راهنمای سفر به تهران (مرکز و جنوب)

مهتاب خسروشاهی | شنبه, ۱۲ فروردین ۹۶ ساعت ۲۳:۰۰

راهنمای سفر به تهران در این بخش، دیدنی ها و مراکز اقامتی مرکز و جنوب تهران را معرفی می‌کند. همراه کجارو باشید.

مقاله مرتبط:

موزه آبگینه

عکس: پانورامیو

در بخش‌‌های نخست، دوم و سوم راهنمای سفر تهران، تلاش کردیم مکان‌های دیدنی و جذاب در شمال، شرق و غرب تهران را معرفی کنیم. اکنون در بخش پایانی از راهنمای سفر تهران سری می‌زنیم به مرکز شهر و جنوب تهران.

 این بخش از شهر که بافت قدیمی‌تری دارد، پر است از کاخ‌موزه و مکان‌های خاطره‌انگیز قدیمی. با کجارو همراه باشید.

تاتر شهر

 

رفت‌وآمد

استفاده از مترو در مرکز شهر با توجه به ترافیک سنگین‌تر، تصمیم خردمندانه‌ای است. اگر مایلید به بازار تهران یا کاخ‌های قدیمی جنوب شهر سر بزنید، پیشنهاد می‌کنیم از خط مترو بهره ببرید. مانند دیگر مسیرهای تهران، در این بخش از شهر هم اتوبوس برقرار است. همچنین می‌توانید تاکسی خطی یا گردشی را سوار شوید.

هتل‌های مرکز و جنوب تهران

هتل های شهر تهران متنوع است. در مرکز شهر دو هتل ۵ ستاره وجود دارد. هتل لاله در خیابان فاطمی با هزینه‌ی ۳۲۷ هزار تومانی و هتل اسپیناس در بولوار کشاورز با هزینه‌ی حدود ۵۰۰ هزار تومانی.  هتل‌ پارسیان انقلاب در خیابان طالقانی حدود ۳۰۰ هزار تومان برای اتاق یک تخته وی‌آی‌پی و هتل بزرگ تهران در خیابان مطهری ۲۴۰ هزار تومان دریافت می‌کند.

هتل هویزه واقع در خیابان ویلا ۳۶۰ هزار تومان هزینه دارد. هتل مینا دو ستاره است، در محدوده‌ی میدان هفت تیر قرار دارد و هزینه‌ی هر شب اقامت در آن ۱۱۵ هزار تومان است. هتل آپارتمان ۲ستاره‌ی رازی در دل مرکز شهر و نزدیک به چهارراه ولی‌عصر، برای دو تخته ۲۱۱ هزار تومان دریافت می‌کند. هزینه اتاق دوتخته در هتل آپارتمان ۱ستاره پارسی در نزدیکی دانشگاه تهران ۲۸۰ هزار تومان است.

در جنوب تهران هتل ثامن در لاله‌زار و هتل حافظ در خیابان فردوسی حدود ۱۲۰ هزار تومانی هستند. در خیابان فردوسی، هتل بزرگ فردوسی ۴ستاره است و برای هر نفر حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

مکان‌های دیدنی مرکز و جنوب تهران

شمس‌العماره

عکس: پانورامیو

کافه نادری

کافه نادری آن‌قدر معروف است که نیازی به معرفی نداشته باشد. یکی از نخستین کافه‌های ایران که در سال ۱۳۰۶ تاسیس شد و پاتوق بسیاری از هنرمندان مشهور دهه‌ی ۱۳۴۰ بوده است.

کافه نادری

کافه نادری در خیابان جمهوری، نزدیک چهارراه استانبول قرار دارد.

کافه نادری

حال و هوای دلنشین این کافه با میز و صندلی‌های قدیمی‌ آن می‌تواند شما را برای چند دقیقه از زمان بدزدد و به گذشته ببرد.

