خرید در باکو، خیابان نظامی

نیلوفر دوشیری
پنجشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
خرید در باکو، خیابان نظامی

گردشگران زیادی هستند که برای سفر سفر کشور آذربایجان و شهر باکو را انتخاب می‌کنند. خرید کردن یکی از کار‌هایی است که سفر را بسیار شیرین می‌کند. خیابان نظامی، یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های باکو محسوب می‌شود و مراکز خرید بزرگ و لوکس باکو اینجا است. برای آشنایی بیشتر با این خیابان، با کجارو همراه شوید.

معرفی

خیابان نظامی، محلی مناسب برای خرید با پای پیاده است. نام این خیابان، از شاعر معروف نظامی گنجوی گرفته شده است. تاریخچه‌ی این خیابان به سال ۱۸۶۴ برمی‌شود. در آن زمان این خیابان از غرب به شرق شهر کشیده شده بود. و از خیابان عبدالله مصطفی و قسمت‌های کوهستانی شهر تا خیابان ثابت اروجوف کشیده شده تا بنای یادبود شاه اسماعیل اول ادامه داشت. 

خیابان نظامی در باکو

در خیابان نظامی مغازه‌ها و مکان‌های مختلف از بانک‌ها گرفته تا مغازه‌هایی طبق آخرین مد‌ به چشم می‌خورد و یکی از گران‌ترین خیابان‌های دنیا محسوب می‌شود. همچنین در این خیابان سفارت کشور‌های آلمان، نروژ، هلند، اتریش و قرار دارند. 

تاریخچه

پس از زلزله‌ای شدید که در سال ۱۸۵۹ رخ داد، منطقه‌ی شامخای به‌کلی تخریب شد و دولت در زمان بازسازی تصمیم گرفت این منطقه را به استان تبدیل کند و نام آن را باکو گذاشت. کم کم کاروان‌سرا‌های مختلف و فروشگاه‌های گوناگون در این بخش از شهر ساخته شد و این بخش به مرکزی تجاری در شهر تبدیل شد. همچنین ایده‌هایی برای ساخت راه‌ها و معماری‌های مختلف در این خیابان داده شد و در ابتدا خیابان ترگوایا (Torgovaya) نام گرفت. چرا‌که به مرکزی تجاری در شهر تبدیل شده بود. همواره نام‌های دیگری نیز به این خیابان داده می‌شد اما مردم آن را همچنان ترگوایا می‌نامیدند. 

خیابان نظامی در باکو

طی سال‌های ۱۸۶۸ تا ۱۹۶۶ مکان‌های مختلفی در این خیابان ساخته شد. در سال ۱۹۶۸ کاروانسرایی در منطقه‌ای بیابانی و در خیابان نظامی امروزی ساخته شد. بعد‌ها کلیسای گریگوری مقدس نیز کنار این کاروان‌سرا ساخته شد. 

 در سال ۱۸۸۸ یک استدیو عکاسی در این خیابان شروع به کار کرد که بسیار معروف شد. بعد از آن مغازه‌های متعدد و کوچکی مثل مغازه‌های مواد غذایی، شیرینی پزی همچنین هتل‌ها شروع به کار کردند. ساخت‌وساز‌ها همین‌گونه ادامه داشتند تا این‌که در سال ۱۹۲۵ نام خیابان برای احترام به شاعر بزرگ، به خیابان محمد فضولی تغییر یافت. پس از آن در سال‌های ۱۹۳۹ و ۱۹۴۰ دوباره نام خیابان را تغییر دادند و در آخر و در سال ۱۹۶۲ خیابان نظامی نام گرفت.

خیابان نظامی در باکو

در سال ۱۹۶۶ پارک نسیمی در قسمتی از این خیابان ساخته شد و بعد‌ها مجسمه‌هایی از افراد مشهور نیز به این پارک آورده روی پایه‌های گرانیتی قرار دادند. 

معماری

معماری این خیابان شامل ساخت‌وساز‌ها و مدل‌های مختلف است که در کل در سه مرحله انجام شد. این سه مرحله در اوایل قرن بیستم، بین دهه‌های ۵۰ تا ۷۰ میلادی و معماری مدرن هستند. 

در مرحله‌ی اول، از سبک‌های معماری معماری نئورونسانس، معماری نئوگوتیک،باروک و نئوکلاسیسیسم استفاده شده است. 

سبک دوم از توسعه‌ی معماری به معماری امپراتوری  یا امپراتوری استالین شهرت دارد. و در آخر سبک معماری مدرن است که در ساخت آن‌ها از بتن الیافی، سنگ مرمر و سنگ خارا استفاده شده است. 

خیابان نظامی در باکو

خیابان نظامی شهرتی جهانی دارد و در کنار خیابان‌های معروف نیویورک و پاریس قرار می‌گیرد. هر چیزی که بخواهید در این خیابان یافت می‌شود و مغازه‌های لباس فروشی از برند‌های معمولی تا معروف، مغازه‌های فروش سوغات و حتی سوپرماکت‌ها را می‌توانید در این خیابان ببینید. البته لازم به ذکر است که قیمت اجناس در این خیابان کمی گران است اما با توجه به مرغوبیت اجناس، ارزش خرید را دارد. همچنین این خیابان به داشتن رستوران‌ها و هتل‌های گران نیز شهرت دارد. یکی از معروف‌ترین مراکز خریدی که در این خیابان وجود دارد، مرکز خرید ام یو ام (MUM) است که طرفداران زیادی دارد. این خیابان‌ با دکور‌ها و نور‌های مختلف، ظاهر جذاب و زیبایی نیز دارد. 

آدرس

آذربایجان، باکو، خیابان نظامی 

مسیر دسترسی

ایستگاه‌های متروی ساحیل (Sahil) و می ۲۸ (۲۸ May) نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به این خیابان هستند. این ایستگاه‌ها در شمال خیابان نظامی قرار دارند. 

خیابان نظامی در باکو

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه