استان زنجان

اگر تاریخ، تمدن، فرهنگ، مردمانی میهمان‌نواز و مهم‌تر از همه، آب‌وهوایی فوق‌العاده مطبوع می‌خواهید، زنجان مقصد مناسبی برای شما است. زنجان یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی ایران قرار گرفته و از مناطق آذری‌نشین است. مرکز این استان شهر زنجان است. استان زنجان از شمال با استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی، از شمال شرق با استان گیلان، از شمال غرب با استان آذربایجان غربی، از جنوب با استان همدان، از غرب و جنوب غرب با استان کردستان و از شرق با استان قزوین همسایه است. استان زنجان دارای ۸ شهرستان و ۱,۲۱۰ آبادی است که از این تعداد، ۹۷۸ آبادی دارای سکنه و بقیه خالی از سکنه هستند.

مرکز استان زنجان، شهرستان زنجان در شمال غرب ایران و از بزرگ‌ترین شهرهای شمال غرب ایران است. وسعت استان برابر ۲۲,۱۶۴ کیلومتر مربع و ۱/۴۳ درصد کل کشور را شامل می‌شود. جمعیت استان بر اساس آخرین آمار ۱,۰۱۵,۷۳۴ نفر است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۹ شهر زنجان دارای ۴۱۶,۸۵۱ نفر جمعیت، نوزدهمین شهر کشور از نظر جمعیت است و دارای مساحتی قریب به ۸۱ کیلومتر مربع است. زنجان از شمال به شهرستان طارم و خلخال و میانه و از شرق به سلطانیه و طارم و از جنوب به خدابنده و ایجرود و از غرب به شهرستان ماه‌نشان محدود است. زنجان از سطح دریا ۱۶۶۳ متر ارتفاع دارد.

زبان مردم زنجان ترکی آذری با لهجه زنجانی است و از لحاظ فرهنگی و زبانی به مانند سایر شهرهای آذری نشین ایران است. فارسی نیز در برخی خانواده‌ها رایج است.

اهالی زنجان از شیعیان هستند و هر ساله دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از خیابان فردوسی تا بلوار آزادی که فاصله‌ای چند کیلومتری است، در هشتم محرم با قدمت بیش از یکصد سال برگزار می‌شود که از نمادهای عزاداری و دینداری مردم زنجان است. حسینیه اعظم زنجان یکی از بزرگ‌ترین مراکز مذهبی جهان تشیع است، روز هشتم محرم هر سال بزرگ‌ترین دسته عزاداری جهان را برگزار می‌کند که قدمتش به دوران قاجاریه می‌رسد. از زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی نیز یاد می‌شود.

مرسوم‌ترین سوغاتی زنجان چاقو و چاروق (نوعی کفش زنانه ایران باستان) و فرش زنجان (با طرحی معروف به ریز ماهی) و ملیله‌کاری است. صنایع دستی زنجان عبارتند از: چاروق دوزی، ملیله کاری شامل سینی، سرویس بشقاب و کاسه و وسایل مصرفی، وسایل زینتی و تابلوهای بی بدیل زینتی، مسگری (ساخت ظروف مسی و تابلوهای زینتی)، چاقو سازی شامل کارد آشپز خانه و میوه خوری و همچنین قندشکن، قلم تراش، گلیم بافی، فرش بافی، تذهیب، تراش سنگ‌های قیمتی، رنگرزی، منبت کاری، نگارگری، مصنوعات چرمی، معرق چوب و قلم زنی.

تنوع آب وهوایی این منطقه موجب ایجاد گونه‌های متفاوتی از زندگی جانوری شده است. وجود گونه‌های متفاوتی از حیوانات وحشی و پرندگان مهاجر وجانوران آبزی گردشگران بسیاری را در مواقعی که شکار مجاز است به این منطقه جذب می‌کند. از غذاهای سنتی این استان می‌توان به جغور بغور و آش ترش اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به زنجان

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map