سولار توک توک به خاطر سرقت پاسپورت در فرانسه متوقف شد

بهداد خسور
پنجشنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
سولار توک توک به خاطر سرقت پاسپورت در فرانسه متوقف شد

ناوین رابلی که سوار بر توک توک (ریکشاو) خورشیدی خود از شهر زادگاهش در هند سفری را به سوی لندن آغاز کرده بود تا پیام استفاده از اتوموبیل‌های خورشیدی (سولار) و سوخت پاک را در سراسر اروپا و آسیا پخش کند، حالا در آخرین مرحله‌ی سفر خود در کشور فرانسه دچار مشکل شده و باید مدتی متوقف بشود.

ناوین رابلی سفر خود را از کوچی در ایالت کرالا هند آغاز کرده بود تا با توک توک خورشیدی خود را به لندن برساند، اما ظاهراً در فرانسه و در حالی که بسیار به هدفش نزدیک است، دچار مشکل عجیبی شده و گذرنامه و تعدادی از لوازم همراهش به سرقت رفته است. او حالا باید برای ادامه سفرش منتظر دریافت یک گذرنامه‌ی جدید باشد.

آقای رابلی سفر خود را در ماه فوریه‌ی امسال از کوچی آغاز کرده بود و پس از عبور از هندوستان، ایران اولین کشور خارجی بود که به عنوان بخشی از مسیرش برای رسیدن به لندن در برنامه قرار داشت. هنگامی که ناوین رابلی به شیراز رسید کجارو اولین گزارش اختصاصی از این جوان هندی را منتشر کرد و پس از آن در تهران هم گزارش اختصاصی دیگری از ماجراهایی که تا تهران برای او اتفاق افتاده بود تهیه شد.

tejas

ناوین پس از خروج از ایران از کشورهایی مثل ترکیه و بلغارستان عبور کرد و به گفته‌ی خودش تا رسیدن به فرانسه به مشکل خاصی بر نخورده بود. اما ظاهراً هنگامی که او توک توک خود را در سارسل فرانسه، در شمال شهر پاریس پارک می‌کند تا از دستشویی استفاده کند، کیف پول و گذرنامه‌ی او به سرقت می‌رود و حالا ناوین باید منتظر دریافت گذرنامه‌ی جدید باشد تا بتواند از کانال مانش عبور کند و به انگلستان برسد.

ناوین رابلی در این باره به گزارشگر مجله‌ی گاردین گفت:

تا همین دیروز من هیچ تجربه‌ی بدی نداشتم. مردم پروژه و هدفی که من به عنوان یک جوان هندی در سر داشتم را دوست داشتند و همه به من کمک می‌کردند. من فقط توک توک را در حد ۱۰ دقیقه یا شاید اندکی بیشتر رها کردم تا به دستشویی بروم. معمولاً در چنین شرایطی وسایل مهم را همراه خودم می‌برم و در واقع از ابتدای سفر تا به امروز این اولین بار بود که کیف پول و گذرنامه‌ام را در توک توک رها کرده بودم چون در موقعیتی اضطراری قرار داشتم و باید خودم را هر چه سریع‌تر به سرویس بهداشتی می‌رساندم.

ناوین برای رسیدن به فرانسه از ایران، ترکیه، یونان، بلغارستان، صربستان، اتریش، آلمان و سوییس عبور کرده و فرانسه آخرین کشوری است که او پیش از رسیدن به انگلستان از آن عبور می‌کند. مسافتی که ناوین در کل سفر الهام‌ بخش خود طی می‌کند چیزی حدود ۱۰.۰۰۰ کیلومتر خواهد بود.

tejas

طبق گفته‌ی ناوین در ابتدا مشکلات فراوانی برای فهماندن مشکل خود به پلیس فرانسه داشت اما پس از اینکه یک افسر پلیس فرانسه که به زبان انگلیسی مسلط بود با او صحبت کرده و مسئولین اداره‌ی پلیس از هدف و دلیل سفر او آگاه شده‌اند، کمک‌های فراوانی به او کرده‌اند تا از ادامه‌ی سفر باز نماند.

هم اکنون ناوین با سفارت استرالیا در فرانسه تماس گرفته تا هر چه سریع‌تر برای او یک گذرنامه صادر شود. همان‌طور که در اولین گزارش کجارو اشاره کردیم ناوین رابلی طی اقامت سه ساله‌ای که در استرالیا داشت، گذرنامه‌ی استرالیایی دریافت کرده بود و حالا با آن گذرنامه سفر می‌کند.

ناوین می‌گوید دزدیده شدن پول‌هایی که همراه داشته نمی‌تواند مانع ادامه‌ی سفر او بشود زیرا او پول‌ها را فقط برای خریدن غذا نیاز داشته و مقدار زیادی از آن‌ها هم توسط مردم به او اهدا شده بود. برای اقامت هم معمولاً پیشنهادهای زیادی توسط مردم به او می‌شود و بنابراین لازم نیست که هزینه‌ای برای اقامت بپردازد. همچنین او معمولاً در ایستگاه‌های پلیس، پمپ بنزین، فروشگاه‌ها یا دریاچه و رودخانه‌هایی که سر راهش قرار داشته‌اند حمام کرده و در این زمینه هم مشکلی برای او پیش نمی‌آید.

tejas

ناوین رابلی می‌گوید بدترین تجربه‌ای که پیش از این دزدی برای او اتفاق افتاده، رانندگی با توک توک در کوه‌های ترکیه است. او در ترکیه در جاده‌ای باریک و کوهستانی در حالی که تگرگ می‌بارید با توک توک سولارش در راستای دره رانندگی کرده و در جاهایی از مسیر حتی یک چرخ توک توک از جاده خارج می‌شده و احتمال سقوط وجود داشته است. او این تجربه‌ی خود را با کلمه‌ی «وحشت‌آور» توصیف می‌کند.

منبع گاردین
برچسب‌ها جهانگردی

دیدگاه