گردشگری ایران، از انزوا تا جذابیت جهانی

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۵
گردشگری ایران، از انزوا تا جذابیت جهانی

پایگاه خبری «News» استرالیا در گزارشی، نگاهی به روند تغییرات صنعت گرشگردی در ایران طی چند دهه اخیر داشته است.

پایگاه خبری «News» استرالیا گزارشی در مورد تغییراتی که در صنعت گردشگری ایران ایجاد شده است، منتشر کرد. در این گزارش می‌خوانیم:

سه دهه پیش ایران یکی از خطرناک‌ترین مقاصد گردشگری در جهان قلمداد می‌شد و تا همین سه سال پیش، سفر به ایران از سوی برخی کشورها و گردشگران، پرخطر و دشوار نگریسته توصیف شده بود.

اما این کشور آسیایی امروز یکی از پدیده‌های نوظهور توریسم است که گردشگران را از سراسر جهان مجذوب خود می‌کند.

شمار گردشگران در ایران در دو دهه گذشته بیش از ۱۰ برابر شده و ایران بر اساس آمار ارائه شده از سوی بانک جهانی، در سال ۲۰۱۵ پذیرای ۵٫۲ میلیون گردشگر خارجی بوده است.

این حجم استقبال از گردشگری ایران در حالی روی داده که این کشور برای چندین دهه و به‌ویژه پس از انقلاب اسلامی، هدف پوشش خبری منفی رسانه‌ها قرار داشته و با وجود آن که وزارت امور خارجه استرالیا نیز از شهروندان خود خواسته در سفر به ایران بسیار محتاطانه عمل کنند، اما ایران درهای خود را به سوی گردشگری جهانی گشوده و این امکان را برای خارجی‌ها فراهم کرده است تا تماشای جذابیت‌های این سرزمین را تجربه کنند.

«دکتر جیمز بازی» محقق و دانشیار موسسه «آلفرد دیکن» فعال در عرصه شهروندی و جهانی‌سازی در این‌باره اعلام کرد:

مردم با سفر به ایران، متوجه می‌شوند که تصویری اشتباه و خلاف انتظارشان از این کشور داشتند.

با روی کار آمدن آقای روحانی در سال ۲۰۱۳، وی گردشگری را به عنوان یکی اولویت‌های اصلی خود برای بازسازی اقتصاد مطرح کرد.

رئیس جمهور ایران با ایجاد تغییر در فرآیند اخذ ویزا، ورود به ایران را در مقایسه با گذشته برای خارجی‌ها بسیار تسهیل کرد و محدودیت و موانع موجود برای ورود گردشگران آمریکایی را رفع کرد و از همه مهمتر توافق هسته‌ای را در سال ۲۰۱۵ به سرانجام رساند.

«توافق هسته‌ای ایران» با قدرت‌های جهانی موجب شد که کسب‌ و کارهای بین‌المللی چون مجریان تور، هتل‌ها و کمپانی‌های گردشگری خارجی فرصت بیشتری برای فعالیت در ایران به دست آورند.

«اکور» (ACCOR) اولین کمپانی بین‌المللی بود که در ایران اقدام به احداث هتل کرد و پس از آن «ایبیس» (lbis) و «نووتل» (Novotel) نیز اقدام به اجرای پروژه‌های هتل‌سازی کردند.

بر اساس چشم‌انداز گردشگری ایران، این کشور امیدوار است تا سال ۲۰۲۵ میلادی شمار گردشگران خارجی خود را به ۲۰ میلیون نفر برساند، که درآمد ۳۰ میلیارد دلاری از محل گردشگری به همراه خواهد داشت.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه