خیابان ولیعصر، خیابان پارک‌های قدیمی و خاطره انگیز

علیرضا کیخا | جمعه, ۵ آذر ۹۵ ساعت ۱۳:۳۰

خیابان ولیعصر که طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه است، از دیرباز یکی از پرترددترین و پرجاذبه‌ترین خیابان‌های کشورمان بوده و هست. در این خیابان چند پارک قدیمی پایتخت قرار دارد که همه روزه شهروندان و گردشگران به آن‌ها سر می‌زنند. با کجارو همراه باشید تا با این پارک‌های دیدنی بیشتر آشنا شویم.

پارک ملت

پارک ملت که در کنار خیابان ولیعصر و بزرگراه نیایش قرار دارد، یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌های پایتخت است. به‌طور حتم اگه یکی از دوستان ما از شهر یا کشور دیگری مهمان تهران باشد و بخواهیم با او در محیطی زیبا قدم بزنیم، پارک ملت یکی از اولین انتخاب‌های ما خواهد بود. این پارک در فصول مختلف سال، همیشه طراوت و زیبایی خاص خود را حفظ می‌کند و به لطف توجه ویژه‌ای که به آن می‌شود، از مبلمان شهری مدرن و زیبا، آثار هنری حجمی از هنرمندان بزرگ ایران و جهان و دکوراسیون شهری زیبایی برخودار است. پارک ملت در سال ۱۳۵۳ به‌طور کامل به بهره‌برداری رسید و از آن دوران تاکنون بسیاری از مردم تهران و سایر شهرها برای گذراندن ساعاتی دور از هیاهوی شهری، به این پارک می‌روند. این پارک میزبان خاطرات بسیاری از بزرگان ما و خود ما بوده و هست.

پارک های خیابان ولیعصر

پارک های خیابان ولیعصر

آدرس

پارک ملت در خیابان ولیعصر و جنب بزرگراه نیایش قرار دارد.

موقعیت پارک ملت روی نقشه 

پارک های خیابان ولیعصر

دسترسی

برای رسیدن به پارک ملت می‌توانید از اتوبوس‌های BRT خط هفت استفاده کنید (اتوبوس‌های مسیر تجریش - راه‌آهن یا چهارراه پارک وی - راه‌آهن) و در ایستگاه نیایش یا ایستگاه پارک ملت از اتوبوس پیاده شوید تا به پارک ملت برسید. همچنین از نقاط مختلف شهر می‌توانید با تاکسی‌هایی که به پایانه ونک می‌روند به میدان ونک رفته و از آنجا هم با اتوبوس‌های یاد شده به‌سمت شمال رفته و در ایستگاه نیایش یا پارک ملت پیاده شوید.

پارک های خیابان ولیعصر

پارک دانشجو

پارک دانشجو در چهارراه ولیعصر، یکی از پر رفت و آمدترین نقاط تهران قرار دارد. تئاتر شهر که یکی از ارزشمندترین مراکز هنرهای نمایشی ایران است، در پارک دانشجو قرار داشته و این پارک به مراکز فرهنگی و آموزشی مهم دیگری مثل مجموعه تالار وحدت و دانشگاه هم بسیار نزدیک است. در پارک دانشجو رویدادهای هنر نمایشی و رویداد‌های دیگری مثل برگزاری نمایشگاه‌های اقوام ایران و نمایشگاه کتاب هم برگزار می‌شود. همین جاذبه‌ها این پارک را به یکی از دیدنی‌ترین پارک‌های تهران، به‌خصوص برای اهالی هنر تبدیل کرده است.

پارک های خیابان ولیعصر

آدرس

پارک دانشجو در چهارراه ولیعصر (تقاطع خیابان‌های ولیعصر و انقلاب اسلامی) قرار دارد.

موقعیت پارک دانشجو روی نقشه

پارک های خیابان ولیعصر

دسترسی

برای رسیدن به پارک شهر می‌توانید از مترو استفاده کنید و در ایستگاه تئاتر شهر (ولیعصر سابق) در خط ۴ مترو پیاده شوید. همچنین می‌توانید از «بی.آر.تی‌های» مسیر تهرانپارس - میدان آزادی و تجریش - راه‌آهن و پارک‌وی - راه‌آهن استفاده کنید و در ایستگاه چهارراه ولیعصر از اتوبوس پیاده شوید. اغلب تاکسی‌هایی که در مسیر خیابان ولیعصر به‌سمت شمال و همچنین خیابان انقلاب اسلامی تردد می‌کنند هم از این محل عبور می‌کنند.

پارک های خیابان ولیعصر

تئاتر شهر

پارک ساعی

پارک ساعی هم دیگر پارک زیبای خیابان ولیعصر است که از دیرباز میزبان شهروندان و به‌ویژه علاقه‌مندان به پرندگان است. این پارک نسبت به دیگر پارک‌های پایتخت طراحی متفاوتی دارد و به‌صورت پلکانی طراحی شده است. کار ساخت پارک ساعی در سال ۱۳۲۴ آغاز شد. مهندس کریم ساعی با کاشت درخت‌های پارک، آن را در اختیار وزارت کشاورزی قرار داد و استاد حسن محجوبی وظیفه طراحی آن را در دهه ۴۰ شمسی بر عهده گرفت. استاد محجوبی به غیر از طراحی پارک ساعی، کار نظارت بر ساخت پارک‌های ملت و نیاوران را هم بر عهده داشت. عملیات ساخت بوستان ساعی در سال ۱۳۴۲ آغاز شد و تا سال ۱۳۵۲ ادامه داشت. پارک ساعی ۱۲ هکتار مساحت دارد. در این پارک تعداد زیادی مجسمه حیوانات و حروف الفبا قرار دارد که دیدن آن‌ها برای کودکان بسیار جالب است. بخش دیگر این پارک،‌ بخش حیات وحش و پرندگان است. در این قسمت انواع حیوانات و پرندگان از جمله همستر، غاز، قو، مرغابی، سنجاب، طوطی وحشی و لاک‌پشت و اردک و پرندگان دیگر نگهداری می‌شوند. این قسمت به شیوه باغ‌های ژاپنی ساخته شده است.

پارک های خیابان ولیعصر

پارک های خیابان ولیعصر

آدرس

پارک ساعی از سمت غرب به خیابان ولیعصر و از سمت شرق به خیابان وزرا ختم می‌شود.

موقعیت پارک ساعی روی نقشه

پارک های خیابان ولیعصر

پارک های خیابان ولیعصر

دسترسی

برای رسیدن به پارک ساعی می‌توانید از اتوبوس‌های خط راه‌آهن - تجریش یا راه‌آهن - پارک‌وی استفاده کنید و در یکی از ایستگاه‌های «آبشار» یا «پله سوم» از اتوبوس پیاده شده و به پارک ساعی برسید. همچنین می‌توانید با تاکسی از سراسر تهران به میدان ونک رفته و با اتوبوس‌های یاد شده با طی کردن ۳ ایستگاه به‌سمت جنوب به ایستگاه «آبشار» برسید و به پارک ساعی بروید.

پارک های خیابان ولیعصر

تجربه حضور در کدام‌یک از این پارک‌ها برای شما جالب‌تر یا خاطره‌انگیزتر بوده است؟ کدام‌یک را بیشتر دوست دارید؟ نظرات خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

    منبع کجارو

    دیدگاه