راهنمای سفر به سن پترزبورگ

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه و به‌نوعی نماد مقاومت و سرسختی در میان مردم روسیه به شمار می‌رود. این شهر ویژگی‌های جذاب بی‌شماری دارد که آن را به مقصدی ایدئال برای سفر تبدیل می‌کند.

با سن پترزبورگ بیشتر آشنا شوید:

درباره سن پترزبورگ

اطلاعات ضروری سن پترزبورگ 

آب و هوای سن پترزبورگ

هزینه‌ های سفر به سن پترزبورگ

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

درباره سن پترزبورگ

سن پترزبورگ در سال ۱۷۳۰ میلادی به دستور پتر کبیر ساخته شد و تا ۲۲۵ سال بعد پایتخت روسیه بود. این شهر برای مدتی پتروگراد نام داشت، اما پس از فروپاشی سلطنت تزارها به نام لنین (رهبر انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و بنیانگذار دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی) لنینگراد نامیده شد.

بعدها اما با فروپاشی شوروی دوباره به همان نام قدیمی یعنی سن پترزبورگ نامیده شد. سن پترزبورگ شمالی‌ترین شهر پرجمعیت جهان است.

موقعیت جغرافیایی این شهر باعث می‌شود تا در اوایل تابستان طولانی شدن تابش آفتاب مانع از تاریکی هوا می‌شود و اغلب اوقات شبانه‌روز هوا یا روشن است یا حالتی گرگ و میش دارد. به همین خاطر این شب‌ها را شب‌های سفید می‌نامند که یکی از ویژگی‌های جذاب سن پترزبورگ به شمار می‌رود.

سن پترزبورگ

بی‌شک سن پترزبورگ را باید یکی از جذاب‌ترین شهرهای اروپایی برشمرد که سفر به آن را می‌توان به هر شخصی توصیه کرد. شهر سن‌پترزبورگ به ونیز شمال (اشاره به رودخانه‌ها و کانال‌های زیاد این شهر)، پالمیرای شمال و پایتخت شمالی روسیه هم مشهور است.

سن پترزبورگ

از نظر میزان هزینه، نسبت به شهرهای دیگر اروپایی ارزان‌تر است و می‌شود با کمی دقت و برنامه‌ریزی صحیح از سفر به این شهر با حداقل هزینه لذت برد. این مطلب برای سفری ۲ تا ۳ روزه تهیه و تنظیم شده است.

اطلاعات ضروری سن پترزبورگ

اختلاف ساعت با تهران ۰:۳۰-
زبان رسمیروسی
واحد پول رسمیروبل روسیه
نوع برق شهری۲۳۰ ولت/ با فرکانس ۵۰ هرتز (دوشاخه نوع c،f)
پیش شماره روسیه۷+
پیش شماره سن پترزبورگ۸۱۲
شماره اضطراری (پلیس، اورژانس، آتش‌نشانی)۱۱۲
وب‌گاه رسمی

http://www.saint-petersburg.com/

آب و هوای سن پترزبورگ

سن پترزبورگ

هوای سن‌پترزبورگ معتدل‌تر از آن است که از عرض جغرافیایی‌اش انتظار داریم؛ اما هنوز هم برای بسیاری از مردم، از ماه مه تا سپتامبر، این شهر مطلوب‌ترین آب و هوا را دارد. زمستان‌ها هوا سرد و آزاردهنده می‌شود اما تابستان‌های این شهر مطلوب و مقداری مرطوب هستند. همچنین درجه حرارت هوا به‌ندرت آن‌قدر بالا می‌رود که بشود به‌طور آزاردهنده‌ای آن را احساس کرد.

هزینه‌ های سفر به سن پترزبورگ

هتل

در زیر می‌توانید جدولی از میانگین قیمت هتل های سن پترزبورگ را بر اساس ستاره ببینید:

مشخصاتهزینه
۱ ستاره۴۸۰ تا ۱۳۰۰ روبل
۲ ستاره۹۹۵ تا۲۴۰۰ روبل
۳ ستاره۱۰۰۰ تا ۳۸۰۰ روبل
۴ ستاره ۲۳۲۰ تا۶۹۷۰ روبل
۵ ستاره۵۶۴۲ تا ۹۹۱۵ روبل

مواد غذایی

وعده غذاییهزینه‌ها
صبحانه مقرون به‌صرفه۲۵۰ تا ۵۰۰ روبل
ناهار مقرون به‌صرفه۳۳۰ تا ۵۵۰ روبل
شام مقرون به‌صرفه ۴۵۰ تا ۹۵۰ روبل

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقه‌مند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به‌ترتیب حدود ۲۴۰۶ و ۱۷۲۳ روبل تهیه کنید.

به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی نان تازه، برنج سفید، گوشت قرمز گاوی، تخم‌مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی، پیاز و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ بیشتری بپردازید.

سن‌پترزبورگ

حمل و نقل

تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ روبل

مینی‌بوس از فرودگاه تا مرکز شهر ۳۶ روبل

اتوبوس + مترو از فرودگاه تا مرکز شهر ۲۸ روبل

هر ۳ کیلومتر جابه‌جایی توسط تاکسی ۲۰۰ تا ۳۰۰ روبل

تراموا یا اتوبوس در سن پترزبورگ ۳۰ روبل

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

کارت مهمان سن‌پترزبورگ تهیه کنید

کارت مهمان، امکان بازدید رایگان از چندین جاذبه‌‌ و موزه‌ اصلی شهر، تخفیف در برخی از فروشگاه‌ها به‌علاوه‌ استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی را فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید به میزان قابل‌تو‌جهی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید، خرید این کارت را فراموش نکنید. کارت مهمان دو روزه را می‌توانید با پرداخت ۳۵۰۰ روبل تهیه کنید.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

جزیره یلاگین (Yelagin Island)

مسیر رسیدن به جزیره یلاگین با مترو از مرکز شهر حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. این جزیره که در دوران شوروی سابق پارک مرکزی فرهنگ و اوقات فراغت نام داشت به‌ندرت در میان برنامه سفر گردشگران جای می‌گیرد با این وجود نمی‌توان منکر جذابیت‌های آن شد.

این پارک طبیعی زیبا شمالی‌ترین جزیره دلتلی نیوا است. جزیره یلاگین یا الاگین قبلا اقامتگاهی سلطنتی بود، بنابراین امروزه می‌توان کاخی به جا مانده از آن دوران به نام همین جزیره را مشاهده کرد.

جزیره یلاگین

درون این کاخ موزه‌ای وجود دارد که به هنر و صنایع دستی مربوط به قرن‌های هجدهم تا بیستم اختصاص یافته است. برای مسافرانی که از جزیره دیدن می‌کنند برنامه‌های متعددی در نظر گرفته می‌شود که آن‌ها را به‌خوبی با تاریخ این ناحیه آشنا می‌کند.

جزیره یلاگین

هر چهارشنبه در تالار کاخ مجموعه کنسرتی برگزار می‌شود که به شب‌های یلاگین شهرت دارند. همچین در بخش غربی جزیره می‌توانید یک باغ وحش جمع و جور را مشاهده کنید که دیدن آن خالی از لطف نیست. اگر می‌حواهید تجربه‌ای جدید از سفر به سن پترزبورگ داشته باشید، به این جزیره سفر کنید.

بازدید از موزه‌ آرمیتاژ ایالتی و کاخ زمستانی

حتی اگر قرار است تنها سفری یک روزه به سن‌پترزبورگ داشته باشید، نباید به‌سادگی از موزه‌ آرمیتاژ ایالتی عبور کنید. این موزه که در حال حاضر با مجموعه‌ای متشکل از ۲٫۷ میلیون اثر ارزشمند خوش می‌درخشد.

