راهنمای سفر به خراسان شمالی

خراسان شمالی یکی از سه استان خراسان است که طی مصوبه سال ۱۳۸۳ دولت از استان خراسان بزرگ ایران به وجود آمدند. این استان از ۸ شهرستان تشکیل شده و ۲۸,۴۳۴ کیلومتر مربع مساحت دارد که از این حیث پانزدهمین استان بزرگ کشور است. جمعیتی که در کل استان خراسان رضوی زندگی می‌کند معادل ۸۱۱,۵۷۲ نفر است و مرکز آن، شهر بجنورد، پرجمیعت‌ترین شهر استان است. خراسان شمالی از سمت شمال به کشور ترکمنستان، از شرق و جنوب به خراسان رضوی، از جنوب غربی به استان سمنان و از غرب به استان گلستان محدود شده است.

بجنورد، شیروان و اسفراین مهم‌ترین شهرهای خراسان شمالی هستند. به طور کلی فارس‌ها ساکنین بومی این منطقه از کشورمان هستند، اما در خراسان شمالی اقوام تات زبان، کردهای کرمانج و ترک‌ها هم زندگی می‌کنند و زبان‌های رایج در این استان: فارسی، کردی کرمانجی و ترکی هستند. طبق پژوهش‌های انجام شده در سال ۱۳۸۹ ترکیب قومیتی استان خراسان شمالی به صورت ۲۷/۸ درصد فارس، ۲۰/۶ درصد ترک، ۴۶/۱ درصد کرد و ۵/۵ درصد سایر قومیت‌ها است.

این استان از نظر آب و هوایی و اقلیمی به دو دسته‌ی نواحی کوهستانی مرتفع و  همینطور مناطق پست و هموار تقسیم می‌شود و ارتفاع بلندترین نقطه‌ی آن در رشته کوه‌های آلاداغ به ۳۰۵۱ متر می‌رسد. در بیشتر مناطق خراسان شمالی آب و هوا کوهستانی و خشک است.

آثار کشف شده در خراسان شمالی نشان می‌دهند که این استان از قدمت بسیار بالایی در سکونت انسان برخوردار است. محوطه‌ی باستانی پهلوان و تپه‌ی جاجرم در این استان بیش از ۱۲,۰۰۰ سال قدمت دارد و بنای سنگی اسپاخو، قدیمی‌ترین سازه‌ی ساخته شده در دوران پیش از اسلام، هنوز هم پابرجا است. استان خراسان شمالی روستاهای بسیار زیبایی دارد که با طبیعت بکر و حتی معماری‌ و ساخت زیبایشان شما را مجذوب خود می‌کنند. همچنین آثار باستانی بسیاری همچون قلعه‌ی جاجرم، آتشکده‌ی اسپاخو، شهر تاریخی بلقیس و غار کفترک درق در این استان وجو دارد که سفر به خراسان شمالی را برای شما خاطره‌انگیز خواهد کرد. 

از شهرهای مهم استان علاوه بر بجنورد می‌توان به شیروان، اسفراین، آشخانه، جاجرم و فاروج اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map

کجا رو ببینیم