اسپانیا

کشور اسپانیا در شبه‌‌جزیره‌ ایبری و در جنوب‌غربی اروپا قرار گرفته است و با مساحتی حدود ۵۰۶ هزار کیلومتر مربع، عنوان چهارمین کشور بزرگ اروپا را دارد. جمعیت ساکن در اسپانیا حدود ۴۷ میلیون نفر است. این سرزمین به دلیل جاذبه‌های گردشگری فراوان، به مقصد بسیاری از توریست‌ها تبدیل شده است و سالانه میزبان جمع زیادی از گردشگران از گوشه و کنار دنیا می‌شود. اسپانیا از شمال و شمال‌شرقی با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای، از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل‌الطارق و از غرب و شمال‌غربی با پرتغال و اقیانوس اطلس همسایه محسوب می‌شود. همچنین جزیره زیبا و رویایی قناری جزوی از خاک اسپانیا به شمار می‌رود. پایتخت کشور، مادرید نام دارد و از دیگر شهرهای مهم می‌توان به بارسلون، والنسیا، بیلبائو، مالاگا و سویا اشاره کرد. 

زبان رسمی مردم کشور، اسپانیایی است و دین بیشتر ساکنان را مسیحیت کاتولیک تشکیل می‌دهد. نوع حکومت اسپانیا، پادشاهی مشروطه شمرده می‌شود و صاحب دو مجلس قانون‌گذاری است. طبق قانون اساسی که در سال ۱۹۷۸ میلادی به تصویب رسید، کشور به ۱۷ بخش و دو شهر خودمختار تقسیم می‌شود. مردم اسپانیا در معاملات خود از واحد پول یورو (€) استفاده می‌کنند. آب و هوای کشور در بخش‌های مختلف جغرافیایی، متفاوت است. به گونه‌ای که در قسمت‌هایی از جنوب‌شرقی می‌توان شاهد اقلیم نیمه‌خشک، در شمال شاهد اقلیم اقیانوسی و در برخی از مناطق شاهد اقلیم مدیترانه‌ای بود. 

قطعا می‌توان اسپانیا را به عنوان یکی از بهترین و ارزشمندترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان، در نظر گرفت. مادرید شهری خاطره‌انگیز با آثار تاریخی کم‌نظیری است که باید زمانی طولانی را به کشف شگفتی‌های آن اختصاص داد. همچنین دیگر شهرهای اسپانیا بستری ناب و پراهمیت در صنعت توریسم اسپانیا محسوب می‌شوند. 

کاخ سلطنتی مادرید، از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور است و با قدمتی که به قرن ۱۸ میلادی می‌رسد، محل استقرار پادشاه اسپانیا به شمار می‌رود. کلیسای ساگرادا فامیلیا از دیدنی‌های بارسلون است که در قرون وسطا توسط آنتونی گادی، معمار کاتالانی، ساخته شد. بنای دیگری که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند، کاخ آل اسکوریال نام دارد، قصری شگفت‌انگیز و باشکوه که عظمت و زیبایی آن، چشم‌ها را به خود خیره می‌سازد. این کاخ عظیم محل انجام امور سیاسی شاه فیلیپ دوم بوده است. در میان بناهای مذهبی تاریخی اسپانیا، از کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا نمی‌توان به راحتی گذشت؛ بنایی بر جای مانده از قرن ۱۱ میلادی و زمان حکمرانی رومی‌ها که با تماشای آن، می‌توان عظمت و شکوه زندگی مردم آن زمان را به وضوح لمس کرد. کاخ الحمرا  نیز به نوبه خود از تاریخ و فرهنگ مردم اسپانیا می‌گوید و یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور شمرده می‌شود. این کاخ در فهرست میراث جهانی یونسکو به رسیده است. تولدو، شهری از اعماق تاریخ است که با جاذبه‌های طبیعی و جاذبه‌های تاریخی متعدد، مقصدی عالی برای گردشگرها به شمار می‌آید.

ساعت محلی اسپانیا ۲.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور محبوب، نیازمند ویزا هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به اسپانیا

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map