ویروس کرونا؛ ارسال پیام امید با نقاشی عظیم روی کوه آلپ

نگین توکلی
یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰
ویروس کرونا؛ ارسال پیام امید با نقاشی عظیم روی کوه آلپ

یک هنرمند فرانسوی مشهور، به‌تازگی از یک اثر نقاشی عظیم پرده‌برداری کرده است، اثری که می‌خواهد به تمام افرادی که درگیر بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ هستند، امید بدهد.

پنج ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان ما می‌گذرد. بیش از ۴٫۶ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و حدود ۳۱۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. بیشتر کشورهای دنیا در قرنطینه به سر می‌برند و سفر و گردشگری به‌طور کامل مختل شده است. در همین حین، هنرمندان و افراد مختلفی سعی کرده‌اند تا در این روزهای سخت و بحرانی به افرادی که درگیر این بیماری هستند، امید بدهند و پیام عشق و مثبت‌اندیشی را در جهان بگسترانند.

«سایپه» (Saype)، یک هنرمند گرافیتی فرانسوی است که برای خلق نقاشی‌های عظیم با استفاده از رنگ‌های تجزیه‌پذیر روی چمن مشهور است. نام اصلی این هنرمند، «گیوم لگروس» (Guillaume Legros) است. وی در اواخر ماه آوریل، آخرین شاهکار خود را در محوطه کوهستانی باز «لیزین» (Leysin)، شهرک آلپین در سوئیس کشیده است.

این اثر هنری موقت با عنوان «فرای بحران»، دختر جوانی را نشان می‌دهد که به افق خیره شده است. این دختر روی چمن‌ها نشسته است تا ترسیم زنجیره‌ای از آدمک‌هایی که دست یکدیگر را گرفته‌اند را تکمیل کند.

این نقاشی عظیم در مساحتی بیش از ۲,۹۷۳ متر مربع، بر فراز دریاچه ژنو در کوه آلپ سوئیس کشیده شده است. طبق توضیحات سایپه در یک نشست خبری، طول عمر این اثر هنری به آب‌و‌هوای آن منطقه و رویش دوباره چمن بر فراز تپه بستگی دارد.

اثر سایپه در آلپ

نقاشی، دختر جوانی را با یک زنجیره از شخصیت‌های متصل به هم نشان می‌دهد. عکس از «ولنتین فلاراد» (Valentin Flauraud)

سایپه در سال ۲۰۱۹ به‌عنوان یکی از ۳۰ شخصیت تاثیرگذار اروپایی زیر ۳۰ سال در زمینه هنر و فرهنگ مجله فوربز (Forbes) معرفی شد. دلیل شهرت وی، خلق گرافیتی‌های شگفت‌انگیز روی چمن با استفاده از رنگ‌های تجزیه‌پذیر است که از رنگ‌های طبیعی مانند زغال و گچ ساخته‌شده‌اند.

سایپه توضیح می‌دهد که هدف از ترسیم این نقاشی موقت، فرستادن پیامی از جنس امید و مثبت‌اندیشی در حین شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و همچنین ساخت جهانی با هم‌بستگی و انسانیت بیشتر در آینده است.

سایپه، هنرمند گرافیتی که در سوئیس مستقر است در اینستاگرام خود نوشت:

در این روزهای همه‌گیری، اکثر جمعیت جهان با محدودیت روبه‌رو هستند. اگرچه همه ما تحت‌تاثیر این ویروس قرار گرفته‌ایم، اما چالش‌ها و مبارزات مختلفی را تجربه می‌کنیم. من تصمیم گرفتم نقاشی «فرای بحران» را در نزدیکی خانه ترسیم کنم تا پیامی خوش‌بینانه و حس تنفس در هوای آزاد را به اشتراک‌ بگذارم.

اثر سایپه در آلپ

این نقاشی خلق شد تا امید را در جهان بگستراند. عکس از ولنتی فلاراد

این هنرمند خودآموخته، به آژانس خبری سوئیسی «کی استون اس‌دی‌ای» (Keystone-SDA) گفت:

درست مانند دیگر آثاری که تاکنون از من دیده‌اید، من قصد دارم تا یک دیدگاه خوش‌بینانه و ایده‌ای از زندگی‌کردن با یکدیگر را به بیننده منتقل کنم. ایده اصلی این نقاشی، به چالش‌کشیدن جهان پس از کرونا و پرداختن به اهمیت هم‌بستگی و اتحاد است.

سایپه از سال ۲۰۱۵ در سراسر جهان در شهرهایی چون پاریس، برلین و بوینس آیرس به خلق نقاشی‌های مشابهی با رنگ‌های تجزیه‌پذیر پرداخته است.

منبع lonelyplanet afar

دیدگاه