زندگی در رشت چگونه است؟

مرتضی گودرزی
مرتضی گودرزی یکشنبه، ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۶
زندگی در رشت چگونه است؟

رشت یکی از شهرهای زیبای شمال کشور و مرکز استان گیلان است، بسیاری از مردم ایران که دوستدار زندگی در شمال کشور هستند، می‌توانند این شهر فوق‌العاده را برای زندگی انتخاب کنند.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۷ به‌روزرسانی شده است.

رشت مرکز استان گیلان و یکی از محبوب‌ترین شهرهای ایران در میان گردشگران است. این شهر با طبیعتی رویایی، تاریخی پرفراز و نشیب و آب‌و‌هوایی دل‌انگیز، یکی از بهترین شهرها برای زندگی به‌ شمار می‌رود و شاخص امید در آن نیز در سطح بالایی قرار دارد. رشت که پرجمعیت‌ترین شهر شمال کشور محسوب می‌شود، در سال ۲۰۱۵ توسط سازمان جهانی یونسکو به‌عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی معرفی شد. علاوه بر این، ۱۲ دی ماه به‌عنوان «روز رشت» در تقویم نام‌گذاری شده است. با ما همراه شوید تا در خصوص مهاجرت به رشت و زندگی در این شهر، بیشتر بدانیم.

آنچه باید درباره زندگی در رشت بدانید

رشت کجاست؟

استان گیلان، دومین استان متراکم کشور، دارای ۱۶ شهرستان، ۵۱ بخش، ۴۳ شهر و ۱۰۹ دهستان است و کلان‌شهر رشت مرکز آن است. موقعیت جغرافیایی شهر رشت بین مدار ۳۷ درجه و ۱ دقیقه تا ۳۷ درجه ۲۷ دقیقه عرض شمالی و مابین نصف‌النهار ۴۹ درجه، ۲۸ دقیقه تا ۴۹ درجه، ۵۰ دقیقه طول شرقی است. رشت با وسعت ۱۲۵۱٫۶۰۳ کیلومتر مربع بزرگ‌ترین شهر شمالی كشور است و ۹ درصد وسعت استان گیلان را در برمی‌گیرد. (مشاهده در نقشه)

تاریخچه رشت

شهر رشت از سال ۱۰۰۴ و هم‌زمان با دوران حكومت شاه عباس به‌عنوان مركز گیلان انتخاب شده و مركز معاملات نوغان و ابریشم شد كه در آن زمان محصول اول گیلان محسوب می‌شد. بعد از آن این شهر مورد توجه سرمایه‌گذاران بزرگ ایرانی و اروپایی قرار گرفت كه تاجران عمده نوغان بودند و به همین سبب پیشرفت چشمگیری كرد. نام قدیمی رشت دارالمرز یا دارالامان بوده و قبل از این دو، به آن بیه می‌گفته‌اند. بیه در لغت‌نامه‌ها، رود یا مصب بین دو رودخانه معنی شده است و چنین به نظر می‌رسد كه دلیل این نام‌گذاری، قرار گرفتن آن در میان دو رودخانه زرجوب و گوهررود است كه به مثابه حفاظ و دیوار شهر محسوب می‌شد.

گلسار رشت

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

رشت به شهر باران یا شهر باران‌های نقره‌ای شهرت دارد حوزه‌ شکل‌گیری مکان‌های شهری در طی زمان و سبک معماری این شهر به خاطر اقلیم متفاوت شمال کشور بسیار خاص است و نوع زندگی به‌طور کلی از سایر مناطق کشور متفاوت است. در سال ۲۰۱۵ به شبکه شهرهای خلاق جهان به‌عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی زیر نظر یونسکو پیوست. رشت تنها شهر ایران به‌همراه ۱۸ شهر دیگر جهان است که در زمینه خوراک‌شناسی در یونسکو ثبت شد. نکته جالب درباره رشت این است که بسیاری از اولین‌های ایران را به نام خود ثبت کرده است؛ برای مثال اولین شعبه بانک ملی ایران در سال ۱۳۰۴ در این شهر تاسیس شده است؛ اولین کتابخانه ملی ایران با بنای شاخص به همت محمد علی تربیت تاسیس شد؛ اولین تئاتر کلاسیک ایران در رشت آغاز به کار کرد؛ اولین اتوبوس وارداتی به کشور در شهر رشت استفاده شد؛ راه‌آهن از این شهر تولد یافت و همچنین شهر رشت اولین داروخانه شبانه‌روزی و اولین مرکز نگهداری توان‌یابان و سالمندان را نیز به نام خود ثبت کرده است. روز ۱۲ دی ماه روزی که در بیش از ۴٫۵ قرن پیش، رشت به‌عنوان مرکز سیاسی گیلان انتخاب شده را به‌عنوان روز رشت در تقویم رسمی کشور درج کرده‌اند.

اقلیم و آب و هوای رشت

شهر رشت

عکس‌ از وب‌سایت تجارت‌نیوز

آب و هوای استان گیلان به معتدل خزری معروف است. کوهستان تالش با جهت شمالی، جنوبی و کوهستان البرز با امتداد غربی-شرقی، مانند سدی از عبور بخار آب دریای مازندران و بادهای مرطوب شمال غربی به داخل ایران جلوگیری می‌کند و به‌علت ارتفاع زیاد، موجب بارندگی‌های فراوان در استان گیلان می‌شود. میزان بارندگی در استان گیلان به بادهای مرطوبی بستگی دارد که در زمستان از شمال غرب، در بهار از شرق و در تابستان و پاییز از غرب می‌وزند.

وضعیت دمای شهر به این شرح است که متوسط حداقل دمای رشت شهر ۶٫۳ و متوسط حداکثر مطلق آن ۲۹٫۸ درجه سانتی‌گراد است. افزایش رطوبت هوا (به‌ویژه در ماه‌های گرم سال تا ۹۳ درصد)، به تعدیل دمای هوا در تابستان و کاهش آن در زمستان، به‌ویژه در نواحی جلگه‌ای نزدیک به دریا، می‌انجامد. از این‌رو، یخ‌بندان زمستانی در نزدیکی کناره‌های دریا بسیار کم است.

 میانگین سالانه رطوبت نسبی هوا در رشت ۸۱٫۹ درصد که در فصل‌های مختلف کمی تغییر می‌کن. از ۳۶۵ روز سال در شهر رشت، حدود ۱۶۷ روز تمام ابری، ۱۰۴ روز نیمه‌‌ابری و ۹۴ روز صاف است. ابرناكی در رشت در ماه‌های سرد سال مانند بیشترین و در ماه‌های گرم كمترین مقدار را دارا است. میانگین بارش سالانه باران در استان هزار و ۲۰۰ میلی‌متر است که این میزان بارش ۱٫۵ برابر متوسط جهانی و ۴٫۵ برابر متوسط کشوری است.

جمعیت و زبان مردم رشت

باران در رشت

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

رشت از جمله شهرهای ایران است که جمعیت آن بسیار شناور است، جمعیت امروزه شهر رشت بیش از یک میلیون نفر برآورد شده است که در ماه‌های که آب و هوای شهر مناسب می‌شوند و بیشتر افرادی که دارای خانه‌های فصلی در این شهر هستند، به رشت می‌آیند، جمعیت این شهر را تا دو میلیون نفر افزایش می‌دهند که باعث تبدیل رشت به پرتراکم‌ترین شهر کشور می‌شود. همچنین، نرخ رشد جمعیت شهری شهر رشت نیز ۱۰٫۵ درصد است که در جایگاه شهرهای در حال افزایش جمعیت در کشور قرار می‌گیرد.

مردم رشت با لهجه‌های مختلفی از گویش «بیه‌پس» که متعلق به زبان گیلکی است، صحبت می‌کنند.

اقتصاد رشت

برنج شمال

عکس‌ از وب‌سایت تریتا

صنایع مهم استان گیلان شامل صنایع غذایی، ریسندگی و بافندگی و چوب و کاغذ است. به‌دلیل فراوانی جنگل‌ها در استان گیلان صنایع چوب و کاغذ چوکا در تالش از صنایع مهم گیلان و حتی کشور است. همچنین صنایع دستی نظیر سبدبافی ، حصیربافی و تولید وسایل و اشیاء چوبی نیز از دیگر منابع اقتصادی است. پرورش کرم ابریشم، کشت برنج، چای، توتون، صید و عمل آوری انواع ماهی، تولید و صادرات خاویار از جمله دیگر منابع اقتصادی رشت است.

همچنین جاذبه‌های گردشگری استان باعث شده تا سالانه میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی از این استان دیدن کنند.

برخی کارخانه‌های شهر رشت

 • کارخانه‌ گونی‌بافی، تعداد کارگران پانصد تن؛
 • کارخانه‌ بلورسازی، تعداد کارگران بیست تن؛
 • کارخانه‌ تخم نوغان‌گیری، مقدار محصول در سال از ۲۵ تا ۳۰ هزار جعبه؛
 • بند پوتین، تعداد کارگر ۱۵ تن؛
 • پنج کارخانه‌ برنج‌پاک‌کنی؛
 • دو کارخانه‌ آرد؛
 •  دو کارخانه‌ پیله‌خفه‌کنی؛
 •  کارخانه‌ کبریت‌سازی؛
 •  چهار کارخانه‌ جوراب‌بافی؛
 • کارخانه‌ برق.

مزیت‌های جغرافیایی- اقتصادی

رشت یکی از مهم‌ترین مراکز اقتصادی ایران محسوب می‌شود

موقعیت ممتاز جغرافیایی و قرار گرفتن در مسیر کریدور نوستراک، همسایگی با کشورهای آسیای میانه از طریق خاکی و آبی، منطقه آزاد تجاری انزلی، دسترسی دریایی به بنادر آستاراخان و لاکان روسیه. وجود رودخانه‌های دائمی و پرآب سفید رود، پل رود، کرگان رود، شفا رود و ... از جمله مهم‌ترین مزیت‌های جغرافیایی-اقتصادی رشت است.

مزیت‌های تولیدی و اقتصادی

رشت یکی از قطب‌های صنعتی کشور، به‌ویژه در صنایع تبدیلی کشاورزی و دریایی و صنایع دارویی و سلولزی و نساجی محسوب می‌شود و وجود مواد اولیه برای توسعه صنایع تبدیلی، صنایع بزرگ همچون کاغذ و نساجی و فولاد؛، شهرک‌ها و نواحی صنعتی در نقاط مختلف استان، نیروی کار ماهر و تحصیل کرده و همچنین نیروی کار ارزان، منابع انرژی مصرفی ارزان نظیر آب، برق، گاز و ... را می‌توان به‌عنوان مزیت‌های تولیدی و اقتصادی رشت برشمرد.

مزیت‌های زیرساختی

استان گیلان با وجود چهار نیروگاه برق لوشان و رشت و نیروگاه آبی منجیل و نیروگاه بادی منجیل، دارای یکی از بهترین زیرساخت‌های اقتصادی در کشور است. علاوه بر این، مخازن ذخیره سوخت تا ۲۰۰ میلیون لیتر، نفت سفید، بنزین و نفت گاز جهت سوخت‌رسانی به گیلان، اردبیل و غرب مازندران نیز به‌عنوان یکی از مزیت‌های زیرساختی استان شناخته می‌شود.

