ممکن است سفرها کنسل شوند بنابراین باید زمان سفرتان قابل تغییر باشد.

خرید از سوپرمارکت‌های ارزان

سوپرمارکت‌هایی در رومانی پیدا می‌شوند که کالاهای خود را با تخفیف ارائه می‌کنند. مثلا سوپرمارکت‌های Profi، Lidl و پنی مارکت. اگر تصمیم دارید که خودتان آشپزی کنید از این فروشگاه‌ها خرید کنید.

جاهای دیدنی رومانی

کاخ فرهنگ رومانی

عکس از وب‌سایت theculturetrip.com/Flickr (عکاس: Andrew Colin)

  رومانی یکی از زیباترین کشورهای اروپای شرقی است و سالانه میلیون‌ها گردشگر به این کشور سفر می‌کنند. چشم‌اندازهای دیدنی، فرهنگ منحصربه‌فرد و جاذبه‌های تاریخی نمادین، از ویژگی‌های خاص این کشور دیدنی است. دلایل زیادی برای سفر به رومانی وجود دارد. آب‌های گرم و آرام برای شنا، تفریحات ورزشی، مسیرهای کوهستانی، جنگل‌های دیدنی و هزاران جاذبه‌ تفریحی دیگر در رومانی در انتظار گردشگران است.

این کشور از آنجایی که تاریخی بسیار غنی دارد، زیباترین قلعه‌ها و کاخ‌ها را می‌توانید در آن نظاره کنید. قلعه‌ها و کاخ‌هایی که قدمت آن‌ها به هزاران سال قبل برمی‌گردد. در ادامه با تعدادی از جاهای دیدنی رومانی آشنا می‌شویم که در سفر به این کشور باید برای دیدن آن‌ها وقت بگذارید.

باغ‌های گیاه‌شناسی Alexandru Borza

باغ گیاه‌شناسی الکساندرو بورزا

عکس از وب‌سایت inyourpocket.com (عکاس: نامشخص)

این باغ گیاه‌شناسی وسیع، در شهر کلوژ-نپوکا قرار دارد. باغی وسیع که تپه‌های سرسبز و زیبا، برج و سکوی بازدید، باغ رز و یک باغ ژاپنی دارد. این مجموعه در فصل تابستان از ۸ صبح تا ۸ شب و در فصل زمستان از ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر باز است.

گشت و گذار فرهنگی در Maramureș

رومانی

این منطقه‌ قرون‌وسطایی رومانی یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در این کشور برای علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ است. فرهنگ زندگی روستایی هنوز در این منطقه جریان دارد. ترکیبی از موسیقی‌های سنتی، صنایع دستی چوبی و بافت‌های رنگارنگ و زیبا را در این منطقه تجربه خواهید کرد. گشت و گذار در این منطقه، مثل سفر در زمان است.

ترانسفاگراشان (Transfagarasan)

جاده ترانسفاگراشان در رومانی

عکس از وب‌سایت romania-insider.com (عکاس: نامشخص)

ترانسفاگراشان یکی از استثنایی‌ترین جاده‌های رومانی است که در منطقه‌ Carpathians بین شهرهای سیبیو و Pitesti قرار دارد. این مسیر از شمال تا جنوب کشیده شده و از میان بلندترین قله‌های کشور می‌گذرد.

این جاده بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۴ ساخته شد تا مسیری سریع و آسان برای حمل سلاح در نواحی کوهستانی باشد زمانی که کشور مورد هجوم شوروی قرار گرفته بود. در نتیجه این جاده با کمک گرفتن از نیروهای نظامی ساخته شده است. تخمین می‌زنند که در جریان ساخت این جاده، ۴۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند و دلیل این مرگ‌ها غالبا به خاطر استفاده از دینامیت برای منفجر کردن نواحی کوهستانی و ساخت جاده بوده است.

به‌دلیل ارتفاع زیاد، این مسیر هر سال از اکتبر تا ژانویه به خاطر بارش سنگین برف، بسته می‌شود. حتی در سایر ماه‌های سال، اگر شرایط آب و هوا و جاده مساعد نباشد، بسته می‌شود. این مسیر به خاطر پیچ‌های تند و سراشیبی‌های متعدد مشهور است و ازاین‌رو، برای رانندگان تازه‌کار و دوچرخه‌سواران مبتدی، رانندگی کردن و دوچرخه‌سواری در آن بسیار سخت و خطرناک است. اما اگر این شانس را داشته باشید که از این مسیر عبور کنید، چشم‌اندازهای بسیار زیبایی از مناظر کوهستانی را خواهید دید.

کوه Tampa

رومانی

این کوه مشرف به شهر براشوو قرار دارد؛ کوهی که تاریخچه‌ای جالب در پس آن نهفته است. به‌راحتی با تله‌کابین می‌توانید خود را به بالای کوه برسانید و منظره‌ زیبای شهر را از آن بالا تماشا کنید. علاوه بر این، یک قلعه‌ دفاعی هم وجود دارد که می‌توانید در آن به گشت و گذار مشغول شوید. اگر به فعالیت‌های تفریحی در دل طبیعت علاقه دارد، کوهنوردی و پیاده‌گردی را هم می‌توانید امتحان کنید.

قلعه‌ برن (Bran)

قلعه برن رومانی

عکس از وب‌سایت zestcarrental.com/Adobe Stock (عکاس: dobri71)

این قلعه که با نام قلعه‌ی دراکولا هم مشهور است در منطقه‌ برن در نزدیکی شهر مشهور براشوو قرار دارد. ساختار باشکوه و شگفت‌انگیز بنا در کنار تاریخچه‌ جدابی که دارد، موجب به شهرت رسیدن این قلعه شده است. اولین یادآوری مکتوب از این بنا به سال ۱۳۷۷ برمی‌گردد. در سال ۱۹۲۰، قلعه‌ برن یک اقامتگاه رسمی سلطنتی بود.

امروزه این قلعه به‌عنوان موزه فعالیت می‌کند. مجموعه‌های بزرگ و ارزشمندی از آثار هنری و وسایل قدیمی که به ملکه ماری تعلق داشته در آن نگهداری می‌شود. گردشگران می‌توانند خودشان تالارهای قلعه را بگردند یا از تورهای همراه با راهنما استفاده کنند.

در سفر به رومانی یکی از جاذبه‌هایی که باید ببینید، همین قلعه است. برای رسیدن به این منطقه یک مسیر کوتاه با قطار یا اتوبوس از پایتخت یعنی شهر بخارست فاصله است.

کلیسای جامع Patriarchal

رومانی

رومانی یکی از مذهبی‌ترین کشورهای اروپایی است بنابراین تعجبی ندارد که در گوشه و کنار این کشور تعداد زیادی کلیسا و صومعه وجود دارد و قدمت آن‌ها به چندین قرن قبل برمی‌گردد. این کلیسای خاص، در بخارست قرار دارد و هنوز بسیاری از ویژگی‌های ظاهری خود مثل نقاشی‌های داخلی و سازه‌های نمادین را حفظ کرده است. نقاشی‌های دیواری زیبای این کلیسا، بسیار مشهور و دیدنی است.

گشت و گذار در بخارست

نمایی از بخارست

عکس از وب‌سایت worldatlas.com/shutterstock (عکاس: نامشخص)

در این شهر، سبک‌های مختلف معماری و بناهای تاریخی با قدمت چندین قرن را مشاهده خواهید کرد. در این شهر دیدنی، علاوه بر بناهای تاریخی، ساختمان‌های بتنی دوران کمونیست هم دیده می‌شود. بخارست پایتخت رومانی است و ازاین‌رو، موزه‌ها، آرامستان‌های تاریخی و بناهای قدیمی زیادی دارد. مراکز خرید و جاذبه‌های معماری، بخش دیگری از جاذبه‌های این شهر است. بخش تاریخی شهر در کنار مناطق جدید و بناهای مدرن، ترکیب جالبی از سنت و مدرنیته را به وجود آورده است. بخارست شهری رو به‌رشد و جذاب است که بد نیست چند روزی از سفرتان را در آن بگذرانید.

تماشای حیات وحش در دبروجای شمالی

در این منطقه می‌توانید حیات وحش و پرندگان منحصربه فرد را از نزدیک ببیند و در عین حال، زیاد از زندگی شهری فاصله نمی‌گیرید. در این منطقه علاوه بر طبیعت زیبا و حبات وحش، رستوران‌های عالی، مراکز تفریحی شامل تئاتر و خانه‌ اپرا وجود دارد.

خرید از نمایشگاه‌های سنتی صنایع دستی

فروشگاه صنایع دستی رومانیایی

عکس از وب‌سایت true-romania.tours (عکاس: نامشخص)

هر سال در ماه ژوئن، یک نمایشگاه بزرگ صنایع دستی در بخارست برپا می‌شود. مردم از سراسر رومانی برای فروش محصولات خود در این شهر جمع می‌شوند. محصولات جالبی مثل انواع ظروف سفالی و سرامیکی، منبت‌کاری، شیشه‌گری سنتی، فرش و منسوجات دست‌بافت، گلدوزی‌های دستی و نقاشی روی تخم‌مرغ در این نمایشگاه عرضه می‌شود.

قلعه‌ کوروین (Corvin)

قلعه کوروین در رومانی

عکس از وب‌سایت travel2next.com (عکاس: نامشخص)

قلعه‌ زیبای کوروین در منطقه‌ ترانسیلوانیای رومانی قرار دارد. این شاهکار معماری به سبک گوتیک و رنسانس در سال ۱۴۴۶ به دستور John Hunyadi ساخته شده است تا جایگزینی برای قلعه‌ای باشد که در همین مکان توسط کاروی یکم، اولین پادشاه مجارستان ساخته شده بود.

قلعه‌ اصلی به سبک گوتیک ساخته شده است اما المان‌هایی از معماری رنسانس هم دارد. این قلعه به‌عنوان اقامتگاه John Hunyadi ساخته شده اما به‌عنوان قلعه‌ دفاعی هم مورد استفاده قرار گرفته است. به همین دلیل است که این قلعه دارای چندین دیوار و برج و باروهای اضافه‌تر برای دفاع است.

بعضی از این برج‌ها در بازه‌ای از زمان به‌عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. برج‌هایی که دارای ورودی‌های بزرگ بودند برای استقرار سلاح‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در قرن هفدهم میلادی، بخش‌هایی به این مجموعه اضافه شده است، از جمله یک کاخ بزرگ با دو برج به نام‌های برج سفید و برج Artillery. به‌دلیل بی‌توجهی‌ها و یک آتش‌سوزی، بخش‌هایی از این بنا آسیب دیده است. قلعه‌ فعلی، نتیجه‌ بازسازی و مرمت موفقیت‌آمیز همان قلعه‌ قدیمی است. به‌دلیل تاریخچه‌ جالب و پر رمز وراز، این بنا هنوز هم یک بنای افسانه‌ای و یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های رومانی است.

بازدید از دلتای دانوب

رومانی

دومین دلتای بزرگ اروپا یکی از بهترین مکان‌های رومانی برای تماشای حیات وحش است. ماهی‌گیری، تماشای پرندگان و پیاده‌گردی از تفریحاتی است که در این منطقه برای گردشگران وجود دارد. در این دلتا ۲۳ اکوسیستم وجود دارد که میزبان تنوع شگفت‌آوری از پوشش گیاهی و جانوری است. در حال حاضر این دلتا شبکه‌ای از گذرگاه‌های آبی و پهنه‌های آبی بزرگ دارد.

این منطقه از نظر گردشگری بسیار محبوب و پرطرفدار است به‌خصوص برای کسانی که به حیات وحش و تفریحات در دل طبیعت علاقه دارند. علاوه بر پرندگان محلی، گونه‌های مختلفی از پرندگان مهاجر در طول سال به این منطقه مهاجرت می‌کنند. بهترین زمان برای سر زدن به این منطقه در فصل بهار است. به‌خصوص اگر دوست ندارید حشرات برایتان مزاحمت ایجاد کنند.

اکر برای ماهیگیری به این منطقه سفر می‌کنید، فصل پاییز را انتخاب کنید. اماکن اقامتی متعددی در این منطقه وجود دارد از اقامتگاه‌های میان‌رده تا لوکس. اما می‌توانید در خانه‌های کوچک خصوصی هم اقامت کنید که از هتل‌ها ارزان‌تر هستند و تجربه‌ای بومی‌تر برای شما رقم می‌زنند.

کاخ پلش (Peles)

قلعه پلش در رومانی

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: TiberiuSahlean)

کاخ پلش بدون شک یکی از استثنایی‌ترین و چشمگیرترین جاذبه‌های گردشگری در رومانی است. معماری شگفت‌انگیز و میراث غنی این کاخ، باعث جذابیت آن برای گردشگران شده است. این بنای باشکوه توسط پادشاه کارول اول رومانی بین سال‌های ۱۸۳۹ تا ۱۹۱۴ ساخته شده است. این بنا به‌عنوان مقر و اقامتگاه تابستانی پادشاه مورد استفاده قرار می‌گرفت. ساخت این کاخ بسیار پرهزینه بود و امروزه این مجموعه یکی از مهم‌ترین موزه‌های کشور است که در آن مجموعه‌های وسیع و ارزشمندی از اسلحه، ادوات جنگی و آثار هنری نگهداری می‌شود. از میان تالارهای دیدنی این مجموعه می‌توان به تالار افتخار و سوئیت پادشاهی اشاره کرد.

تعدادی از تالارهای این مجموعه که به موزه اختصاص یافته‌اند هرکدام میراث گرانقدری را به نمایش گذاشته‌اند. مثلا تالار Arsenal، میزبان ۱۶۰۰ نمونه از اسلحه و ادوات جنگی است. در تالار فلورنتین آثار هنری متعدد از هنرمندان مشهور نگهداری می‌شود. تندیس‌های بزرگی از پادشاهان و افراد مختلف در گوشه و کنار باغ این کاخ و تراس‌ها قرار گرفته است.

برای بازدید از این کاخ، تورهای همراه با راهنما وجود دارد. این تورها انواع مختلفی دارد مثلا یک تور فقط مختص طبقه‌ همکف است و تور دیگر کل مجموعه را در بر می‌گیرد. این کاخ و تورها هزینه‌ ورودی دارند و اگر می‌خواهید عکاسی کنید، باید هزینه‌ای جداگانه برای بردن دوربین بپردازید. در تمام طول سال غیر از ماه نوامبر می‌توانید از این کاخ دیدن کنید. در این ماه، این مجموعه تعطیل است و اقداماتی برای حفظ و نگهداری و مرمت آن انجام می‌شود.

گشت و گذار در براشوو

رومانی

یکی از دیدنی‌ترین شهرهای تاریخی رومانی شهر براشوو است. البته این شهر علاوه بر همه‌ جذابیت‌هایی که دارد، مبدا سفر به قلعه‌ دراکولا است. در اطراف این شهر، مسیرهای فوق‌العاده‌ای برای پیاده‌گردی وجود دارد. مرکز تاریخی شهر و خیابان‌های قرون‌وسطایی زیبا از جاذبه‌های براشوو برای گردشگران است.

براشوو رومانی

مرکز شهر، قسمت تاریخی و دیدنی براشوو است که حال و هوای خاصی دارد. با چند دقیقه پیاده‌روی و دور شدن از این منطقه به بخش‌های جدید و مدرن براشوو می‌رسید و جنبه‌ متفاوتی از شهر را نظاره‌گر خواهید بود. ساختمان‌های شیشه‌ای مدرن، مراکز خرید، خیابان‌های وسیع و انواع رستوران‌های عالی که غذاهای سنتی رومانی و غذاهای بین‌المللی سرو می‌کنند.

کوهنوردی در کوهستان Fagaras

طبیعت فاگاراس در رومانی

عکس از وب‌سایت wiredforadventure.com (عکاس: نامشخص)

برای کسانی که عاشق کوهنوردی و گشت و گذار در طبیعت هستند، این کوهستان مقصدی ایده‌ال برای سفر چند روزه در دل طبیعت است. مسیرهای پیاده‌روی و کوهنوردی زیادی در این کوهستان وجود دارد که یکی از آن‌ها، یکی از طولانی‌ترین مسیرهای کوهستانی در اروپا است. می‌توانید به سه قله‌ بلند رومانی در این منطقه صعود کنید.

شرکت در فستیوال Hora de la Prislop

فستیوال‌های محلی رومانی

عکس از وب‌سایت manoflo.blogspot.com (عکاس: نامشخص)

این فستیوال سالانه در ماه اوت برپا می‌شود. این جشنواره که آن را با نام «رقص در Prislop» هم می‌شناسند، فرصتی عالی برای تماشای رسم و رسوم ملی و رقص‌ها و آوازهای سنتی است. لباس‌های سنتی زیبا، رژه و جشن‌های متعدد با غذاها و شیرینی‌های متنوع، از جذابیت‌های این فستیوال برای گردشگران است.

منطقه‌ قدیمی بخارست

شهر قدیم بخارست

عکس از وب‌سایت sumfinity.com (عکاس: نامشخص)

اکثر شهرهای قدیمی دنیا، یک منطقه‌ تاریخی دارند؛ جایی که شهر از آنجا شروع به رشد و گسترش یافتن کرده است. شهر قدیم بخارست هم قدیمی‌ترین سکونتگاه شهر است و قدمت بناهای موجود در آن به قرن پانزدهم و شانزدهم برمی‌گردد. در طول تاریخ، این منطقه مرکز تجارت، مقر شاهزاده‌های رومانی، مکانی برای عبادت و جایی برای جمع شدن و تفریح مسافران بوده است.

بسیاری از بناهای این منطقه، حوادث تلخ بی‌شماری را پشت سر گذاشته‌اند و هنوز پابرجا ایستاده‌اند و داستان‌های زیادی درباره‌ تاریخ این شهر برای بازگو کردن دارند. بسیاری از این بناهای تاریخی به‌خوبی مرمت و بازسازی شده‌اند تا یادآور سختی‌ها و دوران اوج و شکوفایی شهر باشند. رستوران‌ها، کافه‌ها و تئاترها در کنار مسیرهای سنگ‌فرش شده‌ زیبا، تنها گوشه‌ای از جذابیت‌های این منطقه‌ تاریخی برای گردشگران است.

اقامت در Baia Mare

اگر دوست دارید زندگی سنتی و روستایی در رومانی را تماشا کنید در این منطقه اقامت کنید. از اینجا می‌توانید به دره‌های اطراف سر بزنید که پر از روستاهای کوچک و بزرگ است که در آن‌ها سبک زندگی سنتی و روستایی رواج دارد.

گشت و گذار در شهر سیگیشوآرا (Sighisoara)

رومانی

این شهر یکی از زیباترین شهرهای قرون‌وسطایی در اروپا است و به‌خوبی حفظ و نگهداری شده است. به خاطر جذابیت‌های معماری و ارزش‌های تاریخی به‌عنوان میراث جهانی یونسکو برگزیده شده است. مجموعه‌ای از برج‌ها، کلیساهای مزین و خانه‌های قدیمی در کنار خیابان‌های سنگ‌فرش شده این شهر قدیمی و زیبا را تشکیل داده‌اند. این شهر زادگاه ولاد سوم (Vlad Tepes) یا ولاد دراکولا است. او را بیشتر از برای مجازات‌های سنگینی که در روزگار فرمانرواییش اعمال می‌کرد می‌شناسند و شخصیت او را الهام‌بخش داستان دراکولا دانسته‌اند.

کاخ فرهنگ

کاخ فرهنگ در شهر یاش رومانی

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Europeana EU)

کاخ فرهنگ، یکی از کاخ‌های شگفت‌انگیز رومانی است و در شهر Iasi قرار دارد. این بنا، یکی از بهترین نمونه‌های معماری نئوگوتیک در این کشور است. این مجموعه‌ بزرگ دارای ۲۹۸ تالار و اتاق است. مراحل ساخت این کاخ باشکوه از سال ۱۹۰۶ آغاز شد و جایگزینی برای دادگاه سلطنتی مولداوی بود که در سال ۱۴۳۴ ساخته شده بود. ساخت این مجموعه در جریان جنگ جهانی اول به‌دلیل کمبود منابع، متوقف شد. در نهایت ساخت این کاخ در اکتبر ۱۹۲۵ به پایان رسید.

امروزه این بنا میزبان ۴ موزه‌ بزرگ است. این موزه‌ها عبارت‌اند از موزه‌ علم و فناوری، موزه‌ قوم‌نگاری، موزه‌ هنر و موزه‌ تاریخ. در بازدید از این موزه‌ها، بازدیدکنندگان با نکات جالبی در مورد تاریخ و فرهنگ کشور آشنا می‌شوند و اشیای تاریخی و اسناد قدیمی و عکس‌های جذابی را از نزدیک مشاهده می‌کنند.

به‌دلیل اهمیت فرهنگی، این کاخ میزبان رویدادهای و نمایشگاه‌های مختلفی در طول سال است.

بازدید از معدن نمک

رومانی

سالینا توردا (Salina Turda) یک معدن نمک است که به یک موزه‌ زیرزمینی تبدیل شده است. قدمت این معدن به قرن‌ها پیش برمی‌گردد و در دوران قرون وسطی مورد استفاده قرار می‌گرفت. نمای موزه بسیار جالب و دیدنی است و انگار از دل یک فیلم علمی تخیلی بیرون آمده است.