موزه ی آرمیتاژ

از زمانی که ملکه کاترین دوم در سال ۱۷۶۴ میلادی، ۲۵۵ نقاشی از برلین خریداری کرد، کار خود را آغاز کرده است. بسیاری از آثار هنری این موزه را ملکه کاترین از طریق مشاور هنری فرانسوی‌ خود، دنیس دیدروت از اروپا خریده است.

موزه ی آرمیتاژ

به جرات می‌توان گفت با بهترین موزه‌ کشور روسیه روبه‌رو هستیم. این موزه در کاخ زمستانی قرار دارد. به‌هیچ‌وجه در سفر به سن‌پترزبورگ، بازدید از این مکان خارق‌العاده را از دست ندهید.

نکته‌ها:

این موزه با وجود اندازه‌اش ممکن است در طول روز بسیار شلوغ شود. بنابراین اگر نمی‌خواهید در صف بلیط بمانید، از قبل بلیط تهیه کنید.

موزه به‌قدری عظیم است که عجیب نیست اگر بگوییم بازدید از همه‌ بخش‌هایش در طول یک یا دو روز غیرممکن است.

کاخ بزرگ (گراند پالاس)

کاخ بزرگ که به کاخ پیترهف یا کاخ ورسای روسیه هم شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین جاهای دیدنی سن‌ پترزبورگ به شمار می‌رود. حدود ۱۷۶ فواره‌ زیبا در این مجموعه وجود دارد که بین روزهای هشتم ماه مه تا یازده اکتبر کار می‌کنند.

کاخ بزرگ

از جذاب‌ترین بخش‌های این کاخ می‌توان به Hermitage Pavilion (کوشک کنج عزلت)، آبشار بزرگ فواره‌های پیترهف، کاخ مارلی و فواره‌های هرمی اشاره کرد. بدون شک مجذوب زیبایی این مجموعه‌ بزرگ خواهید شد.

نکته‌:

از لحاظ تاریخی، جذاب‌ترین راه برای رسیدن به کاخ، استفاده از قایق است.

خیابان نوفسکی پروسپکت (Nevsky Prospekt)

نوسکی پروسپکت اصلی‌ترین خیابان سن پترزبورگ و یکی از شناخته‌ شده‌ترین خیابان‌های روسیه محسوب می‌‌شود. این خیابان با عبور از مرکز تاریخی شهر از ساختمان اداره نیروی دریایی تا راه آهن مسکو ادامه داشته و پس از یک پیچ خوردگی خفیف به صومعه الکساندر نوفسکی منتهی می‌شود.

در اولین روزهای ساخته شدن سن پترزبورگ این جاده به شهر باستانی نووگورود ختم می‌شد، اما خیلی سریع با ساخته شدن ساختمان‌های زیبا، میدان‌ها و پل‌های مختلف چهره‌ای خاص و متفاوت به خود گرفت.

خیابان نوفسکی

خانه کتاب که یکی از زیباترین بناهای این خیابان به شمار می‌رود و کلیسای جامع کازان در روبه‌روی آن به‌همراه کاخ باروک استراگانوف از مهم‌ترین بناهای خیابان نوفسکی پروسپکت هستند.

نوفسکی

همچنین اگر علاقه‌مند به خرید کردن هستید، علاوه بر مراکز خرید سن پترزبورگ، می‌توانید برخی از لوکس‌ترین فروشگاه‌های شهر را در راسته‌ این خیابان پیدا کنید. یادتان باشد پیمودن کل طول این خیابان حداقل ۲ ساعت به طول می‌انجامد.

نوفسکی

مشهورترین جاذبه‌های این خیابان در بخشی به نام مثلث طلایی هستند که از رودخانه فونتانکا تا ساختمان اداره نیروی دریای ادامه دارد.

ساختمان افسران عمومی

علاوه بر موزه‌ آرمیتاژ ایالتی، ساختمان کارکنان عمومی با مجموعه‌ هنری مدرنش، یکی دیگر از نقاطی است که می‌توان در آن از تماشای آثار هنری متعدد و زیبا لذت برد. حیاط داخلی این بنا با سقف شیشه‌ای پوشیده شده است که محل مناسبی برای عکس یادگاری به شمار می‌رود.

خانه افسران

اگر به معماری‌های زیبای تاریخی و آثار هنری مدرن علاقه‌مند هستید، نباید بازدید از این مکان را از دست بدهید.

خانه افسران

نکته‌:

از آنجایی که ممکن است این بنا در دست نوسازی باشد، بهتر است که به‌صورت آنلاین وضعیت آن را بررسی کنید.

کاخ کنگره ملی (کاخ کنستانتین)

کاخ کنگره ملی زمانی محل اقامت شخصی شاهزاده کنستانتین بود، کسی که برای حمایت از برادرش، نیکولای اول استعفا داد. 

کاخ کنستانتین در قرن ۲۰ میلادی در آتش سوخت.  بخش عمده‌ای از این کاخ بعد از درگیری کبیر روسیه در زمان جنگ جهانی دوم از بین رفت. در دهه‌ ۲۰۰۰ میلادی کنستانتین دوباره رونق گرفت. مرمت و بازسازی  این کاخ تخت عنوان نام جدیدی به اسم «کاخ دریایی رئیس‌جمهوری روسیه» به‌شکل امروزی درآمد.

کاخ کنستانتین

یکی از سخت‌ترین قسمت‌های مرمت، تالار مرمر این کاخ بود. این همان تالاری است که احتمالا نشست سران جی ۲۰ در آنجا برگزار خواهد شد.

در سال ۲۰۰۸ مجموعه‌ هنری روستروپوویچ و ویشنفسکیا طی یک حراج بزرگ خریداری و به کاخ اهدا شد. پیشنهاد می‌کنیم فرصت تماشای آن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید. معماری زیبای داخلی و بیرونی به‌علاوه‌ محوطه‌ بزرگ اطراف کاخ به‌اندازه‌ کافی جذاب هستند تا شما را به بازدید از این مجموعه ترغیب کنند.

کاخ کنستانتین

نکته‌:

یک مسیر تراموای منحصربه‌فرد (#۳۶) از مرکز سن‌پترزبورگ به‌سمت این کاخ کشیده شده است. این مسیر، اولین خط تراموای برقی امپراتوری روسیه به شمار می‌رود.

اورانین بائوم (Oranienbaum)

مزیت کاخ‌های فراوان سن‌پترزبورگ، ترکیب خلاقانه‌ طبیعت و معماری زیبا است. Oranienbaum مکان منحصربه‌فردی است که در آن می‌توانید تعداد بی‌شماری از کاخ‌های مختلف را تماشا کنید، کاخ‌هایی که همگی توسط پادشاهان و شهبانوهای روسی ساخته شده‌اند.

کاخ بایوم

به‌طور مثال، ملکه کاترین دوم یکی از فعال‌ترین ساکنان این مجموعه بود که دستور ساخت یک کاخ چینی را صادر کرد.

کاخ و پارک پاولوسک (Pavlovsk Palace and Park)

کاخ پاولوسک پارکی فوق‌العاده دارد که می‌توان ساعت‌ها در آن به گردش پرداخت. خود کاخ که معماری بسیار زیبایی دارد، متعلق به پاول اول بود که کمی پس از تاج‌گذاری به قتل رسید.

کاخ و پارک پاولوسک

نکته‌ جالب اینکه ماریا فئودورونا همسر بیوه‌ این پادشاه، پس از به قتل رسیدن شوهرش سعی کرد خودش بر تخت پادشاهی بنشیند، اما پس از اینکه متوجه شد این کار عملا غیرممکن است، خودش را وقف امور خیریه کرد.

کاخ و پارک پاولوسک

نکته‌:

این ناحیه کمی دورافتاده است، پس مطمئن شوید که مقداری آب و غذا به‌همراه داشته باشید.

