حمل و نقل عمومی در بیروت؛ لبنان

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
حمل و نقل عمومی در بیروت؛ لبنان

یکی از بهترین راه‌ها برای گشت‌و‌گذار در بیروت، پیاده‌روی است که با توجه به ترافیک سنگین شهر منطقی به نظر می‌رسد. هرچند گردشگران امکان استفاده از حمل و نقل عمومی نظیر تاکسی و اتوبوس نیز دارند.

گرچه بیروت پایتخت کشور لبنان است؛ اما در این شهر خبری از مترو و تراموا یا اتوبوس‌های تندرو نیست. برای گشت‌وگذار در این شهر ۳ گزینه‌ی حمل و نقل عمومی یعنی اتوبوس،‌ مینی‌بوس و تاکسی پیش روی شما قرار دارد.

برای سفر به سایر شهرهای لبنان و شهرهای بزرگ سوریه نظیر حمص و دمشق می‌توان از اتوبوس‌های بین‌شهری استفاده کرد که در ایستگاه چالرز هلو (Charles Helou Station) مستقر هستند. وزارت حمل‌ و نقل و کارهای عمومی بیروت در سال ۲۰۱۲ تعدادی اتوبوس شهری و بین‌شهری به ناوگان اتوبوس‌رانی اضافه کرد، به این امید که میزان استفاده از خودروهای شخصی کاهش یابد. در سال ۲۰۱۷ نیز خدمات دوچرخه اشتراکی را در مناطق خاصی از شهر راه‌اندازی کرد.

حمل و نقل بیروت

برای گشتن در بیروت به‌عنوان یک مسافر یا شهروند، گه‌گاه نیاز به خودرو ندارید و پیاده‌روی در این شهر، شب یا روز، با توجه به ترافیک سنگین برخی خیابان‌ها و وجود موتورسیکلت‌ها، بسیار لذت‌بخش خواهد بود. به‌جز روزهای گرم ماه مرداد، هوای این شهر برای پیاده‌روی مناسب است و در واقع پیاده‌روی، بهترین راه برای گشتن در شهر به حساب می‌آید. با این حال، بیشتر مردم و مسافران نمی‌خواهند که در سراسر شهر پیاده بگردند، پس با ماشین یا تاکسی به منطقه‌های گوناگون سر می‌زنند و در جاهای خاصی پیاده‌روی می‌کنند.

بیشتر خیابان‌های بیروت به‌خوبی تابلوگذاری شده، هرچند برخی خیابان‌ها نامی دارند که با نقشه‌ای که دارید، هم‌خوانی ندارد. به‌سادگی می‌توانید از هر رهگذری بپرسید، یا از نزدیک‌ترین فروشگاه یا هتل راهنمایی بخواهید. معمولا مسئولان هتل و مغازه‌داران می‌توانند کمی انگلیسی سخن بگویند.

فرودگاه

حمل و نقل بیروت

فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت (Beirut Rafik Hariri International Airport) که پیش‌تر با نام فرودگاه بین‌المللی بیروت شناخته می‌شد، فرودگاهی بین‌المللی است که در ۹ کیلومتری جنوب مرکز شهر بیروت در کشور لبنان واقع شده ‌است. این فرودگاه قطب اصلی هواپیمایی خاورمیانه، وینگز آو لبنان، ترنس مدیترنین ایرویز و مد ایرویز است. برای سفر به بیروت می‌توانید به‌راحتی از پروازهای مستقیم تهران - بیروت استفاده کنید.

هیچ شرکت اتوبوسی در فرودگاه خدمات‌رسانی ندارد، اما برای رفتن به شهر می‌توانید از مینی‌بوس‌های خصوصی استفاده کنید. تعداد زیادی تاکسی راحت نیز در کنار ترمینال ورودی فرودگاه به مسافران خدمات می‌دهند و لوگوی تاکسی ویژه فرودگاه روی آن‌ها به چشم می‌خورد. کرایه آن‌ها معادل ۲۵ دلار است، هرچند می‌توانید سر قیمت با راننده به توافق برسید. اگر عجله ندارید، می‌توانید از راننده بخواهید که شما را در نزدیک‌ترین ایستگاه تاکسی پیاده کند و از آنجا به بعد یک تاکسی اشتراکی بگیرید، به این ترتیب هزینه‌ شما کاهش می‌یابد.

اتوبوس و مینی بوس

حمل و نقل بیروت

اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های بیروت با وجود شلوغی و کندی، جزو خدمات خوب در سیستم حمل‌و‌نقل این شهر به حساب می‌آیند. هیچ جدول زمانی برای تردد این وسایل نقلیه وجود ندارد،‌ اما به‌طور کلی از ۵:۳۰ صبح تا ۷ عصر هرروز با فواصل ۱۵ دقیقه‌ به مسافران خدمات می‌دهند. با داشتن یک نسخه از «بهترین بیروت» می‌توانید به نقشه مسیر اتوبوس دسترسی داشته باشید.

اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های بیروت با وجود شلوغی و کندی، جزو خدمات خوب در سیستم حمل‌و‌نقل این شهر به حساب می‌آیند

دو شرکت حمل‌و‌نقل در این شهر فعالیت می‌کنند، اتوبوس‌های سفید و آبی متعلق به شرکت OCFTC و اتوبوس‌های قرمز و سفید متعلق به شرکت LCC هستند. با استفاده از این اتوبوس‌ها می‌توانید به اغلب نقاط شهر بیروت دسترسی پیدا کنید. هزینه بلیط این اتوبوس‌ها بین ۰٫۳۳ دلار تا ۰٫۶۷ دلار است. برای سوار شدن به اتوبوس باید کنار خیابان بایستید و هنگام نزدیک شدن اتوبوس،‌ با دست به راننده اشاره کنید و جالب است بدانید که اتوبوس‌ها در هر جایی توقف می‌کنند. متاسفانه شرکت‌های اتوبوس‌رانی هیچ‌گونه اطلاعات مفیدی در زمینه خطوط اتوبوس در اینترنت یا نقشه‌های چاپی به مسافران ارائه نمی‌کنند.

مینی‌بوس‌های سفید، قرمز یا سبز رنگ در مسیرهای مختلف تردد دارند و برای استفاده از آن‌ها باید قبل از سوار شدن درباره‌ی مقصدشان سوال کنید. به همین دلیل بهتر است از سایر مسافرانی که کنار خیابان در انتظار اتوبوس یا مینی‌بوس هستند درباره مقصد این وسایل نقلیه جویا شوید. به این‌ مینی‌بوس‌ها، «سرویس» گفته می‌شود و کارکردی شبیه ون‌های سبز رنگ خودمان در ایران دارند. کرایه این آن‌ها بسته به مسیر بین ۱٫۳۲ دلار تا ۶٫۶۳ دلار است.

تاکسی

حمل و نقل بیروت

راحت‌ترین و البته گران‌ترین وسیله حمل‌و‌نقل در بیروت، تاکسی‌ها هستند. ورودی تاکسی‌های بیروت برابر با ۶٫۵ دلار است و به‌ازای هر ۱ کیلومتر حدود ۱٫۵ دلار به کرایه‌ اضافه می‌شود.  اما یادتان باشد برای استفاده از تاکسی، به سراغ تاکسی‌های مشخص شده و معتبر بروید.

یکی از معمول‌ترین و به‌صرفه‌ترین گزینه‌های حمل‌و‌نقل در بیروت، تاکسی‌های اشتراکی چهار نفره هستند که سرویس نامیده می‌شوند. سرویس‌ها در مسیرهای مشخصی رفت و آمد دارند و شبیه به تاکسی‌های خطی ایران کار می‌کنند. راننده‌های تاکسی می‌توانند در هر زمان که بخواهند تاکسی معمولی را به تاکسی اشتراکی تغییر دهند و برای پیدا کردن مسافر ممکن است از کوتاه‌ترین مسیر حرکت نکنند. برای گرفتن تاکسی درست مثل ایران باید عمل کنید به‌عبارتی هم‌زمان که راننده از سرعت خودروی خود کم می‌کند، مقصدتان را باید به او اعلام کنید و اگر می‌خواهید تاکسی اشتراکی بگیرید باید به‌جای آدرس دقیق، فقط منطقه مورد نظرتان را به راننده بگویید.

حواس‌تان باشد که راننده‌های تاکسی در بیروت اغلب از گردشگران کرایه‌ی بیشتری می‌گیرند و معمولا کرایه‌هایی دو یا سه برابر نرخ معمول می‌خواهند. عملا کسی به راننده تاکسی، انعام نمی‌دهد مگر آنکه خدمات فوق‌العاده‌ای به شما داده باشد. کرایه را در انتهای مسیر به راننده بدهید.

خودرو

حمل و نقل بیروت

رانندگی در بیروت به‌خصوص در مرکز شهر برای بیشتر روزها توصیه نمی‌شود، چراکه با ترافیک سنگین روبه‌رو خواهید شد. یکی دیگر از مشکلات رانندگی در این شهر،‌ پیدا کردن جای پارک در خیابان اصلی است و آن هم فقط به‌مدت ۲ ساعت امکان دارد. یادتان باشد که باید از پارکومتر مستقر در انتهای هر خیابان اقدام به تهیه بلیط کنید که خرید شما می‌تواند با پول نقد یا کارت اعتباری باشد.

در این شهر می‌توانید جاذبه‌های مهم و اصلی را با استفاده از سیستم حمل‌و‌نقل عمومی ببینید و ترجیحا فقط برای رفتن به حومه شهر از خودروی اجاره‌ای استفاده کنید. اگر در طول فصل گردشگری به بیروت مسافرت می‌کنید، باید خیلی زودتر اقدام به اجاره‌ی خودرو کنید، زیرا شرکت‌های اجاره‌ی خودرو، همه خودرو‌های خود را از پیش اجاره می‌دهند.

دوچرخه

حمل و نقل بیروت

بیروت شهر مناسبی برای دوچرخه‌سواری نیست و به‌ندرت کسی را در خیابان ببینید که مشغول دوچرخه‌سواری باشد (به استثنای کنار ساحل). با این حال، تبلیغاتی برای توسعه و ترویج فرهنگ دوچرخه‌سواری انجام شده و گروه سایکلینگ سیرکل (Cycling Circle) با برگزاری تورهای دوچرخه‌سواری در داخل و بیرون شهر بیروت نیز کمک زیادی به این موضوع کرده است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه