نروژ

نروژ (Norway)، یک کشور پادشاهی مستقل در شمال اروپا و در غرب شبه‌جزیره اسکاندیناوی در قطب شمال است. این کشور از شرق دارای یک نوار طولانی مرزی با سوئد و همچنین از شمال‌شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه اسکاژراک هم‌مرز است. سواحل نروژ طولانی و به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل هستند. مهم‌ترین شهرهای نروژ عبارت‌اند از: اسلو، برگن، استاونگر، تروندهایم،‌ السوند، درامن، ترومسو و کریستیان‌ساند.

نروژ در ۱۸ هزار سال پیش پوشیده از یخ بود؛ اما به تدریج هوا گرم‌تر شد، یخ‌ها ذوب شدند و نخستین گروه از انسان‌ها حدود ۱۱ هزار سال پیش در دوران نوسنگی از آلمان راهی این سرزمین شدند. با گذشت زمان، هوا گرم‌تر شد و جنگل‌ها روییدند.

مردم به تدریج به کشاورزی و نگهداری از حیوانات اهلی پرداختند. جالب است بدانید که سوئدی‌ها، دانمارکی‌ها و نروژی‌ها با کشتی‌های خوبی که داشتند،‌ راهی سفرهای دریایی طولانی می‌شدند که آن‌ها را «وایکینگ‌» می‌نامیدند.

نروژ یکی از اعضای بنیان‌گذار سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا، پیمان‌نامه جنوبگان، شورای نوردیک، منطقه‌ی اقتصادی اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین بخشی از منطقه شنگن محسوب می‌شود.

نروژ ۳۸۵,۲۵۲ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیتی بالغ بر ۵,۳۲۸,۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند. اسلو، پایتخت نروژ ۲٫۵ ساعت از تهران عقب‌تر است. کشور نروژ یکی از اعضای پیمان شینگن است و شهروندان ایرانی که قصد سفر به این کشور را دارند، باید پیش از سفر با مراجعه به سفارت برای تهیه ویزا اقدام کنند.

واحد پول این کشور، کرون نروژ و زبان نروژی در دو گویش خود (بوکمال و نینورسک)، زبان رسمی این کشور به حساب می‌آید. از مردم نروژ ۸۳٫۶ درصد مسیحی هستند که ۷۱٫۵ درصد از آن به پیروان آیین لوتری تعلق دارند و فقط ۲٫۹ درصد از جمعیت آن‌ها را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

از نکات جالب این کشور می‌توان گفت که هنگام انتشار یک کتاب در نروژ، دولت ۱۰۰۰ جلد آن را می‌خرد و به کتابخانه‌ها اهدا می‌کند. تبلیغات برای کودکان زیر ۱۲ سال در سوئد و نروژ ممنوع است و دانشگاه‌های دولتی نروژ برای تمام دانشجویان سرتاسر جهان رایگان هستند. نرخ بیکاری در این کشور زیر یک درصد است که این خود گواهی بر اهمیت مردم و سطح رفاه آن‌ها برای دولت‌مردان است.

نروژ به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش، کشوری سردسیر است. از اردیبهشت تا اوایل مرداد، خورشید هیچ‌گاه به‌طور کامل در مناطق شمال مدار شمالگان غروب نمی‌کند و سایر بخش‌های کشور تا ۲۰ ساعت در روز نور خورشید را تجربه می‌کنند. ماه مارس بهترین زمان سفر به نروژ است؛ چراکه در این ماه، روزها طولانی‌تر شده و شرایط برای لذت‌بردن از ورزش‌های زمستانی فراهم می‌شود. هرچند در ماه‌های آوریل و مه، گل‌های وحشی و شکوفه‌ها، زیبایی این کشور را دوچندان می‌کنند.

از جاهای دیدنی نروژ می‌توان به کلیسای چوبی Urnes، آبشار ورینگفوسن، پارک تندیس کیستفوس، پیست اسکی کویتفیل، موزه فرهنگ تاریخی نروژ، جاده ترول استیجن، ‌ساحل اوتاکلایو، پارک فروگنر، پارک تندیس کیستفوس، پل اسوینسوند و موزه اسکی هولمن کولن اشاره کرد.

اگر به نروژ سفر می‌کنید، می‌توانید برای عزیزان خود سوغاتی‌هایی نظیر اشیای دکوری رزملینگ،‌ زیورآلات سولیه، مجسمه ترول،‌ ژاکت بافتنی نروژی، مربای کلودبری و شکلات شیرین بیان تهیه کنید.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به نروژ

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map