بوشهر، مرکز استان بوشهر است که در قسمت جنوبی کشور در حاشیه دریای خلیج‌فارس واقع شده است. این شهر به دلیل قرارگیری در ساحل خلیج‌فارس، صادرات و واردت دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز، کشاورزی و نخل‌داری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیت ویژه‌ای در کشور برخوردار است و به‌عنوان «پایتخت انرژی ایران» شناخته می‌شود.

این شهرستان دارای ۱/ ۱۷۷۱ کیلومتر مربع وسعت است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ شهرستان بوشهر ۲۵۸٬۹۰۶ نفر جمعیت دارد. این شهرستان از دو بخش مرکزی و خارک تشکیل شده‌ است. این بندر در ارتفاع ۱۸ متری از سطح دریا قرار دارد. 

شهرستان بوشهر از شمال به شهرستان گناوه، از شرق به شهرستان دشتستان، از جنوب به شهرستان تنگستان و از غرب به خلیج فارس منتهی می‌شود.

به دلیل همسایگی بوشهر با خلیج فارس از بازرگانی بسیار قوی با کشورهای همسایه خلیج‌فارس دارد به اضافه اینکه چاه‌های فراوان و عظیمی از نفت و گاز در آن قرار گرفته است. این نکته را هم باید خاطر نشان کرد که اولین نیروگاه اتمی ایران نیز در این شهر راه اندازی شده است.

بندر بوشهر دارای آب‌وهوای نیمه بیابانی و گرم است. متأسفانه بارش باران در فصل زمستان در این شهر کم بوده و برعکس آن گرمای شدید و خشک بودن هوا در این شهر از ویژگی‌های آب و هوایی آن به شمار می‌رود.

بندر بوشهر از بنادر قدیمى و تاریخى ایران بشمار مى‌رود و داراى قدمت تاریخى و درخشان و سابقه پنج هزار ساله است. بندر کنونی بوشهر توسط «نادرشاه افشار» در سال ۱۷۳۶ میلادی رونقی بخشیده شده است. نام پیشین بندر بوشهر، ریشهر بوده است. بر طبق اسناد به دست آمده از منطقه ریشهر، واقع در ۳ کیلومترى بندر بوشهر، نمایانگر این است که از هزاره سوم پیش از میلاد مسیح، این بندر شهرى آباد بوده و از مراکز عمده امپراطورى باستانى عیلامى بشمار مى‌رفته است.

این شهر جاذبه‌های دیدنی زیادی دارد که دیدن آنها را نباید از دست داد. برخی از این دیدنی‌های جذاب بندر بوشهر شامل مدرسه تاریخی سعادت، عمارت گلشن، کشتی رافائل، موزه رئیس علی دلواری، موزه دریانوردی خلیج‌فارس، عمارت ملک، شهر باستانی ریشهر، کلیسای ارامنه گریگوری، گورستان شغاب، پارک جنگلی چاه‌کوتاه، منطقه حفاظت‌شده حله، عمارت دهدشتی و گورستان انگلیسی‌ها اشاره کرد.

این شهر علاوه بر دیدنی‌های طبیعی و تاریخی زیاد، مردمی بسیار خونگرم دارد که با لهجه شیرین بندری سخن می‌گویند. اگر قصد نوش جان کردن غذاهای بوشهری را داشتید، سراغ چیزی جز غذاهای دریایی نروید، زیرا در این شهر نمی‌توان از خوردن ماهی‌هایی نظیر شوریده، شیر و حلوا گذشت و تنها در این بندر دوست‌داشتنی می‌توانید این غذاها را خوشمزه‌تر میل کنید. معروف‌ترین محصول و سوغات بوشهر، صنایع‌دستی دریایی، گبه و گلیم و در سوغاتی‌های خوراکی،میگو، ماهی، خرما، حلوای مسقطی، ارده، حلوا راشی، حلوای سنگک، خارک پخته و رنگینک است. 

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به بوشهر

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map