گنبد مینا کجاست؟

علیرضا کیخا | شنبه, ۵ تیر ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

گنبد مینا کجاست؟ امروز در  بیست و یکمین قسمت از سری گزارش‌های «کجاست» قصد داریم به شما محلی را معرفی کنیم که در آن می‌توانید برای ساعتی از شلوغی شهر جدا شده و به تماشای آسمان و ستارگان بپردازید. با کجارو همراه باشید.

معرفی

گنبد مینا نام بزرگترین آسمان‌نمای ایران است که در سال ۱۳۹۳ در به بهره‌برداری رسید. در این دوره و زمانه که آلودگی هوا مانع از این شده است تا کمتر به آسمان نگاه کنیم، چنین بنایی به‌منظور جدا کردن ما از زندگی پر هیاهوی شهری ساخته شده است، تا برای ساعتی هم شده روی صندلی نشسته و دیدن زیبایی‌های آسمان لذت ببریم و کهکشان‌ها و ستاره‌ها را از نزدیک‌ ببینیم و از دیدن آن‌ها لذت ببریم. گنبد مینا، بزرگترین آسمان‌نما یا پلانتاریوم خاورمیانه، یک شبیه‌ساز از جهان هستی و کرات و ستارگان است که در آن به‌صورت سه‌بعدی فیلم‌هایی با موضوعات نجومی به نمایش در می‌آید.

mina-dome

سازه زیبای بزرگترین آسمان‌نمای خاورمیانه، گنبد مینا

آدرس

گنبد مینا در تهران، میدان ونک، بزرگراه حقانی شرق، بعد از چهارراه جهان‌کودک، انتهای خیابان شهیدی، پارک آب و آتش قرار دارد.

موقعیت گنبد مینا روی نقشه

دسترسی

برای رسیدن به گنبد مینا می‌توانید از مترو استفاده کنید. کافی‌ست در خط یک مترو و ایستگاه شهید حقانی از قطار پیاده شوید و پس از خروج از ایستگاه از مسیر پارک طالقانی و پیاده‌راه چوبی آن به پل طبیعت رفته و پس از عبور از آن به پارک آب و آتش و پل ابریشم که از روی بزرگراه همت به گنبد مینا می‌رسد عبور کنید.همچنین می‌توانید از اتوبوس‌هایی که در  بزرگراه حقانی تردد می‌کنند استفاده کنید و در ایستگاه چهارراه آفریقا از اتوبوس پیاده شده و پس از عبور از پارک آب و آتش و پل ابریشم به گنبد مینا برسید. در این لیست می‌توانید با انتخاب ایستگاه شهید حقانی از خط یک مترو، فهرست اتوبوس‌هایی که به پایانه شهید حقانی تردد می‌کنند را مشاهده کنید. همچنین اگر قصد سفر با وسیله شخصی را دارید می‌توانید در بزرگراه شهید حقانی شرق وارد خروجی ایستگاه متروی حقانی شده و خودرو خود را در پارکینگ بزرگ پارک طالقانی پارک کرده و از طریق پل طبیعت پیاده به‌سمت گنبد مینا حرکت کنید. اگر مجوز تردد در طرح ترافیک را دارید هم می‌توانید از مسیر بزرگراه مدرس جنوب، میدان آرژانتین، خیابان نلسون ماندلا (جردن یا آفریقای سابق)، بعد از ساختمان راه‌آهن، ورودی شهرگل به گنبد مینا برسید.

mina-dome

نمای گنبد مینا از روی پل ابریشم

مبلغ بلیط هر سانس تماشای فیلم در گنبد مینا ۱۵۰۰۰ تومان است. برای مشاهده زمان‌بندی بازدیدهای عمومی در طول ایام سال می‌توانید قبل از مراجعه حضوری در این مجموعه، به سایت مجموعه مراجعه کنید. در این سایت برنامه این مجموعه برای ایام مختلف سال به نمایش در می‌آید. مثلا نمایش فیلم‌ها و بازدید عمومی در ایام ماه مبارک رمضان در روزهای پنجشنبه و جمعه در ساعت  ۲۱ تا ۲۲:۳۰ برای سانس اول و ۲۲:۳۰ تا بامداد برای سانس دوم امکان‌پذیر است. اگر از حضور در این مکان تجربه‌ای دارید، آن را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه