لاله زار کجاست؟

علیرضا کیخا | یکشنبه, ۳۰ خرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

خیابان لاله‌ زار کجاست؟ امروز در پانزدهمین قسمت از مجموعه گزارش‌های «کجاست» سری به طهران قدیم می‌زنیم و به یکی از خیابان‌هایی که روزگاری از پررونق‌ترین مراکز فرهنگی ایران بود رفته‌ایم. با کجارو همراه باشید.

معرفی

خیابان لاله زار یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران است که در گذشته به عنوان یکی از راسته‌های پر رفت و آمد تهران مشهور بوده است. این خیابان میزبان مراکز فرهنگی و هنری مثل سینما و تئاتر بوده و بسیاری از آن به عنوان یکی از پرخاطره‌ترین خیابان‌های تهران قدیم یاد ‌می‌کنند. اکنون این خیابان به بورس لوازم الکتریکی تبدیل شده است و اصلا حال و روز خوشی ندارد و بافت تاریخی آن در حال نابودی است. گراند هتل معروف، تبدیل به انباری متروکه شده که اجازه ورود به آن داده نمی‌شود و سینماها و بافت تاریخی آن یکی پس از دیگری و به رغم وعده‌هایی که برای بازسازی آن داده می‌شود، در حال تخریب است. پس پیش از اینکه تمامی بافت‌های تاریخی و خاطرات این خیابان از بین برود پیشنهاد می‌کنیم سری به این خیابان بزنید.

lalehzar-cinema

سردر زیبای تئاتر تهران

آدرس

خیابان لاله زار از جنوب به میدان امام خمینی (ره) یا همان توپخانه و از شمال به خیابان انقلاب اسلامی منتهی می‌شود.

موقعیت خیابان لاله زار بر روی نقشه

دسترسی

بهترین راه برای رسیدن به لاله زار استفاده از مترو است. می‌توانید در ایستگاه سعدی در خط یک از قطار پیاده شوید و با پنج دقیقه پیاده‌روی به سمت غرب در خیابان جمهوری به خیابان لاله زار برسید. همچنین در تقاطع خطوط یک و دو مترو، یعنی ایستگاه امام خمینی، می‌توانید از قطار پیاده شده و از خروجی شمالی ایستگاه خارج شوید تا به ابتدای خیابان لاله زار برسید. اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید هم می‌توانید  در این لیست هم می‌توانید با انتخاب ایستگاه سعدی و یا امام خمینی، از اتوبوس‌‌هایی که در این مسیر تردد می‌کنند باخبر شوید و از آنها استفاده کنید. همچنین از بسیاری از پایانه‌ها و نقاط شهر مانند میدان آزادی به میدان توپخانه تاکسی خطی تردد می‌کند (مانند پایانه تاکسی آزادی) که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

lalehzar-cinema

سینما لاله که تبدیل به انباری متروکه شده است.

خیابان لاله زار اصلی و قدیمی‌تر به قسمت جنوبی خیابان، حد فاصل میدان توپخانه تا خیابان جمهوری و خیابان لاله زار نو که بعدها به قسمت اصلی اضافه و ساخته شد به حد فاصل خیابان جمهوری تا خیابان انقلاب گفته می‌شود. امروزه در خیابان لاله زار بورس لوازم الکتریکی و در لاله زار نو بورس لوستر و لوازم روشنایی قرار دارد. اگر از حضور در این خیابان خاطره‌ای دارید آن را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

منبع کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات