استان سمنان

سمنان یکی از استان‌های کشور با تنوع زیستی بسیار بالا است که از مناطق کویری تا جنگلی و کوهستانی، همه و همه را در دل خود گنجانده است. همینطور این استان دارای اماکن تاریخی بسیاری است و روی هم رفته یکی از بهترین مقاصد توریستی برای افراد تنوع‌طلب و ماجراجو است. مساحت این استان برابر با ۹۷,۴۹۱ کیلومتر مربع است که ۵/۹ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود. این استان از نظر مساحت ششمین استان ایران است.

در سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت استان ۵۸۹,۷۴۲ نفر بوده که کمترین تراکم نسبی جمعیت در ایران را دارد. تقریبا تمامی مردم این استان مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند. اکثر اهالی استان سمنان به زبان فارسی سخن می‌گویند.

این استان از جانب شمال به استان‌های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان‌های خراسان جنوبی و اصفهان، از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استان‌های تهران و قم محدود است. همسایگی استان سمنان با استان‌های خراسان رضوی و تهران موجب شده راه ارتباطی این دو استان (جاده تهران - مشهد) از استان سمنان عبور کند. همچنین جاده‌های ارتباطی بین استان‌های شمالی (خراسان شمالی, گلستان و مازندران) و استان‌های مرکزی (یزد و اصفهان) از این استان عبور می‌کند. این استان هم‌اکنون دارای ۸ شهرستان، ۲۰ شهر، ۱۵ بخش و ۳۱ دهستان است. شهرستان‌های این استان شامل سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، سرخه، میامی و آرادان است. دامغان یکی از شهرهای بزرگ این استان است که دارای دو بخش مرکزی و امیرآباد است.

شهر سمنان، مرکز استان سمنان و پرجمعیت ترین شهر این استان است. این شهر در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر، در راه تهران به خراسان قرار گرفته است. آب و هوای آن نیز خشک و معتدل است.

رژیم غذایی سنتی استان سمنان به دلیل حضور غذاهای متنوع و لذیذ و استفاده از مواد غذایی بومی و محلی، ارزش غذایی مطلوبی دارد. غذاهایی همچون سبزی‌پلو دامغانی، خورشت هویج و پسته، خلال پلو، ته‌چین گرمسار، چرتمه‌پلو، تاک‌پلو، ته‌چین کشمش و لپه سمنان، ته‌چین شهمیرزاد، مانی پلو، چلوگوشت و ... تنها بخشی از این خوراک‌های بومی و سنتی این استان را تشکیل می‌دهد. استان سمنان به دلیل قرارگیری در منطقه‌ی جغرافیایی ویژه با اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی و همچنین به دلیل وضعیت آب و خاک، از موقعیت کشاورزی مطلوبی برخوردار نیست. طبق اطلاعات ارائه شده توسط کارشناسان محیط زیست و کشاورزی، تنها ۲ درصد از مساحت استان سمنان را کشت آبی و دیم، تشکیل داده است. گندم، جو، سیب زمینی، یونجه، چغندر، شبدر و پسته به عنوان محصولات کشاورزی این خطه از کشور شناخته می‌شود. 

تعدادی از مهم‌ترین جاهای دیدنی استان سمنان شامل جنگل ابر، آرامگاه بایزید بسطامی، تونل نمکی گرمسار، تپه‌های مریخی دامغان، پارک ملی کویر، بازار سمنان، کاروانسرای قصر بهرام و مسجد تاریخانه دامغان می‌شود. 

عکس‌های گالری از سایت شهرداری سمنان (عکاسان: زهرا بهنام، مسعود محقق، سید عابد میرمعصومی، فاطمه نصیری و علی ابک)

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map