تفریحات لوکس تهران؛ از رستوران و اسپا تا پرواز

زیبا وکیلی
زیبا وکیلی سه شنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۶
تفریحات لوکس تهران؛ از رستوران و اسپا تا پرواز

تفریحات لوکس تهران فعالیت‌هایی هیجان‌انگیز و خاطره‌انگیز هستند. شهر تهران به‌عنوان پایتخت کشور مقصدی عالی برای تفریحات لاکچری محسوب می‌شود.

تفریحات لوکس فعالیت‌هایی متفاوت و پرهزینه هستند. در اغلب این تفریحات افراد باید آموزش ببینند و تجهیزات مخصوصی را تهیه یا اجاره کنند. پرواز با هواپیما‌های کوچک، بالن سواری، پاراگلایدر، بانجی جامپینگ، راپ سوئینگ، تنیس و سوارکاری از جمله ورزش‌ها و فعالیت‌های تفریحی لوکس تهران به شمار می‌روند. در این تفریحات تجربه‌هایی عالی از پرواز، سقوط آزاد، سرعت و فعالیت بدنی مفید رقم می‌خورد و خاطرات خوشی به‌جای می‌ماند. در ادامه برخی از تفریحات لوکس تهران را به شما معرفی خواهیم کرد.

تفریحات لوکس تهران:

پروازهای تفریحی با هواپیمای سبک

 • مدت زمان پرواز: ۱۵ تا ۶۰ دقیقه
 • هزینه (در سال ۱۴۰۲): از ۲,۴۰۰,۰۰۰ تا ۵۰۰۰,۰۰۰ تومان (بسته به طول پرواز، سایت پروازی، خلبان و هواپیمای انتخابی)

پرواز تفریحی پروازی است که با هواپیماهای کوچک انجام می‌شود. این تجربه شبیه سفر با هواپیماهای مسافربری نیست؛ زیرا که فرد در اتاق کنترل (در کنار خلبان خبره) حضور دارد و حتی می‌تواند در فرایند پرواز نقش داشته باشد. امروزه مراکز پرواز تفریحی در نقاط مختلف کشور فعال هستند و مخاطبان بسیاری دارند. 

هواپیهای سبک تفریحی در فرودگاه آزادی نظرآباد؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: علی رضا زارع نژاد

فرودگاه آزادی  نظرآباد؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: علی رضا زارع نژاد

پرواز تفریحی تجربه‌ای خاص، به‌یادماندنی و جذاب است. در این تفریح حس رهایی و قدرت در شما قوت می‌گیرد و رویایی ماجراجویانه خلق می‌شود. امروزه پروازهای تفریحی به یکی از لاکچری‌ ترین تفریحات تهران و کشور تبدیل شده‌اند. پرواز تفریحی به‌قدری جذاب است که برخی آن را به دوستان یا عزیزان خود هدیه می‌دهند یا از آن برای اجرای مراسم‌های خاص زندگی خود همچون تولد، سالگرد ازدواج، فیلم فرمالیته عروسی یا حتی اعلام جنسیت نوزاد استفاده می‌کنند. 

در پرواز تفریحی، فرد با رزرو قبلی، پرواز، خلبان و هواپیمای مورد نظر خود را انتخاب می‌کند. خلبان‌ها غالبا اجازه می‌دهند تا متقاضی در بخشی از پرواز، هدایت هواپیما را در دست بگیرد. هواپیماهای شخصی و تفریحی در ایران غالبا از نوع «اولترالایت» (Ultralight، فوق سبک) و «جایروکوپتر» (Gyrocopter) هستند. وزن این هواپیماها غالبا ۶۰۰ تا ۱,۰۰۰ کیلوگرم است و ظرفیت دو تا چهار سرنشین را دارند. این هواپیماهای تفریحی به چتر نجات مجهز هستند و از ایمنی کافی برخوردارند.

آشیانه نگهداری از هواپیماهای سبک در فرودگاه آزادی نظر آباد؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: علی رضا زارع نژاد

 آشیانه نگهداری از هواپیماهای فوق سبک تفریحی در فرودگاه آزادی نظرآباد؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: علی رضا زارع نژاد

مدت زمان پروازهای تفریحی معمولا از ۱۰ دقیقه تا حدود ۱۵۰ دقیقه متغیر است. در برخی از مجموعه‌های پروازی اجازه پرواز هم‌زمان (Formation) نیز داده می‌شود. این نوع از پرواز تفریحی مختص افرادی است که می‌خواهند به‌صورت دو یا چندنفره پرواز کنند. در پروازهای هم‌زمان دو یا چند هواپیما به‌صورت هماهنگ در کنار یکدیگر پرواز می‌کنند و امکان فیلم‌برداری و عکس‌برداری در طول پرواز نیز وجود دارد. 

پروازهای تفریحی برای افرادی که ترس از پرواز، ارتفاع یا فضای بسته دارند مناسب نیست. خانم‌های باردار باید از انجام این تفریح صرف‌نظر کنند. افراد با وزن بالای ۱۰۰ کیلوگرم، قد کمتر از ۱۵۰ سانتی‌متر یا بیشتر از ۲۱۰ سانتی‌متر، ناراحتی قلبی، صرع و سابقه جراحی‌های سنگین نباید پرواز تفریحی انجام دهند. در اغلب پروازهای تفریحی امکان رزرو برای افراد زیر ۱۲ سال وجود ندارد. 

فرددگاه ایوانکی سمنان؛ منبع عکس: bolandparvazairport؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: bolandparvazairport؛ عکاس: نامشخص؛ فرودگاه بلند پرواز ایوانکی

به‌دلیل حفظ حریم فرودگاه‌های مهرآباد و امام خمینی، اجازه پرواز تفریحی و آموزشی در استان تهران داده نمی‌شود. افراد علاقه‌مند به تجربه پروازهای تفریحی در تهران می‌توانند نسبت به رزرو و تهیه بلیط این تفریح از مراکز فعال نزدیک به تهران، نظیر سایت‌های پروازی آزادی، پیام و ایوانکی، اقدام کنند. 

فرودگاه پیام؛ استان البرز

 • آدرس: شهرستان کرج، مهرشهر، انتهای بلوار ارم (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۶۳۳۲۶۶۲۵۳ - ۰۹۰۰۷۷۰۱۷۲۱
 • فاصله از تهران: حدود ۵۵ کیلومتر (۶۰ دقیقه رانندگی)
 • روزهای پرواز تفریحی: پنجشنبه و جمعه

فرودگاه بین‌المللی پیام البرز از جمله فرودگاه‌های به‌روز و پیشرو کشور است که علاوه بر پروازهای مسافربری و عمومی، امکانات ویژه‌ای برای اجرای پروازهای آموزشی و تفریحی فراهم آورده است. 

هواپیمای تفریحی در فرودگاه پیام البرز؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: اسما امام پور

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: اسما امام پور

دسترسی به فرودگاه پیام مهرشهر از طریق آزاد راه تهران به کرج امکان‌پذیر است. شرکت هوانوردی پرسان و شرکت هوانوردی آسو مجری انجام فعالیت‌های متعدد در حوزه هوانوردی از جمله برگزاری دوره‌های آموزشی، پرواز تفریحی و شبیه‌ساز پرواز (سیمولاتور) در فرودگاه پیام البرز هستند. علاقه‌مندان می‌توانند در این فرودگاه پرواز تفریحی را با به‌روزترین استانداردهای ایمنی و با نظارت خلبان‌های خبره تجربه کند. 

فرودگاه آزادی؛ استان البرز 

 • آدرس: شهرستان نظرآباد، جنوب شرقی روستای صالحیه (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۶۴۴۵۹۳۴۵۵ 
 • فاصله از تهران: حدود ۱۰۰ کیلومتر (۹۰ دقیقه رانندگی)
 • روزهای پرواز تفریحی: همه‌روزه (تنها با هماهنگی قبلی)

فرودگاه آموزشی-تفریحی صالحیه نظرآباد در غرب استان البرز و جنوب شرقی روستای «قارپوز آباد» یا «صالحیه» نظرآباد واقع شده است. آزادراه غدیر و آزادراه کرج-قزوین بهترین مسیرها برای دسترسی به این فرودگاه هستند.

فرودگاه آزادی نظرآباد؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: احسان مسعودی

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: احسان مسعودی

فرودگاه آزادی اولین مرکز آموزش خصوصی پرواز (با به‌روزترین روش‌های بین‌المللی) در ایران است. آموزش خلبانی، پرواز تفریحی، فروش هواپیماهای فوق‌سبک، تحقیقات و انجام تست‌های هوایی و تعمیر و نگهداری هواپیماهای شخصی از جمله حوزه‌های فعالیت این باشگاه هوانوردی محسوب می‌شوند. 

فرودگاه آزادی حدود ۷۵ هکتار مساحت دارد. بیش از ۵۰ فروند هواپیمای فوق سبک در فرودگاه صالحیه نظرآباد برای اهداف آموزشی و تفریحی به کارگرفته شده‌اند. باند پرواز به پهنای ۱,۶۰۰ متر، سه مدرسه هوانوردی فعال، برج مراقبت پرواز، آشیانه آماده‌سازی هواپیما، کارگاه ساخت و مونتاژ، آشیانه نگهداری هواپیما، سایت ایمنی زمینی، ایستگاه هواشناسی و پارکینگ از جمله بخش‌های مختلف این فرودگاه محسوب می‌شوند. 

منبع عکس‌ها: گوگل مپ؛ عکاس‌ها (از راست به چپ): عکس اول و دوم از کیوان قبادی، عکس سوم و چهارم از ماهان یاری

فرودگاه ایوانکی؛ استان سمنان

 • آدرس: شهرستان گرمسار،  کیلومتر ۵۳ جاده تهران-سمنان، شهرک صنعتی ایوانکی (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۸۸۰۳۳۴۵۰ - ۰۹۳۷۳۲۰۰۴۷۳
 • وب‌سایت: bolandparvazairport
 • فاصله از تهران: حدود ۸۰ کیلومتر (یک ساعت و ۴۰ دقیقه رانندگی)
 • روزهای پرواز تفریحی: همه‌روزه به‌جز یکشنبه‌ها از ساعت ۶ تا ۱۳

فرودگاه بلند پرواز خاص یا افلاک آسیا در جنوب شهرک صنعتی ایوانکی سمنان یکی از پیشگامان صنعت هوانوردی در زمینه آموزش خلبانی با هواپیماهای فوق سبک و اجرای پروازهای تفریحی است. برای دسترسی به این مرکز هوانوردی باید از جنوب شرق تهران وارد جاده ۴۴ (جاده امام رضا (ع) یا تهران به سمنان) شوید. فرودگاه در حاشیه این جاده قرار گرفته است. 

فرودگاه آموزشی و تفریحی ایوانکی حدود ۵۰ هکتار وسعت دارد. این فرودگاه در سال ۱۳۹۲ افتتاح شده است و روزانه میزبان علاقه‌مندان به فعالیت در حوزه هوانوردی است. 

فرودگاه ایوانکی بلند پرواز, منبع عکس: bolandparvazairport؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: bolandparvazairport؛ عکاس: نامشخص

بالن سواری

 • مدت زمان تفریح: حدود سه ساعت
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): ۵,۰۰۰,۰۰۰ تا ۷,۰۰۰,۰۰۰ تومان (برای هر نفر)

بالن‌ها از ابتدایی‌ترین هواگردها هستند و بر اساس ایده پرواز سبک‌تر از هوا طراحی شده‌اند. امروزه یکی از لوکس ترین، رویایی‌ترین و زیباترین تفریحات، بالن سواری است. سوار بالن شدن و اوج گرفتن در آسمان، حرکتی شجاعانه و ماجراجویانه محسوب می‌شود. امروزه بالن به یکی از گزینه‌های عالی برای سورپرایز کردن و برگزاری جشن‌های عاشقانه تبدیل شده است. 

آماده سازی بالن هوای گرم برای پرواز؛ منبع عکس: balons.ir؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: balons.ir؛ عکاس: نامشخص

بالن وسیله‌ای پروازی و هواگرد است که به‌دلیل شناوری می‌تواند صعود کند و در هوا باقی بماند. بالن با وزش باد به جنبش درمی‌آید. بالن‌ها دو نوع کلی (گازی و هوای گرم) دارند. بالن‌های گازی (پر شده از گاز هلیوم یا هیدروژن) غالبا در امور هواشناسی و مطالعات علمی به کار می‌روند.

بالن‌های هوای گرم (حرارتی) با گرم کردن هوای درون بالن توسط یک مشعل پرواز می‌کنند؛ طی این عملیات چگالی گاز درون بالن نسبت به هوای اطراف کاهش می‌یابد و بالن صعود می‌کند. این نوع بالن‌ها کاربرد گردشگری، تبلیغات و تحقیقات دارند. بالن‌های هوای گرم در مسیر باد حرکت می‌کنند؛ به همین دلیل شما در هر بار پرواز تجربه جدیدی کسب می‌کنید و مناظر خاصی را نظاره‌گر خواهید بود. 

بالن هوای گرم بر فراز آسمان؛ منبع عکس: balons.ir؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: balons.ir؛ عکاس: نامشخص

بالن‌های هوای گرم یکی از کم‌خطرترین وسایل پروازی هستند. پرواز بالن‌ها تحت دستورالعمل‌های دقیق و کنترل‌شده و تنها با کسب مجوزهای لازم از سازمان هواپیمایی انجام می‌شود. یک خلبان خبره در طول پرواز، کنترل بالن را به دست دارد و تمام مسافران بالن برای پرواز بیمه می‌شوند.

بهترین زمان برای پرواز با بالن ساعات طلوع و غروب خورشید است. در این زمان از روز مناظر طبیعی در اوج زیبایی خود هستند و همچنین شرایط جوی برای پرواز پایدارتر است. 

امروزه چهار ایستگاه بالن سواری در ایران (آبسرد دماوند، مشکین دشت، گرگان و کیش) فعال هستند. 

مجموعه بالن آسمان

 • آدرس: شهرستان دماوند، شهر آبسرد (موقعیت شهر آبسرد روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۹۲۱۷۷۶۷۹۱۲ - ۰۲۱۲۲۴۷۳۷۲۷
 • وب‌سایت: balons.ir
 • ساعت‌های پرواز: همه‌روزه حدود ساعت ۶ صبح به‌مدت سه ساعت

 مجموعه بالن آسمان تنها مجموعه بالن سواری فعال در تهران است. بالن‌های این مجموعه همه از نوع هوای گرم هستند. مجموعه بالن آسمان پروازهای خود را در شهر آبسرد تهران (در مرکز منطقه دماوند؛ ۴۵ کیلومتری شرق تهران) انجام می‌دهد. آبسرد از جاهای دیدنی دماوند است. شهر آبسرد با آب‌وهوایی دل‌انگیز، دشت‌ها و مراتع سرسبز و چشم‌انداز بسیار زیبا از قله دماوند موقعیتی بسیار عالی برای بالن سواری دارد. 

بالن هوای گرم بر فراز شهر؛ منبع عکس: balons.ir؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: balons.ir؛ عکاس: نامشخص

مجموعه بالن آسمان پکیج‌های متنوعی را ارائه می‌دهد. علاقه‌مندان با بررسی ویژگی‌های هر تور نسبت به رزرو آن اقدام می‌کنند و روز مورد نظر خود را اعلام می‌کنند. پس از بررسی‌های هواشناسی و در صورت مساعد بودن شرایط، لینک پرداخت برای فرد رزروکننده ارسال می‌شود.

پروازهای مجموعه آسمان در زمان طلوع آفتاب و در تمام طول سال (در صورت مساعد بودن شرایط جوی) انجام می‌شود. بیمه کامل، صبحانه قبل پرواز و جشن بعد از پرواز از خدمات مجموعه در تورهای بالن‌سواری هستند.  

بالن هوای گرم بر فراز آسمان تفریحی لاکچری؛ منبع عکس: balons.ir؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: balons.ir؛ عکاس: نامشخص

استفاده از لباس مناسب فصل، کلاه لبه دار و کفش ورزشی (مقاوم در برابر نفوذ آب) در طول پرواز با بالن ضروری است. در این ماجراجویی دوربین دوچشمی و دوربین عکاسی به‌همراه داشته باشید. کودکان کمتر از چهار سال، افراد با قد کمتر از یک متر و بیشتر از ۱٫۹ متر، کسانی که بیماری‌های تنفسی و قلبی دارند و زنان باردار امکان استفاده از بالن را نخواهند داشت. جالب است بدانید که پرواز با بالن حتی برای افرادی که ترس از ارتفاع دارند هم معمولا خوشایند است. 

پرواز با پاراگلایدر

 • مدت زمان پرواز: ۱۵ تا ۳۰ دقیقه
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): ۱,۰۵۰,۰۰۰ تومان تا ۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان (بسته نوع و طول پرواز) + هزینه ترنسفر (حدود ۲۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان) + ورودی سایت پروازی (حدود ۱۰۰,۰۰۰ تومان)

وسایل و امکانات پروازی متنوعی در دنیا وجود دارند که برخی موتوردار و برخی بدون موتور هستند. امروزه راحت‌ترین، ارزان‌ترین و در درسترس‌ترین ابزار پروازی، پاراگلایدر است. پاراگلایدرها چترهای پرنده پیشرفته‌ و بدون موتور هستند. نشست و برخاست پاراگلایدر با نیروی پا و بدن خلبان انجام می‌شود.

پراگلایدر سواری؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: سعید یساقی

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: سعید یساقی

پاراگلایدر سواری سطح ابتدایی و پایه پرواز محسوب می‌شود و همه افراد (۱۶ سال تا ۷۰) می‌توانند بدون گذراندن دوره‌های آموزشی این تجربه را کسب کنند. در پرواز با پاراگلایدر مسافر به‌راحتی و در کمتر از چند دقیقه آماده پرواز می‌شود. این نوع پرواز تندم (دو نفره) است و خلبان زبده در طول پرواز هدایت پاراگلایدر را بر عهده دارد. دو صندلی جداگانه برای خلبان و مسافر وجود دارد. در این نوع از پرواز به‌دلیل نبود کابین، حس رهایی و معلق بودن در هوا قوت می‌گیرد.

ورودی و ترنسفر از هزینه‌های جانبی پاراگلایدر سواری محسوب می‌شوند

در پرواز با پاراگلایدر خلبان در یک سطح شیب‌دار شروع به دویدن می‌کند، بعد از طی مسافتی کوتاه مانند پرنده برروی جریان هوا سوار می‌شود و سپس اوج می‌گیرد. محدوده سرعت پاراگلایدر در طول پرواز ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر در ساعت است. به‌طور کلی تجربه این نوع پرواز نیاز به آمادگی بدنی خاصی ندارد و مسافر تنها باید توانایی چند متر دویدن ملایم را داشته باشد. 

پرواز با پاراگلایدر برای افراد کمتر از ۲۰ کیلوگرم، افراد با ورزن بالای ۱۲۰ کیلوگرم (مجموع وزن خلبان و مسافر نباید بیشتر از ۲۳۰ کیلوگرم باشد)، زنان باردار و بیماران مبتلا به صرع، آسم و مشکلات قلبی مجاز نیست. 

پرواز با پاراگلایدر؛ منبع عکس گوگل مپ؛ عکاس: سعید یساقی

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: سعید یساقی

باشگاه‌های پاراگلایدر تهران در سایت‌های پروازی متعدد پایتخت (شهران، شهید ناظری یا جنت آباد شمالی، وردآورد، شهید عسگری یا همت، امامزاده هاشم و پردیس) اقدام به اجرای پروازهای آموزشی و تفریحی پاراگلایدر می‌کنند. پروازهای تفریحی پاراگلایدر به‌صورت عادی، هم‌زمان (پرواز دو پاراگلایدر به‌صورت هماهنگ)، وی‌آی‌پی (پرواز ۳۰ دقیقه‌ای) و آکروباسی (پرواز با مانورهای مختلف و حرکات نمایشی برای هیجان بیشتر) انجام می‌شود. امکان فیلم‌برداری و عکس‌برداری در حین پرواز توسط مسافر یا تیم پرواز وجود دارد.

ترنسفر و ورودی از هزینه‌های جانبی پاراگلایدر هستند. مسافر باید از موقعیت فرود، با خودرو آفرود به محل شروع پرواز (تیک‌آف) منتقل شود؛ همچنین برای ورود به سایت‌های پرواز پارگلایدر باید مبلغی را بابت ورودی بپردازد. پرواز عادی با پاراگلایدر تنها حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد؛ اما درمجموع باید به‌طور متوسط دو ساعت برای این تفریح (آموزش ابتدایی، ترنسفر، پوشیدن تجهیزات و وسایل و آماده کردن چتر پرواز) زمان بگذارید.

پاراگلایدر سواری در تهران؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: نریمان سالاروند

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: نریمان سالاروند

اگر اهل تجربه‌های جدید هستید، خود را به پرواز پاراگلایدری با یکی از گروه‌های پروازی تهران دعوت کنید. 

گروه پرواز آسمان تهران

گروه پروازی پاراگلایدر تهران

گروه پروازی ایران ری‌اکشن

آکادمی پرواز ارس کلاب

بانجی جامپینگ

 • مدت زمان تفریح: حدود دو دقیقه
 • هزینه: ۹۰۰,۰۰۰ تومان تا ۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان (برای وزن‌های مختلف و در مجموعه‌های مختلف)

بانجی جامپینگ (Bungee Jumping)، پرش از ارتفاع یا پرش بانجی، ورزش و تفریحی پرهیجان و چالش‌برانگیز است. در این فعالیت فوق هیجانی افراد از ارتفاع زیاد توسط کش بانجی جامپینگ به پایین سقوط می‌کنند. کش باعث ایجاد حرکات آونگی می‌شود و هیجان و زمان تفریح را افزایش می‌دهد. 

بانجی جامپینگ آدرنالین پارک؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: مظفر امیرکمالی

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: مظفر امیرکمالی

بانجی جامپینگ یکی از فعالیت‌های لوکس و از تفریحات تهران برای جوانان محسوب می‌شود. در این تفریح باید ترس را کنار بگذارید و با اطمینان به تجهیزات بپرید؛ در این صورت سقوط آزاد و معلق بودن در هوا را تجربه می‌کنید و آدرنالین خون شما به حداکثر می‌رسد. استفاده از تجهیزات پیشرفته و استاندارد و حضور مربیان باتجربه سبب شده است تا افراد بسیاری بانجی جامپینگ را تجربه کنند و البته هزینه این تفریح بالا برود. 

پرش بانجی تفریحی شجاعانه و لوکس به شمار می‌رود

برای انجام بانجی جامپینگ قبل از پرش یک مربی اطلاعات لازم را به متقاضی می‌دهد (حدود ۱۰ دقیقه)؛ سپس فرد لباس مخصوص را تن می‌کند و با تجهیزات به سکو و کش بانجی وصل می‌شود (حدود ۱۰ دقیقه). معمولا فرد با شمارش معکوس مربی از سکو می‌پرد و حدود دو دقیقه معلق می‌ماند. این فعالیت درمجموع حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

سن مجاز برای انجام بانجی جامپینگ ۱۸ تا ۵۰ سال است.  افراد کمتر از ۱۸ سال تنها با رضایت والدین اجازه پرش دارند. وزن مجاز برای بانجی ۴۰ تا ۱۳۵ کیلوگرم است. افراد با سابقه بیماری‌های عصبی، قلبی، فشار خون، ستون فقرات و مفاصل، پا (مچ، زانو و لگن) و گردن مجاز به اجرای پرش بانجی نیستند.

بانجی جامپینگ اسکاری پارکغ منبع عکس: gmaxparks؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: gmaxparks؛ عکاس: نامشخص

 بانجی جامپینگ‌های تهران گزینه‌هایی عالی برای تجربه این تفریح خاص و لوکس در تهران هستند. این سکوهای پرش تحت نظر و مسئولیت مجموعه‌های ورزشی مدیریت می‌شوند.

اسکای پارک

آدرنالین پارک

 • آدرس: شهر تهران، سعادت‌آباد، بلوار پیام، بوستان پرواز (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۹۱۹۲۰۲۰۶۴۳۶۶
 • وب‌سایت: gmaxparks.com
 • ارتفاع سکوی پرش بانجی: ۴۵ متر

بانجی پل معلق

 • آدرس: منطقه دو شهرداری تهران، فاز دو بوستان نهج البلاغه، پل معلق (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۹۱۲۷۹۴۴۸۸۹ - ۰۲۱۸۸۷۳۵۰۷۴
 • ارتفاع سکوی پرش بانجی: ۶۵ متر

ایکس پارک

راپ سوئینگ

 • مدت زمان تفریح: پنج دقیقه
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): ۷۰۰,۰۰۰ تومان 

راپ سوئینگ (Rope Swing) یا تاب طنابی، تفریحی هیجان‌انگیز و پرمخاطب است. در این فعالیت ابتدا چند رشته طناب محکم و ایمن را به دو سوی دره (قسمت‌های مرتفع) وصل می‌کنند. فرد متقاضی با تجهیزات ایمنی (غالبا به‌صورت نشسته) با طنابی فرعی به نقطه میانی طناب اصلی وصل می‌شود؛ با رهاسازی طناب میانی، فرد بین دو سوی دره تاب می‌خورد و ضمن سقوط آزاد، حرکت آونگی را نیز تجربه می‌کند. 

راپ سوئینگ؛ منبع عکس: اکونا پرس؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس: اکونا پرس؛ عکاس: نامشخص

راپ سوئینگ

 • آدرس: منطقه دو شهرداری تهران، فاز دو بوستان نهج البلاغه، پل معلق (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۹۱۲۷۹۴۴۲۸۹ (هماهنگی)
 • ارتفاع سقوط آزاد: ۴۰ متر

اسکی و اسنوبرد

 • مدت زمان تفریح: سه تا چهار ساعت
 • هزینه (فصل اسکی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۱): ورودی (۱۹۰,۰۰۰ تومان تا ۴۸۰,۰۰۰ تومان) + آموزش یک جلسه (۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان) + اجاره ست کامل تجهیزات و لباس (حدود ۶۰۰,۰۰۰ تومان برای یک روز)

همه ساله با شروع فصل اسکی (بسته به شرایط آب‌وهوایی از آذر تا اردیبهشت) مشتاقان تفریحات برفی به پیست‌های اسکی مستقر در ارتفاعات شهرها مراجعه می‌کنند. اسکی تفریحی مفرح، جذاب و متفاوت است و به‌دلیل هزینه‌ بالای آموزش (حداقل هشت جلسه) و تجهیزات به‌عنوان تفریحی لاکچری شناخته می‌شود. 

