جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان (Azerbaijan) یکی از کشورهای منطقه‌ قفقاز است که همزمان در قاره‌های آسیا و اروپا قرار دارد و با مساحتی معادل ۸۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع، صد و یازدهمین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۹ میلیون و ۹۱۱ هزار نفر، نود و یکمین کشور پر جمعیت به‌شمار می‌رود. آذربایجان از شرق با دریای خزر، از شمال با روسیه، از شمال غربی با گرجستان، از غرب با ارمنستان و از جنوب با ایران همسایه است. پایتخت کشور، باکو نام دارد و از شهرهای مهم آن می‌توان به گنجه، سومقاییت، قاراچوخور، شیروان و نخجوان اشاره کرد. 

زبان رسمی مردم کشور، آذربایجانی است و دین بیشتر ساکنان را با ۹۷.۴٪، اسلام شامل می‌شود. نوع حکومت آذربایجان، جمهوری دمکراتیک، قانون محور، لائیک و یکپارچه است و دولت از قوای جداگانه تشکیل می‌شود. واحد رسمی پول کشور نیز منات (₼) نام دارد. 

شهر باکو، بندرگاه بزرگ کشتی آذربایجان، در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل شده است و از شهرهای توریستی محبوب در بین ایرانیان به شمار می‌رود. این شهر در سواحل غربی دریای خزر و در شبه‌جزیره آب شوران قرار گرفته است و از نفت‌خیزترین مناطق جهان محسوب می‌شود. جالب است بدانید که افراد زیادی برای فراگرفتن موسیقی به شهر باکو سفر می‌کنند. بلوار باکو که به طور رسمی با نام پارک ملی دریاکنار شناخته می‌شود، با مراکز خرید، مراکز تجاری، رستوران‌ها و چایخانه‌ها، مکانی عالی برای تماشای دریای خزر و زیباترین چشم‌اندازهای شبانه‌ باکو است. کوه آتشین در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی باکو، آتشی همیشه روشن دارد که منظره‌ بسیار جذابی به آن بخشیده است. پارک ملی قبوسان، معبد آتشگاه، قلعه دختر و کاخ شیروان شاه از دیگر دیدنی‌های باکو به‌شمار می‌آیند. سوغات معروف باکو، فرش و قالیچه است و آذرخالچا با پیشینه‌ای که به سال ۱۹۲۸ میلادی بازمی‌گردد، از کهن‌ترین و باکیفیت‌ترین برند‌های فرش در جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود.

طبق تحقیقات کارشناسان، نخجوان از قدیمی‌ترین شهرهای جمهوری آذربایجان است و بر اساس اسناد معتبر تاریخی، قدمت آن به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. نخجوان از دیرباز توسط گردشگران و شعرای بسیار، به‌عنوان یکی از باشکوه‌ترین شهرهای مشرق‌زمین معرفی شده است. امروزه نیز به دلیل وجود بناهای تاریخی متعدد که هر کدام بخشی از گذشته پر فرازونشیب این دیار را می‌گویند، مورد توجه توریست‌ها قرار می‌گیرد. از دیدنی‌های نخجوان می‌توان به موزه قوچ های سنگی نخجوان، دریاچه باتابات نخجوان و مقبره مومنه خاتون اشاره کرد. 

ساعت محلی جمهوری آذربایجان ۳۰ دقیقه از ساعت ایران جلوتر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور زیبا، به ویزا فرودگاهی نیاز دارند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به جمهوری آذربایجان

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map