راهنمای سفر به کرمان؛ نگینی در دل کویر (قسمت اول)

زهره زرشکیان | یکشنبه, ۲۲ اسفند ۹۵ ساعت ۱۱:۳۰

استان کرمان یکی از استان‌های مرکزی کشورمان است که در تعطیلات و ایام عید نوروز میزبان گردشگران از سراسر کشورمان است. با کجارو همراه باشید.

استان کرمان در جنوب‌شرقی ایران، پهناورترین استان کشور است. این استان بین استان‌های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس قرار گرفته است. کرمان جاذبه‌های تاریخی فراوانی دارد و به همین دلیل جزو ۵ شهر تاریخی ایران است.

کرمان

آب و هوا

استان كرمان به‌علت وسعت منطقه، وجود پستی و بلندی‌ها و شرايط خاص اقليمی، در نواحی مختلف آب‌وهوایی کاملا متفاوت دارد. تنوع آب‌وهوايی استان كرمان قابل‌توجه است، به طوری كه از آب‌وهوای خشک و معتدل در نواحی شمال و شمال‌غربی و مركزی تا آب‌وهوای گرم و مرطوب در جنوب‌شرقی آن به چشم می‏‌خورد. به‌طور كلی می‌توان گفت استان كرمان ۳ منطقه‌ی متفاوت آب‌وهوایی دارد: نيمه استوايی (جيرفت و كهنوج)؛ كويری (حاشيه بم و شهداد)؛ معتدل و سردسيری (نواحی كوهستانی). از آنجا که کرمان استان کویری است، بهترین زمان سفر به کرمان فصل بهار است.

کرمان

نحوه سفر و ورود

هواپیما

استان کرمان ۵ فرودگاه دارد و مهم‌ترین آن فرودگاه بین‌المللی کرمان است که در انتهای بلوار جمهوری قرار دارد. از این فرودگاه به مقصدهای تهران، مشهد، ساری، شیراز، زاهدان، تبریز و کیش پروازهای منظم انجام می‌شود.

فرودگاه کرمان

قطار

خطوط ریلی شمال-جنوب و شرق-غرب کرمان باعث شده که استان‌های تهران، اصفهان، هرمزگان، خراسان، یزد و سیستان و بلوچستان به هم مرتبط شوند. همچنین راه‌آهن کرمان-بم و بم-زاهدان در سال ۸۹ افتتاح شد. ایستگاه راه‌آهن کرمان در جنوب غربی این شهر و در نزدیکی پایانه مسافربری آدینه کریمان قرار دارد.

اتوبوس

پایانه‌ی آدینه کرمان در شهر کرمان و در ۳ طبقه ساخته شده و مجهز به هتل و امکانات جانبی است.

خودروی شخصی

نقشه کرمان

ورودی شمالی

  • بزرگراه امام رضا: مسیر به‌سمت شهر زرند، راور و در ادامه مشهد است.

ورودی جنوبی

ورودی جنوبی شهر کرمان اصلی‌ترین مسیر به‌سمت جنوب‌شرق ایران یعنی شهرهای ماهان، راین، بم، زاهدان، ایرانشهر و چابهار است که از طریق ۲ مسیر جاده قدیم ماهان و بزرگراه گردشگری هفت باغ علوی به شهر زیبای ماهان متصل می‌شود.

  • هفت باغ علوی: برای امنیت بهتر مسیر و وجود باغ شازده از مسیر هفت باغ علوی استفاده کنید.
  • جاده قدیم ماهان: اگر تصمیم دارید به کلوت‌های شهداد یا آبگرم سیرچ بروید، از این مسیر استفاده کنید.

ورودی شرقی

  • بلوار امام صادق: به‌سمت ییلاق خوش آب‌وهوای کوهپایه.
  • سرآسیاب فرسنگی: به‌سمت ده بالا و ییلاق بندر والی‌آباد.

ورودی غربی

  • این مسیر اصلی‌ترین ورودی خودروها به شهر کرمان از دیگر مناطق ایران است که از شهر باغین به کرمان (بزرگراه خلیج فارس) امتداد دارد.

پیشنهاد کجارو این است که بعد از ورود به کرمان و گذشتن از پارک مسافر، از دور برگردان بزرگراه استفاده کنید و از کنار فرودگاه کرمان و بلوار حجاج، بلوار جمهوری اسلامی را که بلوار بسیار زیبایی است، برای ورود به شهر کرمان انتخاب کنید.

مکان‌های اقامتی

قبل از هر چیز یادتان باشد سفر به کرمان با وجود جاذبه‌های فراوان و مکان‌های گردشگری فوق‌العاده‌ی این استان، نمی‌تواند کوتاه باشد. بنابراین اگر مقصد سفر نوروزی شما قرار است کرمان باشد، بهتر است تمام تعطیلات عید را بدون دغدغه‌ی بازگشت سریع، با آسودگی کامل در کرمان خوش بگذرانید و سال جدیدتان را با تجربه‌ای بی‌نظیر آغاز کنید که تا پایان سال یادآوری خاطرات شیرین این سفر، تمام خستگی‌تان را از بین ببرد؛ بنابراین اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که اکنون پیش روی شما است، مکان اقامت و اسکان خواهد بود. با توجه به اینکه استان کرمان در تعطیلات عید به واسطه‌ی حضور گردشگران بسیار شلوغ است و ممکن است هتل‌ها ظرفیت خالی نداشته باشند، بهتر است برنامه‌ریزی خود را تا می‌توانید زودتر انجام دهید و رزرو هتل را به روزهای آخر موکول نکنید.

هتل‌های ۲ ستاره‌ی هزار و اخوان

هتل اخوان کرمان

هتل‌های ۲ ستاره‌ی هزار و اخوان کرمان در حدود ۲ کیلومتری مجموعه‌ی گنجعلی‌خان قرار دارند؛ بنابراین با ماشین تنها پنج دقیقه طول می‌کشد تا به این مجموعه برسید. قیمت این هتل‌ها از ۱۴۰ هزار تومان به‌ازای یک شب اقامت آغاز می‌شود. فاصله‌ی هتل اخوان تا بازار بزرگ کرمان ۳ کیلومتر (۱۰ دقیقه با ماشین)، تا پایانه‌ی مسافربری ۶.۳ کیلومتر (۱۴ دقیقه با ماشین)، تا فرودگاه ۱۱ کیلومتر (۲۰ دقیقه با ماشین) و تا ایستگاه راه‌آهن ۸/۴ کیلومتر (۱۷ دقیقه با ماشین) است. فاصله‌ی هتل هزار تا این مکان‌ها نسبت به هتل اخوان اندکی بیشتر است.

هتل کرمان

هتل کرمان کرمان

هتل کرمان نیز در نزدیکی (۵ کیلومتری) مجموعه‌ی گنجعلی‌خان قرار دارد. هزینه‌ی اقامت یک شبه در اتاق ۲ تخته‌ی این هتل ۲ ستاره ۱۴۶ هزار تومان است. فاصله‌ی هتل تا بازار بزرگ کرمان ۶ کیلومتر (۱۵ دقیقه با ماشین)، تا پایانه‌ی مسافربری ۱/۶ کیلومتر (۵ دقیقه پیاده)، تا فرودگاه بین‌المللی کرمان ۱۴/۵ کیلومتر (۲۰ دقیقه با ماشین) و تا ایستگاه راه‌آهن ۷ کیلومتر (۱۰ دقیقه با ماشین) است.

هتل جهانگردی

هتل جهانگردی کرمان

میدان آزادی یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین میدان‌های کرمان است. این میدان پر رفت‌وآمد مشرف به اکثر خیابان‌های شهر است. هتل جهانگردی کرمان در فاصله‌ی ۲/۵ کیلومتری میدان آزادی قرار گرفته است و پیاده می‌توانید در حدود هفت دقیقه این فاصله را طی کنید. هزینه‌ی یک شب اقامت در اتاق دو تخته‌ی این هتل ۳ ستاره، ۲۲۵ هزار تومان خواهد بود. فاصله‌ی هتل جهانگردی تا بازار بزرگ کرمان ۶ کیلومتر، تا پایانه‌ی مسافربری ۵/۳ کیلومتر، تا فرودگاه بین‌المللی ۸ کیلومتر و تا ایستگاه راه‌آهن در حدود ۷ کیلومتر است.

هتل پارس

هتل پارس کرمان

هتل بین‌المللی پارس کرمان یکی از کامل‌ترین و مجهزترین هتل‌های ایران است که برای گذراندن یک شب در اتاق ۲ تخته‌ی این هتل لازم است مبلغ ۴۶۳ هزار تومان بپردازید. فاصله‌ی هتل تا مجموعه‌ی گنجعلی‌خان و پایانه‌ی مسافربری ۵/۷ کیلومتر، تا بازار بزرگ و ایستگاه راه‌آهن ۶/۷ کیلومتر، تا میدان آزادی ۵ الی ۶ دقیقه پیاده، و تا فرودگاه بین‌المللی کرمان حدود ۷ کیلومتر است.

حمل و نقل عمومی و گشتن در شهر

اتوبوس

خطوط اتوبوس در کرمان، اکثر نقاط شهر را پوشش می‌دهد و به‌راحتی می‌توانید برای تردد در شهر کرمان از اتوبوس استفاده کنید.