همچنین در این خصوص می‌توان به برخورداری از شبکه‌های وسیع حمل‌ونقل جاده‌ای، فرودگاه بین‌المللی رشت و بنادر انزلی و آستارا، وجود بازارچه مرزی مشترک با کشور آذربایجان، آزادراه قزوین-رشت، طرح احداث راه‌آهن قزوین-بندرانزلی و امکانات بندری و کشتیرانی در منطقه انزلی اشاره کرد.

مزیت‌های تجاری خدماتی

شهر رشت با برخورداری از مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در استان و امکان احداث نمایشگاه دائمی عرصه خدمات و کالا، مزیت‌های تجاری خدماتی زیادی دارد. همچنین برخورداری از شبکه وسیع موسسات مالی، پولی و اعتباری، وجود دو گمرک در انزلی و آستارا و همچنین گمرک فرودگاه رشت، برخورداری از سیلوها، انبارها و سردخانه‌های مناسب، امکان واگذاری زمین برای سرمایه‌گذاری فعالیت‌های اقتصادی، امکان دسترسی به بازار ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای آسیای میانه و وجود اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، خانه صنعت، انجمن مدیران صنایع و ...نیز از جمله مزیت‌های  تجاری خدماتی شهرستان رشت هستند.

فرودگاه رشت

فرودگاه سردار جنگل

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

فرودگاه سردار جنگل شهر رشت با قابلیت ۱۰۰ پرواز در روز یکی از فرودگاه‌های مهم ایران به حساب می‌آید، این فرودگاه در بلوار ولیعصر قرار دارد. فرودگاه رشت از نظر تعداد پرواز در سه‌ماهه اول سال ۱۳۹۵ با ۳۲ درصد رشد نسبت به سال در رتبه چهاردهم فرودگاه‌های ایران و رتبه اول فرودگاه‌های شمال ایران است. فرودگاه رشت از لحاظ ارتفاع از سطح دریا منجر به بیشینه سوخت‌گیری و تنها مسیر خط پروازی کناره دریاچه کاسپین (خزر) است و از این لحاظ مقرون‌به‌صرفه‌ترین خط پروازی کشورهای حوزه کشورهای اسکاندیناوی و اروپای مرکزی است.

هزینه مسکن در رشت

رشت

عکس‌ از وب‌سایت فارس نیوز

رکود خرید و ساخت‌وساز مسکن در رشت همچنان حکم می‌راند. طبق اظهارت رئیس اتحادیه بنگاه‌های مسکن رشت، قیمت مسکن در محله‌های مختلف شهر تفاوت و به‌طور مثال برخی از واحدهای مسکونی منطقه تختی رشت متری ۸٫۹ میلیون تومان فروخته می‌شود. در دیگر محلات نظیر منطقه معلم واحدهای مسکونی به‌طور میانگین متری ۵٫۵ میلیون و در محله‌های دیگر شهر مانند شهید بهشتی تا ۳٫۵ میلیون تومان هر متر خریدوفروش می‌شود.

در سال‌های گذشته هرساله شاهد افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت خانه‌ها بودیم؛ اما امسال به‌دلیل رکودی که وجود دارد می‌توان گفت، قیمت خریدوفروش برخی از خانه‌ها حداکثر ۱۰ درصد افزایش یافته است. امسال ساخت و خرید مسکن همچنان راکد مانده و میزان معاملات خریدوفروش مسکن در گیلان در سه سال اخیر  پنج درصد کاهش یافته است. در پاییز ۱۴۰۰ ملک محله شمسی‌پور با ۱۰ میلیون تومان به‌ازای هر متر، بالاترین قیمت مسکن را داشته است.

محله‌های معروف رشت

هریک از محله‌های رشت دارای تاریخچه و فرهنگ به‌خصوصی است.

از جمله معروف‌ترین محله‌های رشت می‌توان به صالح‌آباد، آب و برق، زیرکوچه، شالکو، احمدیان، پارک شهر، زرجوب، سوخته تکیه، حاجی‌آباد، بادی الله، ارمنی بولاغ، کرد محله، سرچشمه، باقرآباد، ساغری سازان، دانشسرا، جیرباغ، شهرک قدس، ۱۶متری سمیه سنگ سازی، قلمستان، چهارراه میکائیل، گلباغ نماز، نقره دشت، کرف آباد، حافظ آباد، رودبارتان، چمارسرا، کیژده، معین رودخان (شهرک مروارید)، استادسرا، پاسکیاب، سرخه بنده، آتشگاه، صیقلان، کیاب، سبزه میدان، شهرداری، گلسار، بوسار، فخب و پل عراق اشاره کرد.

بیمارستان‌های رشت

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی رشت گرچه پرتعداد نیستند، مهم‌ترین مراکز درمانی استان محسوب می‌شوند و مرکز مراجعه بیماران از سراسر گیلان هستند. در سال‌های اخیر برای بهبودی این مراکز نیز تلاش‌‌هایی انجام شده است. بیمارستان‌های رشت به شرح زیر است:

 • بیمارستان پورسینا
 • بیمارستان رازی
 • بیمارستان امیرالمومنین
 • بیمارستان ولایت
 • بیمارستان امید

بازارهای رشت

بازار رشت

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری ایسنا

بازار رشت یا همان بازار بزرگ که از جذاب‌ترین مراکز خرید رشت است، با مساحتی بالغ بر ۲۴ هکتار در بافت قدیمی و مرکزی این شهر قرار دارد و مرکز کلیه فعالیت‌های بازرگانی استان گیلان به حساب می‌آید. روزانه هزاران نفر از ساکنان شهرها و روستاهای مجاور رشت، برای داد و ستد در این بازار حضور می‌یابند. در این بازار علاوه بر محصولات متنوع كشاورزی، کلیه مایحتاج ضروری زندگی روزمره را می‌توان یافت. همچنین در سال‌های اخیر مراکز خرید مدرن نیز جای خود را در شهرستان رشت باز کرده‌اند. بسیاری از گردشگرانی که از نقاط مختلف ایران و اطراف رشت به این شهر سفر می‌کنند، بازدید از بازار آن را از دست نمی‌دهند.

سرانه ورزشی در رشت

بسیاری از محله‌های رشت فاقد فضاهای ورزشی است، کمبود امکانات، عدم مشارکت جدی بخش خصوصی و کمبود فضای ورزشی برای بیشتر رشته‌های ورزشی باعث بروز مشکلات شده است. در شهرستان رشت بیش از ۵۰ هزار ورزشکار سازمان یافته در ۴۱ هیئت ورزشی فعالیت دارند که در تعداد ورزشکار سازمان یافته ۴۸ درصد استان گیلان را در اختیار دارد؛ اما با این وجود متاسفانه سرانه ورزشی شهرستان رشت کمتر از ۵۰ سانتی‌متر است و در بین ۱۶ شهرستان استان گیلان، مقام آخر را دارد.

جاهای دیدنی رشت

رشت با تاریخی غنی و طبیعتی استثنایی، مقصدی فوق‌العاده برای گردشگری به شمار می‌رود. این شهر با قدمتی متعلق به قرن سیزدهم میلادی، گذرگاهی تجاری و استراتژیک در طول تاریخ بوده است و بناهای تاریخی، خانه‌های روستایی، معماری سنتی، کلیساها و مساجد قدیمی، از جمله شاخصه‌های شهر باران محسوب می‌شوند. از جمله جاهای دیدنی رشت می‌توان به پارک مشاهیر، تالاب عینک، چشمه آب شور لاکان، گوهر رود، سبزه میدان، باغ محتشم و بازار بزرگ اشاره کرد.

نظر شما درباره زندگی در رشت چیست؟ آیا این شهر را برای مهاجرت خود انتخاب خواهید کرد؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر کاربران محترم کجارو درمیان بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه