رومانی

رومانی نام کشوری است که در جنوب شرق اروپا و شمال شبه جزیره بالکان قرار دارد و با مساحتی معادل ۲۳۸ هزار و ۳۹۷ کیلومتر مربع، هشتاد و یکمین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۱۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، پنجاه و نهمین کشور پر جمعیت به شمار می‌رود. رومانی از جنوب‌شرقی با دریای سیاه، از جنوب با بلغارستان، از شمال با اوکراین، از غرب با مجارستان،‌ از جنوب‌غربی با صربستان و از شرق با مولداوی همسایه است. پایتخت کشور، بخارست نام دارد و از شهرهای مهم آن می‌توان یاش، تیمیشوارا، کلوژ-نپوکا و کنستانتسا را نام برد. 

زبان رسمی مردم رومانی، رومانیایی است و دین ۸۱٪ از ساکنان را مسیحیت ارتدوکس تشکیل می‌دهد. هر چند رومانی عضوی از اتحادیه اروپا است؛ اما مردم کشور در معاملات خود از واحد پول لئو (RON) استفاده می‌کنند. نوع حکومت رومانی جمهوری نیمه پارلمانی-نیمه ریاست جمهوری است و رئیس جمهور در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار می‌گیرند. 

آب و هوای رومانی معتدل به شمار می‌رود. یک سوم کشور را مناطق کوهستانی، یک سوم را تپه‌های سرسبز و بقیه را دشت‌های وسیع کشاورزی در بر می‌گیرند. رودخانه‌های فراوانی در رومانی جاری است که بزرگ‌ترین آن‌ها دانوب‌ محسوب می‌شود. در منطقه ریزش دانوب به دریای سیاه، دلتای عظیم و سرسبزی پدید آمده که زیستگاه جانوران کمیاب، به ویژه پرندگان ‌است. شهرهای بندرگاهی مهم رومانی چون گالاتی، برایلا، و تولسئا در کناره رود دانوب واقع شده‌اند. دیگر رودهای مهم کشور عبارتند از مورش، سومش، اولت، سیرت و پروت که اهمیت بازرگانی چندانی ندارند.

اولین چیزی که در نگاه اول نظر گردشگران را در رومانی جلب خواهد کرد، خانه‌هایی با سقف‌های شیب‌دار است، و همچنین پرچم‌های فراوان رومانی و اتحادیه اروپا که در سرتاسر شهرها و روستاها پراکنده شده‌اند. 

از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری رومانی، مرکز تاریخی شهر سیگیشوآرا به شمار می‌رود. با عمری ۸۵۹ ساله، مرکز تاریخی شهر سیگیشوآرا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و از تاریخ و فرهنگ ساکسون‌های ترانسیلوانیا می‌گوید. قلعه پلس با معماری نئورنسانس از دیگر دیدنی‌های رومانی است. در بازدید از قلعه، می‌توانید از موزه آن نیز دیدن کنید. پویانا براشوو نیز بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین تفرجگاه کوهستانی در رومانی شمرده می‌شود که با شیب ۲۳ کیلومتری، دوستداران ورزش‌های زمستانی را از سراسر دنیا به سمت خود می‌کشد. از شگفتی‌های طبیعی رومانی می‌توان غار اسکاری شوارا را نام برد که هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی می‌شود. کاخ موگوشوایا که در فاصله کمی از بخارست قرار دارد، از دیگر بناهای تاریخی رومانی است. برخی دیگر از جاذبه‌های رومانی شامل برج آتش، خیابان مایکل جکسون، سالینا توردا و پارک هراسترو می‌شود. 

ساعت محلی رومانی ۱.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور بلوک شرق، نیازمند ویزا هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به رومانی

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map