در تمام طول سال می‌توانید از این مجموعه بازدید کنید. از دیدنی‌های این موزه می‌توان به ابزارهای قرون‌وسطایی حفر معدن و حفره‌ها و تالارهای نمکی زیبا اشاره کرد. در سال ۲۰۰۹، بازسازی گسترده‌ای در این مجموعه انجام شده است که در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید. بخش‌هایی مثل آمفی‌تئاتر، اتاق استراحت و دریاچه‌ نمکی شگفت‌انگیزی به موزه اضافه شده است.

سفر به شهر کلوژ-نپوکا

شهر کلوژ-نپوکا در رومانی

عکس از وب‌سایت themayor.eu (عکاس: نامشخص)

این شهر دانشگاهی و جذاب، در شمال غربی رومانی قرار دارد و یکی از زیباترین شهرهای این کشور برای اقامت است به‌خصوص برای کسانی که می‌خواهند به مجارستان سفر کنند. قدمت این شهر به قرن‌ها پیش برمی‌گردد و پر از کلیساهای تاریخی، موزه‌ها و بقایای آثار تاریخی است. به خاطر وجود دانشگاه، رستوران‌های ارزان و جنب‌و‌جوش خاصی در شهر وجود دارد. البته به‌اندازه‌ سایر شهرهای رومانی، حال و هوای قرون‌وسطایی ندارد اما محیطی جوان‌پسند و جذاب برای گردشگران دارد.

سفر به شهر سیبیو

شهر سیبیو در رومانی

عکس از وب‌سایت reisroutes.be (عکاس: نامشخص)

سفر به سیبیو درست مثل سفر به دوران قرون وسطی است. این شهر به‌عنوان یکی از پایتخت‌های گردشگری رومانی مشهور است. گردشگران زیادی به شوق تماشای جذابیت قرون‌وسطایی شهر، تماشای مناظر و چشم‌اندازهای فوق‌العاده، خوردن غذای عالی و گشت و گذار در فضاهای سبز بی‌نظیر، به این شهر سفر می‌کنند. بخش قدیمی شهر، جذاب‌ترین منطقه‌ آن است که اخیرا به زیبایی تمام بازسازی و مرمت شده است.

صومعه‌های نقاشی شده در بوکوفینا (Bucovina)

صومعه‌های بوکوفینا

عکس از وب‌سایت visitromaniatoday.com (عکاس: نامشخص)

صومعه‌های دیدنی شمال شرقی رومانی، دیدنی‌ترین صومعه‌های دنیا هستند. دیوارهای بیرونی صومعه‌ها با نقاشی‌های زیبای قرن پانزدهم تا شانزدهمی به زیبایی تزیین شده است. تصاویری از پیامبران، صحنه‌هایی از زندگی حضرت عیسی (ع)، فرشتگان، شیاطین و سایر نقاشی‌های مذهبی، زینت‌بخش این صومعه‌های بیزانسی است. جالب است بدانید که معمولا بسیاری از گردشگران بازدید از این صومعه‌ها را از قلم می‌اندازند بنابراین با شلوغی و ازدحام جمعیت روبه‌رو نخواهید شد و بازدیدی آرام را تجربه خواهید کرد.

ارگ Neamt

قلعه نیمت در رومانی

عکس از وب‌سایت romaniajournal.ro (عکاس: نامشخص)

سیتادل یا ارگ Neamt یکی از باشکوه‌ترین ارگ‌های رومانی است که در جنوب شرقی این کشور قرار دارد. این بنای باشکوه و دیدنی در قرن چهاردهم ساخته شده است. بنای این مجموعه با سنگ‌های روخانه  و سنگ معدن ساخته شده است و دارای خندق‌های دفاعی است.

مرکز قلعه، یک محوطه‌ بزرگ داخلی دارد که با ساختمان‌های متعدد احاطه شده است. هرکدام از این بناها برای هدفی خاص ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بخش شرقی قلعه به ساختمان‌هایی مانند آشپزخانه، انباری، زندان و اتاق پول اختصاص داشته و بخش غربی مخصوص اسلحه‌خانه، اتاق قضاوت و تالارهای عبوری بوده است.

این قلعه به‌منظور حفاظت از منطقه در برابر هجوم و گسترش امپراتوری مجارستان ساخته شد. به مرور زمان بخش‌هایی از قلعه رو به نابودی رفته است اما این مجموعه بین سل‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، بازسازی و مرمت شد.

کاخ پارلمان

کاخ پارلمان در بخارست رومانی

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Diego Delso)

این کاخ دیدنی و رکوردشکن در بخارست، پایتخت رومانی قرار دارد. این بنا توسط Anca Petrescu و ۱۲ طبقه روی همکف، ۴ طبقه زیر زمین و مساحت طبقه‌ همکف آن ۳/۷ میلیون فوت مربع است. این کاخ در سال ۱۹۹۷ تکمیل شده و یکی از بهترین نمونه‌های معماری نئوکلاسیک است. البته بخش‌هایی از بنا با الهام از سبک‌های دیگر معماری ساخته شده است که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

ساخت این بنای باشکوه و و نمادین، ۴/۱ میلیارد دلار هزینه داشت در نتیجه می‌توان این بنا را گران‌ترین ساختمان اداری دنیا نامید. عناوین سنگین‌ترین بنا و بزرگترین بنای غیرنظامی با کاربری اداری توسط آکادمی رکوردهای جهانی به این کاخ داده شده است. نیکولای چائوشسکو، دبیرکل حزب کمونیست رومانی، این کاخ را خانه‌ ملت نامید. به همین دلیل است که کاخ پارلمان را در زبان انگلیسی Palace of the People یا کاخ ملت می‌شناسند.

مسیر ترانسآلپینا (Transalpina)

مسیر ترانسآلپینا

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Giuseppe Milo)

این مسیر کوهستانی در کوهستان Parang در رومانی قرار دارد و مرتفع‌ترین جاده‌ کشور است. این جاده دو شهر Novaci و Sebes را به هم متصل می‌کند و از مناطق کوهستانی از شمال تا جنوب عبور می‌کند. از آنجایی که یک جاده‌ کوهستانی بسیار مرتفع است، در فصل‌هایی که بارندگی وجود دارد و در ماه‌های سرد سال، بسته می‌شود.

در مورد زمان ساخت این مسیر و اهداف آن، نقل قول‌های متفاوتی وجود دارد. این مسیر زمانی مسیر شیطان نام داشته و مورد استفاده‌ چوپانان بوده است. در سال ۱۹۳۴، به دستور پادشاه وقت، این مسیر برای عبور و مرور و جابه‌جایی تسلیحات نظامی، مدرن و تکمیل شده است. در سال ۱۹۳۹ پس از تکمیل جاده، آن را مسیر پادشاه نامیدند. این مسیر یک بار دیگر در جریان جنگ جهانی دوم بازسازی شد و در سال ۲۰۱۲، سنگ‌فرش شد.

هتل یخی در Balea

Balea Lake Ice Hotel

عکس از وب‌سایت agoda.com (عکاس: نامشخص)

این هتل یخی در کوهستان Fagaras قرار دارد و یکی از خاص‌ترین مقاصد تفریحی در این کشور است. این هتل در ماه‌های سرد سال از مهمانان خاص خود پذیرایی می‌کند و هر سال با تمی متفاوت تزیین می‌شود. هر سال این هتل را با استفاده از متریال‌های محلی مثلا قطعات یخ دریاچه‌ Balea بازسازی می‌کنند. گذراندن یک روز از سفر در این هتل منحصربه‌فرد، تجربه‌ای خاص و رویایی است. سفر گردشگران به این هتل با یک تله‌کابین شروع می‌شد. در طول مسیر، گردشگران از تماشای نفس‌گیرترین مناظر کوهستانی لذت می برند قبل از اینکه به اتاق یخی خود برسند.

گذراندن یک شب در این هتل، تجربه‌ای به‌یادماندنی و توام با آرامش است. همه‌ تخت‌ها با بهترین و گرم‌ترین ملحفه و پتوهای خز، برای مهمانان آماده می‌شوند. علاوه بر این مهمانان می‌توانند کیسه‌ خواب دریافت کنند. انواع تفریحات زمستانی در این هتل برای سرگرمی مهمانان وجود دارد.

بخارست

رومانی

بخارست، پایتخت زیبای رومانی، با نام پاریس کوچک مشهور است. تاریخچه‌ای غنی و پرفراز و نشیب در پس ساختمان‌های تاریخی این شهر نهفته است. این جنبه‌ تاریخی در کنار امکانات وجاذبه‌های مدرن، از بخارست، یک مقصد گردشگری دوچهره و جذاب ساخته است. کلیساهای قدیمی از قرون شانزدهم تا هجدهم، خانه‌های قدیمی به سبک هنر نو و بناهایی با نمای نئوکلاسیک که حوادثی چون زلزله و جنگ را پشت سر گذاشته‌اند.

رومانی

جذابیت این شهر با قدم زدن در پارک‌های دیدنی، موزه‌های عالی و کوچه‌ها و خیابان‌های سنگ‌فرش شده و زیبا، نمایان می‌شود. هرآنچه که از یک شهر اروپایی قرون‌وسطایی انتظار دارید در بخارست پیدا می‌شود. گشت و گذار در خیابان Calea Victoriei، زیباترین خیابان شهر، یکی از تجربیات خاص شما در سفر به بخارست خواهد بود. این خیابان با بناهای قدیمی و مدرن و بلند احاطه شده است.

کوهستان Bucegi

طبیعت بوسگی در رومانی

عکس از وب‌سایت romaniatourstore.com (عکاس: نامشخص)

این کوهستان در مناطق مرکزی رومانی درست در جنوب شهر براشوو واقع شده است. علاوه بر زیبایی فوق‌العاده‌ طبیعی و قله‌های مرتفع و زیبا، این منطقه میزبان دو جاذبه‌ طبیعی مشهور رومانی یعنی Babele و Sphinx است که گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند.

صخره‌ Babele به‌معنای پیرزن در نزدیکی قله‌ Baba Mare قرار دارد. به مرور زمان و بر اثر فرسایش، این صخره‌ها به‌شکل قارچ درآمده‌اند. صخره‌ Sphinx هم بر اثر فرسایش به‌شکل مجسمه‌ ابوالهول درآمده است. این صخره ۱۰ دقیقه تا Babele فاصله دارد. این جاذبه‌ طبیعی اولین بار در دهه‌ ۱۹۰۰ عکاسی شد اما عکس‌ها از روبه‌رو ثبت شده بود. بنابراین تا سال ۱۹۳۶، کسی متوجه ظاهر آن نشده بود و نام ابوالهول از این سال به بعد، پس از انتشار عکسی از صخره از زاویه‌ای خاص، به این جاذبه‌ طبیعی داده شد.

رژیم غذایی در رومانی

رژیم غذایی در رومانی

عکس از وب‌سایت romanianfriend.com (عکاس: نامشخص)

غذاهای این کشور، یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری آن است چون غالبا با ذائقه‌ بسیاری از گردشگران هماهنگ است و از آن لذت می‌برند. البته بسیاری از غذاهای سنتی این کشور در سایر کشورهای منطقه‌ بالکان هم پیدا می‌شود. در ادامه با چند مورد از این غذاهای سنتی آشنا می‌شویم که در رستوران‌ های رومانی می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

Sarmale، رول کلم

زمانی که صحبت از غذای سنتی رومانی می‌شود، یکی از اولین غذاهایی که به ذهن می‌رسد رول کلم یا دلمه‌ کلم است. غذایی که به‌شکل‌های مختلف در بسیاری از کشورهای دنیا تهیه می‌شود. برای تهیه‌ این غذا ترکیب گوشت چرخ کرده، برنج وادویه‌جات را در برگ نرم شده‌ کلم می‌پیچند و در سس مخصوص می‌پزند. برای طعم دادن به این غذا از آب گوجه فرنگی و انواع ادویه برای تهیه‌ سس استفاده می‌کنند. گوشت این غذا ممکن است گوشت قرمز یا مرغ باشد. اگر گوشت خوک نمی‌خورید قبل از سفارش دادن حتما اطمینان حاصل کنید که با مرغ درست شده باشد.

Mici، رول گوشت کبابی

رول کباب رومانیایی

عکس از وب‌سایت chefspencil.com (عکاس: نامشخص)

این رول‌های کوچک و لذیذ معمولا بزرگ‌تر از یک انگشت نیستند و با ترکیب گوشت چرخ کرده، ادویه و سیر تهیه می‌شوند. این ترکیب را گریل می‌کنند و داغ با سس خردل سرو می‌کنند.

سوپ سیرابی (Ciorba de Burta)

خوردن سیرابی در بسیاری از کشورها رواج دارد. این غذای سنتی رومانی هم با سیرابی تهیه می‌شود. اگر از علاقه‌مندان سیرابی هستید، این غذا را امتحان کنید. این سوپ را با خامه‌ ترش، سرکه و نوعی سس سنتی که با سیر تهیه می‌شود سرو می‌کنند.

Varza a la Cluj، دلمه‌ کلم به سبک کلوژ

غذاهای محلی رومانی

عکس از وب‌سایت lauralaurentiu.ro (عکاس: نامشخص)

این غذا شبیه به Sarmale است ولی تفاوت‌های اندکی دارد. برای تهیه‌ این غذا از گوشت چرخ کرده، انواع چاشنی‌ها و کلم ترش استفاده می‌کنند. این مواد را در فر می‌پزند و معمولا با خامه‌ ترش سرو می‌کنند. این غذا بیشتر در نواحی شمالی رومانی، رواج دارد اما تقریبا در همه‌جای این کشور می‌توانید آن را امتحان کنید و از طعم متفاوت این غذا لذت ببرید.

پولنتا با پنیر و خامه‌ ترش (Mamaliga cu branza si smantana)

این غذا یکی دیگر از غذاهای سنتی رایج در رومانی است. برای تهیه‌ آن از موادی چون آرد ذرت، روغن آفتاب‌گردان، آب و نمک استفاده می‌کنند. این غذا را معمولا با پنیر سنتی رومانی یا خامه‌ ترش استفاده می‌کنند و بیشتر وقت‌ها به‌عنوان ساید دیش در کنار غذاهایی مانند دلمه سرو می‌شود.

پاپاناسی (Papanasi)

این دسر لذیذ با پنیر کوتاژ یا هر نوع پنیر شیرین دیگری که از شیر گاو به دست می‌آید تهیه می‌شود . این پنیر همراه با خمیر به‌شکل دونات رول می‌شود سپس با موادی چون خامه‌ شیرین شده و مربا آن را سرو می‌کنند و معمولا از مربای انواع توت و گیلاس استفاده می‌کنند. تهیه‌ این دسر نسبتا سخت است. در بسیاری از رستوران‌ها می‌توانید این دسر متفاوت را امتحان کنید.

Ciorba Radauteana، سوپ منطقه‌ Radauti

Ciorba Radauteana، سوپ محلی رومانی

عکس از وب‌سایت deliciousromania.com (عکاس: نامشخص)

این سوپ لذیذ و چرب، با سبزیجات فراوان و گوشت مرغ تهیه می‌شود. این سوپ را معمولا با خامه‌ ترش سرو می‌کنند. اگر یک بار این غذا امتحان کنید، عاشق طعم منحصربه‌فردش می‌شوید و دیگر هیچ سوپ مرغی، شما را راضی نمی‌کند.

Jumari cu ceapa

این غذا جزو غذاهای لذیذ ولی ناسالم است. البته اگر زیاده‌روی نکنید، گاهی اوقات خوردن آن بد نیست. برای تهیه‌ این غذا از بیکن استفاده می‌کنند. این غذا نمکین است و با پیاز سرو می‌شود.