فستیوال ستاره‌های شب‌های سفید (Stars of the White Nights)

این جشنواره امروزه یکی از ده فستیوال برتر دنیا و تقریبا مهم‌ترین رویداد روسیه در زمینه موسیقی به شمار می‌رود. تاریخ اولین جشن به سال ۱۹۹۳ میلادی باز می‌گردد. جشنواره‌ مورد بحث توسط والری جرجی‌یف، کارگردان تئاتر مشهور مارینسکی تاسیس شد.

در طی این رویداد جذاب هنرمندان با استعدادی از سراسر جهان گرد هم آمده و قطعات شاهکار موسیقی از آهنگسازان به نام دنیا مانند بتهوون، موزارت، چایکوفسکی، شوپن، سرگی پروکوفیف، گوستاو مالر، ریچارد واگنر و دیگران را به اجرا در می‌اورند.

 سن پترزبورگ

آهنگسازانی که اگر به موسیقی کلاسیک آشنایی داشته باشید، بی‌شک اشتیاق بسیار زیادی برای شنیدن آثارشان خواهید داشت.

سن‌پترزبورگ

علاوه بر همه‌ این‌ها در این مدت می‌توانید در خیابان‌ها مردم را در حال آتش‌بازی و پایکوبی مشاهده کنید که قطعا جذابیت خاص خود را دارا است. این فستیوال در ماه مه شروع شده و در ماه ژوئیه به پایان می‌رسد. نکته اینکه جشنواره‌ی بادبان‌های سرخ طی فستیوال شب‌های سفید برگزار می‌شود و با آن تداخل دارد.

کاخ و پارک کاترین

ظاهرا پادشاهان و ملکه‌های روسی علاقه‌ زیادی به ریخت و پاش و ساخت کاخ‌های منحصر به خود داشته‌اند، چراکه تعداد بسیار زیاد این‌گونه بناها خود گویای این موضوع است.

کاخ کاترین

کاخ کاترین یکی دیگر از این بناها است که در ترکیب با محیط اطرافش، به مکانی جذاب تبدیل شده است. اتاق کهربا و مبلمان آن نمایشی از شکوه در عین سادگی است.

کاترین

نکته‌:

سعی کنید به‌همراه تورهای راهنما از این مجموعه بازدید کنید و یادتان باشد که به چیزی دست نزنید، چراکه ممکن است نگهبانان با شما برخورد کنند.

پل کاخ

این‌طور که مشخص است، روس‌ها تمایل عجیبی دارند تا روی هر چیزی اسم کاخ را بگذارند. شاید به‌دلیل روحیه‌ تجمل‌گرایی بسیار بالایشان باشد. در هر صورت، پل کاخ که روی رودخانه‌ نوا قرار دارد، یکی از جاذبه‌های مشهور سن‌پترزبورگ به شمار می‌رود.

پل کاخ

این پل در طول شب بلند می‌شود و به کشتی‌های بزرگ اجازه‌ ورود به دریای بالتیک را می‌دهد.

پل کاخ

پل کاخ ارتباط بین میدان کاخ و جزیره‌ Vasilievsky را فراهم می‌کند. نمای این پل در هنگام غروب و طول شب، بسیار زیباست.

پل کاخ

نکته‌:

می‌توانید هنگام شب که پل بالا است، یک قایق اجاره و از زیر آن عبور کنید.

سالن تئاتر مارینسکی

از نظر موسیقی، کشور روسیه را می‌توان یکی از غنی‌ترین نقاط جهان به شمار آورد، چراکه تاکنون آهنگسازان بی‌شماری از جمله چایکوفسکی، کورساکف و بسیاری دیگر را تربیت کرده است. ازاین‌رو سالن تئاتر مارینسکی مرتبا علاقه‌مندان زیادی را جذب اجراهای زیبای خود می‌کند.

مارینسکی سالن

شما هم اگر به سبک موسیقی کلاسیک و ارکستری علاقه‌مند هستید، نباید تماشای دست‌کم یکی از اجراهای بی‌نظیر این سالن را از دست دهید.

باغ تابستانی

باغ تابستانی، یکی از بهترین و دوست‌‌داشتنی‌ترین نقاطی است که برای ریلکسیشن و تنفس هوای تازه در شلوغی شهر می‌توان انتخاب کرد. این باغ با لایه‌های گوناگون، همانند یک دخمه‌ پرپیچ‌وخم طراحی شده است.

باغ تابستانی

به احتمال زیاد، قدم زدن در سایه‌ کوچه‌های این باغ، یکی از قابل‌توجه‌‌ترین تجربه‌های ممکن است. اگر می‌خواهید برای حتی یک ساعت هم که شده از شلوغی شهر دور بمانید، باغ تابستانی برای شما است.

باغ تابستانی

نکته‌:

در گوشه‌ای از باغ، کاخ تابستانی کوچک پیتر اول قرار دارد که می‌توانید نیم نگاهی به آن بیندازید.

کلیسای جامع سنت آیزاک

کلیسای جامع سنت آیزاک، بزرگ‌ترین کاتدرال ارتودکس سن‌پترزبورگ و مثالی عالی برای سبک معماری اواخر دوره‌ کلاسیک در روسیه به شمار می‌رود.

سنت ایزاک

بسیاری از اعضای آکادمی هنر، هرکدام به‌صورت جداگانه طراحی بخشی از فضای داخلی این کلیسا را به عهده گرفتند که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به Karl Briullov اشاره کرد. در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از اشیا و آثار هنری کاخ‌های بیرون شهر و موزه‌ها به این کلیسا منتقل شدند تا به‌خوبی از آن‌ها محافظت شود.

نکته‌:

بهتر است در یک روز آفتابی از کلیسا بازدید کنید تا بتوانید از ایوان آن بالا بروید و مناظر زیبایی از شهر را مشاهده کنید.

سالن اوپرا و باله‌ میخایلوفسکی

اگر علاوه بر اجراهای سازی، به اوپرا و باله هم علاقه‌مند هستید، به‌هیچ‌وجه نباید فرصت تماشای اجراهای این سالن را از دست بدهید. در این سالن، آثار موزیکال سنتی کشور روسیه به اجرا گذاشته می‌شود. نمایش‌هایی همچون باله‌ زیبای خفته و فندق‌شکن را می‌توانید در این مکان به تماشا بشینید.

سالن اوپرا

رستورانRussian Empire

پیدا کردن نمونه‌ای خوب در میان رستوران های سن‌ پترزبورگ می‌تواند مشکل باشد، گاهی فضای رستوران خوب، اما غذا بد است و عکس این قضیه هم صدق می‌کند. اما رستوران Russian Empire را می‌توان از هر نظر خوب دانست. این رستوران درون کاخ بسیار زیبای استراگانف قرار دارد.

این فضای زیبا در ترکیب با غذایی عالی، به تجربه‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل می‌شود. کارکنان این رستوران بسیار حرفه‌ای، خود رستوران مجلل و مهم‌تر از همه اینکه قیمت‌ها نسبت به این سطح از کیفیت خیلی گران نیست. اگر به غذایی همچون بیف‌استراگانف علاقه‌مند هستید، نباید بازدید از این رستوران را از دست بدهید.

رستوران

کلیسای Savior on Spilled Blood

اگر کلیسای مشهور سنت باسیل مسکو را دیده باشید، قطعا به شباهت کم‌وبیش این دو کلیسا پی خواهید برد. در طول خیابان Nevskji Prospekt می‌توانید دو کلیسای بسیار زیبا پیدا کنید. کلیسای Spilled Blood (خون ریخته شده) به خاطر کشته شدن زار الکساندر دوم در سال ۱۸۸۱ درون این کلیسا، به این اسم خوانده می‌شود.

کلیسا

معماری شگفت‌انگیز این کلیسا که سبک و سیاق روسی در آن به کار رفته است ارزش بازدید بالایی به آن داده است. پیشنهاد می‌کنیم هم در روز و هم در شب از کلیسا دیدن کنید.

کلیسا

نکته‌:

اگر می‌خواهید در بهترین حالت از کلیسا بازدید کنید، بهتر است یک راهنما استخدام کنید.

جشنواره بادبان‌های سرخ (The Scarlet Sails)

احتمالا یکی از درخشان‌ترین رویدادهایی که در کل روسیه و سن پترزبورگ برگزار می‌شود، رژه‌ قایق‌های بادبانی در جشنواره‌ای موسوم به بادبان‌های سرخ است که در فصل تابستان می‌توان شاهد آن بود.

گرچه این جشن امروزه با پایان سال تحصیلی در روسیه مرتبط است، اما ریشه در گذشته‌ پیش از انقلاب روسیه دارد. نویسنده‌ مشهور روسی، الکساندر گرین در سال ۱۹۲۳ رمانی به نام بادبان‌های سرخ را منتشر کرد.

جشواره بادبان سرخ

در این کتاب طبق یک پیشگویی دختر جوانی به نام «آسول» متوجه شد که در آینده شاهزاده‌ای عاشق سوار بر یک کشتی با بادبان‌های قرمز به دیدار او خواهد آمد.

جشواره بادبان سرخ

در نهایت کاپیتان این کشتی به نام آرتور که هنگام قدم زدن در جنگل آسول را هنگام خواب دیده بود، به وی دل می‌بازد و پس از مدتی با یک کشتی با بادبان سرخ رنگ بر می‌گردد و از آسول خواستگاری می‌کند و رویاهای او را به حقیقت تبدیل می‌کند.

جشواره بادبان سرخ

حدود ۴ دهه بعد فیلمی از روی این رمان ساخته شد که این جشنوراه هم از همان دوران به جا مانده است. این جشنواره از سال ۲۰۰۵ به‌صورت امروزی اجرا می‌شود و به‌شکل یک فستیوال سالانه در آمده است.

جشواره بادبان سرخ

طی این رویداد در شهر کنسرت زنده فضای باز برگزار می‌شود و مردم می‌توانند علاوه بر آن شاهد رژه‌ قایق‌های بادبانی و آتش بازی هم باشند. اگر به سن پترزبورگ سفر کردید، این رویداد را از دست ندهید.

قایق سواری در رودخانه‌ها و کانل‌های آب سن پتزبورگ

اگر بین ماه‌های مه تا اکتبر از سن پترزبورگ بازدید کردید، به چند روش مختلف می‌توانید شهر را با قایق کندو کاو کنید. سواری با قایق باله دار در حومه پارک و کاخ واقع در پترهف یا لذت بردن از یه وعده شام لذیذ و تماشای موسیقی زنده جاز در یک کشتی کروز در طول رودخانه نیوا بخشی از راه‌ها به شمار می‌روند.

قایق سواری

وقتی که وضعیت آب و هوا خوب است، بهتر است که خارج از آب به گشت و گذار بپردازید، اما با این وجود در طول سفر به این شهر دست‌کم برای یک بار باید قایق‌سواری را تجربه کنید.

قایق سواری

در نزدیکی خیابان نوفسکی پروسپکت می‌توانید پیشنهادهای مختلفی را برای شرکت در تورهای راهنمای قایق سواری دریافت کنید. حتی می‌توانید یک قایق کوچک اجاره کرده و با تهیه مقداری غذا و نوشیدنی مدتی را روی رودخانه سپری کرده و از سفرتان نهایت لذت را ببرید.

قلعه پیتر و پاول (The Peter & Paul Fortress)

این قلعه اولین بنایی به شمار می‌رود که در سن پترزبورگ ساخته شده است، بنابراین می‌توان آن را محل تولد این شهر نامید.

این مکان برخلاف نامش هرگز به‌عنوان مکانی دفاعی استفاده نشده است، ولی در عوض دارای تاریخی غنی و متنوع و گاهی هم گمراه‌کننده به‌عنوان یک پایگاه نظامی، میزبان دپارتمان دولتی، مدفن خانواده سلطنتی روسیه، محل پیشگامانه آزمایش های علمی و زندان برخی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی است که جذابیت‌های زیادی را با خود به‌همراه دارد.

قلعه پیتر

این مکان امروزه اغلب اوقات تحت نظارت مستقیم موزه تاریخ سن پترزبورگ بوده و تعدادی نمایشگاه دائمی و موقت در آن برگزار می‌شود. قلعه پیتر و پاول در جزیره زایاچی (خرگوش) قرار دارد. برای ورود به این مکان باید ۳۵۰ روبل بپردازید.

قلعه پیتر

خوشبختانه امکان عکس برداری رایگان وجود دارد، بنابرانی می‌توانید تصاویر خاطره‌انگیزی ثبت کنید. همچنین نباید از کلیسای جامع پیتر و پاول به‌راحتی عبور کرد که یکی از جذابیت‌های اصلی این مکان به شمار می‌رود.

سوارکار برنزی (Bronze Horseman)

سوارکار برنزی تندیس اسب‌سواری پتر کبیر یا همان پتر اول مشهورترین تزار روسی است که به‌همراه برادرش ایوان پنجم بر روسیه حکومت می‌کرد. مجسمه بنزی پتر کبیر به دستور کاترین کبیر توسط مجسمه سازی فرانسوی به نام اتین موریس فالکونه ساخته شد. شاید بتوان مجسمه سوارکار برنزی را مشهورترین نماد سن پترزبورگ بر شمرد.

سوارکاربرنزی

بر اساس یک افسانه‌ قرن نوزدهمی با وجود مجسمه سوارکار برنزی در وسط شهر دشمنان هرگز نخواهند توانست بر سن پترزبورگ تسلط بیابند.

اسب برنزی

در طول جنگ جهانی دوم به‌دلیل اینکه این مجسمه با کیسه‌های شن و ماسه و یک پناهگاه چوبی محافظت می‌شد، هیچ‌گونه آسیبی ندید. به این ترتیب بنای مذکور از ۹۰۰ روز محاصره لنینگراد تقریبا دست نخورده ماند.

باغ وحش لنینگراد (Leningrad Zoo)

معمولا باغ وحش‌ها بخشی جدایی‌ناپذیر از جاذبه‌هایی هستند که در سفر به هر شهری از آن بازدید خواهیم کرد. باغ وحش لنینگراد که در پارک الکساندر قرار دارد، قدیمی ترین باغ وحش سن پترزبورگ به شمار می‌رود که توسط دو دوست دار حیوانات به نام سوفیا و ژولیوس گرهارت تاسیس شده است.

باغ وحش

امروزه همچنین این مکان دومین باغ وحش بزرگ روسیه بعد از باغ وحش مسکو محسوب می‌شود که میزبان بیش از ۲۰۰۰ حیوان از ۴۱۰ گونه‌ متنوع است. متاسفانه این مکان در طول جنگ جهانی دوم به‌شدت آسیب دید؛ با این وجود اگرچه خود مردم شهر گرسنه بودند، اما همواره به فیل‌ ساکن در آن غذا می‌دادند.

باغ وحش

وقتی که این فیل در طی یک بمباران در سال ۱۹۴۴ کشته شد، تمام شهر به سوگواری پرداختند. در میانه‌های جنگ این باغ وحش بسته شد، اما دوباره در سال ۱۹۴۴ بازگشایی شد.

اگر علاقه‌مند به مشاهده‌ حیواناتی همچون فیل هندی، شامپانزه، زرافه، کرگدن و البته خرس‌های سفید قطبی هستید این باغ وحش فرصت تماشای همه‌ آن‌ها را در اختیار شما می‌گذارد. بزرگسالان برای ورود به باغ وحش باید ۵۰۰ روبل هزینه بپردازند.

نویسنده: محبوبه رستمی

از کجا شروع کنیم

بهترین زمان سفر به سن پترزبورگ؛ شهر معجزه معماری روسیه

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map