ساخت بلندترین برج چوبی در توکیو

سودا سلیمی
چهار شنبه، ۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۵
ساخت بلندترین برج چوبی در توکیو

ساخت برجی چوبی در توکیو شروع شده که حاکی از گسترش مرزهای مهندسی است.

قرار است برج توکیو بلندترین برج چوبی جهان شود. شرکت ژاپنی سومیتومو(Sumitomo Forestry) گفته است که این برج ارتفاعی برابر با ۳۵۰ متر خواهد داشت و در سال ۲۰۴۱ میلادی مصادف با سیصد و پنجاهمین سالگرد افتتاح شرکت، به بهره‌بردای خواهد رسید. تخمین زده شده است که هزینه‌ی ساخت برج W350  حدود ۶۰۰ بیلیون ین است.

برج چوبی توکیو

طرحی از برج W350

۹۰ درصد مصالح این برج ۷۰ طبقه‌ای هیبریدی از چوب خواهد بود. برای کنترل ارتعاش از اسکلتی فلزی در طرح استفاده خواهد شد که به علت وقوع زلزله‌های بسیار در این منطقه ضروری می‌نماید.

از پشت‌بام‌های سبز برای زیباتر کردن محیط داخلی و ارتباط محیط برج با طبیعت استفاده خواهد شد.

سخنگوی شرکت طراح در ممصاحبه‌ای خبری گفته است:

هدف طراحی برجی حامی محیط‌زیست است و همچنین سعی شده است برج با معماری چوبی و الهام‌گرفته از جنگل باشد.

دولت ژاپن در تلاش است که تولیدکنندگان را به استفاده‌ی بیشتر از چوب تشویق کند. در سال ۲۰۱۰ اجازه‌ی استفاده از چوب برای ساختمان‌های کمتر از سه طبقه صادر شده است که به‌صورت کامل از چوب ساخته شوند یا در قسمتی از سازه‌ی آن‌ها از چوب استفاده شود.

گسترش ساختمان‌های چوبی

تنها در ژاپن نیست که ساخت سازه‌های چوبی رونق گرفته است. در دهه‌های اخیر، ساخت سازه‌های چوبی در جهان به شدت گسترش یافته است.

آخرین رکورد مربوط به بلندترین سازه‌ی چوبی با برجی به ارتفاع ۵۰ متر در اختیار کشور کانادا است. خوابگاه دانشجویی دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور با ۱۸ طبقه تا سال گذشته بلندترین برج چوبی جهان بوده است.

قبل از این ساختمان، ساختمان تریت (Treet) در نروژ با تا سال ۲۰۱۴ میلادی بلندترین برج چوبی جهان بوده است. نروژ این عنوان را از برجی ۱۰۴ متری و ۱۰ طبقه که رو به بندر ویکتوریا در ملبورن بود در سال ۲۰۱۲ ربود.

در همین حین، برج اوکوود (Oakwood) پروژه‌ای را با شرکت PLP و دپارتمان معماری دانشگاه کمبریج شروع کرد. هدف این پروژه پیشبرد تجربه‌ی جدید برای افزایش استفاده از صنعت چوب است.

برج اوکوود

تصویری از برج اوکوود، بلندترین برج چوبی لندن

اگر اجازه‌ی شروع به این پروژه داده شود، در واقع این برج اولین برج چوبی لندن خواهد شد. این برج ۳۰۰ متر ارتفاع خواهد داشت و تنها برج شارد در لندن است که از آن بلندتر خواهد بود.

سازه‌ی چوبی

چوب‌های مدرن بسیار سخت که جدیدا تولید شده‌اند، ساخت سازه‌های چوبی را ممکن کرده‌اند. دکتر میشل رماج (Dr Michael Ramage)، رئیس بخش نوآوری در مصالح جدید دانشگاه کمبریج می‌گوید:

تعداد زیادی مصالح جدید که از مشتقات چوب هستند، تولید شده‌اند که در واقع ساخت این برج‌های عظیم را ممکن نموده‌اند.

از چوب‌های مهاربند مورب که بسیار هم نازک هستند، در زاویه‌های درست استفاده می‌شود و این چوب‌ها به نوعی چسب ضد آتش آغشته هستند تا سازه‌ها را از هر لحاظ ایمن کند.

زوریخ

سازه‌ای چوبی در زوریخ

در واقع از چوب بامبو از سالیان بسیار دور برای ساخت و ساز در آسیا استفاده می‌شده که این موضوع مورد توجه دکتر رماج قرار گرفته است. سرعت رشد بامبو پنج برابر چوب معمولی است و تمام ویژگی‌های چوب را دارا است. بر اساس گزارش انجمن کشاورزی و غذای جهانی حدود ۳۱٫۴ هکتار بامبو در جهان موجود است.