Cozonac

این دسر، با نوعی نان تخت شیرین تهیه می‌شود که آن را با موادی چون خمیر شیرین گردویی و دانه‌های خشخاش می‌پزند. این دسر را معمولا در تعطیلات تهیه می‌کنند. امروزه در تمام فروشگاه‌ها در رومانی می‌توانید این دسر را پیدا کنید اما اگر دوست دارید عطر و طعم واقعی و سنتی آن را بچشید، بهتر است انواع خانگی را امتحان کنید.

خوراک لوبیا و گوشت دودی

این غذا ترکیبی از لوبیا و انواع گوشت کبابی و دودی است. این غذا را معمولا در فصل زمستان و همراه با انواع ترشی‌ها و چاشنی‌های خاص محلی می‌خورند. یکی از غذاهای لذیذ سنتی رومانی که طعمی متفاوت دارد و باید آن را امتحان کنید.

Mucenici، رول‌های شیرین خمیری

شیرینی‌های محلی رومانی

عکس از وب‌سایت deliciousromania.com (عکاس: نامشخص)

این رول‌های شیرین را فقط یک بار در سال می‌خورند؛ در روز نهم مارس. این دسر به دو شکل کاملا متفاوت تهیه می‌شود. یکی دسر از نوع مولداوی که با خمیری شیرین و لذیذ در فر پخته می‌شود و با عسل و خمیر گردویی به‌عنوان تاپینگ سرو می‌شود. نوع دیگر این دسر در کاسه‌ای از شربت با طعم وانیل و عطر لیمو تهیه می‌شود.

سالاد گوشت گاو

این غذا یکی از غذاهای جالب سنتی در رومانی است و برخلاف نامی که دارد، بیشتر شبیه به سالاد روسی است و با گوشت مرغ تهیه می‌شود. البته در برخی نواحی از گوشت گاو هم برای تهیه‌ آن استفاده می‌کنند. علاوه بر گوشت مرغ، مواد دیگری چون نخودفرنگی، سس مایونز و خیارشور به این سالاد اضافه می‌شود.

دراب (Drob)

این غذا بیشتر شبیه به هگیس یا جَغور بَغور است و معمولا در زمان عید پاک تهیه می‌شود. برای تهیه‌ این غذا از دل، جگر وقلوه‌ گوسفند استفاده می‌کنند اما گاهی بعضی از افراد آن را با دل و جگر مرغ می‌پزند. برای طعم دادن به این غذا از شوید و انواع ادویه‌ها استفاده می‌کنند. در کنار این غذا، تخم‌مرغ پخته هم یا داخل غذا یا در کنار غذا و به‌صورت سرد سرو می‌شود. اگر به چنین غذاهایی علاقه دارید، مدل رومانیایی آن را امتحان کنید.

کولیوا (Coliva)

این غذای شیرین چیزی جز ترکیب انواع دانه‌ها و غلات پخته به‌همراه شکر و گردو نیست. به‌طور سنتی این غذا را معمولا بعد از مراسم ترحیم تهیه می‌کردند ولی امروزه در روزهای تعطیل بسیاری از افراد این غذا را در خانه آماده می‌کنند. غذای لذیذی که عاشق طعم متفاوت و بی‌نظیر آن خواهید شد.

Zacusca ، خوراک سبزیجات

خوراک سبزیجات رومانیایی

عکس از وب‌سایت yuzubakes.com (عکاس: نامشخص)

این خوراک لذیذ با سبزیجاتی مانند بادمجان، فلفل، پیاز و گوجه تهیه می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده‌ این غذا را می‌پزند و بعد از ترکیب کردن با ادویه‌جات گوناگون، نوش جان می‌کنند. ظاهر این غذا شاید مورد توجهتان قرار نگیرد ولی بسیار لذیذ است.

بیکن دودی با پاپریکا (Slaninuta afumata cu boia)

برای تهیه‌ این غذا از بیکن دودی استفاده می‌کنند. پیاز قرمز، پاپریکا و نمک از طعم‌دهنده‌های این غذای لذیذ است. معمولا این غذا را با نان‌های خانگی لذیذ نوش جان می‌کنند.

Parjoale Moldovenesti، کوفته قلقلی مولداوی

این غذا نوع خاصی از کوفته قلقلی است که با ترکیب گوشت چرخ کرده، پودر نان خشک، سیر و انواع ادویه‌ها تهیه می‌شود. این مواد را بعد از ترکیب کردن در روغن آفتابگردان سرخ می‌کنند. برخلاف کوفته قلقلی‌های رایج، این کوفته‌ها بزرگ‌تر و تخت‌تر هستند.

سوسیس Plescoi

این سوسیس لذیذ با گوشت بره تهیه می‌شود. برای طعم‌دار کردن گوشت از فلفل و سیر استفاده می‌کنند. این سوسیس را اول خشک و بعد کبابی می‌کنند. در نهایت آن را می پزند و با سس خردل و نان سفید نوش جان می‌کنند.

Placinta cu branza dulce si stafide، خمیر سرخ شده با پنیر شیرین و کشمش

دسر رومانیایی

عکس از وب‌سایت teoskitchen.ro (عکاس: نامشخص)

این دسر نوعی پای است که از سرخ کردن یک خمیر خاص تهیه می‌شود. خمیر را قبل از سرخ کردن با پنیر شیرین گاو و کشمش پر می‌کنند. برای تزیین دسر روی آن پودر قند می‌پاشند و آن را سرد یا داغ سرو می‌کنند.

نویسنده: حمیده کریمی

از کجا شروع کنیم

چگونه ویزای رومانی بگیریم؟

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map