استان بوشهر

استان بوشهر واقع در حاشیه‌ی خلیج فارس قرار دارد و از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی متعددی برخوردار است. بوشهر پایتخت انرژی ایران است و به دلیل قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز، کشاورزی و نخل‌داری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیت راهبردی و اقتصادی ویژه‌ای برخوردار است.

استان بوشهر با مساحتی بالغ بر ۲۷,۶۵۳ کیلومتر مربع ۱,۰۳۲,۹۴۹ نفر را در خود جای داده است. این استان که از  شمال به استان خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد، از شرق به استان فارس، از غرب و جنوب به خلیج فارس محدود می شود، بیش از ۷۰۷ کیلومتر مرز دریایی دارد. 

استان بوشهر آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و میانگین دمای سالانه‌ی آن حدود ۲۴ درجه‌ی سانتیگراد است. در گرم‌ترین روزهای سال دمای هوای ۵۰ درجه‌ای برای این استان ثبت شده است.

 استان بوشهر با مرکزیت شهرستانی به همین نام دارای ۱۰ شهرستان به نام‌های بوشهر، تنگستان، جم، دشتستان، دشتی، دیر، دیلم، عسلویه، کنگان و گناوه است. همچنین این استان ۳۷ شهر را در خود جای داده است.

۹۲ درصد مردم بوشهر دارای قومیت فارس و بقیه از اقوام ترک، لر و عرب هستند. اغلب ساکنین این استان پیروان دین اسلام و مذهب شیعه هستند و اهل سنت بیشتر در جنوب شرقی این استان (شهرهای عسلویه و کنگان و جزیره ی شیف) زندگی می‌کنند. 

معمولا مردم استان بوشهر به زبان فارسی جنوبی با گویش بندری صحبت می‌کنند. مناطق شمالی استان دارای گویش لری و اهالی جزیره‌ی شیف، کنگان و عسلویه به زبان عربی تکلم می‌کنند. گاهی در گویش مردم مهمان نواز سواحل خلیج فارس به رگه‌هایی از زبان‌های بلوچی و ترکمنی و برخی واژه‌های پرتغالی و هلندی بر می‌خوریم.

چشمه‌ی آبگرم قوچارک در شهر دِلوار، نیایشگاه مند در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری خورموج، منطقه‌ی حفاظت شده‌ی حله در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بندر بوشهر، گورستان شغاب در جنوب شهر بوشهر، گور دختر در تنگ ارم شهرستان دشتستان، کاخ کوروش دشتستان در شهر برازجان از جمله جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان بوشهر است.

 مبارزه مردم تنگستان علیه نیروهای خارجی از مهم‌ترین شاخص‌های تاریخی این استان در صد سال اخیر است. استان بوشهر به دلیل همجواری با خلیج فارس جزایر متعددی دارد که البته در اکثر جزایر مهم آن محدودیت رفت و آمد وجود دارد و فقط افراد مجاز اجازه‌ی ورود به آن‌ها را دارند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map