کافه نادری

کافه نادری

دبیرستان فیروزبهرام

دبیرستان زرتشتی فیروزبهرام در دی سال ۱۳۱۱ در خیابان جمهوری، خیابان میرزاکوچک‌خان ساخته شد.

دبیرستان زرتشتی فیروزبهرام

طراحی این دبیرستان از جعفرخان معمار باشی و با استفاده از اسلوب‌های هخامنشی است. نمای آجری ساختمان هم کاملا متقارن است.

تاتر شهر

بزرگترین مجموعه‌ی نمایشی تاتر ایران جایی نیست مگر تاتر شهر که در چهارراه ولی‌عصر تهران واقع شده است. مهندس طراح این مجموعه که در زمان پهلوی دوم ساخته شده،  علی سردارافخمی بود.

تاتر شهر

بنای باشکوه تاتر شهر دایره‌ای شکل است و دورتادور آن‌را ستون‌های قرینه به‌سبک تخت‌جمشید فراگرفته که حالت خیمه‌گونه دارند. گنبد نیم‌مدرو بالای ساختمان، یادآور معماری دوره‌ی ایلخانی است.

تاتر شهر

تاتر شهر

میدان انقلاب

برای خرید انواع کتاب‌های درسی و غیردرسی، میدان انقلاب تهران بهترین گزینه است. 

انقلاب

خسته که شدید، سری بزنید به قنادی فرانسه و شیرینی تازه با قهوه‌ی خوش‌طعم میل کنید.

 سردر باغ ملی

پیش از ساخت برج آزادی، سردر باغ ملی نماد شهر تهران بود.

سر در باغ ملی

طراح آن جعفر خان کاشانی است. سردر باغ ملی از دوره‌ی قاجار مانده که در سال ۱۳۰۴ نوسازی شد.

باغ ملی میدان مشق

میدان حسن‌‌آباد

میدان حسن‌آباد از دوره‌ی قاجار بر جا مانده است. میدان بزرگی که چهار طرف آن بنای مشابه و چشمگیری دارد. این ساختمان‌ها کار قلیچ باقلیان و مهندس محاسب آن لئون تادوسیان است که معمار برجسته‌ای بوده است.

میدان حسن آباد قدیم

بازار و مرکز خرید در مرکز و جنوب تهران

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران یکی از معروف‌ترین و شلوغ‌ترین بازارهای ایران است. بازار تهران در جنوب خیابان پانزده خرداد واقع شده است. قدمت بازار بزرگ به دوره شاه تهماسب صفوی برمی‌گردد. بازار بین‌الحرمین در دوره محمدشاه قاجار، و بازار امیر، سرای امیر و بازار کفاش‌ها در دوران ناصرالدین‌شاه به این مجموعه افزوده شدند.

بازار تهران

این بازار سنتی که همچنان اهمیت بازرگانی خود را حفظ کرده است، مسجد امام و مسجد جامع را در دل خود جای داده و درمجموع از دیدنی‌های تاریخی و سنتی تهران است. اگر قصد خرید دارید همه چیز در بازار تهران با قیمت مناسب پیدا می‌شود. طلا، پوشاک، عطر، اسباب‌بازی و لوازم تحریر گوشه‌ای از کالاهایی است که در بازار بزرگ عرضه می‌شوند.

بازار تهران

 جمعه بازار

اگر در روزهای عادی گذرتان به پاساژ پروانه در چهارراه استانبول بیفتد، اتفاق ویژه‌ای توجه شما را جلب نمی‌کند. اما جمعه که باشد، یکی از جالب‌ترین بازارهای ایران در پارکنیگ پاساژ پروانه برپا می‌شود.

جمعه بازار

جمعه بازار

جمعه‌ بازار مغناطیس قدرتمند نوستالژی است. از ظرف‌های مسی تا مجله‌های قدیمی، از وسایل آنتیک دکوری تا پارچه و ترمه و رومیزی، در اینجا «همه چیز» پیدا می‌شود.

جمعه بازار

ساختمان پلاسکو

پلاسکو واقع در چهارراه استانبول، زمانی برای خودش مرکز خرید شیک و لوکسی به‌شمار می‌رفت. در سال ۱۳۴۱، تهران توانست برج ۱۵ طبقه‌ی آسانسوردار به‌خودش ببیند. ساختمان پلاسکو بورس خرده‌فروشی و تولیدی پوشاک مردانه با قیمت‌ مناسب بود که در سال ۱۳۹۵ در اثر آتش‌سوزی فرو ریخت.

ساختمان پلاسکو

پاساژ فرودسی

با اندکی فاصله از ساختمان پلاسکو، پاساژ فرودسی را پیدا می‌کنید که اینجا هم بورس پوشاک مردانه است.

بازار رضا

از ایستگاه مترو ۱۵ خرداد که به‌سمت بازار بزرگ حرکت کنیم، پاساژ رضا را در سمت راست می‌بینیم. این پاساژ چند طبقه برای خرید پوشاک انتخاب خوبی است و قیمت مناسبی ارائه می‌کند.

پاساژ علاالدین

یکی از مرکزهای فروش موبایل معروف تهران، پاساژ علاالدین است که در خیابان جمهوری، نبش خیابان حافظ قرار دارد. این پاساژ سال‌ها پاتوق خریداران موبایل و لوازم جانبی آن بود. با وجود رقبای موبایل‌فروش،‌ علاالدین هنوز مشتری خودش را دارد.

علاالدین

بازار موبایل

افرادی که مایلند در مرکز خرید مدرن‌ موبایل و لوازم جانبی خرید کنند، بازار موبایل واقع در خیابان حافظ‌ جنوبی،‌ چهارراه عزیزخان بهترین گزینه است.

بازار موبایل ایران

در این مرکز موبایل که پارکینگ و رستوران هم دارد، انواع گوشی موبایل و لوازم جانبی آن عرضه می‌شوند.

 کاموافروشان

در ضلع جنوب غربی میدان حسن‌آباد، راسته‌ی کاموافروشی‌ها مقابل شما است.

کاموافروشان

خیابان مولوی

سرای پارچه‌فروشان در خیابان مولوی مکان بسیار معروفی است. پاساژ چندطبقه‌ی مولوی دوستداران خرید انواع پارچه را راضی می‌کند. از پارچه‌ی ملحفه و پرده تا پارچه‌ی مجلسی در مولوی پیدا می‌کنید.

خیابان شوش

برای خرید انواع چینی و کریستال چه جایی بهتر از خیابان شوش؟ علاوه بر انواع ظرف‌های چینی و کریستال مد روز، خرده‌ریز آشپزخانه را همین جا می‌خرید.

شوش

بازار عبدل‌آباد

این بازار بیشتر به‌ فروش پارچه‌های ارزان‌قیمت مشهور است، اما می‌توان پوشاک با قیمت مناسب هم در آن پیدا کرد. نشانی بازار عبدل‌آباد بزرگراه نواب، بزرگراه جوانه، عبدل‌آباد، خیابان احسانی است. 

 بازار طلای کریم‌خان

اگر خریدار طلا هستید می‌توانید به خیابان کریم‌خان بین خیابان‌های حافظ تا نجات‌الهی یا ویلا سر بزنید.

کلیسای سرکیس مقدس

صنایع دستی

خیابان استاد نجات‌الهی یا ویلا بهشت علاقه‌مندان صنایع‌دستی است. از تقاطع خیابان کریم‌خان با نجات‌الهی راسته‌‌ی فروشگاه‌های متنوع صنایع‌دستی شروع می‌شود. برای دیدن مدل‌های متنوع‌ گلیم و گبه هم به خیابان ولی‌عصر، تقاطع خیابان طالقانی سر بزنید.