اسکی در پیست دربندسر؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: نیما نوشیروانی

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: نیما نوشیروانی

اسکی «آلپاین» (Alpine skiing) و اسنوبرد دو رشته ورزشی پرمخاطب در حوزه ورزش‌های زمستانی هستند. فعالیت در این ورزش‌ها بدون آموزش و کسب مهارت امکان‌پذیر نیست. کلاس‌های آموزشی در پیست‌های اسکی برگزار می‌شوند. خرید یا اجاره لباس (کفش، بوت، کاپشن، دستکش، شلوار، کلاه و عینک مخصوص اسکی) و تجهیزات (چوب اسکی و اسنوبرد و باتوم) از دیگر پیش‌نیازهای انجام تفریح اسکی است. 

غالبا با شروع فصل اسکی پیست‌های اسکی کشور به روی علاقه‌مندان باز و هزینه‌های آن (شامل ورودی، آموزش و اجاره لباس و تجهیزات) از طریق سایت‌‌های مجموعه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود. با توجه به اینکه در زمان نگارش این مقاله فصل اسکی جدید (۱۴۰۲-۱۴۰۳) آغاز نشده است، در اعلام هزینه‌ها به قیمت‌های فصل اسکی سال ۱۴۰۲ بسنده کرده‌ایم. 

اسکی در پیست توچال؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: مسعود تقی زاده

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: مسعود تقی زاده

تهران در دامنه رشته کوه البرز واقع شده است و به‌همین جهت به‌عنوان یکی از مقاصد تفریحات زمستانی در کشور شناخته می‌شود؛ همچنین پیست‌های اسکی تهران و اطراف میزبان مسابقات ورزشی متعددی هستند. 

پیست اسکی توچال

 • آدرس: شهر تهران، بزرگراه چمران، انتهای خیابان ولنجک، مجموعه تفریحی ورزشی توچال (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۲۷۲۰
 • وب‌سایت: tochal.org

پیست اسکی دیزین؛ استان البرز

پیست اسکی آبعلی

 • آدرس: شهرستان دماوند، کیلومتر ۵۷ جاده هراز، بعد از پلیس راه آبعلی (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۷۶۵۳۲۷۴۳
 • وب‌سایت: pist_eski_abali@

پیست اسکی دربندسر

 • آدرس: شهرستان شمیرانات، ارتفاعات شمال غرب شهر شمشک، جاده امامزاده محمود، دربندسر (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۷۵۱۸۶۰۰۰
 • وب‌سایت: darbandsarski.ir

پیست اسکی شمشک

غواصی اسکوبا

 • مدت زمان تفریح: ۱۵ تا ۲۰ دقیقه
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): حداقل ۷۰۰,۰۰۰ تومان + هزینه آموزش

غواصی در اعماق آب‌ها همواره فعالیتی خاص در حوزه ورزشی و تفریحی لوکس و ماجراجویانه برای انسان بوده است. غواصی، دانشی حرفه‌ای و به‌روز محسوب می‌شود و به رو‌ش‌های متنوعی صورت می‌گیرد. اسکوبا مدلی از غواصی است و به‌جهت ویژ‌گی‌های فنی خود یکی از تفریحات لاکچری ثروتمندان محسوب می‌شود.

غواصی در دریاچه اهنگ؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: مهدی مهدی

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: مهدی مهدی

در غواصی اسکوبا امکان تنفس زیر آب فراهم می‌شود. «اسکوبا» (SCUBA) مختصر شده عبارت Self-Contained Underwater Breathing Apparatus است و وجه تمایز این نوع از غواصی را بیان می‌کند. غواصی اسکوبا به‌معنای غواصی با دستگاه تنفسی در زیر آب است. در این نوع غواصی سیلندرهای هوا در کنار تجهیزات جانبی، فشار هوای مطلوب جهت تنفس در اعماق آب را برای غواص فراهم می‌آورند. 

امروزه تورهای متعددی با رویکرد طبیعت‌گردی و غواصی اجرا می‌شوند. مجموعه‌های غواصی تهران برنامه‌های تفریحی خود در در محیط استخر و دریاچه‌های طبیعی و مصنوعی شهر تهران و اطراف تهران برگزار می‌کنند. دریاچه آهنگ یا دریاچه دوقلوی زرین دشت فیروزکوه از مقاصد شنا و غواصی در اطراف تهران است. تهیه تجهیزات ضروری و لباس مخصوص غواصی از هزینه‌های جانبی تفریح غواصی محسوب می‌شود. 

غواصی در دریاچه‌های طبیعی اطراف تهران؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: sajad Shajirat

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: sajad Shajirat

چندین مجموعه پیشرو و فعال در زمینه آموزش غواصی و برگزاری برنامه‌‌های تفریحی غواصی اسکوبا برای علاقه‌مندان در شهر تهران وجود دارند. در نظر داشته باشید که پیش از شرکت در دوره‌های تفریحی غواصی باید یک دوره آموزش مقدماتی را بگذرانید. 

مجموعه غواصی آپام؛ منطقه یک

 • آدرس: خیابان آرژانتین، انتهای خیابان الوند
 • شماره تماس: ۰۲۱۷۷۲۸۸۰۱۶ - ۰۲۱۲۲۵۴۳۳۵۴
 • وب‌سایت: apamdiving.com

مدرسه غواصی آبی بی‌کران؛ شهرک نفت

 • آدرس: خیابان آبادان، ساختمان کیش سوم، طبقه دو، پلاک دو
 • شماره تماس: ۰۹۱۲۹۶۴۱۵۲۷
 • وب‌سایت: divebigblue.com

مدرسه غواصی دلفین طلایی؛ قیطریه

فلای برد

 • مدت زمان تفریح: ۱۵ تا ۲۰ دقیقه
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): ۷۰۰,۰۰۰ تومان + ورودی

«فلای برد» (Flyboard) نوعی وسیله ورزشی و تفریحی آبی است که امکان پرواز در بالای سطح آب (تا ارتفاع ۱۲ متر) را فراهم می‌کند. فلای برد با اتصال به یک جت اسکی و با کمک پمپاژ و فشار آب، فرد را روی هوا معلق نگاه می‌دارد. در این فعالیت فلای برد‌سوار باید مهارت کنترل فشار آب خروجی را داشته باشد و این مهارت تنها با آموزش به دست می‌آید. (افراد مبتدی قبل از انجام تفریح باید آموزش ببینند)

فلای برد سواری در دریاچه آزادی؛ منبع عکس ویکی مدیا؛ عکاس: Raysonho

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: Raysonho

شیرجه‌های دایره‌وار به داخل آب و بیرون آمدن از آب از جمله مناظر نمایشی حاصل از فلای برد سواری هستند. فلای برد از تفریحات لوکس و هیجان‌انگیز تهران است.

کلوب جت اسکی و فلای برد

اسپاهای لوکس

 • مدت زمان تفریح: بیشتر از ۹۰ دقیقه
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): هزینه ورودی (۱,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱,۲۰۰,۰۰۰ تومان) + هزینه‌ خدمات انتخابی (از ۵۰۰,۰۰۰ تومان به بالا)

«اسپا» (Spa) نام شهری در بلژیک است. حوضچه آب گرم این شهر به‌دلیل برخورداری از مواد معدنی فراوان و خاصیت درمانی شهرت جهانی دارد و میزبان مشتاقان سلامت و ماساژ است. امروزه در سراسر جهان تفرجگاه‌های تندرستی طبیعی تاسیس شده‌اند که اسپا نامیده می‌شوند. در این مراکز خدمات متنوعی در حوزه‌هایی همچون ماساژ (زیبایی، درمانی، سلامتی و روزانه) و مراقبت از پوست و بدن برای علاقه‌مندان ارائه می‌شود. 

اسپاهای لوکس تهران؛ منبع عکس: مپ؛ عکاس: Selim Mezher

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: Selim Mezher

در مراکز اسپا تاکید و توجه ویژه‌ای به حواس طبیعی و پنج‌گانه وجود دارد. استفاده از رنگ‌های خاص، چیدمان‌های آرامش‌بخش، ارائه غذاها و نوشیدنی‌های خاص، استفاده از گل‌های تازه، روغن‌های گیاهی، عودها و عطرهای ملایم و خوشایند، پخش موزیک‌های مخصوص و فراهم آوردن بسترهایی با وجوه لمسی متفاوت به درگیرشدن حواس و آرامش افراد در مراکز اسپا کمک می‌کند.

امروزه خدمات اسپا بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است. این سالن‌ها غالبا در مناطق مرفه‌نشین تاسیس می‌شوند. ماساژ شکلات، ماساژ شیر و عسل، ماساژ شمع، ماساژ با روغن گرم، ماساژ با سنگ داغ، فیش اسپا (ماساژ به‌وسیله نوع خاصی از ماهی‌ به نام «گارا روفا» (Garra rufa) که در آب‌های گرم و شیرین زندگی می‌کند) و... از جمله ماساژهای رایج در مراکز اسپای تهران هستند. کاهش دردهای عضلانی، شادابی پوست، کاهش استرس و خستگی و افزایش گردش خون از جمله فواید اسپا محسوب می‌شوند. 

جکوزی در اسپاهای لوکس؛ منبع عکس: گوگل منبع عکاس: حمیررضا شیخ الاسلامی

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: حمیدرضا شیخ الاسلامی

استفاده از خدمات مراکز اسپا یکی از تفریحات لوکس تهران به شمار می‌رود. افراد برای استفاده از خدمات مراکز اسپا باید مبلغی بابت ورودی بپردازند. هزینه ورودی غالبا شامل خدمات ابتدایی و استفاده از فضاهای عمومی سالن اسپا است و برای هرکدام از ماساژ‌ها و خدمات تخصصی مبلغی جداگانه دریافت می‌شود. 

مرکز تن آسایی و سلامت هانا

 • آدرس: تهران، محله ازگل، بلوار مینی سیتی، نبش کوچه‌ی گلبهار، پلاک ۲۴ (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۲۲۱۹۶۹۵۱۰۲۱۹۱۰۱۶۵۵۵
 • وب‌سایت: spahana.com

مرکز ماساژ نیلوفر آبی

 • آدرس شعبه کوهستان: تهران، پاسداران، خیابان شهید نوریان، کوچه خوئی، ضلع جنوبی تقاطع خوئی و کوهستان هشتم، پلاک ۱۸ (مشاهده روی نقشه) / شماره تماس: ۰۲۱۲۲۸۲۷۴۵۱ - ۰۲۱۲۲۸۲۷۶۱
 • آدرس شعبه آب: شهر تهران، شهرک غرب، فاز پنج ( سیمای ایران)، بین کوچه پنجم و هفتم ، شماره ۵۸ (مشاهده روی نقشه) / شماره تماس: ۰۲۱۸۸۹۶۵۴۷۴ - ۰۲۱۸۸۳۶۵۴۷۴
 • وب‌سایت: niloofarabi.ir

مجموعه حس خوب زندگی

 • آدرس: تهران، میدان آرژانتین، بلوار بیهقی، نبش خیابان دهم غربی، پلاک ۸ (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۵۸۱۰۸۰۰۰
 • وب‌سایت: zendegicomplex.com

گلف

 • مدت زمان تفریح: چهار تا پنج ساعت
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): عضویت (سالانه ۱,۴۰۰,۰۰۰ تومان) + اجاره زمین، آموزش، اجاره بسته ۵۰ عددی توپ، ست چرخ گلف و لاکر گلف برای هر جلسه (حدود ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان)

گلف (Golf) یا «گوی چال» بازی یا ورزشی مهیج و پرتحرکی است که در فضای باز انجام می‌شود. در این بازی بازیکنان به‌صورت فردی یا تیمی، به‌وسیله‌ چوب‌های متعدد و گوناگون و طی ضربات پیاپی توپ گلف را به درون سوراخی در زمین هدایت می‌کنند. این بازی پیرو قانون‌های ویژه‌ای است و هر ست آن حدود چهار تا پنج ساعت زمان می‌برد. 

گلف انقلاب؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: حمید منصوری

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: حمید منصوری

گلف مجموعه انقلاب

 • آدرس: منطقه سه شهرداری تهران، بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، خیابان سئول، ورودی غربی مجموعه ورزشی انقلاب، خیابان پنجم (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۲۶۲۱۶۱۵۳ - ۰۲۱۲۳۰۷۹۳۵۲
 • وب‌سایت: enghelabsportcomplex.ir

تنها باشگاه ورزشی تهران که امکانات بازی گلف را دارد، باشگاه انقلاب است. زمین چمن گلف انقلاب ۴۴ هکتار وسعت دارد و استفاده از آن به ساعات روز محدود می‌شود. گلف انقلاب ۱۳ میدان و یک زمین رنج دارد و در ضلع غربی مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب واقع شده است. 

تنیس

 • مدت زمان تفریح: ۵۰ تا ۶۰ دقیقه 
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): رزرو زمین (از ۷۵,۰۰۰ تومان تا ۲۵۰,۰۰۰ تومان) + هزینه آموزش (حدود ۳۵۰,۰۰۰ تومان برای هر جلسه) و خرید کفش تنیس و خرید یا اجاره راکت و توپ تنیس

تنیس ورزش و تفریحی راکتی، فکری، پرتحرک و نسبتا سخت است. این بازی بین دو نفر (سینگل) یا بین دو تیم دو نفره (دوبل) انجام می‌شود. در بازی تنیس هر ورزشکار توپ تنیس (توپی پلاستکی با پوشش نمدی) را به‌وسیله راکت به طرف زمین حریف پرتاب می‌کند و طرف مقابل باید به این پرتاب پاسخ دهد.

زمین تنیس باشگاه استقلال؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: Tehran View

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: Tehran View

بازی تنیس قوانین مشخصی دارد که آن را جذاب‌تر می‌کند. در تنیس بازیکنان باید سریع فکر کنند و تصمیم بگیرند که بهترین شوت برای کسب امتیاز کدام است.

اگر علاقه‌مند به انجام بازی تنیس هستید و تجربه قبلی نسبت به آن ندارید باید چند جلسه آموزش ببینید. راکت، کفش و توپ تنیس ابزار و تجهیزات ضروروی برای بازی تنیس هستند که باید آن‌ها را بخرید یا اجاره کنید. در صورتی که قصد انجام تفریحی تنیس را دارید باید مبلغی را نیز بابت رزرو زمین تنیس بپردازید. زمین‌های تنیس انواع مختلفی (خاکی، چمن، آسفالت و سالن) دارند. 

باشگاه تنیس استقلال؛ منبع عکس: fightbox vanakpark؛ عکاس: ناشناس

منبع عکس:گوگل مپ؛ عکاس: fightbox vanakpark

تنیس از تفریحات محبوب و لاکچری تهران است. زمین‌های تنیس متعددی در سطح شهر تهران وجود دارند که علاقه‌مندان آن‌ها برای آموزش یا تفریح رزرو می‌کنند.

مجموعه ورزشی تنیس انقلاب

 • آدرس: منطقه سه شهرداری تهران، بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، خیابان سئول، ورودی غربی مجموعه ورزشی انقلاب (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۹۶۶۱۰۶۰۰ - ۰۹۹۸۱۶۹۶۶۱۰
 • وب‌سایت: enghelabsportcomplex.ir
 • نوع زمین تنیس: ۳۰ زمین روباز خاک قرمز

مجموعه تنیس استقلال (آپت)

 • آدرس: منطقه سه شهرداری تهران، اتوبان كردستان، ميدان عطار، خيابان نجفى (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۸۸۷۷۰۲۱۶ - ۸۸۷۷۵۸۸۷
 • اینستاگرام: optclubesteghlal@
 • نوع زمین تنیس: ۱۲ زمین خاکی (دو سالن و ۱۲ روباز)

تنیس بام

 • آدرس: شهر تهران، ولنجک، مجموعه توچال، جنب غربی جاده تلکابین توچال (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۲۲۴۲۱۴۰۴
 • وب‌سایت: tochal.org
 • نوع زمین تنیس: خاک قزمز

باشگاه تنیس سعدآباد

 • آدرس: شهر تهران، میدان تجریش، خیابان سعد آباد، درب جنوبی مجموعه کاخ سعدآباد (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۹۱۲۳۳۴۲۰۹۸
 • نوع زمین تنیس: دو زمین خاکی

اسب‌سواری

 • مدت زمان تفریح: حدود ۳۰ دقیقه
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): ۲۵۰,۰۰۰ تومان تا ۵۰۰,۰۰۰ تومان + ورودی 

سوارکاری سرگرمی و تفریحی قدیمی و آرامش‌بخش است. در این فعالیت مهارت، ورزش و هنر در می‌آمیزد و لحظاتی خوش رقم می‌خورد. به اعتقاد عموم مردم سوارکاری تفریحی لوکس و لاکچری محسوب می‌شود؛ حال آنکه در سال‌های اخیر هزینه این فعالیت کاهش پیدا کرده است.

باشگاه‌های سوارکاری چیتگر؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: فرشید نازلو

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: فرشید نازلو

خرید اسب و تجهیزات لازم برای سوارکاری هزینه‌ای بالا دارد. در سال ۱۴۰۲ برای خرید اسب باید ۴۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان، برای تهیه زین حداقل ۶ میلیون تومان و برای تهیه کلاه، کفش و لباس مناسب سوارکاری مبلغی بیش از ۱۰ میلیون تومان هزینه کنید. حال اگر قصد خرید این موارد را ندارید تنها با حضور در یکی از باشگاه‌های سوارکاری (با هزینه‌ای نه چندان زیاد و اجاره تجهیزات لازم) می‌توانید این تفریح را تجربه کنید. 

افراد مبتدی برای تجربه سوارکاری باید ساعاتی را به آموزش اختصاص دهند. برخلاف تصور عموم، در سوارکاری محدودیتی برای خانم‌ها وجود ندارد و همچنین همه افراد از سن چهار تا ۸۰ سال در صورت داشتن توان بدنی کافی می‌توانند اسب‌سواری کنند. روزانه افراد بسیاری برای سوارکاری آموزشی و تفریحی به باشگاه‌ های سوارکاری تهران مراجعه می‌کنند.

باشگاه سوارکاری بام؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: فرشید نازلو

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: فرشید نازلو

باشگاه سوارکاری بام

 • آدرس: منطقه ۲۲ شهرداری تهران، اتوبان تهران - کرج، خروجی ايران خودرو، ميدان پاراالمپيک، درب هفت چيتگر (مشاهده روی نقشه)
 • شماره  تماس: ۰۹۲۰۲۵۶۱۰۶۹
 • اینستاگرام: bam_ridingclub@

باشگاه سوارکاری آزمون

 • آدرس: شهر تهران، شهرک صدرا، بلوار استادیوم آزادی، پایین‌تر از درب شرقی مجموعه ورزشی آزادی (مشاهده روی نقشه)
 • شماره  تماس: ۰۲۱۴۴۷۳۹۰۰۸
 • اینستاگرام: azmoon-horse-riding-club@

باشگاه سوارکاری افشین

 • آدرس: شهر تهران، سه‌راه تهرانپارس، اتوبان شهید یاسینی به‌سمت شمال، ورودی شماره سه پارک سرخه حصار، جنوب شهرک جدید زیتون (مشاهده روی نقشه)
 • شماره  تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۲۲۴۸
 • اینستاگرام: afshin_riding_club@

کارتینگ

 • مدت زمان تفریح: ۶ دقیقه
 • هزینه (سال ۱۴۰۲): ۲۰۰,۰۰۰ تومان + هزینه ورودی، لباس و کلاه ایمنی

کارتینگ تفریح و ورزشی مفرح و پرهیجان در حوزه رانندگی (ورزش موتوری) و پایه اتومبیل‌رانی است. بسیاری از افراد به‌صورت حرفه‌ای یا تفریحی به سراغ این فعالیت می‌روند.

راندن در کارتینگ محدودیتی ندارد و فرد می‌تواند سرعت را بدون مخاطره تجربه کند. بسیاری از قهرمان‌های فرمول یک جهان با تمرین در کارتینگ‌ها مهارت‌های خود را ارتقا داده‌اند. به اعتقاد عموم کارتینگ تفریحی لوکس است؛ حال اینکه امروزه با گسترش رونق کارتینگ‌های متعدد می‌توان گفت که هزینه این تفریح چندان بالا نیست. 

کارتینگ آزادی؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: کاظم ایرج پور

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: sedo man؛ کارتینگ آزادی

همه علاقه‌مندان می‌توانند رانندگی در پیست‌های کارتینگ را تجربه کنند و نیازی به تجربه رانندگی یا داشتن گوهینامه ندارند. ماشین‌های تفریحی کارتینگ، ماشین‌هایی با قابلیت هدایت و کنترل بالا هستند. نوع طراحی شاسی و نزدیک بودن مرکز ثقل ماشین به سطح زمین سبب می‌شود تا کنترل‌پذیری آن بسیار بالا برود و واژگونی آن به‌طور عادی اتفاق نیفتد. 

کارت‌های رنتال مخصوص افراد مبتدی هستند

به‌طور کلی دو نوع کارت (خودرو چرخ باز، ۱۲۵ سی سی و چهار چرخ) برای راندن در پیست‌های کارتینگ وجود دارد. کارت‌های «رنتال» مخصوص افراد مبتدی هستند و سرعت آن‌ها از ۷۰ کیلومتر بر ساعت بالاتر نمی‌رود. کارت‌های «ریس» مخصوص افراد حرفه‌ای هستند و برای سرعت‌های بالا (بیشتر از ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت) طراحی شده‌اند. استفاده از کلاه ایمنی و لباس یکسره مخصوص کارتینگ در این تفریح الزامی است. افراد مبتدی قبل از شروع تفریح چند دقیقه آموزش می‌بینند.

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس‌ها (از راست به چپ): عکس اول و دوم از کاظم ایرج پور، حسین روشان، سپهر بهرام

کارتینگ‌های متعدی در محدوده استان تهران فعال هستند. بهترین کارتینگ‌ های تهران مکان‌های مناسبی برای تجربه لذت‌بخش سرعت بدون محدودیت محسوب می‌شوند. 

کارتینگ آزادی

 • آدرس: شهر تهران، شهرک صدرا، مجموعه ورزشی آزادی، جنب پارکینگ شماره ۱۳ (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۴۴۱۷۴۲۴۲ - ۰۹۱۲۱۹۰۰۹۰۰
 • وب‌سایت: azadikarting.com
 • طول پیست: ۸۰۰ متر

کارتینگ دانیال

 • آدرس: منطقه یک شهرداری تهران، خیابان سباری، خیابان سیزدهم شرقی (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۲۲۸۱۰۱۴۷ - ۰۲۱۲۲۸۱۰۱۴۹
 • اینستاگرام: danial_club@
 • طول پیست: ۴۸۰ متر 

کاریو کارتینگ

 • آدرس: منطقه ۱۹ شهرداری تهران، بزرگراه شهید تندگویان، ورودی پارکینگ شرقی بوستان ولایت (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۹۳۳۲۸۲۸۹۸۰
 • اینستاگرام: cario_karting@
 • طول پیست: ۶۰۰ متر

کارتینگ بین‌المللی پرند

 • آدرس: آزادراه تهران ساوه، بعد از عوارضی دوم (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۹۲۱۴۱۲۴۲۴۲
 • اینستاگرام: kartingparand@
 • طول پیست: ۱۷۱۲ متر

رستوران گردی

 • مدت زمان تفریح: یک تا دو ساعت
 • هزینه (در سال ۱۴۰۲): حداقل ۶۰۰,۰۰۰ تومان (برای تک منو با پیش‌غذا و نوشیدنی)

بی‌شک شکم‌گردی و سرو غذا در رستوران‌های مشهور یکی از تفریحات جذاب است. رستوران‌های متعددی در گوشه‌وکنار شهر تهران فعال هستند. اگرچه انواعی مختلفی از این مراکز برای همه اقشار جامعه وجود دارند، سرو غذا در بهترین رستوران‌های تهران تفریحی لوکس به شمار می‌رود. 

بوفه رستوران گردان برج میلادغ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: البرز رقیب دوست

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: البرز رقیب دوست؛ رستوران گردان برج میلاد

بسیاری از افراد میهمانی‌ها و جشن‌های خود را در رستوران‌های لوکس و مجلل برگزار می‌کنند یا برای سرو یک وعده هیجان‌انگیز به‌صورت تک منو یا بوفه به رستوران می‌روند.

در رستوران‌های لاکچری لوکیشن‌ها و فضاهای چشم‌نوازی برای سرو غذا تدارک دیده می‌شود و خاطرات زیبایی برای افراد رقم می‌خورد. انواع نوشیدنی و پیش‌غذاها در منو رستوران‌های لوکس جای دارند و غذای شما به زیباترین حالت دیزاین می‌شود. 

رستوران گردان برج میلاد

ایوان فرشته

 • آدرس: منطقه یک شهرداری تهران، خیابان فرشته، طبقه چهار بوتیک مال ملل (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۲۶۳۵۳۹۴۱
 • اینستاگرام: eyvanefereshteh@

دیوان

 • آدرس: منطقه یک شهرداری تهران، خیابان فرشته، بعد از تقاطع کوهیار، در طبقه هشت مجتمع سام سنتر (مشاهده روی نقشه)
 • شماره تماس: ۰۲۱۲۲۶۵۳۸۵۳
 • اینستاگرام: divanrestaurant@

شکم گردی در رستوران های لوکس رستوران ایوان فرشته؛ منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: پرمیس فاطمی

منبع عکس: گوگل مپ؛ عکاس: پرمیس فاطمی؛ سرو صبحانه در رستوران ایوان فرشته

آیا اهل تجربه تفریحات خاص و لوکس هستید؛ اگر تاکنون این تفریحات را تجربه کرده‌اید، لطفا نظرات خود را با مخاطبان کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول:

تفریحات لوکس تهران کدامند؟

پرواز با هواپیماهای سبک، پرواز با بالن، بانجی جامپینگ، پاراگلایدر، راپ سوئینگ، اسکی روی برف، سوارکاری، تنیس، گلف، فلای برد، رستوران گردی، ماساژ و اسپاهای لوکس

تفریحات تهران برای جوانان کدام است؟

بانجی جامپینگ، پاراگلایدر، راپ سوئینگ، تنیس، اسکی و فلای برد از جمله تفریحات لوکس تهران هستند که بیشتر مخاطبان جوان دارند. 

منبع عکس کاور: گوگل مپ؛ عکاس: سعید باریکانی؛ پرواز با پاراگلایدر در سایت پرواز شهید عسگری و بر فراز دریاچه مصنوعی شهدای خیج فارس

مطالب مرتبط:

دیدگاه