تاکسی

تاکسی‌های خطی و کورسی در تمام نقاط شهر کرمان آماده‌ی خدمت‌رسانی به شهروندان و مسافران است. نرخ کرایه تاکسی در کرمان از ۷۵۰ تومان آغاز می‌شود و بیشترین نرخ کرایه تاکسی در کرمان، ۱۶۵۰ تومان است. برای استفاده از تاکسی‌های بی‌سیم در این شهر نیز می‌توانید با شماره‌ی ۱۳۳ تماس بگیرید.

خودرو شخصی

دسترسی به تمام نقاط شهر کرمان با خودروی شخصی امکان‌پذیر است.

مراکز خرید

بازار بزرگ کرمان

بازار کرمان

بازار کرمان

بازار کرمان

بازار کرمان

بازارهای سنتی ایران همیشه برای گردشگران جالب توجه است. اگر از علاقه‌مندان این بازارها هستید، سری به طولانی‌ترین راسته بازار ایران در کرمان بزنید. بازار کرمان شامل چندین راسته است که از غرب‌ به‌ شرق‌ عبارت‌اند از: راسته‌ ارگ‌، راسته‌ گنجعلی‌خان‌، راسته‌ اختیاری‌، راسته‌ سرداری، راسته‌ وکیل‌، راسته‌عطاری‌، راسته‌ قدمگاه‌ و راسته‌ مظفری.

بازار بزرگ ستاره کرمان

بازار بزرگ ستاره کرمان

این بازار مناسب دوست‌داران بازارهای مدرن است. بازار ستاره بزرگ‌ترین مرکز خرید در کرمان است و در خیابان فتحعلی شاه قرار دارد. بازدید از این بازار یک تیر و دو نشان است. چراکه بعد از آن می‌توانید به بافت تاریخی شهر که در نزدیکی بازار است سری بزنید.

سوغات و صنایع دستی

پسته کرمان

حتما ضرب‌المثل «زیره به کرمان نمی‌برند» را شنیده‌اید. بله! چون کرمان دقیقا همان جایی است که باید از آن زیره خرید. زیره‌ی کرمان را به‌عنوان اولین ره‌آورد سفر کرمان در سبد سوغاتی‌های خود قرار دهید. پسته‌ی رفسنجان پیشنهاد بعدی ما به شما است.

کلمپه کرمان

قاووت یا قوتو را هم در لیست‌تان قرار دهید. بعد از گردو، خرما، گیاهان دارویی کرمان و عرقیات سنتی، نوبت به شیرینی‌های خاص کرمان می‌رسد. کلمپه، کماج سهن، حلوا، حاج بادام و حاج پسته و مسقطی سیرجان را فراموش نکنید.

پته کرمان

صنایع دستی کرمان آوازه‌ی جهانی دارند. قالی کرمان زبانزد خاص و عام است. دیگر صنایع دستی کرمان پته‌دوزی، ترمه و شال‌بافی است. ظروف مسی کرمان نیز از ماندگارترین سوغاتی‌های این شهر است.

غذاها و رستوران‌های معروف

غذای سنتی کرمان

خوردنی‌های هر شهر یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر هر مسافری است. امتحان کردن غذاهای سنتی هر شهری در همان شهر، لطف دیگری دارد. انواع آش، خورشت بزقرمه، کشک کدو، کشک گردو، کورماست، زیره‌پلوی کرمان، قاتق و اشکنه از غذاهای سنتی کرمان است.

رستوران سنتی مکث کرمان

برای نوش جان کردن غذاهای اصیل کرمانی، رستوران سنتی مکث را امتحان کنید که هر غذایی را با طعم اصیلش ارائه می‌دهد. معروف‌ترین غذای این رستوران، بزقرمه است که از خوردنش پشیمان نخواهید شد.

رستوران آسیاب بادی هفت باغ علوی

رستوران آسیاب بادی هفت باغ علوی در کرمان به سبک هلندی ساخته شده است. برای دسترسی به این رستوران از مسیر بزرگراه هفت باغ به‌سمت ماهان بروید. رستوران در کیلومتر ۲۰ بزرگراه است.

یکی از معروف‌ترین رستوران‌های کرمان، رستوران سیاح است که در خیابان هوشنگ مرادی کرمانی قرار دارد. غذاهای این رستوران کیفیت بالایی دارد و می‌توانید انواع کباب، غذاهای دریایی و غذاهای ایرانی را در آنجا امتحان کنید.

در بخش دوم این راهنما، جاذبه‌های گردشگری کرمان را معرفی خواهیم کرد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها کرمان سفر نوروزی

    دیدگاه