ویلا

 پارک‌های مرکز و جنوب تهران

پارک لاله

عکس: پانورامیو

پارک لاله

بوستان لاله واقع در محله‌ی امیرآباد یکی از بزرگترین بوستان‌های تهران است. پارک لاله که بسیار تماشایی و پردرخت است،‌ در سال ۱۳۴۵ افتتاح شد. بخش جنوبی به‌ سبک پارک‌های ژاپنی طراحی شده. در بخش شمالی زمین بسکتبال، والیبال و میز شطرنج دارد.

پارک لاله زمستان

تاتر عروسکی و مسجد از امکانات دیگر پارک لاله است. میان تندیس‌های بوستان لاله به تندیس خیام اشاره می‌کنیم که از آثار ابوالحسن صدیقی است.

پارک لاله

  پارک شهر

نخستین بوستان عمومی شهر تهران در سال ۱۳۳۹ بنام پارک شهر افتتاح شد.

پارک شهر

پارک شهر که حدود ۲۵ هکتار وسعت دارد و موزه‌ی صلح، آکواریوم، باغ پرندگان، زمین بازی و کتابخانه  را در خود جای داده، بین خیابان‌های فیاض‌بخش و بهشت واقع شده است. مقابل ضلع جنوبی پارک شهر تالار سنگلج قرار دارد.

پارک شهر

کاخ و موزه‌های مرکز و جنوب تهران

کاخ گلستان

عکس: Iran in photos

کاخ گلستان

یکی از کاخ‌های کهن و بسیار تماشایی در تهران، مجموعه‌ کاخ گلستان است که قدمت آن به بیش از ۴۰۰ سال می‌رسد. توضیح کامل این کاخ بی‌نظیر را در مقاله‌‌های دیگر کجارو از دست ندهید.

کاخ گلستان

 خانه و موزه مقدم

در خیابان امام خمینی، نزدیک تقاطع شیخ‌هادی، به خانه و موزه‌ی مقدم سر بزنید که تجربه‌ی بسیار دل‌انگیزی خواهد بود.

موزه مقدم

این عمارت مجلل محل سکونت محمدتقی خان احتساب ا‌لملک، وزیر مختار قاجار در سوئیس بود. بعدها این خانه دراختیار محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران قرار گرفت که نشان لژیون دو نور فرانسه را دریافت کرده است. علاوه بر لوازم شخصی استاد مقدم، اشیای تاریخی در این موزه نمایش داده می‌شود.

موزه مقدم

 موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران

بنای موزه آبگینه از دوره‌ی قاجار بر جا مانده است. این بنا که در خیابان جمهوری، خیابان سی تیر قرار دارد، خانه و محل کار قوام‌السلطنه بوده است.

خانه قوام

در این عمارت، حس بودن در خانه‌ی ایرانی را تجربه می‌کنید. ساختمان هشت‌ضلعی است و در باغی به مساحت ۷ هزار متر مربع قرار دارد. طرح‌ در و پنجره‌های نفیس خانه‌ی قوام که بسیار خوب نگهداری شده‌اند، یادآور معماری عصر سلجوقی هستند.

موزه آبگینه

موزه دو طبقه و پنج تالار دارد.  تزیینات بنا شامل منبت‌کاری چهارچوب درها و پله‌هاست و نمای آن آجرکاری شده است. شیشه و سفالینه‌های تاریخی این موزه بسیار تماشایی هستند.

موزه آبگینه

موزه ایران‌ باستان

جالب است بدانید نخستین موزه‌ی ایران که در سال ۱۳۱۶ در زمان پهلوی اول افتتاح شد، موزه ایران باستان است.

موزه ایران باستان

معمار آن آندره گدار فرانسوی بود. موزه ایران باستان در خیابان جمهوری، خیابان سی تیر قرار دارد. سردر بنا به سبک ایوان کسرا طراحی شده و گدار در طراحی بنا از کاخ کسرا الگو گرفته است. بازدید از مجموعه‌ی تاریخی بسیار ارزشمند این موزه را از دست ندهید.

موزه ایران باستان

موزه صلح

موزه‌ی صلح تهران که یکی از اعضای شبکه‌ی جهانی موزه‌های صلح است،‌ می‌کوشد پیامدهای ناگوار جنگ و خشونت را نشان دهد.

موزه صلح

کارگاه‌های آموزشی و کنفرانس‌ها در راستای ترویج صلح برگزار می‌شود. این موزه در پارک شهر، واقع در خیابان فیاض‌بخش قرار دارد.

  موزه جواهرات ملی

موزه جواهرات ملی در ساختمان بانک مرکزی ایران،‌ در خیابان فردوسی تهران واقع شده است. مجموعه‌ی بی‌نظیری از جواهرات سلطنتی ایران در این موزه به‌نمایش درآمده که شامل دوره‌های صفوی، افشار، قاجار و پهلوی است. الماس دریای نور، تاج کیانی، تخت‌طاووس و تخت نادری از جمله جواهرات موزه جواهرات ملی هستند.

موزه پست

موزه پست در خیابان امام خمینی، نزدیک میدان حسن‌آباد قرار دارد. در واقع موزه پست کنار سردر باغ ملی واقع شده است. در این موزه تاریخچه‌‌ی پست و تلگراف از تلگرام تا تمبر به نمایش درآمده است.

موزه فرش

طراح بنای موزه فرش، عبدالعزیز فرمانفرمائیان است که نمای بیرونی را شبیه دار قالی طراحی کرده است. گلیم و قالی دست‌باف ایرانی را در این موزه ببینید.

موزه فرش

موزه هنرهای معاصر

ساختمان این موزه در سال ۱۳۵۶ افتتاح شد. معماری تماشایی آن تلفیقی از سنتی و مدرن است و گنجینه‌ی ارزشمندی از آثار هنرمندان ایران و جهان در آن نگهداری می‌شود. موزه هنرهای معاصر میزبان نمایشگاه‌ها است و محل آن، خیابان کارگر شمالی.

موزه هنرهای معاصر

رستوران‌های مرکز و جنوب تهران

یک گزینه‌ی گران و همراه با موسیقی زنده، رستوران شبستان واقع در خیابان ویلا یا استاد نجات‌الهی است. در همین حوالی، در خیابان ایرانشهر، خیابان کلانتری، دیزی سرا قرار دارد که محیط سنتی و غذای باکیفیتی سرو می‌کند.

دیزی سرا

در میدان راه‌آهن، ابتدای خیابان ولی عصر،‌ سفره‌خانه‌ی آذری قرار گرفته که کجارو پیشنهاد می‌کند آخر هفته‌ها با تعیین وقت قبلی به آنجا بروید. کشک بادمجان یا طعم خوب دیزی را همراه با ماست موسیر و ترشه لیته باید تجربه کرد.

در پارک هنرمندان واقع در خیابان ایرانشهر، خانه‌ی هنرمندان ایران با گالری‌های هنری‌اش قرار گرفته که دو رستوران دارد. رستوران گیاهی خانه هنرمندان علاوه بر غذا، نوشیدنی‌های سنتی هم سرو می‌کند. کافه خانه حال و هوای جوانانه،‌ اینترنت پرسرعت و غذاهای خوشمزه دارد.

خانه هنرمندان

در خیابان وحدت‌اسلامی رستوران معروف رفتاری را پیدا می‌کنید. در بازار بزرگ تهران، غذا خوردن در رستوران‌های مسلم یا شرف الاسلامی را تجربه کنید. در خیابان وحدت‌اسلامی ویتامینه‌ی علی‌بابا، معجون شگفت‌انگیزی به دست شما می‌دهد که طعمش را فراموش نمی‌کنید. در آن راسته تعداد معجون‌فروشی‌ها بسیار است.

معجون

و اما اگر دل و جگر دوست دارید، راسته‌ی جگرفروشی‌های میدان بهمن را در برنامه‌ی خود جا بدهید. میانگین هزینه‌ غذا در رستوران‌های لوکس ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان و در فست‌فودها ۲۰  تا ۳۰ هزار تومان است.

جگرکی میدان بهمن

دیدگاه