برگزاری نکوداشت ششمین سالروز ثبت میراث جهانی گنبد قابوس و روز گنبد کاووس

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر پنجشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۰
برگزاری نکوداشت ششمین سالروز ثبت میراث جهانی گنبد قابوس و روز گنبد کاووس

به مناسبت ششمین سالروز ثبت گنبد قابوس در فهرست میراث جهانی و روز گنبد کاووس، در جوار این اثر تاریخی جشنی برگزار خواهد شد.

ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت:

۱۰ تیر ۹۱، گنبد قابوس در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو درشهر سن پترزبورگ روسيه با شما ۱۳۹۸ به ثبت جهانی رسید. اين اثر تاريخی ارزشمند به عنوان پانزدهمين اثر تاريخی ايران در فهرست جهانی به ثبت رسيد و افتخار ملی را رقم زد.

گنبد قابوس يادگاری از تمدن قرن دهم ميلادی است که به عنوان يک شاهد منحصربه‌فرد از يک سنت با اهميت است و اين اثر را بايد شاهکار معماری و يادمان‌سازی بشر با هندسه منحصربه‌فرد و تکنولوژی مخصوص دانست.

وی افزود:

همان گونه که ثبت اين اثر نمادی از تلاش و کوشش سازمان و اداره کل ميراث فرهنگی استان است، تلاش خواهيم کرد در ارتباط با ثبت دیگر آثار بی‌بديل تاريخی استان همچون دیوار بلند تاریخی گرگان و شهر باستانی گرگان، گام‌های بلندی برای سرافرازی ایران عزیز برداريم.

او با اشاره به برگزاری مسابقات مردمی در دو محور اضافه کرد:

این مسابقات در دو محور عکاسی که موضوع نخست با عنوان شما و گنبد قابوس و موضوع دوم با عنوان گنبد قابوس در گذر زمان در حاشیه یادمان سالروز جهانی شدن این اثر در قالب نمایشگاه عکس برای عموم علاقه‌مندان به نمایش گذاشته می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در رابطه با آثار محور نخست خاطر نشان کرد:

در نظر داریم عکس‌های شما عزیزان را که در جوار گنبد قابوس عکس انداخته‌اید با درج مشخصاتی چون نام و نام خانوادگی، تاریخ عکس، شهرستان محل سکونت و شماره تماس به دو روش از طریق آدرس‌های @golestanchto-bot یا info@golestanchto.ir دریافت کنیم و لازم به ذکر است این عکس‌ها دست کم ۲۰ سال قدمت داشته باشد.

وی در در ادامه محور دوم گفت:

عکس هایی از گنبد قابوس مربوط به نسل پیش از شما با قدمت ۴۰ سال که در گنجینه‌های شخصی شما عزیزان موجود است را به‌همراه مشخصات می‌پذیریم.

مهلت ارسال تصاویر تا پنجم تیر ماه بوده و با توجه به فرار رسیدن زمان یادمان میراث جهانی، این زمان تمدید نخواهد شد. هدایایی نیز به چند عکس برگزیده داده خواهد شد.

به گفته کریمی مسابقه نقاشی کودکان شامل نقاشی کودکان روی کاغذ یا پارچه‌ای پنج متری، نقاشی روی چهره کودکان، درست کردن کلاه به شکل گنبد قابوس برای کودکان از دیگر برنامه‌های حاشیه‌ای این رویداد است که از صبح روز ۱۰ تیر به اجرا گذاشته می‌شود و به نفرات برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

فراخوان پخت کیک به قنادان گنبد قابوس اعلام خواهد شد و کیک‌هایی به شکل گنبد قابوس توسط این قنادان پخت می‌شود و با ارزیابی داور مسابقه به قناد برتر جایزه‌ای اهدا خواهد شد.

از برنامه‌هایی که در حاشیه این مراسم برگزار می‌شود عبارتند از:

برپایی نمایشگاه در آلاچیق‌های پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس، نمایشگاه از یافته‌های تپه باستانی گنبد قابوس و شهر باستانی گرگان/جرجان، نمایشگاه عکس از سیر تحولی گنبد قابوس و نمایشگاهی از معرفی گنبد قابوس به عنوان عصر طلایی جهان اسلام.

مطالب مرتبط:

دیدگاه