راهنمای سفر به استان کرمان

استان کرمان در جنوب‌شرقی ایران، پهناورترین استان کشور است. کرمان در حدود ۷ هزار جاذبه‌ی تاریخی دارد که ۷۰۰ مورد از آن‌ها در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این استان بین استان‌های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس قرار گرفته است. جاذبه‌های تاریخی فراوانی این استان را جزو ۵ شهر تاریخی قرار داده است. استان كرمان به علت وسعت منطقه، وجود پستی و بلندی‌ها و شرايط خاص اقليمی، در نواحی مختلف آب و هوایی کاملا متفاوت دارد. تنوع آب و هوايی استان كرمان قابل توجه است، به طوری كه از آب و هوای خشک و معتدل در نواحی شمال و شمال‌غربی و مركزی تا آب و هوای گرم و مرطوب در جنوب‌شرقی آن به چشم می‏‌خورد. به طور كلی می‌توان گفت استان كرمان ۳ منطقه‌ی متفاوت آب و هوایی دارد: نيمه استوايی (جيرفت و كهنوج)؛ كويری (حاشيه بم و شهداد)؛ معتدل و سردسيری (نواحی كوهستانی). از آن‌جا که کرمان استان کویری است، بهترین زمان سفر به آن فصل بهار است.

مرکز استان کرمان، شهر کرمان است. شهر کرمان و به طور کلی استان کرمان از جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار است. از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این منطقه گرفته تا فرهنگ مردم آن، همه و همه بهانه‌ای است، برای تبدیل شدن این استان به نگین کویر فلات ایران.

مجموعه گنجعلی خان، حمام وکیل، گنبد جبلیه، جنگل پردیسان قائم، قلعه دختر کرمان (آتشکده آناهیتا)، مسجد جامع کرمان (مسجد جامع مظفری)، باغ فتح آباد، آبشارهای سیمک، گنبد مشتاقیه (سه گنبدان) و کتابخانه ملی کرمان از دیدنی‌های زیبای کرمان هستند.

شهرهای این استان رفسنجان، جیرفت، بم، زرند، شهربابک، کهنوج، بافت، بردسیر، راور، عنبرآباد، بروات، ماهان، منوجان، انار، قلعه گنج، رودبار، فهرج، رابر، کوهبنان، راین و گلباف هستند. 

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map