کافه تهرون ویلا؛ خاطره بازی در تهرون قدیم

زهره زرشکیان
زهره زرشکیان سه شنبه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۰
کافه تهرون ویلا؛ خاطره بازی در تهرون قدیم

حتما کافه‌هایی که با تغییر کاربری خانه‌های نوستالژیک قدیمی ایجاد شده‌اند را دیده‌اید. یکی از این کافه‌ها، کافه تهرون در خیابان ویلا است. همراه کجارو با این کافه آشنا می‌شویم.

نسل نسبتا جدیدی از کافه‌های شهری روزبه‌روز متداول‌تر می‌شود. این کافه‌ها در خانه‌های قدیمی بنا شده‌اند و با ایجاد تغییرات در خانه‌های قدیمی، محیطی زیبا برای کافه گردی و کافه نشینی ایجاد کرده‌اند.

قبلا در مقاله «بهترین کافه های تهران»، چند مورد از این کافه‌ها را به شما معرفی کردیم. کافه‌ای که امروز معرفی می‌کنیم هم مشابه آن‌ها است. کافه تهرون از این دسته کافه‌ها است که بعد از پایان قراردادش در باغ نگارستان تهران، خانه‌ای قدیمی را برای ادامه‌ی فعالیت خود انتخاب کرده و اکنون در خانه‌ای از دهه ۴۰، حیاتی دوباره یافته است. همراه کجارو باشید تا گشتی در این کافه بزنیم.

کافه تهرون اواخر سال ۹۱ در باغ نگارستان فعالیت خود را آغاز کرد و به‌دلیل حال‌وهوا، فضا و منوی خاصی که به میهمانان خود ارائه می‌داد؛ کم‌کم مورد توجه قرار گرفت و علاقه‌مندان و مشتریان وفادارش روزبه‌روز بیشتر شدند.

این کافه در ابتدا با ۲ میز و ۸ صندلی کار خود را شروع کرد و در مدتی کوتاه به ۲۰ میز با بیش از هشتاد صندلی در اواخر فعالیت خود در باغ نگارستان رسید. در پایان تابستان سال ۹۵ قرارداد کافه تهرون با باغ نگارستان تمام شد. این بار کافه تهرون با تغییر و تعمیراتی خاص از ابتدای سال ۹۶ در خانه‌ای قدیمی در خیابان ویلا به کار خود ادامه می‌دهد.

موقعیت کافه تهرون ویلا روی نقشه

کافه تهرون در باغ نگارستان با موسیقی و معماری خاص آن مکان، حال هوای تهرون در سال‌های اولیه ۱۳۰۰ را زنده می‌کرد. مکان جدید آن در خیابان ویلا، «طهرون حوالی سال ۱۳۴۰» را تداعی می‌کند. گویی زمان برای کافه تهرون ۴۰ سال به جلو رفته است.

بیشتر بخوانید:

کافه تهرون

مدیران کافه تهرون همواره ارادت خاصی به گذشته و طهرون قدیم داشته و دارند. یکی از اهداف آن‌ها خاطره بازی با گذشته و خاطره سازی در فضای کنونی تهران بوده است. به همین منظور برای مکان جدید کافه خود خانه‌ای قدیمی را انتخاب کرده‌اند. از آن خانه‌ های قدیمی تهران با طراحی مدرن ۷۰ سال پیش؛ مدرن اما با رنگ و بوی ایرانی. وجود حیاط، حوض و ایوان به زیبایی نشان‌دهنده این موضوع است.

در نگاه اول ممکن است فضای کافه تهرون عادی به نظر برسد؛ اما همین طراحی به نظر ساده تلاش و زحمت بسیاری برده که این خانه تا حد زیادی شبیه به خانه‌های حوالی دهه ۴۰ شود. با وجود موزائیک، پنجره و پله‌ها، به نظر می‌رسد به لوکیشن ساخت فیلمی تاریخی مربوط به تهران قدیم قدم گذاشته باشید.

کافه تهرون

صدای موسیقی کلاسیک ایرانی، رومیزی‌ها، بشقاب‌ها و حتی خود منو ـ که پارچه‌ای است ـ همگی مختص این کافه هستند. در کافه تهرون سعی شده پشت کوچک‌ترین جزئیات هم اندیشه‌ای باشد، حتی برای هر قاشق، چنگال، نبات و برگ نعنایی که برای تزیین به کار می‌رود فکر شده است.

وجود گلخانه و حیاتی با حوض زیبا، باغچه و گل‌های رنگارنگ، صندلی‌های چوبی و میزهایی که هرکدام به اسم درختی نام‌گذاری شده‌اند، همگی در کنار هم فضایی ایجاد کرده‌اند که کافه تهرون به کافه‌ه‌ای تبدیل شود که شبیه هیچ کافه دیگری در تهران نباشد.

کافه تهرون

کافه تهرون در ابتدای فعالیت خود در باغ نگارستان، شربت‌های خوشگوار با عرقیجات گیاهی سرو می‌کرد. آن زمان کمتر کافه یا حتی شربت‌خانه‌ای پیدا می‌شد که این ترکیب‌ها را با این ظاهر دلربا برای شما سرو کند. بی‌شک بخش زیادی از معروفیت کافه تهرون مربوط به‌ظاهر جذاب شربت‌ها با رنگ‌های طبیعی زنده و سرحال بود که تقریبا اکثر میهمانان را مجبور می‌کرد تا از سفارشات خود عکس بیندازند.

کافه تهرون هرروز یک غذای روز سرو می‌کند

کافه تهرون هرروز یک غذای روز سرو می‌کند. غذاهایی مانند عدس پلو، لوبیا پلو و... که در هر جایی یافت نمی‌شوند؛ غذاهایی خوشمزه و با عطر و طعم خانگی.

یکی از بخش‌های ویژه منوی این کافه خاص، بخش کیک، تارت و شیرینی است که همه آن‌ها در شیرینی‌پزخانه‌ی این کافه، در گوشه حیاط آن، تهیه می‌شود و اکثر آن‌ها دستور تهیه خاص و ویژه‌ای دارند که فقط در این کافه سرو می‌شوند. برای مثال تارت هل و گلاب؛ تارتی که مشتریان پر و پا قرصی دارد که همواره پیگیر و جویای احوال این شیرینی بسیار خوشمزه هستند.

کافه تهرون

محیط کافه تهرون شبیه به خانه طراحی شده تا فضای گرم و صمیمی خانه را تداعی کند

اسامی مختلفی که در منوی کافه تهرون می‌بینید بسیار ساده و آشنا هستند و ممکن است فکر کنید جذابیتی برای شما نخواهند داشت. اما هنگامی که غذا برای شما سرو می‌شود یا غذایی برای میز کناریتان می‌آید، از بوی غذا گرفته تا چیدمان و دورچین غذا به شکلی است که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

محیط کافه تهرون به‌خصوص بخش داخلی آن بسیار شبیه یک خانه طراحی شده و با لوستر، آینه، کمد دیواری و تاقچه این کافه بسیار بیشتر فضای گرم و صمیمی یک خانه را برای شما تداعی می‌کند. حسی که اکثر مشتریان تجربه می‌کنند حس راحتی و آرامش است.

کافه تهرون

کافه تهرون ویلا در یک کوچه فرعی و دور از شلوغی‌های شهر برپا شده است و اگر کسی اینجا را از قبل نشناسد تقریبا محال است گذرش به اینجا بیفتد. اما کافی است یک بار به این کافه سر بزنید تا به مشتری همیشگی و وفادار آن تبدیل شوید.

آیا شما هم قبلا در این کافه حضور داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با کجارو در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع فیدیلیو

دیدگاه