دکتر رماج توضیح  می‌دهد:

ما در حال بررسی‌های بیشتر بر روی چوب بامبو هستیم. می‌توان سر و ته چوب‌های بامبو را زد و آن‌ها را با چسبی مقاوم به هم چسباند و ورقه‌های مقاوم از آن‌ها ساخت. شاید در ظاهر این ورقه‌ها مقاوم به نظر نیایند، ولی در واقعیت به اندازه‌ی تنه‌های چوبی یکپارچه مقاوم هستند.

کوین فلاناگان (Kevin Flanagan) ، شریک شرکت معماری PLP، پیش‌بینی می‌کند که در آینده‌ی نزدیک استفاده از صنعت چوب در جهان بسیار رونق خواهد گرفت و از چوب برای ساخت برج‌هایی بسیار بلند استفاده خواهد شد.

خطر آتش‌سوزی

البته که وقتی صحبت از سازه‌های چوبی است، اذهان عمومی نگران خطر آتش‌سوزی در این سازه‌ها می‌شود. به راستی آیا این سازه‌ها خطری برای بشریت محسوب می‌شوند؟

برج چوبی در سوید

سازه‌ای چوبی به نام سیدا وید سیدا (Sida Vid Sida) در سوئد

دکتر رماج در مورد برج آوکوود توضیح می‌دهد که این سازه به اندازه‌ی سایر سازه‌های بتنی و فولادی در مقابل آتش مقاوم است. گروه دکتر رماج در دانشگاه کمبریج کمک مالی بسیار بزرگی از بخش تحقیقات مهندسی برای مطالعه روی سازه‌های چوبی که یکی از این مطالعات مربوط به آتش‌سوزی در سازه‌های چوبی بود، دریافت کرده است.

رماج توضیح می‌دهد:

اشتباه بزرگی در دید همگان نسبت به اشتعال چوب وجود دارد و باید بگویم که چوب، به نحوی که مردم تصور می‌کنند آتش نمی‌گیرد. آتش‌سوزی‌های مهیب در لندن و شیکاگو هر دو با تکه‌های بسیار کوچک چوبی شروع شده‌اند. تکه‌های بزرگ چوب به سختی آتش می‌گیرند.

او می‌گوید که اشتعال چوب قابل پیش‌بینی است. به همین علت است که یک مهندس انفجار به راحتی می‌تواند نحوه‌ی آتش گرفتن و جلوگیری از آن را پیش‌بینی کند.

او ادامه می‌دهد:

تمام ساختمان‌هایی که از یک حدی بزرگ‌تر هستند، باید مجهز به سیستم اطفا حریق باشند و این موضوع ربطی به این که سازه بتنی، فلزی یا چوبی باشد، ندارد.

یک سری حوادث سال‌های اخیر در برج‌های دبی این موضوع را بهتر نشان داد.

 حفاظت از جنگل‌ها

با استفاده‌ی هر چه بیشتر از چوب، جنگل‌ها در خطر نابودی قرار می‌گیرند. بر اساس گزارش سازمان حیات وحش جهانی، بیش از ۳۷ میلیون هکتار جنگل به صورت سالانه از بین می‌روند که این مساحت برابر با ۴۸ زمین فوتبال در هر دقیقه است.

حدود دو سوم ژاپن پوشیده از درخت است و شرکت سویتومو اعلام کرده است که درختانی که بعد از جنگ جهانی دوم در ژاپن کاشته شدند، امروزه قابل برداشت هستند. این شرکت اصرار دارد که افزایش تقاضای استفاده از چوب در سازه‌ها باعث افزایش کیفیت نگهداری و حفاظت از جنگل‌ها خواهد شد.

رماج می‌گوید:

کشور روسیه ذخیره‌ی چوب زیادی دارد. با توجه به اینکه چوب یک چهارم وزن بتن را دارد پس حمل و نقل آن هم به مراتب راحت‌تر خواهد بود.

مشخص است که در آینده شاهد استفاده‌ی بیشتر از چوب در صنعت ساخت و ساز، از سالن‌های لندن گرفته تا برج‌های پکن خواهیم بود.

بالی

خانه‌هایی از جنس بامبو در بالی

رماج می‌گوید:

از گذشته دیده‌ایم که سازه‌های چوبی هم می‌توانند عمر طولانی داشته باشند. سازه‌هایی چوبی با قدمت ۶۰۰ یا ۷۰۰ سال هم وجود دارند. تنها چیزی که مهم است این موضوع است که مراقبت و نگهداری از سازه‌های چوبی اهمیت زیادی در طول عمر آن‌ها دارد.

مطالب مرتبط:

    منبع cnn
    برچسب‌ها توکیو برج

    دیدگاه